Jak to było na Ham-Radio 2011 we Friedrichshafen
Dodane przez sp3iq dnia 2011-06-29 / 00:09
W dniach 24-26 czerwca 2011 (piątek, sobota i niedziela), jak co roku, odbyły się targi krótkofalarskie pod nazwą Ham-Radio 2011 w miejscowości Friedrichshafen, nad jeziorem Bodeńskim w Niemczech. Od wielu lat, Polski Związek Krótkofalowców, jak wiele innych organizacji narodowych, organizuje stoisko. Oprócz PZK, stoiska były reprezentowane przez następujące organizacje: Belgia ON – UBA, Chorwacja 9A – HRS, Czechy OK – CRC, Niemcy DL – DARC, Węgry HA – MRASZ, Włochy I – ARI, Portugalia CT – REP, Słowacja OM – SARA, Słowenia S5- ZRS, Hiszpania EA – URE, Szwajcaria HB0 – USKA, Holandia PA – VERON. Z poza Europy to Izrael 4X – IARC, USA – W/k – ARRL. Polski Związek Krótkofalowców reprezentowali wiceprezes PZK Bogdan Machowiak SP3IQ, Manager OH Andrzej Wawrzynkiewicz SP3TYC oraz Oficer Łącznikowy IARU Paweł Zakrzewski SP7TEV.

Corocznym zwyczajem na Ham-Radio jest wymiana kart QSL pomiędzy poszczególnymi organizacjami, z uwagi na to, że dzięki Ham-Radio jest okazja przyspieszyć obrót kart QSL oraz jednocześnie zmniejszyć koszta dystrybucji centralnych biur QSL. Przedstawiciele PZK przywieźli karty QSL dla EA, 9A, DL, OM, ON, F, OK, I i Z3. Najwięcej kart było przeznaczonych dla DARC, bo prawie 30 kg. Oczywiście na drogę powrotną, do CB QSL w Bydgoszczy otrzymaliśmy podobną ilość kart od innych organizacji. Niestety nie byli obecni przedstawicieli Francji REF, tak więc te karty powróciły do CB QSL.

Stoisko PZK na Ham-Radio pełni wiele funkcji do których należy przede wszystkim prowadzenie akcji informacyjnej w sprawach takich jak organizacja zawodów, wydawanych dyplomach, możliwości podjęcia pracy amatorskich stacji w Polsce dla obcokrajowców. Drugą bardzo ważną funkcję przedstawicieli PZK jest uczestnictwo w różnych oficjalnych spotkaniach IARU 1 Regionu. Funkcję uczestnictwa w roboczych spotkaniach pełnił Paweł SP7TEV oraz wspólnie z Bogdanem SP3IQ na spotkaniu stowarzyszeń członkowskich IARU 1.Region. Oprócz tych wszystkich funkcji oficjalnych, stoisko PZK jest miejscem wielu spotkań, rozmów i dyskusji dla osób sympatyzujących z PZK z Polski jak i spoza SP. Gościliśmy na stoisku PZK między innymi przewodniczącego IARU 1.Regionu Hansa PB2T, Sekretarza IARU 1.Region Denisa ZS6BS, grupę DX-Pedition Zygiego DL7DF i innych. Oczywiście wokół stoiska PZK grupowali się wszyscy niezależnie od stopnia znajomości języka polskiego. Oprócz wielu osób z Polski, było obecnych wiele osób z poza naszego kraju, właściwie ze wszystkich stron świata. Na stoisku PZK była jak co roku, obecna księga pamiątkowa w postaci typowego stacyjnego logu. Wpisów w naszym logu jest wiele, zawartych na kilkunastu stronach.

Na stoisku PZK zaopatrzeni byliśmy w materiały reklamowe, przede wszystkim dzięki Polskiemu Towarzystwu Turystycznego we foldery promujące różne regiony Polski, następnie dzięki Redakcji Świat Radio, w miesięczniki Świat Radio, Elektronika dla Wszystkich i Elektronika Praktyczna oraz typowe materiały informacyjne PZK.

Najważniejszą atrakcją dla zwiedzających były stoiska czołowych firm produkujących sprzęt dla krótkofalowców: ICom, Yaesu i Kenwood oraz stoiska wielu dystrybutorów, gdzie można było zaopatrzyć się praktycznie we wszystko co może być potrzebne nam krótkofalowcom w uprawianiu naszego hobby.



Hans PB2T na stoisku PZK

Hans PB2T Przewodniczący IARU 1.Region na stoisku PZK (od lewej SP7TEV, PB2T i SP3IQ).

Polscy wystawcy na Free-Mark w hali A3

Polscy wystawcy na Free-Mark w hali A-3 - Henryk SP7RJF.

SP3DOI

Na stoisku PZK - Leszek SP3DOI.

SP6SNS


Polscy wystawcy na Free-Mark w hali A-3 - SP6SNS.

DL7DF

Na stoisku PZK grupa Zygiego DL7DF (drugi od lewej).

Grupa SP

Na stoisku PZK grupa sympatyków PZK.

SP3KEY

Na stoisku PZK grupa SP3KEY.

SP

Kolejne "zgrupowanie" sympatyków na stoisku PZK.


SP3AMO i SP6CIK

na stoisku PZK Marek SP3AMO i Leszek SP6CIK.

IARU

Sala obrad przedstawicieli organizacji członkowskich IARU 1.Region.

SP3GEM

Jerzy SP3GEM na tle stoiska YAESU.

ICom

Widok na halę A-1 w tym stoisko ICom.

9K2HS


Na stoisku PZK Ahmed 9K2HS.

SP

Kolejne wspólne zdjęcie na tle stoiska PZK.

SP2JMB SP3GEM

Od lewej SP7AAK, SP3GEM, SP2JMB i SP2TO.

Tekst i zdjęcia SP3IQ.