Komunikat Sekretariatu ZGPZK z dnia 28.06.2007
Dodane przez sp3iq dnia 2007-06-28 / 19:37
Poniżej Komunikat Sekretariatu ZG PZK z dnia 28 czerwca 2007.   
Rozszerzona zawartość newsa

Komunikat sekretariatu ZG PZK na 27 czerwca 2007

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A o to informacje.

1. Wielka uroczystość w SP5PSL
W dniu 30 czerwca w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbędzie się Jubileuszowy Zjazd Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Okazja jest podwójna ponieważ w tym samym miejscu i terminie odbywa się II Zjazd Klubu SP5PSL, który jest historyczną, ale może i nie tylko historyczną lecz także przyszłościową , kolebką krótkofalarstwa w SP5 i w całej SP.
Wielu członków ŚZPŻŁ jest także członkami SP5PSL i właśnie w tym klubie stawiali Oni pierwsze kroki na niwie krótkofalarstwa. 
Uroczystości mają bardzo bogaty program.
Będzie tam również okazja do odznaczeń dwóch Kolegów Odznaką Honorową PZK oraz do innych wyróżnień.
Nad całością czuwać będą Janusz SP5JXK oraz Stanisław SP5COC.
Dziękuję za zaproszenie i do zobaczenia w Zegrzu.
W następnym komunikacie relacja ze zjazdu.  

2. Ham Fest Friedrichshafen 2007.
Tegoroczna impreza HamRadio-2007 organizowana przez DARC w miejscowości Friedrichshafen, była przewidziana w terminie 22-24 czerwca 2007. Polski Związek Krótkofalowców w okresie od 2001 roku corocznie bierze udział w Ham-Radio, jak też i wiele innych narodowych organizacji, między innymi:
DARC z Niemiec DARC, RAI z Włoch, UBA z Belgii, BFRA z Bułgarii, HRS z
Chorwacji, RSGB z Wielkiej Brytanii, itd.

Nasze czyli PZK stoisko jest bardzo skromne, zamyka się na powierzchni zaledwie 8-10 metrów kwadratowych, ale jest bardzo chętnie odwiedzane. Od trzech lat stoisko organizują Bogdan SP3IQ i Andrzej SP3TYC. W przeddzień otwarcia HamRadio należy zbudować i odpowiednio wystroić stoisko PZK, tak więc z uwagi na dużą odległość około 1200 kilometrów, wyjazd na HamRadio musiał być zorganizowany odpowiednio wcześniej.

Stoiska narodowych organizacji oraz przedstawicieli oficjalnych firm ICOM, Yaesu, Kenwood, WiMo, itd. mieszczą się w hali głównej A-1 o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Są również stoiska zorganizowane na halach trochę mniejszych B-1 i B-2, na których organizowany jest wolny
handel.

Ilość gości na Ham-Radio osiąga nawet kilkanaście tysięcy zwiedzających.
Również dopisuje znakomita frekwencja gości z kraju oraz Polaków czasowo lub na stałe zamieszkałych poza granicami kraju,  głownie w Europie, ale też jest wielu obecnych rodaków z innych kontynentów. Tak więc nasze stoisko PZK jest "oblegane" przez wielu gości. Wizyty na Ham-Radio są okazją do licznych zakupów, głównie sprzętu, przeprowadzaniu koleżeńskich rozmów, wymianę informacji, udziale w licznych równolegle organizowanych imprezach.

HamRadio jest też okazją do wymiany kart QSL pomiędzy Centralnymi Biurami QSL narodowych organizacji. Co roku na HamRadio przywozimy kilkadziesiąt kg kart QSL oraz tyle samo kart QSL kilogramów trafia po wymianie z powrotem do CB QSL w Bydgoszczy. Ta droga wymiany nie jest formą odciążania budżetu, nie jest bowiem przedmiotem wysyłki pocztowej. HamRadio jest tez okazją do wydawania kart QSL przez organizatorów DX-pedycji czy innych specjalnych stacji. W tym roku atrakcyjne były karty od QSL Managerów 4U1ITU, 4O3T, S01R, itd. Między innymi tą drogą do CB QSL w Bydgoszczy będą dostarczone karty S01R oraz innych w sumie około 20-30 kilogramów.

