Komunikat Sekretariatu ZG PZK z dnia 04 lipca 2007
Dodane przez sp3iq dnia 2007-07-04 / 18:50
W załaczeniu Komunikat Sekretriatu ZG PZK z dnia 4 lipca 2007.  
Rozszerzona zawartość newsa

Komunikat sekretariatu ZG PZK na 4 lipca 2007.

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszego komunikatu. A oto informacje.


1. IARU HF World Championship 2007 - to już za 10 dni!

  Za 10 dni, to jest dnia 14 lipca w sobotę godz. 12:00 UTC (14:00 wg czasu lokalnego) rozpoczynają się zawody IARU HF World Championship 2007.

Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców apeluje do wszystkich stacji SP o aktywny udział w tych zawodach, w których reprezentantem PZK jest Zespół SN0HQ.

  Zespół SN0HQ co roku w porównaniu do innych stacji HQ w swym logu posiada bardzo wysokie notowania zarówno dla ilości DXCC ogółem jak i mnożników na poszczególnych pasmach. Informujemy, że w naszej sytuacji, końcowa pozycja Zespołu SN0HQ zależy w głównej mierze od ilości QSO ze wszystkimi stacjami, w tym również z polskimi stacjami.

   Prezydium ZG PZK podaje informacje dla wszystkich polskich krótkofalowców o zawodach IARU HF World Championship 2007, które umieszcza w formie News na portalu PZK.  Dodatkowo zainicjowano specjalny temat na Forum Dyskusyjnym PZK, tak aby można było prowadzić dyskusję i wymianę poglądów w zakresie tych corocznym zawodów IARU. Jeśli będą zapytania do członków Zespołu SN0HQ, to bardzo dobrze, członkowie Zespołu SN0HQ bardzo chętnie udzielą odpowiedzi.

  Niech dyskusja na tym Forum służy późniejszej sportowej walce na pasmach oraz jak najlepszej pozycji naszego Zespołu SN0HQ w klasyfikacji końcowej.

  Niech poprzez zadawane pytań, wymianie zdań i poglądów czy zgłaszanie postulatów, Zespół SN0HQ dobrze przygotuje się do zawodów IARU HF World Championship 2007 i zajmie jak najlepszą pozycję w klasyfikacji końcowej.
Good Luck in the Contest.


73 Bogdan SP3IQ.

2. KRÓTKOFALOWCY BIS

        Redakcja cyklicznie nadawanego programu telewizyjnego K BIS  od 24 czerwca br rozpoczęła regularną emisję z większym transferem, który poprawił zdecydowanie jakość odbieranego sygnału alternatywnej telewizji z Wrocławia..
    Jest to szybkość około  384 kb/sek, a więc ponad trzykrotnie większa od dotychczasowej.
    Fragmenty najciekawszych programów są zamieszczane jak zwykle na serwerze Studia VIDEOEXPRES Wrocław w postaci mocno skompresowanej, na stronie głównej portalu www.videoexpres.pl w Archiwum-ATV.
    Dla tych, którzy chcą stworzyć sobie profesjonalne archiwum wszystkich nadanych programów KRÓTKOFALOWCY BIS, istnieje obecnie możliwość nabycia wysokiej jakości płyt CD lub DVD.
    By w 100% odbierać programy nadawane na żywo o 22.00 warto koniecznie zwiększyć transfer do około 1 Mb/s..
    Zmiana transferu nadawania programów ATV z 128 na 384 kb/s jest powszechnie akceptowana przez stałych oraz nowych widzów w kraju i za granicą. 
    Proszę jednocześnie tych wszystkich widzów, którzy mają odpowiednie łącza do kontaktu telewizyjnego, ze studiem, po każdej emisji, przy pomocy komunikatora SKYPE.
    Na liście stałych korespondentów są już Romek LA7YJA z miejscowości Bode w Norwegii oraz Piotr SQ6VY z Wrocławia.  Czekam na następne zgłoszenia.
    Wystąpili oni w programie inaugurującym nowy – szybszy transfer 384 kb/s nadawania programu KRÓTKOFALOWCY BIS, w III rocznicę jego codziennego nadawania na portalu www.videoexpres.pl.
UWAGA !!!
     W  niedzielę 8 bm o 22.00 specjalne - premierowe wydanie programu z udziałem uczestnika pierwszej polskiej wyprawy radiowej na Agalegę.
     W ponad 95% program specjalny Krótkofalowcy Bis jest ilustrowany filmowo unikalnymi, a czasem życiowo niebezpiecznymi obrazami z tej wyprawy. 
     Komentatorem wszystkich faktów w czasie pokonywania groźnego oceanu, do najbliższej wyspy z której w końcu awaryjnie nadawano, jest Włodek Herej SP6EQZ z Wrocławia – uczestnik wyprawy.
     Program będzie powtarzany na żywo przez cały kolejny tydzień.
                                                                               
