Wywiad "DXCoffee" z Hansem PB2T- Przewodniczącym 1. Regionu IARU
Dodane przez SP7TEV dnia 2011-07-25 / 23:34
PB2T, Przewodniczący 1. Regionu IARU: "Czy KF zamiera? Nie dotyczy to służby amatorskiej!"

Nie każdego dnia można kierować pytania do Przewodniczącego 1. Regionu IARU. Serwis "DXCoffee" miał taką okazję i postarał się ją wykorzystać - zadając Hansowi Blondeelowi Timmermanowi, PB2T pytania, które są znaczące z punktu widzenia przyszłości naszego hobby. Przypomnijmy, że Międzynarodowy Związek Krótkofalowców (International Amateur Radio Union - przyp. tłum.) jest federacją stowarzyszeń, które reprezentują krótkofalowców w różnych krajach świata. 1. Region jest jednym z trzech współistniejących obszarów organizacji i obejmuje on Afrykę, Europę, Bliski Wschód oraz północną Azję.

Ogólna działalność Hansa w dziedzinie krótkofalarstwa jak najbardziej zasługuje na uznanie. Pierwszą licencję otrzymał w 1980 roku, a w 1985 roku uzyskał uprawnienia operatorskie w maksymalnym zakresie. Od 2000 roku jest zaangażowany w działalność różnych organizacji - najpierw jako KF Manager, następnie jako Wiceprezes VERON, jednego z większych holenderskich związków krótkofalowców. Następnie, od 2002 do 2008 roku, był członkiem Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU, którego został Przewodniczącym w dniu 31 grudnia 2008 roku. Ponadto od 2004 roku pełni funkcję Prezesa EUDXF (European DX Foundation - Europejska Fundacja DX-owa, przyp. tłum.). I dlatego właśnie mamy przyjemność zastanowić się z osobą wspomnianego pokroju nad zagadnieniami, które dotyczą wszystkich operatorów amatorskiego radia.

1) Wiadomo, że lobbing ze strony 1. Regionu IARU doprowadził do przyznania krótkofalowcom pasm 30, 17 i 12 metrów. Czy twoje obecne działania są skoncentrowane na innych segmentach widma częstotliwości radiowych?

W tym przypadku chciałbym wspomnieć dodatkowo o najnowszych osiągnięciach na tym polu, takich jak rozszerzenie pasma 7 MHz oraz przydział na zasadach drugorzędności w zakresie 2200 metrów. W porządku obrad Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej 2012 jest przydział na zasadach drugorzędności w okolicach 500 kHz. Nasze pełne spektrum "listy życzeń" można znaleźć na stronie http://www.iaru.org/ac-09spec.pdf. Należy mieć na uwadze, że nowe alokacje dla krótkofalowców nie są łatwe do osiągnięcia, jako że inne strony są również zainteresowane, aby uzyskać swój udział w ramach widma częstotliwości.

2) Oprócz zaangażowania w system "Watch Intruder" (System Monitoringu 1. Regionu IARU - przyp. tłum.) jesteś również włączony w monitorowanie zakłóceń elektromagnetycznych. Jaka jest twoja opinia w kwestii PLC? Dlaczego niektóre rządy nie zajmują się wspomnianą kwestią bardziej dogłębnie?

Komercyjne lobby popiera techniki PLC/PLA. Moim zdaniem techniki te nie są kompatybilne z służbami radiowymi i nie powinny być dozwolone.

3) Porozmawiajmy o wzajemnym uznawaniu licencji. W tym zakresie dokonano znaczących kroków naprzód, zwłaszcza dzięki rekomendacji HAREC. Jednak przy szczegółowym ujęciu zagadnienia, tj. pomiędzy jednym regionem a innymi, sytuacja nie jest już taka prosta. Ile nam jeszcze potrzeba działań w celu uregulowania tej kwestii i jakie instrumenty pozwolą nam osiągnąć pożądane rezultaty?

W Europie sytuacja przedstawia się całkiem dobrze. Podmiotami, które niedawno przystąpiły do T/R 61-01 to Czarnogóra (Montenegro) oraz Federacja Rosyjska. Poza CEPT kilka krajów działa zgodnie z T/R 61-01, a pracujemy też nad umową z CITEL (obie Ameryki), tak aby obie regionalne organizacje telekomunikacyjne uznawały nawzajem porozumienia o wzajemnym honorowaniu licencji. Naszym ostatecznym celem jest licencja uznawana na całym świecie, tak jak międzynarodowe prawo jazdy.

4) Jak oceniasz, ze swojego uprzywilejowanego punktu widzenia, wpływ krótkofalarstwa na zdrowie? Dlaczego, twoim zdaniem, tendencje w tym zakresie są zróżnicowane - w kontekście krajów takich jak USA, gdzie stwierdza się wzrost ilości licencji, oraz takich jak Europa, gdzie nasza działalność nie jest tak popularna jak powinna być?

Wspomniany spadek aktywności w Europie nie jest jeszcze alarmujący. Średnia wieku w środowisku jest jednak wysoka i wciąż wzrasta. Może to oznaczać, że w nie tak bardzo odległej perspektywie - począwszy od chwili obecnej - w Europie dojdzie do bardzo znaczącego spadku ilości krótkofalowców. Istnieje z kolei duży potencjał wzrostowy w Azji i Afryce. Ponieważ młodzież to nasza przyszłość, musimy działać na wielu polach, aby zainteresować młodych ludzi krótkofalarstwem.

