KS-9. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 2.03.2011.
Dodane przez SP5ELA dnia 2011-03-03 / 05:10
news: pzk.gif

Komunikat Sekretariatu ZG PZK z dnia 2 marca 2011 r.                    Komunikat w wersji pdf

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. Poniżej informacje.

1. Administrator systemów informatycznych PZK informuje. Komunikat z dnia 2.03.2011

Jakiś czas temu uległy pewnym modyfikacjom zasady rejestracji użytkowników na portalu PZK. Przypominam w skrócie wszystkim członkom PZK, że przy rejestracji użytkowników na portalu PZK wprowadzone zostały następujące zasady.

Adres email użytkownika powinien być zgodny ze standardem: "znak"@pzk.org.pl, "znak"@wp.pl, "znak"@op.pl, "znak"@gmail.com, etc. Dotyczy to również członków nadzwyczajnych – nasłuchowców (SWL). Jest to jedyny akceptowany format adresu członka i użytkownika Portalu PZK. Obecnie akceptowany jest również format adresu email: imię@domena własna (domena własna to domena w której występuje znak wywoławczy) Np. andrzej@sp5xyz.com, slawek@sp2jmb.pl

Niestety w chwili obecnej największą przeszkodą w większości przypadków poza odstępstwem w standardzie adresu email są inne przyczyny.
A mianowicie nienależyte i nieterminowe wpisywanie danych członków PZK do elektronicznego systemu ewidencji członków PZK OSEC.
 
Wpisywanie tych danych (zawartych w "Karcie Informacji Członka") leży wyłącznie w gestii OT PZK. Dlatego teżna zarządach OT PZK ciąży duża odpowiedzialność.
Niestety w kilku OT PZK ewidencja członków jest zaniedbana, a od wprowadzenia systemu OSEC (26.11.2009) minęło wiele czasu.
Jest kilka OT PZK, gdzie wprowadzanie danych trwa miesiącami, w jednym OT PZK danych nie wprowadzono w ogóle (!).
Odbija sie to fatalnie na członkach i ich "morale", w wielu przypadkach nowo wstępujących w szeregi PZK lub powracających po okresie absencji.
Członkowie ci są zaskoczeni takim stanem rzeczy, niektórzy nie rozumieją tego co się dzieje i nawet rezygnują z członkostwa.
 
Vy 73! Zygmunt SP5ELA
Administrator portalu PZK

2. Ważna rocznica i HF40FO. dniu 11 marca 2011 r przypada 40. Rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów im. Komandora Bolesława Romanowskiego. Z tej okazji Kolo Krótkofalowców BLYSKAWICA Klubu 3. Flotylli Okrętów SP2PMW organizuje prace stacji okolicznościowej HF40FO, która będzie pracować od dnia 01 marca do 20 marca 2011 roku. Wydajemy dyplom okolicznościowy z tej okazji. Informacje została podana do Świat Radio i QTC, a dyplom i regulamin znajduje się również na naszej stronie internetowej http://sp2pmw.mw.mil.pl w zakładce DYPLOMY.
Krzysztof sp2dpk, prezes kola krótkofalowców Błyskawica.

3. Spotkanie w SP6PRT.W sobotę 26.02.2011 we Wrocławiu w klubie SP6PRT odbyło się robocze spotkanie EmCom, które zwołał i poprowadził EmCom Manager PZK -Rafał SQ6IYR. Głównym tematem spotkania była renegocjacja porozumienia między Prezesem PZK, a Szefem Obrony Cywilnej Kraju z dnia 17 sierpnia 1999 roku.
W spotkaniu udział wzięli m.in prezes PZK - Piotr SP2JMR, prezes OT27 - Krzysztof SP3FYX, zarząd OT-01 (gospodarz spotkania), przedstawiciele sieci DASR, WASR oraz inni krótkofalowcy. W czasie trzygodzinnej dyskusji wypracowana została wstępna treść projektu porozumienia. Projekt ten w najbliższym czasie zostanie opublikowany na portalu PZK w celu umożliwienia grupom zajmującym się łącznością kryzysową oraz zainteresowanym krótkofalowcom zasygnalizowania swoich uwag, spostrzeżeń oraz sugestii związanych z opublikowaną treścią dokumentu. Czas w jakim będzie można zgłaszać swoje uwagi będzie wynosił 14 dni, licząc od daty upublicznienia projektu. Po upływie tego terminu sprawa oficjalnej treści, po ew. uwzględnieniu zgłoszonych zastrzeżeń, zostanie zamknięta oraz zostaną poczynione dalsze działania związane z realizacją renegocjacji porozumienia.
Rafał SQ6IYR EmCom Manager PZK