                                                                               Henryk Pacha
                                                                              ATV  SP6ARR
                                                                           www.videoexpres.pl


3. Wakacyjny konkurs Copernicus Project  by SP2SGF.
W załączeniu do komunikatu przekazuję regulamin wakacyjnego konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Copernicus Project. Do zabawy zapraszamy wszystkich konstruktorów, amatorów, którzy chcą, by ich konstrukcja poleciała do granic atmosfery.
Mam nadzieję, że wakacyjny termin konkursu będzie sprzyjał jego realizacji. Urlop, to doskonały czas na koncepcyjne myślenie, a po powrocie można zasiąść wygodnie w fotelu z lutownicą w dłoni i zamienić koncepcję w rzeczywisty projekt.
Pozdrawiam,
Maciej Jakimiec SP2SGF

4. QRP, QRP, QRP.
Warsztaty QRP odbędą się w Tomaszowie Mazowieckim w dniach 14-16 września 2007. Wezmą w nich udział konstruktorzy i wszyscy miłośnicy pracy małymi mocami. To wspaniała okazja do wymiany doświadczeń. Szczegóły w pliku stanowiącym załącznik do komunikatu.

Włodek SP5DDJ


5. Zaproszenie na II Piknik Eterowy w Koniakowie.
Henryk SP9FHZ wraz z Klubem SP9PKS przy Starostwie Powiatowym w Mikołowie serdecznie zapraszają Koleżanki i Kolegów krótkofalowców oraz sympatyków naszego hobby
w dniach 07 i 08 lipca 2007 (sobota, niedziela) do Koniakowa do baru i pensjonatu „Koronka” na II Piknik Eterowy SP, OK i OM. Sąsiaduje on ze wzniesieniem „Koczy Zamek” (wys. 846 m n.p.m.) i położony jest na najwyższym wzniesieniu drogowym w Beskidzie Śląskim, bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 943 prowadzącej z Wisły do Milówki - lokator JN99LN. Tam też znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów.
II Piknik Eterowy w Koniakowie jest imprezą towarzyszącą XI Dniom Gminy Istebna organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury pod hasłem:
„Z Ochodzitej przez Skalistą, po Kozubową".
W programie pikniku m.in. przewidziano:
• Odczyty techniczne i prelekcje
• Giełdę krótkofalarską
• Tombolę z atrakcyjnymi nagrodami
• Występ kapeli góralskiej
• Wspólną fotografię
• Pracę radiostacji klubowej.
• Festyn i biesiadę przy grillu
Tradycyjne dania kuchni góralskiej zapewnia oczywiście bar „Koronka”.
Pierwsza beczka piwa gratis -sponsor SP9FHZ.
Można też będzie zakupić koniakowskie koronki no i oczywiście stringi.
Rejestracja i przywitanie pierwszych gości sobota od godz. 9-tej.
Rozpoczęcie pikniku o godz. 10-tej
-zaproszenie przyjęła również Pani Danuta Rabin -wójt Gminy Istebna.
Prosimy, aby noclegi każdy załatwił na własną rękę.
• Na miejscu w pensjonacie „Koronka”: tel. +48 (33) 8556670; adres Koniaków nr 799,
• Nieopodal w pensjonacie „Koczy Zamek”: tel. +48 (33) 8556173; adres Koniaków 755,
• Również w pobliżu, ale bardziej luksusowo „Karczma OCHODZITA”: tel. +48 602 478786; adres Koniaków-Pietraszyna.
Adresy innych miejsc noclegowych dostępne w internecie.
Obok parkingu udostępnione będzie także miejsce na przyczepy kempingowe i namioty.
Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy wszystkich chętnych do rejestrowania się przez wysłanie maila potwierdzającego uczestnictwo na adres klubu: sp9pks@poczta.onet.pl
W dniu pikniku nasłuch radiowy i praca na częstotliwości 145,500 MHz.
Bliższe informacje dostępne będą m.in. na stronie Mikołowskiego Klubu Krótkofalowców www.sp9pks.yoyo.pl
Kontakt: Henryk SP9FHZ tel. 502-286600, e-mail sp9fhz@neostrada.pl
Do zobaczenia w Koniakowie!
W imieniu organizatorów i prezesa klubu SP9PKS Stanisława SP9QLP zaprasza
-sekretarz Henryk SP9FHZ.
Mikołów, dnia 25 maja 2007
To wspaniała informacja, oby takich i podobnych spotkań było jak najwięcej. Szkoda tylko, że ta ważna informacja dociera do nas dopiero teraz w poniedziałek 2 lipca. Mam nadzieję,  ze piknik organizowany w bardzo ważnym dla folkloru beskidzkiego no i tradycji koronkarstwa polskiego miejscu będzie okazją do wielu ciekawych spotkań koleżeńskich  i rozmów, o krótkofalarstwie
. To wspaniały przykład współpracy klubu krótkofalarskiego z władzami lokalnymi. Piotr SP2JMR

6. SP5PSL tradycja i współczesność.
W dniach 29-30 czerwca w Zegrzu odbył się Zjazd z okazji 15-lecia utworzenia w sierpniu 1992 roku Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Dzięki przychylności Kolegów ze ŚZPŻŁ udało się zorganizować II Zjazd SP5PSL (poprzedni zjazd również za pomocą ŚZPŻŁ odbył się w ubiegłym roku), a do porządku obrad oraz do papierowych biuletynów zjazdowych włączono sprawy krótkofalarskie. "Obok" Komunikatu nr 18 wydano "Zarys historii krótkofalarstwa w Zegrzyńskim Ośrodku Łączności".  ŚZPŻŁ jest organizacją społeczną, która jednoczy wszystkich kombatantów i rezerwistów łączności rozsianych po całym świecie. Zarząd główny ma siedzibę w Zegrzu, a swoje oddziały w Sieradzu, Śremie, Warszawie, Wrocławiu oraz Oddział Autonomiczny w Londynie. Gromadzi również pojedynczych weteranów mieszkających w różnych zakątkach Polski i świata. Jednym ze statutowych zadań związku jest integracja polskich środowisk łącznościowych, odtwarzanie i popularyzacja historii Wojsk Łączności. Służy temu wydawanie Komunikatów (wydano ich 18), redagowanie Przeglądu Łączności i Informatyki  oraz merytoryczna opieka nad Muzeum Wojsk Łączności w Zegrzu. Wystąpienie Prezesa ŚZPŻŁ Pana Płk Stanisława Markowskiego opublikujemy "z pamięci" po otrzymaniu konspektu wystąpienia. 
Serdecznie dziękujemy Prezesowi Wszystkich Prezesów, czyli Prezesowi PZK SP2JMR za uświetnienie swoją obecnością uroczystości oraz za wzorowe prezentowanie naszych krótkofalarskich spraw na tak dostojnym forum, a to było trudne zadanie - na sali było czterech Generałów (w stanie spoczynku) Wojsk Łączności i Informatyki, gospodarz - Komendant CSŁiI płk Marek Stolarz i aktualny Dowódca Wojsk Łączności i Informatyki - Szef Zarządu Dowodzenia i Łączności Sztabu Generalnego WP - Płk Andrzej Brzoza oraz wielu oficjeli wojskowych, ale Piotr miał bardzo ładne wystąpienie, a ponadto uhonorował grawertonem ŚZPŻŁ za działalność prowadzoną dla upowszechniania i popularyzacji historii dla oraz Komendę Zegrzyńskiego Ośrodka Łączności za ponad 40-letnią opiekę nad SP5PSL, wręczył Odznaki Honorowe PZK - Staszkowi SP5COC, Józkowi SP1QW oraz grawertony założycielom Klubu w 1964 roku - Tomkowi SP7BCA, Andrzejowi SP7RFD i Józkowi SP1QW.
Z rąk Prezesa ŚZŻŁ Pana Pułkownika Stanisława Markowskiego PZK otrzymało ozdobny uroczysty list od ZG Światowego Związku Żołnierzy Łączności, w którym czytamy„ Zarząd Główny Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności w dowód szacunku wyraża słowa najwyższego uznania i podziękowania Polskiemu Związkowi Krótkofalowców za popularyzację historii wojennej radiokomunikacji i wydatną pomoc w doprowadzeniu do odbudowy i przekazania do Muzeum Powstania Warszawskiego replik wojennych radiostacji fonicznych „Burza” i „Błyskawica”, życząc jednocześnie satysfakcji z rezultatów tej działalności”.
Ważnym elementem było uroczyste przecięcie wstęgi na otwarciu drugiej siedziby klubu SP5PSL na terenie Zegrzyńskiego Ośrodka Łączności. Ma to szczególne symboliczne i historyczne znaczenie. Więcej informacji na stronie WOT PZK oraz w Krótkofalowcu Polskim nr 8/2007
Janusz SP5JXK

