KS-25. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 15.06.2011
Dodane przez SP5ELA dnia 2011-06-15 / 18:21
news: pzk.jpg

Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 15.06.2011

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje
1. Tama APRS.
W dniach 11-12 czerwca b.r. w okolicach Bornego Sulinowa odbyło się kolejne IX spotkanie członków i sympatyków PG APRS PZK oraz miłośników APRS z całego kraju. Spotkanie odbywało się jak zwykle pod hasłem „Tama podnosi poziom”. Wielu z uczestników spotkania było już tam znacznie wcześniej. Program obejmował prezentacje nowości w sprzęcie APRS i jego wykorzystaniu, sprawy organizacyjne oraz zabawę terenową, która pozwala sprawdzić swoje umiejętności posługiwaniu się GPS w połączeniu z naszym amatorskim radiem. Tegoroczne spotkanie było nieco mniej liczne niż dwa ostatnie. Prawie nie było rezydentów czyli krótkofalowców nie zainteresowanych APRS. W sumie przez sobotę i niedzielę przewinęło się przez teren „TAMY” ok. 150 uczestników i gości. Spotkania TAMA stanowią zawsze przyczynek do rozwoju tej bardzo potrzebnej dla społeczeństwa dziedziny krótkofalarstwa. Zastosowanie APRS i uniezależnienie węzłów APRS od zasilania z sieci oraz od sieci internetowej może mieć kapitalne znaczenie w sytuacjach ekstremalnych. Powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę, że możliwość przesyłania krótkich wiadomości po sieci APRS może uratować nie jedno życie w sytuacjach jego zagrożenia. M.in. dlatego PZK wspiera rozwój sieci bramek i węzłów APRS poprzez dofinansowanie 5-ciu urządzeń rocznie. Lokalizacje są typowane przez Zarząd PG APRS.
Tegoroczna tama upłynęła pod znakiem żałoby po tragicznie zmarłym Darku SP2BZW, który był m.in. koordynatorem sieci APRS i którego nie prędko da się zastąpić.
W przyszłym roku odbędzie się X jubileuszowa Tama. O terminie i aspektach organizacyjnych rozmawialiśmy z Andrzejem SP3LYR prezesem PG APRS. Powinna być ona szczególna, także ze względu na jubileusz.
Kończąc tą krótką informację w imieniu uczestników TAMY 2011 serdecznie dziękuję Zbyszkowi SP3BTT, na którego prywatnym terenie spotkaliśmy się już po raz dziewiąty. 

2. Medal im Braci Odyńców za zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa dla SP5ZIP. 
W ubiegły weekend w Warszawie na Polach Mokotowskich, stołeczni harcerze, uczestniczyli w zlocie z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce. Zlot, zorganizowany przez Chorągiew Stołeczną ZHP, zgromadził około 2 tys. harcerzy, zuchów, instruktorów z Warszawy i okolicznych powiatów.
Za rok powstania harcerstwa członkowie ZHP przyjmują rok 1910, a właściwie okres między wrześniem 1910 (powstanie pierwszego zastępu) a 22 maja 1911 (powstanie pierwszych drużyn). Za symbolicznych założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską.
Do ZHP należy obecnie około 120 tys. osób. Chorągiew Stołeczna ZHP skupia około 10 tys. harcerzy.
Podczas zlotu był również akcent krótkofalarski. W trakcie uroczystości otwarcia v-ce prezes Związku kol. Jan SP2JLR wręczył przedstawicielce Harcerskiego Klubu Łączności SP5ZIP, działającego przy Szkole Podstawowej nr 223 z Oddziałami Integracyjnymi „Medal im. Braci Odyńców za zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa”. W swej uchwale o nadaniu „Medalu” Prezydium ZG PZK wskazało na ogrom pracy wykonanej na rzecz rozwoju krótkofalarstwa wśród dzieci i młodzieży, przyszłych aktywnych i zaangażowanych nadawców. Członkowie Harcerskiego Klubu Łączności zostali nagrodzeni gromką owacją zebranych.
Przygoda 293 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej z łącznością radiową rozpoczęła się w 1991 roku. W październiku 1997 r. rozkazem Komendanta Hufca Warszawa Żoliborz przy Szczepie 293 WDHiZ powołany został HKŁiRS pod kierownictwem druha Grzegorza Kobrynia, a 10 grudnia 1997 r. Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna wydała zezwolenie kat. B (dopuszcza pracę na częstotliwości 144-146 MHz i 430 - 440 MHz) na za-instalowanie radiostacji klubowej ze znakiem wywoławczym SP5ZIP, której operatorami odpowiedzialnymi są do dnia dzisiejszego Jarosław Szymaniak SQ5VJA, Marek Ruszczak SP5UAR i Włodzimierz Biczysko SP5VIW.
O historii Harcerskiego Klubu Łączności SP5ZIP można przeczytać na stronie:
http://sp5zip.pl/.

3. Zaproszenie na VI Piknik Eterowy SP-OK-OM Koniaków 02-03 lipca 2011.
TAK, to już po raz szósty !!! Począwszy od  2006 roku Henryk SP9FHZ wraz z SP9PKS Mikołowskim Klubem Krótkofalowców funkcjonującym pod patronatem Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego w Mikołowie oraz Śląski Oddział Terenowy PZK serdecznie zapraszają Koleżanki i Kolegów krótkofalowców oraz sympatyków naszego hobby w dniach 02 i 03 lipca 2011 (sobota, niedziela) do Koniakowa do Gospody i Pensjonatu „Koronka” na VI Piknik Eterowy SP, OK i OM - Koniaków 2011.
Miejsce to sąsiaduje ze wzniesieniem „Koczy Zamek” wys. 846 m n.p.m. (oznaczenie do dyplomu: GCY 10). Położone jest nieopodal najwyższego wzniesienia drogowego w Beskidzie Śląskim, bezpośrednio przy drodze nr 943 prowadzącej z Wisły do Milówki. Znajduje się tam punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów, a niekiedy i Tatr.
Lokator JN99LN, współrzędne geograficzne dla posiadaczy GPS: 49º32'53″ N, 18º58'26″ E.
W sąsiedniej Jaworzynce znajduje się miejsce styku granic państwowych Polski, Czech i Słowacji.
Jesteśmy przekonani, że VI Piknik Eterowy SP, OK i OM - Koniaków 2011
dostarczy uczestnikom także wielu atrakcji związanych z naszym hobby, zarówno tych dla ducha, jak i dla ciała.
W sobotnim bardziej oficjalnym programie pikniku m.in. przewidziano:
•    Ciekawe odczyty techniczne i prelekcje
•    Bogatą giełdę sprzętowo-krótkofalarską
•    Prezentacja fabrycznego sprzętu krótkofalarskiego (stoisko firmowe)
•    Quiz techniczny z nagrodami
•    Wręczenie klubowych OSKARÓW
•    Loterię TOMBOLA z atrakcyjnymi nagrodami
•    Prezentację osiągnięć klubu SP9PKS
•    Wystawa sprzętu home_made, materiały informacyjne i reklamowe
•    HAM_Festyn i biesiadę przy grillu
W międzyczasie:
•    Biuro QSL Śląskiego OT PZK
•    Koszulki i czapeczki z nadrukiem, haft komputerowy
•    Wspólna fotografia oraz fotografia z „pekaesikiem”
•    Praca radiostacji klubowej SP9PKS i innych
•    Piknikowe „piwo z kija”
•    i wiele innych niespodzianek
Z kolei w niedzielne przedpołudnie proponujemy spędzić na pełnym luzie  i wziąć udział w licznych Krótkofalarskich (i nie tylko) Turniejach Sprawnościowych.
Dania kuchni góralskiej i tradycyjnej zapewnia oczywiście Gospoda „Koronka”.
Rejestracja i przywitanie pierwszych gości -sobota od godz. 9-tej.
Rozpoczęcie pikniku o godz. 10-tej
Prosimy, aby noclegi załatwiać na własną rękę.
•    Na miejscu w Pensjonacie „Koronka”: tel. (33) 8556670, 509 613101; adres Koniaków nr 799,
•    Agroturystyka „Koczy Zamek”: tel. (33) 8556173, 503 064596; adres Koniaków 755,
„Karczma OCHODZITA”: tel. (33) 855 68 22, 602 478786;
adres Koniaków-Pietraszyna 969
Adresy innych miejsc noclegowych dostępne w Internecie.
Obok parkingu udostępnione będzie także miejsce na przyczepy kempingowe i namioty. Nieopodal w pracowni można będzie zakupić „koniakowskie koronki”.
Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy wszystkich chętnych do rejestrowania się przez wysłanie maila potwierdzającego uczestnictwo na adres klubu:
sp9pks@poczta.onet.pl
W dniu pikniku nasłuch radiowy i praca na częstotliwości 145,500 MHz.
Bliższe informacje dotyczące szczegółów programu Pikniku  dostępne będą m.in. na stronie Mikołowskiego Klubu Krótkofalowców www.sp9pks.pl.
Kontakt: Henryk SP9FHZ, tel. 502-286600, e-mail sp9fhz@gmail.com
Do zobaczenia w Koniakowie!
W imieniu organizatorów zaprasza Henryk SP9FHZ.
Koniaków, dnia 30 maja 2011

