Nowe informacje z Japonii
Dodane przez SP6RW dnia 2011-03-14 / 14:13
Jim Linton VK3PC, Koordynator Łączności Kryzysowej 3 Reg. IARU przekazał kolejne informacje dotyczące sytuacji na obszarze dotkniętym kataklizmem. Sytuacja po trzęsieniu ziemi pogarsza się. Z północno-wschodniej Japonii docierają informacje o przerwach w dostawie prądu spowodowane przez poważne kłopoty w elektrowni jądrowej. Ken Yamamoto JA1CJP donosi, że według lokalnej policji na godzinę 10:00 czasu lokalnego (14.03.2011) potwierdzonych jest 1627 ofiar śmiertelnych, natomiast liczba zaginionych osób wynosi 1720. Niestety liczby te w dalszym ciągu rosną.

Ken Yamamoto JA1CJP - Sekretarz JARL poinformował, że w ramach JARL w dalszym ciagu działa stacja HQ pod znakiem JA1RL z Tokio oraz inne regionalne stacje HQ. Tak jak informowano wcześniej, stacja JA1RL jest aktywna w zakresach 7 MHz SSB, 144 MHz SSB / FM oraz 430 MHz SSB / FM.

Radioamatorzy działający na obszarach dotkniętych kataklizmem są wdzięczni za przekazywanie informacji oraz wsparcie działań ratowniczych i usuwania skutków klęski żywiołowej. Krótkofalowcy, którzy prowadzą działalność na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi zapewniają łączność m.in. dla zespołów ratownictwa oraz lokalnych schronisk. Niektóre stacje działają z samochodów (źródło zasilania), inne przy użyciu generatorów prądotwórczych.

JA1CJP informuje również o kolejnych niebezpieczeństwach. W dalszym ciągu są duże problemy z elektrownią jądrową. Doszło do przegrzania paliwa jądrowego co skutkuje uwalnianiem się radioaktywnego gazu do środowiska. Ludność z okolic elektrowni została ewakuowana. Uszkodzone są również elektrownie olejowe oraz te korzystające z gazu ziemnego co skutkuje brakiem zasilania sieciowego. Tokyo Electric Power Company zamierza zaprzestać dostarczania energii do niektórych części obsługiwanego przez siebie obszaru na zasadzie rotacji w celu obniżenia zużycia energii. Spowodowany tym brak energii może również przerwać lub ograniczyć funkcjonowanie systemu kolejowego wokół Tokio.

W związku z bardzo trudną sytuacją i ogromnymi ograniczeniami z jakimi muszą zmierzyć się nasi Koledzy krótkofalowcy z Japonii bardzo proszę aby w przypadku usłyszenia na falach krótkich stacji z obszarów dotkniętych kataklizmem wpierw uważnie posłuchać czy nie jest to łączność w ramach akcji ratunkowej i nie utrudniać ich działań poprzez ich wywoływanie. W przypadku usłyszenia należy również bezwzględnie zwolnić zajmowaną częstotliwość.

Rafał Wolanowski SQ6IYR - EmCom Manager PZK,
Greg Mossop G0DUB - IARU Reg. 1 EmCom Co-Ordinator
Jim Linton VK3PC - IARU Reg. 3 EmCom Co-Ordinator