ARISSat-1/KEDR powodzeniem wprowadzony na orbitę
Dodane przez SP3QFE dnia 2011-08-05 / 17:29
W środę 03 sierpnia 2011 o godzinie 18.43 UTC, inżynierowie lotu 28 ekspedycji MSK (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej), Siergiej Wołkow i Aleksander Samokutiaev podczas wykonywania działań w przestrzeni kosmicznej (EVA), uwolnili do przestrzeni kosmicznej amatorskiego satelitę ARISSat-1/Kedr.

Jest to próbny lot prototypu z proponowanej serii satelitów edukacyjnych opracowywanych we współpracy z Satelitarną Korporacją Radioamatorską (AMSAT), Biurem Edukacji NASA ISS National Lab Project, grupą roboczą ARISS i RSC-Energia.

Satelita nazywa się również "Kedr", a po rosyjsku jest to "Cedar". To był sygnał wywoławczy używany przez Jurija Gagarina podczas jego historycznego lotu w 1961 roku. Kedr upamiętnia 50. rocznicę pierwszego człowieka w kosmosie.

ARISSat-1 został zaprojektowany, opracowany i sprawdzony przez AMSAT-NA i wolontariuszy ARISS. Głównym zadaniem dla satelity jest edukacja STEM (Science-Nauka, Technology-Technologia, Engineering-Inżynieria, Mathematics-Matematyka) na całym świecie. Satelita prowadzi również eksperyment opracowany przez Uniwersytet Kursk w Rosji mający za zadanie badanie ciśnienia atmosferycznego w warstwie bliskiego kosmosu Ziemi (Near Space).

Studenci powinni być w stanie łatwo odbierać transmisję FM w paśmie 2m i wykorzystać informacje w ćwiczeniach w klasie. Są nadawane 24 pozdrowienia w 15 językach, w większości z Sekretnym Słowem na końcu. Uczniowie lub klasy mogą wysłać e-mailem ich odebrane Sekretne Słowo i otrzymać certyfikat.

Certyfikaty będą również wydawane za odbiór obrazu SSTV, odbiór głosowej telemetrii, odbiór CW, odbiór pełnego pakietu telemetrii na SSB i odbiór eksperymentu Kursk. Satelita ma cztery kamery na pokładzie, które w sposób ciągły wykonują zdjęcia i wysyłają je na Ziemię za pomocą SSTV w formacie Robot-36 modulacją FM w paśmie 2m. Oficjalna strona sieci dla projektu ARISSat-1 to: http://www.arissat1.org

Nieodpłatne oprogramowanie jest dostępne na PC i Mac, które pobiera dźwięk z odbiornika 2m SSB podłączonego do karty dźwiękowej komputera i wyświetla sygnał telemetrii BPSK-1000.

Studenci i zainteresowani obserwatorzy będą mogli uzyskać dane eksperymentalne i wykresy, a także obserwować zmiany temperatury i napięcia baterii, oraz jak satelita zbliża się do Ziemi.

Na pokładzie jest transponder 70cm/2m (U / V) SSB / CW o szerokości 16 kHz, który może być wykorzystywany przez krótkofalowców do łączności radioamatorskich. Problemy z anteną odbiorczą UHF nakładają ograniczenia na korzystanie z tego transpondera, ale pierwsze raporty są zachęcające.

40 kHz szerokości sygnał zawierający jednocześnie FM, CW, BPSK i transponder, przesyłany jest przy użyciu nowej technologii SDX (Software Defined Transponder).

Szczegóły dostępne są na następujących stronach internetowych:
http://www.amsat.org
http://www.amsat.org/amsat-new/ARISSat/ARISSat.php
http: / / www.amsat.org / AMSAT nowy / ARISSat / ARISSatHowTo.php

ARISSat-1/Kedr ma działać przez prawie 6 miesięcy zanim zejdzie z orbity.

73

Gaston Bertels - ON4WF, Przewodniczący ARISS
Tłumaczył: Armand Budzianowski - SP3QFE, Koordynator ARISS w Polsce.