Dla informacji podam jakie działają Regionalne sieci łączności kryzysowej SP:
--------------------------------------------------------------
- OSR - Ochotniczy Sztab Ratownictwa i Łączności: OSRiŁ http://www.osrczestochowa.pl
- DASR - Dolnośląska Amatorska Sieć Ratunkowa DASR PZK http://www.dasr.pl
- SPOT - Sieć Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK http://otpzk.gdansk.pl
- DŁR - Dębicka Łączność Ratunkowa DŁR http://www.krotkofalowcy.org
- WASR -Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa http://wasr.pl | http://plwasr.blogspot.com/

4. Marcowe QTC
W marcu spodziewać się można kilku ciekawych imprez operatorskich. Wystarczy śledzić zawsze aktualny Kalendarz Zawodów przygotowany przez Zespół PGA, serwis informacyjny miesięcznika i posiłkować się od czasu do czasu najbardziej pilnymi wiadomościami rozsyłanymi via eQTC Express. W numerze marcowym zwracam szczególną uwagę na nowe uregulowania w Russian DX Contest. Organizatorzy po raz kolejny usprawnili regulamin, tak, aby maksymalnie wyeliminować krótkofalarskich oszustów. Warto dokładnie wiedzieć o zmianach, aby samemu nie paść ofiarą pozornie tylko rygorystycznych zapisów. Kolejną informacją, na którą warto zwrócić uwagę jest zapowiedź zmian w programie Ford Flora Fauna (WFF). Po 3 latach istnienia projekt wymusiłna organizatorach zmiany, także w programach krajowych. Np. SPFF cieszy się w SP ogromną popularnością, liczba zwolenników szybko rośnie. Cieszy bardzo, że co raz więcej operatorów organizuje wyprawy terenowe, aby umożliwić zliczenie SPFFs wszystkim zainteresowanym w kraju i na świecie. O popularności świadczy najlepiej ilość wydanych dyplomów. Samych tylko SPFF Hunter Award wydano ponad 1700, w tym aż 70% dla nadawców zagranicznych. Ale o tym wszystkim w marcowym wydaniu MK QTC.

Spis treści MK QTC 3/2011
25 lat SP9KVZ
Antarktyczny dyplom z Ukrainy
Barbórka 2010 – wyniki
CQ 160m Contest 2010 – wyniki
Dyplom Wedlowski
Dyplomy Jubileuszowe „20 Lat QTC”
Dyplomy WFF z Belgii
Fotografik i radiowiec
Fotoreportaż N1DG z South Orkney Islands
Gramofon dla Błyskawicy
Ham Radio – hobby dla ambitnych
Jacek i Jacek na Western Kiribati
Jak się robi ICOM-y
Jak wysyłać logi SPFFs?
Jaki SPFF? – opinie uczestników
Kalendarz zawodów HF i VHF+
Łoś 2011 – informacja
Lutowa runda PGA TEST
MSC - dyplom pamiątkowy
Nowenna Fatimska
Nowi w SPCC
 Nowy Kraj – odliczanie trwa
Oświęcimskie Zawody 2011 – wyniki
Oznaczenia SPFFs i PGA
PGA-DIGI-TEST – cyfrowy pilotaż
Poszukiwane adresy
QSL via wg SQ9BDB
Rada programowa SP-CFF
RDXC – rewolucyjne rozwiązania
Regulamin RDXC 2011
Regulaminy zawodów HF i VHF+
Relacja SP5UAR z akcji radiowej 3Z0WOSP
Revillagigedo 2011
SPFF Cluster
Ukraińska witryna 160m
UW3DI – dyplom pamiątkowy
Weryfikacja logów
Wyłącz DX Cluster
Zmiany w programie WSFF

5. Zaproszenie do udziału w zawodach SPYL C.
Zbliża się „Dzień Kobiet”, a więc pora wziąć udział w zawodach SPYL Contest. Odbędą się one 5 marca br. Do udziału zapraszają organizatorzy czyli SPYL Club. W załączeniu znajduje się regulamin.

SP6ARR s.k. W dniu 26 lutego 2011 w godzinach wczesno popołudniowych opuścił nasze szeregi Henryk Pacha SP6ARR. Był członkiem PZK w Dolnośląskim OT. Był aktywnym krótkofalowcem. Jego szczególnym zainteresowaniem była Amatorska Telewizja czyli ATV. Był inicjatorem i współtwórcą kilku przemienników ATV w praktyce wykorzystując do tego celu pasma amatorskie od 430 MHz do 10 GHz włącznie.
Ś.P. Henryk SP6ARR był przede wszystkim niestrudzonym propagatorem krótkofalarstwa i informacji o krótkofalowcach. Realizował to redagując i prowadząc program telewizyjny „Krótkofalowcy” emitowany do 1989 roku. Po ponad 12 letniej przerwie od 2002 r. Henryk rozpoczął nadawanie pierwszego w Polsce programu telewizji internetowej pt. „Krótkofalowcy Bis” Program ten był znakomitym źródłem informacji o krótkofalowcach, o naszym hobby, a także o Polskim Związku Krótkofalowców. Ze swoją kamerą był obecny wszędzie tam gdzie coś się działo. Relacjonował spotkania, zjazdy i uroczystości, a także pracę krótkofalowców w eterze i nie tylko. Przedstawiał nasze sylwetki oraz problemy, z którymi się borykamy. Od lutego 2010 roku jego programy były transmitowane poprzez TV „Edusat” co niedzielę o godzinie 21.00. To było bezprecedensowe informowanie o naszych sprawach w ogólnodostępnej niekodowanej telewizji satelitarnej. I to dzięki Jego staraniom stało się to możliwe.
Produkcja „Krótkofalowców Bis” była Jego prawdziwą pasją, a na przyszłość miał cały wachlarz pomysłów, które niestety już niedoczekaną się realizacji.
Ś.P. Henryk SP6ARR był wspaniałym kolegą, zawsze skorym do rady i pomocy, był także moim serdecznym przyjacielem.
Za swoje zasługi został odznaczony Złotą Odznaką Honorową PZK oraz „Medalem im. Braci Odyńców za zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa”. Medal ten otrzymał 26 lutego 2010 r.
Jest takie porzekadło: „nie ma ludzi niezastąpionych”. Niestety jeśli chodzi o osobę Henryka SP6ARR to nie ma ono zastosowania. Jego nie da się zastąpić. Będzie nam Go bardzo brakowało.
W swoich ostatnich słowach ŚP Henryk dziękował tym z nas, którzy pomagali w Jego działalności.

Pogrzeb ŚP Henryka odbędzie się jutro tj. 3 marca o godz. 11.00 na cmentarzu Św. Ducha przy ul. Bardzkiej we Wrocławiu.
Piotr SP2JMR

SP9FY s.k.
Komunikat Nadzwyczajny
Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców OT PZK w Krakowie.
Witamy Koleżanki i Kolegów !
Zarząd Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców w Krakowie z żalem zawiadamia, że w dniu 19 lutego 2011 r. odszedł „ do Krainy Wiecznych DX-ów „ nasz Kolega Eugeniusz Wiaterek SP9FY. Pogrzeb i odprowadzenie zwłok na miejsce wiecznego spoczynku odbył się w dniu 28 lutego 2011 r. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie o godz. 13.00. Cześć Jego Pamięci

SP1AAY - SK
Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 1 marca 2011 roku w wieku 83 lat odszedł do krainy wiecznych dx-ów członek OT-22PZK, nasz Kolega Jerzy Hajerko SP1AAY. Licencję nr 862/A ze znakiem SP1AAY uzyskał16.02.1959roku. Członkiem PZK był od samego początku swojej przygody z radiem. Przez szereg lat prowadził biuro QSL oddziału koszalińskiego PZK a już w latach 60-ych ub. wieku był pierwszą stacją na Pomorzu pracującą na UKF na SSB. Za swoje zasługi został odznaczony Złotą Odznaką PZK. Przez wiele lat był naszym nauczycielem i dzięki Niemu wielu z nas zostało krótkofalowcami. Zawsze chętnie służył radą i pomocą pozostając przy tym niezwykle skromnym. Cześć Jego pamięci! Zarząd i członkowie OT22

SP5SMV s.k. W dniu 01.03.2011 do krainy wiecznych DX-ów odszedł nagle Kolega Marian Kulesza SP5SMV. Aktywny ostatnio głównie na pasmach UKF.
Cześć Jego pamięci!
Koledzy i Koleżanki z Przasnysza, Pułtuska, Mławy, Działdowa i Starego Garkowa
Inf. Wiesław SQ5ABG

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK
              
Załącznik do komunikatu:

Regulamin Zawodów „SP YL Contest”
Regulamin zawodów organizowanych przez  ZG PZK i SP YL Club.

1. Do udziału w zawodach  zaprasza się operatorów radiostacji indywidualnych,
 klubowych (tylko operator YL) oraz nasłuchowców.
2. Zawody odbędą się w dniu 5 marca 2011 r. w godz. 6.oo-8.oo UTC.
3. Pasmo: 3,5 MHz  - zgodnie z obowiązującym podziałem pasma.
4. Rodzaje emisji: CW i SSB, nie zalicza się łączności mieszanych.
5. Punktacja
   a/ Za nawiązanie łączności ze stacją klubową SP 9 PYL                                               20 pkt
   b/ Za nawiązanie łączności z kobietą krótkofalowcem będącą członkiem SP YL C           15 pkt
   c/ Za nawiązanie łączności z kobietą krótkofalowcem nie będącą członkiem SP YL C      10 pkt
   d/ Za nawiązanie łączności z posiadaczem dyplomu SP YL C                                          5 pkt
   e/ Za nawiązanie łączności z kolegami krótkofalowcami radiostacji indywidualnych          1 pkt
       Stacje klubowe z operatorem OM nie będą klasyfikowane i nie mogą rozdawać punktów.
       Z każdą stacją można nawiązać jedno QSO bez względu na rodzaj emisji.
6. Wywołanie na SSB: „wywołanie w zawodach YL”, na CW: dla YL „CQ OM”, dla OM „CQ YL”
7. Raporty.
     a. OMs: RS/T + numer kolejny łączności  od 001,                                np. 59 001
     b. YLs: nie będące członkiniami SP YL C  RS/T  + numer kolejny + YL   np. 59 001YL
     c. YLs :będące członkiniami SP YL C  RS/T + numer kolejny + litera C   np.59 001C
     d. Posiadacze dyplomu SP YL C : RS/T + numer kolejny + litera A         np.59 001A

   Krótkofalowcy kobiety posiadające  znak nadawcy lub znak nasłuchowy mogą rozdawać punkty ze stacji klubowej przez podanie właściwego raportu.
 - pkty rozdawane są tylko z jednej wybranej opcji tzn. np OM nie może rozdawać pktów jako sumę OM + dyplom, a YL nie może rozdawać punktów jako sumę YL + dyplom.
8.Wynik końcowy: suma zdobytych punktów.
 Uwaga nasłuchowcy: każdy znak stacji pracującej w zawodach może być wykazany w dzienniku zawodów max. 3 razy zaś punkty daje tylko jedna (podkreślona) z dwóch stacji.
9. Klasyfikacja:
    A -  Radiostacje indywidualne kobiet krótkofalowców
    B  -  Radiostacje klubowe z operatorką kobietą
    C  -  Radiostacje indywidualne kolegów krótkofalowców
    D  -  Stacje nasłuchowe
10. Nagrody
     Za zajęcie od I do III miejsca wg klasyfikacji przewidziane są dyplomy, za I-sze miejsca puchary ufundowane przez Prezesa ZG PZK.
11. Dzienniki w formie cabrillo  prosimy przesłać w terminie do 30 marca 2011 r. e-mailem, na adres: sp9pkz@op.pl.
Do logowania łączności można wykorzystać program DQR-Log opracowany przez Marka SP7DQR, który jest do ściągnięcia ze strony: sp7dqr.waw.pl
     Preferowane są logi w formie elektronicznej. Otrzymanie logów będzie potwierdzane przez organizatora.
     Można również przesłać logi papierowe listownie na adres: Bożena Łacheta SP9MAT, skr. pocztowa 678, 30-960 Kraków 1, lub OT PZK skr. pocztowa 606, 30-960 Kraków 1.
    Uwaga: stacje klubowe winny podać w zgłoszeniu znak operatorki (nadawczy lub SWL).
12. Wyniki zawodów zostaną opublikowane w terminie do 30 września 2011 r.

Uwaga: jeśli uczestnik zawodów spełni warunki Dyplomu „SP-YL-C” otrzymuje dyplom bez potrzeby oczekiwania na karty QSL i wysyłania zgłoszenia. Aby otrzymać Dyplom wystarczy przesłać wpłatę 7 zł na adres Klubu.

13. Komisja zawodów: SP9MAT i SP9CPS.
      Decyzje Komisji są ostateczne.