Emisja cyfrowa Kol. Danny’ego 2E0DPK - Digital Packet
Dodane przez SP7TEV dnia 2011-05-02 / 15:58
Brytyjski krótkofalowiec Danny Knaggs, 2E0DPK opracował nowy bezpłatny, otwarty protokół źródłowy o nazwie "DDP" - stanowiący nowoczesną alternatywę dla istniejącego protokołu Packet Radio. DDP współpracuje z programem Fldigi, pełniącym rolę otoczenia funkcjonalnego. Pakiety są wysyłane i odbierane w formie zwykłego tekstu, co umożliwia ich rozpoznawanie wzrokiem (na wodospadzie w programie, w trybie konsoli itp.) - przy wygodzie użytkowania oraz implementacji.

DDP został zaprojektowany z myślą o współpracy z każdym urządzeniem nadawczo-odbiorczym, które może być połączone z komputerem przy pomocy Fldigi, RS-232, lub za pomocą dowolnego wyposażenia kompatybilnego z D-STAR DV.

Adres do pobrania programu:

http://code.google.com/p/ddp/

Danny, 2E0DPK opracował również alternatywny cyfrowy system głosowy (digital voice system) dla modemów krótkofalarskich. System ten wykorzystuje modulację GMSK o szybkości 9600 bitów/s, przy użyciu kodeka Speex/Codec2.

Adres do pobrania programu:

http://code.google.com/p/ddv/

I na zakończenie ciekawostka: z notki zawartej na stronie Danny'ego, 2E0DPK w bazie danych QRZ.COM wynika, że przy pracy emisjami cyfrowymi jest on entuzjastą wpisywania wszelkich nadawanych informacji wyłącznie wprost z klawiatury, bez wykorzystywania jakichkolwiek makr...

Z kolei Kol. Stan Horzepa, WA1LOU opracował krótki, ale w pełni wyczerpujący zagadnienie opis protokołu DDP (adres poniżej).

http://www.arrl.org/news/surfin-moving-packets-with-ddp


Źródło informacji: SARL HF Happenings no. 453

Opracowanie i tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV
Oficer Łącznikowy IARU - PZK