7. 40 lat SP6PAZ i 50 lat krótkofalarstwa na opolszczyźnie. Zarząd Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ w Opolu zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie okolicznościowe związane z 50-leciem Oddziału
Terenowego PZK w Opolu i 40-leciem Klubu SP6PAZ.  Miejsce spotkania: Ośrodek Wypoczynkowy JOWISZ, 46-045 Turawa, ul. Spacerowa 6
Termin spotkania: 1-2 września 2007 (od godz. 10.00 w sobotę do 14.00 w
niedzielę)
Program spotkania: wręczenie pucharów i dyplomów za zawody z okazji 40-lecia
SP6PAZ, obchody rocznic, spotkania towarzyskie, pieczenie kiełbasek i inne
atrakcje.

Koszt uczestnictwa: 65 zł za nocleg i całodobowe wyżywienie. Dla chętnych na
obiad w dniu 2 września koszt wynosi łącznie 80 zł. Wpłaty należy dokonywać
na konto Polski Związek Krótkofalowców OT-11, ul. Wiązowa 7, 48-100
Głubczyce nr konta: 10 1440 1215 0000 0000 0523 2236. Na przelewie proszę
podać swój znak oraz tytuł wpłaty.

Od 1.07.2007r. jest czynna radiostacja okolicznościowa SN10POW z okazji
upamiętnienia udziału krótkofalowców w zwalczaniu powodzi na Opolszczyźnie w
1997r. Karty QSL prosimy kierować via SP6ZJP, OT-11 w Opolu.

Informuję, że ekipa z klubu SP6ZJP w składzie Stefan SP6GHR i Arek SP6OUJ
będą czynni ze Szlaku Joannitów w soboty i niedziele po godz. 15.00 z
różnych ciekawych miejsc. Będzie możliwość przeprowadzenia łączności i
uzyskania dyplomu okolicznościowego.
Łączności są potwierdzane specjalnie na tą okazję wydrukowaną kartą QSL.
73! Arek sp6ouj

7. Zamki cd.
Informuję wszystkich zbieraczy zamków, że w dniu 8 lipca (niedziela) jest planowana  wykonaniu dwóch znakomitych operatorów aktywność z Wenecji PZN0Z w godzinach 16.00-19.00.
Zapraszają do łączności Zbyszek SP2IU i Czesław SP2UKB ( głównie telegrafiści).

