Podsumowanie IARU HF Championship 2007
Dodane przez sp3iq dnia 2007-07-26 / 19:21
Poniżej zamieszczamy podsumowanie tegorocznych zawodów IARU HF Championship 2007, dokonane przez Kapitania Zespołu SN0HQ Tomasza Niewodniczańskiego SP6T
Rozszerzona zawartość newsa

Poniżej zamieszczamy podsumowanie degorocznych zawodów IARU HF Championship 2007, dokonane przez kapitania Zespołu SN0HQ Tomasza Niewodniczańskiego SP6T. 

Na gorąco po starcie w IARU Championship 2007.


    Tegoroczny start w zawodach IARU Championship 2007 można uznać za niezły choć można by wyobrazić sobie wynik lepszy. Niestety zimowe wichury i nawałnice mocno przetrzebiły nasze zaplecze antenowe a warunki propagacyjne „chodziły różnymi drogami” nie zawsze nam pomagając. Widać wyraźnie, że im bardziej na południe tym lepiej i to wystarczyły różnice paruset kilometrów.

    Jak zwykle ogromna mobilizacja stacji niemieckich spowodowała, że DA0HQ zrobiła o 6,5 tysiąca więcej łączności od nas. Z ilością zrobionych łączności nie było u nas źle bo ze zgłoszonych do tej pory mamy drugą po Niemcach liczbę wszystkich łączności. Zaskoczeniem jest, że przed nami, o cały milion punktów więcej, plasuje się zespół Słowacji mający blisko 2 tysiące łączności mniej od nas i mnożnik tylko nieznacznie lepszy. Ale przekonałem się jak pomogła tu propagacja gdy Słowacy robili mnożnik z Ameryki Południowej na 20 metrach, ja będąc od nich 150-200 km na północ, na 5 el Yagi jedynie domyślałem się pracującej tam stacji a znakomicie „uantenowiony” Kazik SP2FAX (kolejne 250-300 km na północ) nie słyszał nawet śladu. 

    Propagacja, która rok temu pozwoliła Rosjanom znokautować wszystkich mimo tego, że zrobili połowę tych łączności co DA0HQ, prawdopodobnie zepchnie ich w tym roku pod koniec pierwszej dziesiątki. Francuzi, którzy w zeszłym roku byli w czołówce w tym roku pokazali się jedynie symbolicznie. Nie znamy jeszcze wyników Anglików, Holendrów, Włochów i Austriaków. A z obecnie zgłoszonych na 3830 stacji HQ czołówka przedstawia się następująco:

Stacja HQ QSO’s Strefy Stacje HQ+.. ~  Wynik

1. DA0HQ 23639 198 272 19 mln
2. OM7HQ 15341 192 273 17 mln
3. SN0HQ 17026 196 260 16 mln
4. OL4HQ 13539 192 259 15 mln
5. S50HQ 12149 184 312 15 mln
6. SK9HQ 11057 167 231 13 mln
7. LY0HQ 14445 175 235 12 mln


    Biorąc pod uwagę, że groźne mogą być jeszcze stacje G, PA, I, OE a także EA stać na bardzo dobry wynik, możemy znaleźć się na pozycji od 3-6 i będzie to pozycja jakiej nie powinniśmy się wstydzić.  Tym bardziej, że nasz wynik we wszystkich startach jest wysoki i nie pogarsza się.

    Pewnych rezerw można by szukać jeszcze w mnożnikach, a malutka Słowacja pokazała, że startując w tej samej strefie co my można zrobić znacznie więcej łączności za 3 i 5 punktów.

    Trudno liczyć na znaczny przyrost ilości łączności zrobionych ze stacjami polskimi tym bardziej, że wciąż mamy do czynienia ze znaczącą liczbą HQ-sceptyków dyskredytujących pracę i wysiłki Polskiej Reprezentacji skupionej w zespole SN0HQ.


Spojrzenie w przyszłość.
   
    W tym roku, na krótko przed startem musieliśmy dokonać, z przyczyn obiektywnych pewnych zmian w obsadach i lokalizacjach. Spowodowało to pewne utrudnienia bądź niedogodności, ale dostarczyło też kolejnych cennych doświadczeń. W zeszłym roku mieliśmy sporo wyłączeń spowodowanych intensywnymi burzami. W tym roku mieliśmy przypadki utraty sieci komputerowej, nawet kilkugodzinne. W takich momentach następowały przesunięcia pomiędzy stacjami, uruchomienia stacji rezerwowych, zamiany pomiędzy stacjami. Daje to nam wiele danych do planowania kolejnych startów. Uzyskujemy informacje o potencjale startowym poszczególnych lokalizacji jak i umiejętności operatorskich zespołów skupionych wokół stacji liderów.

    W ostatnich latach udało się nam odwiedzić osobiście wszystkie najważniejsze lokalizacje co ma bardzo istotne znaczenie przy proponowaniu późniejszych obsad i zadań wszystkich stacji SN0HQ. Wydaje się, że w tym roku po raz ostatni użyliśmy programu Write Log. Współpraca z Francuzami i ciężkie próby doprowadziły do tego, że w przyszłym roku naszym programem logującym będzie (co jest bardzo prawdopodobne) WinTest. Program WL po wyłączeniach (sieci, prądu, itp.) bardzo długo się „podnosi” powoli ściągając w międzyczasie zrobione łączności. WinTest pozwoli tego uniknąć co spowoduje, że wyłącznie, których nie unikniemy nie będą aż tak uciążliwe.

    Tak więc, na przyszłość najwięcej możemy zyskać podnosząc jeszcze bardziej poziom pracy operatorskiej i doskonaląc systemy antenowe. Musimy mieć jeszcze więcej silnych, na równym poziomie sprzętowym i operatorskim stacji. Przejęcie pracy przez stację rezerwową nie może oznaczać pogorszenia jej sygnału i poziomu operatorskiego. W chwili obecnej bardzo trudno jest znaleźć po dwie stacje o podobnym potencjale na każde pasmo i emisję, a więc tu jest droga doskonalenia – tzw. długa ławka rezerwowych. Właśnie „długą ławką” zespoły sportowe wszystkich dyscyplin budują długofalowo swoje sukcesy. Starty SN0HQ w zawodach IARU Championship stworzyły nową formułę klubu krótkofalowego. Jest to dobrze wyposażona sprzętowo lokalizacja i zespół operatorów skupionych na wyczynowych startach w zawodach. Takich zespołów przybywa i niech będzie ich coraz więcej.

SP6T Tomasz Niewodniczański – Kapitan zespołu SN0HQ 


Na zdjęciu poniżej Tomasz Niewodniczański SP6T.

Tomasz Niewodniczański SP6T - Kapitan Zespołu SN0HQ


Na zdjęciu poniżej pole antenowe Tomasza SP6T.

Pole antenowe Tomasza SP6T