EA9/SP2JMB - relacja Sławomira z Ceuty.
Dodane przez sp3iq dnia 2007-07-27 / 17:20
Poniżej przedstawiamy dzisiejszą relację Sławomira SP2JMB z wyprawy do Afryki, dokładnie do Ceuty, EA9. Stamtąd Sławomir jest aktywny jako EA9/SP2JMB.
Rozszerzona zawartość newsa

Poniżej przedstawiamy dzisiejszą relację Sławomira SP2JMB z wyprawy z Afryki, czyli do Ceuty, EA9. Stamtąd Sławomir jest aktywny jako EA9/SP2JMB.

    W ubiegłym roku z przyczyn natury wyższej nie udało mi się osiągnąć Ceuty, w związku z tym tegoroczne wakacje połączone z pracą na radiu postanowiłem zacząć właśnie od EA9. Dystans ok. 3700 km pokonaliśmy w 4 dni i 21.07. i dojechaliśmy do portu w Algeciras. Bilety na prom kupiłem podczas drogi w jednej ze stacji benzynowych.

Na zdjęciu Sławek przy swej radiostacji.

Sławek SP2JMB przy swej stacji

    Szybki prom do Ceuty i powrotny z biletami bez oznaczenia terminu autem campingowym i 5 dorosłych osób to wydatek rzędu 550 Eu. Załapujemy się na prom o 17.30 i po 40 minutach jesteśmy na miejscu. Ceuta to niewielki skrawek Hiszpanii w Afryce o dość ścisłej zabudowie. W zasadzie wszystko jest w zasięgu ręki. W oczy rzuca się tanie paliwo i duża ilość Hindusów koczujących na plażach przed którymi zresztą jeden z tamtejszych krótkofalowców pracujący w Guardia Cyvil nas przestrzegał aby wszystko bacznie pilnować.

Na zdjęciu montaż anteny DX2

Montaż anteny


    Krótki rekonesans i postanawiam zatrzymać się nad samym morzem z otwartą przestrzenią na Europe. Za plecami mam kilkuset metrowe wzniesienie na Maroko. Przed montażem anten uzgadniam jeszcze z miejscową policją moją pozycje aby nie było niespodzianek podczas pracy ponieważ parkowanie jakichkolwiek samochodów na ogólnodostępnych plażach jest surowo zabronione. Następnego dnia kiedy już wszystko jest ustalone montujemy z synem anteny tj. GP7-DX na pasma od 40m do 10m oraz dipola na 80m i zaczynam prace.

Na zdjęciu Ceuta, widok z morza.

Widok na Ceuta, EA9.


Wyposażenie stacji to:

Ceuta, centrum miasta.

Ceuta, widok centrum miasta.


    Po krótkiej chwili okazuje się iż w tej temperaturze (37-9st. C) zabezpieczenie termiczne wyłącza dopływ prądu z generatora i trzeba ograniczyć moc. Podczas mojej pracy odwiedzają nas koledzy krótkofalowcy z Ceuty Pedro EA9PD, Albaro EA9PE, Julio EA9JS oraz Antonio EA9BV. Krótkie pogaduchy i wymiany uwag na temat propagacji ale jest przyjemnie.

Na zdjęciu EA9PE po lewej, SP2JMB po prawej.

EA9PE na stacji Sławka EA9/SP2JMB


    Rodzinka plażuje, zwiedza lub uzupełnia zapasy w pobliskim markecie a ja przy stacji. W ciągu 18h robię 1711 QSO na wszystkich pasmach za wyjątkiem 160m.
80% z nich emisją CW. 80m również okazała się symboliczna. Niestety przy tych odległościach sam dipol to nieporozumienie chyba, że są wyjątkowo sprzyjające warunki propagacyjne. Nasze polskie 3710-15 po południu zapakowane stacjami z Hiszpanii!.

Ceuta, widok na plażę.

Ceuta, widak na plażę.

    Stacji z SP na 80m nie słyszę w ogóle. Dziękuję wszystkim stacjom z SP które mnie zawołały, często pokazując wysoki kunszt operatorski i odrobinę cierpliwości w nawale wołających.

Ceuta, widok na Gibraltar.

Wiok na Gibraltar


    Najsilniej odbieraną stacją z SP był Kazik SP2FAX na 20 i 40m 59 +20-30dB.
24.07. o 10.30 opuszczamy Ceutę i płyniemy do Europy.

Na zdjęciu EA9JS i EA9BV, pośrodku Sławek SP2JMB.

EA9JS i EA9BV, pośrodku Sławek SP2JMB


Do usłyszenia z Monaco. Planowana praca 10-11.08.

73’s Sławek EA/SP2JMB
Costa Calida - Spain