4. DNI RADOMSKA. W dniu 18 czerwca 2011 roku na  XVII edycji  „Dni Miasta Radomska”  Radomszczański Klub Krótkofalowców będzie pracował w godzinach 10.00 do 18.00 na pasmach KF i UKF emisjami CW i SSB z festynu jako stacja okolicznościowa pod znakiem klubowym SP7PRA.
Łączność w tym dniu będzie potwierdzona okolicznościową kartą QSL oraz pamiątkowym dyplomem w formie elektronicznej.
Informacja na stronie:  www.sp7pra.cba.pl
 
5. Krakowski Piknik Lotniczy inaczej.   W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaskakującą i niemiłą informację - w bieżącym roku VIII Małopolski Piknik Lotniczy nie odbędzie się. Decyzja Muzeum jest wynikiem przeprowadzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego porządkowania i ujednolicania stosownych aktów prawnych. Wyrażając zadowolenie, że porządek prawny w naszym Państwie uległ kolejnej poprawie, informujemy niniejszym co następuje:
          Dotychczas promowaliśmy w naszym środowisku naszą akcję  Programu Dyplomowego  (Konkurs oraz Dyplom) jako imprezę towarzyszącą Małopolskiemu Piknikowi Lotniczemu organizowanemu przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ponieważ impreza ta została przyjęta przez środowisko krótkofalarskie SP z dużą sympatią i uznaniem oraz w związku zaistniałą w Muzeum sytuacją postanowiliśmy, że będzie ona niezależną imprezą typowo krótkofalarską i że będzie ona przez KGER kontynuowana samodzielnie.
          Myślą przewodnią tygodniowego Programu Dyplomowego rozpoczynającego się Konkursem będzie historia i rozwój polskiego lotnictwa. Oprawa graficzna oraz nagrody będą nawiązywały konsekwentnie do tej tematyki – w miarę naszych możliwości. Oczywiście brak takiego sponsora nagród, jakim było dotychczas Muzeum spowoduje, że nie będzie – tak jak dotychczas – nagradzanych pierwszych 20 miejsc (przynajmniej w tym roku). Mamy jednak nadzieję, że własnymi siłami i przy pomocy innych sponsorów będziemy w stanie zorganizować również atrakcyjne i zachęcające do udziału w konkursie nagrody.
          W związku z powyższym w regulaminach Konkursu i Dyplomu zostały dokonane niezbędne zmiany. Nie wpływają one w żaden istotny sposób na przebieg obydwu imprez, dostosowują jedynie nomenklaturę i szczegóły organizacyjne do nowej sytuacji. W załączeniu przedstawiamy obydwa dokumenty w nowej wersji. Zapraszamy również do odwiedzania naszej strony internetowej www.cqcqcq.pl, gdzie w zakładce „Małopolski Dyplom Lotniczy” zawsze znajdziecie aktualne informacje. Krakowska Grupa Ekspedycji Radiowych
Koźmice Małe 97 32-020 Wieliczka.
VY 73,
SP9ORH /Award Manager/.
 
6. Podlaskie Zawody 2011. 
Zapraszam do udziału w \"Podlaskich Zawodach 2011\", które odbędą  się 17 czerwca 2011 roku  (piątek) w godz. 17.00 - 19.00 czasu lokalnego w paśmie 80m.
Więcej informacji na stronie:
http://www.hamradio.biaman.pl/contest/podlaskie2011.htm
Pozdrawiam, 73!
Gienek SP4JCQ

7. Skrócony spis treści „Świata Radio” 7/2011:

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
RADIOKOMUNIKACJA: Anteny samochodowe CB
TEST: Icom IC-9100
PREZENTACJA: Lafayette Venus
ŁĄCZNOŚĆ: Hamnet, Wywołanie ogólne
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
RADIO RETRO: Radiostacja SPJ
WYWIAD: Rohde & Schwarz w Warszawie, Polski trucker w USA
HOBBY: Generator w.cz./m.cz.
DIGEST: Nowości radiowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA 

8. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 7/2011:
Aktualności
Relacje ze spotkań w tym ŁOŚ 2011-06-15
Informacje ITU
Historia- opowieść SP7LA o Błyskawicy
Porady prawne-pozwolenia klubowe
Silent Key’s


SQ5OBR s.k. 11 czerwca zmarł Adam Oleszczuk SQ5OBR (43 lata).
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 17 czerwca o godz. 11.00 w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie.
Cześć Jego pamięci!
Koledzy z Legionowa i Warszawy.
Info: Andrzej SP5AHT

Tyle informacji na dzisiaj.

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK