Oprogramowanie do identyfikacji emisji cyfrowych w systemie RSID
Dodane przez SP7TEV dnia 2011-03-30 / 02:38
Identyfikacja RSID
Identyfikacja tonowo-kompromisowa RSID (ang. Reed-Solomon Identification) emisji cyfrowych została stworzona przez Patricka Lindeckera, F6CTE i dzięki jego uprzejmości została udostępniona publicznie. Identyfikacja ta jest stosowana w kilku programach do emisji cyfrowych. Patrick prowadzi główną listę kodów/przyporządkowania trybów, w celu zachowania zgodności między tymi programami.
RSID umożliwia automatyczną identyfikację każdej emisji cyfrowej, której został przypisany unikalny kod identyfikatora. Wszystkie typy RSID są wykrywane przez program Fldigi, ale nie są dekodowane wszystkie odnośne typy emisji. Wszystkie wykryte kody są zgłaszane przez program. Po odebraniu RSID, mają miejsca dwa zdarzenia: wykrywany jest zastosowany tryb emisji oraz środkowa częstotliwość RSID, która jest główną częstotliwością zidentyfikowanego trybu - określoną z dokładnością do 2,7 Hz. Jest to wystarczające do rozpoczęcia dokładnego dekodowania wszystkich obecnie stosowanych trybów emisji. Jest to doskonały sposób gwarantujący, że następuje odpowiednie dostrojenie do sygnałów takich jak MFSK oraz ich poprawne dekodowane.
Sygnał RSID jest transmitowany w czasie 1,4 sekundy, a jego szerokość zajmowanego pasma wynosi 172 Hz. Wykrywanie sygnału RSID jest możliwe aż do poziomu współczynnika sygnału do szumu (S/N) wynoszącego ok. -16 dB, tak więc przy czułości równej lub wyższej niż dla większości emisji cyfrowych (RTTY, PSK31...), z wyjątkiem kilku rodzajów - takich jak PSK10, PSKAM10 , THROB, THROBX lub JT65.
Uwaga dodatkowa: może się zdarzyć, że zostanie rozpoznany sygnał RSID, ale nie będzie można zdekodować następujących po sygnale RSID danych ze względu na to, że sygnał ten jest zbyt słaby.
W chwili obecnej pięć programów umożliwia rozpoznawanie identyfikatorów RSID:
- PocketDigi (autor: Vojtech, OK1IAK),
- FDMDV (autor: Cesco, HB9TLK),
- DM780 (autor: Simon, HB9DRV),
- Fldigi (autor: Dave, W1HKJ),
- Multipsk (autor: Patrick, F6CTE).
Opis sygnału RSID
Każdy tryb emisji odpowiada numerowi, przekształconemu do postaci sekwencji tonowo-kompromisowej (ang. Reed-Solomon Sequence).
Każda sekwencja RS składa się z 15 symboli po 4 bity, a 3 z nich zawierają dane. Innymi słowy, 12 bitów może posłużyć do określenia numeru trybu. W związku z tym, liczba numerów mogłaby osiągnąć wartość 4096.
Każdy symbol jest transmitowany z wykorzystaniem modulacji MFSK. Istnieje 16 wariantów częstotliwości podzielonych w następujący sposób: 11025/1024 = 10,766 Hz. Każdy symbol w ramach transmisji generowany jest tylko na jednej częstotliwości w następującym czasie: 1024/11025 x 1000 = 92,88 ms. Cała sekwencja RSID składająca z 15 symboli jest nadawana w podanym czasie łącznym: 15 x 1024/11025 = 1393 ms. Sygnał RSID jest transmitowany z maksymalną mocą szczytową danego sygnału modemowego.
Są tylko dwa możliwe wyniki algorytmu wykrywania:
- albo identyfikator RSID nie został odebrany ponieważ sygnał jest zbyt słaby,
- albo został on odebrany i jest poprawny.
Prawdopodobieństwo odczytania niepoprawnego RSID jest bliskie zeru.
Pełna wersja materiału (wraz z kompletną tabelą kodów RSID): http://www.w1hkj.com/RSID_description.html
Źródło informacji: RadCom 4/2011
Udostępnienie: Krzysztof Słomczyński, SP5HS - członek Komitetu ds. Stosunków Zewnętrznych (ERC) 1. Regionu IARU
Opracowanie i tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK