Polowanie na kosmiczną żagłówkę. NASA prosi radioamatorów o pomoc.
Dodane przez SQ2RH dnia 2011-02-06 / 16:13
W środę 19 stycznia 2011 roku doszło do samoistnego odłączenia się satelity NanoSail-D od satelity FASTSAT. W związku z tym faktem NASA prosi radioamatorów na całym świecie o nasłuchiwanie bikona satelity nadającej na częstotliwości 437,270 MHz i raportowanie odbieranego sygnału.
W środę 19 stycznia o 16:30 czasu polskiego inżynierowie z Centrum Lotów Kosmicznych imienia George'a C. Marshalla potwierdzili, że nanosatelita NanoSail-D (kosmiczna żaglówka) samoistnie odłączył się od Fast Affordable Scientific and Technology Satellite, FASTSAT. Do spontanicznego odłączenia się statku doszło kilka godzin wcześniej, co obsługa FASTSAT-a odkryła podczas porannej kontroli telemetrii. Stacje naziemne potwierdziły rozłączenie się ładunków.
FASTSAT i NanoSail-D zostały wystrzelone rakietą Minotaur IV HAPS 20 listopada 2010. NanoSail miał odłączyć się od statku-matki 6 grudnia 2010, ale wtedy operacja nie powiodła się.
NASA prosi światową społeczność radioamatorów i krótkofalowców o nasłuchiwanie radionadajnika satelity, pracującego na częstotliwości 437,270 MHz i zgłaszanie swoich nasłuchów na stronie projektu pod adresem URL [http://nanosaild.engr.scu.edu/dashboard.htm]
NanoSail-D ma masę 7 kilogramów. Zbudowany jest z trzech połączonych platform CubeSat. Kontrolę nad satelitą sprawują studenci i pracownicy Laboratorium Systemów Robotycznych Santa Clara University..Satelita rozłożył 20 stycznia żagiel słoneczny o powierzchni 9,3 m2. Odbite od niego światło słoneczne sprawia, że satelita ma jasność ponad pięć razy większą od drugiej od słońca planety Wenus. NanoSail będzie orbitował jeszcze przez około 70-120 dni.
Ponadto, NASA i witryna spaceweather.com ogłosiły fotograficzny konkurs na najlepsze zdjęcie żagla słonecznego NanoSail-D. A zachęcającym czynnikiem do obserwacji satelity są ufundowane przez NASA i spaceweather.com nagrody za trzy najlepsze zdjęcia przelatującego NanoSaila-D. Kwota 500 USD - nagroda główna, 300 USD - I nagroda oraz 100 USD - II nagroda. Koledzy a więc chyba warto się pokusić.
Konkurs fotograficzny jest otwarty na wszelkiego typu zdjęcia, od zdjęć teleskopowych po zdjęcia flar żagla wykonanych obiektywami szerokokątnymi. Do tego konkursu kwalifikowane będzie każde zdjęcie, na którym uwieczniony zostanie obraz przelatującego nietypowego satelity. Wykonane i opisane zdjęcia należy wysyłać poprzez serwis WWW pod adresem http://nanosail.org/ *  - Strona ta nie jest obecnie czynna. 13.04.2016. (SP5ELA).

Opracował Roman SQ2RH na bazie materiałów NASA i spaceweather.com