8. ŚR 7 /2007 i KP7/2007.
W dniu dzisiejszym zostanie wysłany do OT „Świat Radio” raz KP7/2007, które to wydawnictwa otrzymaliśmy przed trzema godzinami.


Tyle informacji na dzisiaj do usłyszenia we wrześniu br. Komunikat może być redagowany i rozpowszechniany drogą elektroniczną w okresie lipca i sierpnia.

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZKZałączniki do komunikatu.

Regulamin Konkursu "Latająca Kapsuła"

§ 1
Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Copernicus Project.

§ 2
Konkurs odbywa się pod nazwą „Latająca Kapsuła" a wszelkie oficjalne informacje są umieszczane na stronie http://copernicus-project.org, zwanej dalej Stroną Konkursową.

                                                          § 3
Oficjalnym forum dedykowanym do dyskusji nad projektami jest: http://forum.copernicus-project.org
 

§ 4
Konkurs trwa od 1 lipca 2007 roku do 29 września 2007 roku.

§ 5
W trakcie Konkursu oraz 30 dni po jego zakończeniu niniejszy Regulamin udostępniony będzie na Stronie Konkursowej Organizatora.

§ 6
1. Uczestnikami Konkursu mogą być wyłącznie osoby fizyczne, pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na terytorium RP.

2. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest zgłoszenie na adres mailowy kontakt@copernicus-project.org oraz przekazanie w terminie do dnia 31/08/2007 r. projektu technicznego i opisu w formie elektronicznej na w/w adres email;

3. W ramach Konkursu Uczestnik może wygrać nagrodę w postaci notebooka klasy minimum Celeron 1,8GHz przekazanego Stowarzyszeniu Copernicus Project przez firmę wspomagającą.

4. Konkurs polega na przygotowaniu projektu, wykonaniu prototypu oraz przekazaniu prototypu na własność stowarzyszenia.

5. Przedmiotem projektu powinna być amatorska, autorska konstrukcja mogąca posłużyć jako element kapsuły wykorzystywanej w lotach balonowych organizowanych przez stowarzyszenie. Sugestie Organizatora, co do typu konstrukcji:

• urządzenie nadawcze emitujące bikon na określonych częstotliwościach KF;
• urządzenie nadawcze emitujące bikon na określonych częstotliwościach w zakresie mikrofal;
• urządzenie nadawcze ATV;
• stacja meteorologiczna o zaawansowanych możliwościach z zapisem danych na nieulotnych nośnikach danych (karty pamięci);
• tracker APRS z nowymi, nieużywanymi dotychczas możliwościami.


6. Warunki brzegowe w zakresie technicznym:

• waga urządzenia nieprzekraczająca 1000 g;
• możliwość pracy w niskich temperaturach (do -50 C Celsjusza);
• własne, niezależne zasilanie;
• urządzenie musi być zamknięte w wodoszczelną obudowę (IP65);
• urządzenie musi bez otwierania sygnalizować poprawna pracę (dioda LED, buzzer itp.);
• kapsuła musi mieć wyłącznik na zewnątrz i poprawnie wystartować tylko po
włączeniu zasilania.
7. Inne:
• Urządzenie musi być samodzielnie zbudowane i nie może opierać się na ogólno dostępnych “kitach”. 

• Nie dopuszcza się do konkursu urządzeń fabrycznych – jedynym wyjątkiem od tej reguły są urządzenia radiokomunikacyjne. Dopuszcza się do pracy tylko posiadające ważną homologację na terenie RP.  Należy dostarczyć kserokopię homologacji lub okazać ważną naklejkę z numerem homologacji na urządzeniu.

• Zwycięzca przekazuje urządzenie wraz z dokładną dokumentacją techniczną oraz pisemną deklaracją, że jest jedynym autorem urządzenia i autorem oprogramowania. W przypadku wykorzystania procesorów autor przekazuje źródła programu w dokumentacji. W przypadku, gdy urządzenie współpracuje z komputerem, autor załącza oprogramowanie wraz ze źródłem.


8. Zwycięzca Konkursu ma prawo do samodzielnej instalacji i nadzorowaniu pracy kapsuły podczas startu i lotu balonu.

§ 7
Organizator przechowuje dane odnośnie uczestników i zgłoszenia konkursowe zgodnie z wymogami określonymi w przepisach o ochronie danych osobowych, odpowiednio zapobiegając dostępowi osób nieuprawnionych do tych danych.

§ 8
Nad rozstrzygnięciem konkursu czuwać będzie Jury Konkursu, w składzie:
- Artur Schreiber – Przewodniczący Komisji,
- Maciej Jakimiec – Członek Komisji,
- Jakub Kowalkowski – Członek Komisji

§ 9
Szczegółową listę edycji Konkursu i nagród prezentuje załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.

§ 10
Jury rozstrzygnie konkurs podczas corocznego spotkania, tzw. „Szkółki Technicznej”, w dniu: 29.09.2007 r., godz. 12.00
§ 11
1. Informacja o nagrodzonych w Konkursie (nazwisko zwycięzcy) dostępna będzie na Stronie Konkursowej, w terminie:29.09.2007 r., godz. 16.00

2. Organizator zastrzega możliwość zmiany terminów losowania i publikacji listy zwycięzców. Informację taką przekaże na Stronie Konkursowej.

3. Organizator zastrzega sobie prawo do nie przyznania nagrody, tym samym nie rozstrzygnięcia konkursu w przypadku, kiedy poziom nadesłanych prac nie będzie satysfakcjonujący dla Jury Konkursu.

§ 12
Zwycięzcy Konkursu będą zawiadamiani o nagrodach, otrzymując informację na adres e-mail podany w trakcie zgłaszania uczestnictwa w konkursie.

§ 13
Nagrody wysyłane będą w dniu przekazania prototypu urządzenia Organizatorom, przesyłką kurierską, na koszt Organizatora.
Ostateczny termin przekazania prototypu mija 31 grudnia 2007 r.

§ 14
Nagrody w Konkursie nie mogą być zamienione na równowartość pieniężną.

§ 15
Uczestnicy Konkursu zgadzają się na wykorzystywanie i przetwarzanie danych umieszczonych w zgłoszeniu konkursowym, w tym również w przyszłości w celach marketingowych przez Organizatora. Uczestnicy Konkursu mają prawo wglądu do swoich danych, prawo ich poprawiania, prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych ze względu na swą szczególną sytuację, a także prawo sprzeciwu wobec ich przetwarzania dla celów marketingowych oraz wobec przekazywania danych innym firmom. Podanie danych jest dobrowolne. Sprzeciw należy zgłosić w formie pisemnej pod adresem Organizatora.

§ 16
Reklamacje, dotyczące niniejszego Konkursu, mogą być składane w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników.
Reklamacje należy składać w formie pisemnej listem poleconym na adres Organizatora.

§ 17
Organizator Konkursu nie ponosi odpowiedzialności za zagrożenie będące bezpośrednim lub pośrednim skutkiem niedziałania lub nienależytego działania serwera, na którym znajduje się Strona Konkursowa.

§ 18
W Konkursie nie mogą brać udziału członkowie Stowarzyszenia Copernicus Project oraz ich krewni.

§ 19
Ewentualne spory związane z Konkursem, o którym mowa w niniejszym Regulaminie, rozstrzygane będą polubownie.


Załącznik nr 1 - Lista edycji i nagród:
I. 01.07.2007 - 29.09.2007 r.
Nagroda główna: Laptop (zgodny ze specyfikacją dostępną na Stronie Konkursowej). Darczyńcą sprzętu jest firma Device Polska (http://device.pl).