4) Telegrafia została usunięta jako wymóg uzyskania statusu operatora-krótkofalowca. IARU wciąż wspiera telegrafię, poprzez organizowanie zawodów sportowych w HST (High Speed Telegraphy - szybka telegrafia, przyp. tłum.). Co sądzisz o CW oraz fakcie, że telegrafia nie jest już częścią egzaminu?

Kiedy w świecie zawodowym zaprzestano już wymagania biegłości w zakresie alfabetu Morse'a w odniesieniu do dostępu do pasm krótkofalowych - nie było już powodu, aby istniał ten sam wymóg w stosunku do służby amatorskiej. Teraz CW jest jednym z wielu rodzajów emisji, które może wykorzystywać krótkofalowiec. HST jako jeden z aspektów sportu radiowego jest bardzo popularna w Europie Wschodniej i z względu jest ona wspierana przez 1. Region IARU.

5) IARU nie jest wprost zaangażowane w całokształt zagadnienia zawodów, ale wróćmy właśnie do wspomnianego współzawodnictwa w HST. IARU promuje Mistrzostwa Świata KF (HF World Championship - przyp. tłum.) . Jaka jest twoja ocena w sprawie tej inicjatywy oraz jakie są twoje oczekiwania co do jej nadchodzącej edycji?

1. Region IARU jest bardzo zaangażowany w aktywność w ramach zawodów. Podczas naszej Konferencji Generalnej, która odbędzie się w Afryce Południowej w sierpniu tego roku - Komitety ds. KF i UKF (VHF/UHF/MW) poświęcą znaczną część swojego czasu kwestii zawodów. Po moim uczestnictwie w ostatniej edycji Mistrzostw Świata KF IARU odnoszę wrażenie, że impreza ta przyciągnęła taką samą ilość uczestników jak zawsze.

6) Wśród zadań IARU, szczególną uwagę poświęca się łączności w sytuacjach kryzysowych. Jak wielu krótkofalowców, na całym świecie, jest świadomych fundamentalnej roli, jaką mogą odegrać w ramach odnośnego scenariusza? Co można i co należy zrobić, aby zwiększyć ich świadomość we wspomnianym zakresie?

W ciągu ostatnich dziesięciu lat łączność kryzysowa staje się coraz ważniejsza. Należy podejmować działania, aby wszyscy krótkofalowcy byli świadomi faktu, że w nagłych przypadkach mogą oni zostać zobligowani do podjęcia się swoich obowiązków.

7) W USA krótkofalowcy mogą korzystać z pasm 222 i 902 MHz, które nie są przydzielone w Europie. Także odwrotnie, w niektórych krajach europejskich dopuszczone jest pasmo 70 MHz, a w USA dostęp ten ograniczony tylko do niektórych części kraju - raptem do części na południe od granicy kanadyjskiej. Czy sądzisz, że w czasach kryzysu gospodarczego wspomniane rozbieżności mogą stać się trudnością dla producentów sprzętu krótkofalarskiego?

Nie podzielam tych obaw. Nowoczesne urządzenia radiowe można zaprogramować tak, aby dostosować je do regionalnych i krajowych przydziałów częstotliwości.

8) Przywołam z powrotem pytanie, które było przedmiotem wielkiej debaty w przeszłości, ale okazja do porozmawiania o tym z tobą jest wyjątkowa. "Echolink" oraz wszystkie inne technologie oparte na VoIP (ang. Voice over Internet Protocol - technologia cyfrowa umożliwiająca przesyłanie przy pomocy łączy internetowych lub sieci wykorzystujących protokół IP dźwięków ludzkiego głosu, przyp. tłum.) dla wielu osób nie są formami krótkofalarstwa. Jakie jest twoje stanowisko w tej sprawie?

Żyjemy w czasach, gdy wszystko jest powiązane ze wszystkim, więc jest to jak najbardziej logiczne, że krótkofalowcy uczestniczą w eksperymentach z połączonymi ze sobą nawzajem urządzeniami, sieciami oraz systemami i działającymi pod nimi aplikacjami.

9) Moim zdaniem Internet może okazać się wielkim sprzymierzeńcem krótkofalarstwa. Biuletyny takie jak "DXCoffee", strony klubowe, a nawet klastry są cennymi narzędziami w naszej codziennej działalności, w szczególności jako źródło informacji oraz technologia wymiany informacji. Czy zgadzasz się z taką wizją?

Mogę tylko z łatwością to potwierdzić za pomocą prostego "tak". Za czasów mojej działalności jako redaktora-wydawcy "DXPress" w Holandii - konwertowałem ten periodyk cotygodniowo do postaci magazynu internetowego o nazwie "iDXPress". W tym czasie był to ważny krok. Patrząc na to obecnie, jest to tylko jedna z opcji wśród wielu źródeł informacji w sieci.

10) Co powiesz tym osobom, które mówią, że pasma krótkofalowe zamierają - szczególnie, że wielu międzynarodowych nadawców radiofonicznych, niektórych bardzo znaczących, opuszcza eter?

Kiedy IARU pracowało nad rozszerzeniem pasma 7 MHz, to już wtedy wyjaśnialiśmy, że wykorzystywanie KF dla potrzeb transmisji radiofonicznej nie znajduje już dalszego uzasadnienia. Zatem kiedy skupiamy się wyłącznie na radiofonii - można powiedzieć, że pasma krótkofalowe kończą swój żywot. Z całą pewnością nie dotyczy to służby amatorskiej.


Źródło informacji: http://www.iaru-r1.org/
(wiadomość z dnia 20.07.2011)

Autor opracowania: Christian Diemoz, IX1CKN

Adres materiału pierwotnego: http://www.dxcoffee.com/eng/2011/07/20/pb2t/

Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK