QSO z ISS
Dodane przez SP5ELA dnia 2011-01-31 / 05:31

Poniżej parę słów o łączności z naszej strony SP7POS.

Łączność z ISS    18.01.2011

Niestety, z przyczyn od nas niezależnych, nie doszło do łączności z stacją ISS, mimo doskonałej słyszalności sygnału z kosmosu w naszym odbiorniku. Po kilkunastu minutach od pierwszej próby nawiązania łączności, mięliśmy pierwszą informację od koordynatora w Belgii o problemach z zakłóceniami odbioru na stacji ISS, na podstawowym i zapasowym kanale. Chwilę później, ku naszemu zdziwieniu i zaskoczeniu, zadzwonił do nas na telefon komórkowy sam Paulo ze stacji ISS (połączenie komutowane przez operatora ISS na GSM) i potwierdził osobiście zaistniały problem. Obiecał postarać się o dodatkową łączność poza kolejnością, w późniejszym, ustalonym z nami terminie.
Mimo wszystko emocji było bardzo dużo, Po usłyszeniu mocnego i wyraźnego wywołania naszej stacji, na sali rozległy się gromkie brawa. Szkoda, bo tak niewiele zabrakło do pełnego sukcesu...
Ponad godzinę później, przeprowadzona została już bez problemu, łączność ze szkołą we Włoszech. W związku z dużą ilością pytań ze strony uczniów włoskich w kierunku ISS-a, podczas następnego przelotu nad Europą, łączność miała być kontynuowana. Nasi włoscy koledzy zaproponowali nam telefonicznie odstąpienie połowy swojego czasu i możliwość zadania kilku pytań przez ostrowieckich uczniów przy wykorzystaniu połączenia telefonicznego. Był to bardzo miły ruch z ich strony, jednak nasza młodzież udała się już wcześniej do domów i zmuszeni byliśmy podziękować za ten wspaniały gest.
Kopii jednak nie kruszymy, czekamy na następny termin, powinno się udać. Jesteśmy to winni naszej wspaniałej młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, która na równi z nami przeżywała to wydarzenie.

TYM RAZEM ISS OK!      26.01.2011

 Dzisiaj o 07:36 UTC ponownie rozpoczęliśmy wywołanie stacji ISS. Tym razem odpowiedź padła niemal natychmiast po wyłonieniu się stacji orbitalnej zza widnokręgu. W ciągu 8 minut "widoczności" młodzież z LO Im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim zdołała zadać 20 pytań związanych z tematyką funkcjonowania stacji orbitalnej, na które sympatyczna Pani Astronautka Catherine Coleman, pod znakiem OR4IS, udzieliła nam krótkich odpowiedzi.
Jako podstawowego radia użyliśmy IC-746PRO z mocą 100W. W zapasie był FT847. Antena główna to 2x10 el Yagi krzyżowa, w zapasie pionowy GP 1/2 fali. Antena główna obracana była przy pomocy rotora ze zmianą azymutu i elewacji, naszej rodzimej produkcji z Żyrardowa, starowanego poprzez popularny program "Orbitron". Gotowy do natychmiastowego użycia wzmacniacz na GU43B okazał się niepotrzebny.
Łączność obserwowało ponad 100 uczniów i nauczycieli "Staszica" oraz Pan Wicestarosta Ostrowiecki. Transmitowana była "na żywo" poprzez wóz satelitarny w TVP Info na całe SP. Nie zabrakło TV Kielce i lokalnych rozgłośni radiowych oraz przedstawicieli miejscowej prasy. Informacje o łączności ukazały się w wiadomościach TVP1, w "Teleexpresie" oraz w lokalnych mediach.
Poza ogromnym przeżyciem była to wspaniała promocja krótkofalarstwa zarówno wśród uczniów, jak i milionów telewidzów i radiosłuchaczy.
Ogromne podziękowania dla Michała SQ7NSQ za pomysł i koordynowanie prawie dwuletnich przygotowań oraz dla załogi SP7POS za zaangażowanie w organizację imprezy.
Prezes SP7POS - Paweł SP7SP.

Pozdrawiam! Paweł SP7SP

* Gratulacje  dla  Zespołu SP7POS za realizacje przedsięwzięcia (QSO z ISS) i wspaniały sposób na propagowanie krótkofalarstwa.

SP5UAF, SP5ELA