Jak co roku okazją do oficjalnych spotkań z przedstawicielami narodowych organizacji są spotkania w ramach IARU Region 1. W tym roku w rozmowach na forum IARU Polski Związek Krótkofalowców reprezentowali Krzysztof SP5HS i Bogdan SP3IQ. Rozmowy na forum IARU były także okazją do nieformalnych spotkań z przedstawicielami innych narodowych organizacji, między innymi z Niemcami z DARC, Włochami z RAI, Belgów z UBA, Bułgarów z BFRA, Chorwatów z HRS, Czechów z CRC, Francuzami z REF, mieszkańców Wielkiej Brytanii RSGB,
Norwegami z NRRL, Słowakami z SARA, Słoweńcami z ZRS, Hiszpanami z URE.

Bogdan, SP3IQ


3. XXII Piknik Eterowy w Lipianach
Serdecznie zapraszamy miłośników eteru na XXII Piknik Eterowy w Lipianach. Piknik odbędzie się o godzinie 11:00, dnia 07.07.2007, w motelu Hangar przy ulicy Lipowej w Lipianach. Podczas Pikniku będzie można posilić się smaczną grochówką oraz kiełbasą z ogniska, a na lepsze trawienie będzie przygrywała muzyka "na żywo". Podczas Pikniku odbędzie się również giełda sprzętu nie tylko dla Radioamatorów. Wstęp na piknik: młodzież do 12 roku życia - 5zł, wszyscy powyżej 12 roku - 10 zł.
Fundusze uzyskane ze zbiórki, zostaną przekazane na zakup filtrów antenowych do przemiennika Klubowego - SR1L. Przemiennik pracuje lokalnie, tymczasowo z mocą 1W na 145.662,5 MHz.  Od 15 czerwca do 15 lipca będzie pracowała stacja okolicznościowa SN0LIP. Wszystkich uczestników będziemy prowadzić na 145.550 MHz.
Dziękujemy Sponsorom: Świat Radio , MK QTC oraz  Firmie EKOM –Zakład Elektromechaniczny Stanisław Kmiecik. Organizatorzy.
Piknik Eterowy w Lipianach zwykle gromadzi krótkofalowców z całej ściany zachodniej SP czyli SP1, SP3 i SP6. Często też przyjeżdżają Koledzy  z innych okręgów. Miejsce jest wprost wymarzone do takich spotkań, a szczególne uznanie należy się Bronkowi SP1RWU za wytrwałość i konsekwencję w organizacji spotkań środowiskowych.
Dziękuję za zaproszenie, postaram się nie zwieźć organizatorów. Jeśli dojadę przywiozę darmowe egzemplarze ŚR 6 i 7 , KP oraz informatory PZK na Friedrichschafen 2007 zmyślą o zagranicznych uczestnikach pikniku..
Piotr SP2JMR

4. Szlak zakonu Joannitów.
Informuję, że począwszy od 1 czerwca br. jest wydawany dyplom pod nazwą Szlakiem Joannitów na Ziemi Głubczyckiej. W soboty i niedziele w godzinach popołudniowych są czynne stacje ze Szlaku Joannitów- SP6ZJP/6, SP6GHR/6, SP6OUJ/6.
Dotychczas byliśmy czynni z takich miejscowości jak :Nowosady, Grobniki, Debrzyca, Dżiećmarów, Babice. Są to miejscowości , które kiedyś należały do Zakonyu Joannitów, a w Grobnikach jest XVw. zamek, była siedziba komtura zakonu. Wszystkie te miejscowości są naszpikowane zabytkami. przypominające nam o ich działalności na tym terenie.

5. 10 lat po tragedii.
Informuję, że począwszy od 1 lipca 2007r. będzie czynna radiostacja okolicznościowa SN10POW dla upamiętnienia udziału krótkofalowców w zwalczaniu skutków powodzi w 1997r. na Opolszczyźnie. Z tej też okazji jest wydany specjalny dyplom okolicznościowy dla  upamiętnienia tej tragedii jaka dotknęła Opolszczyznę oraz jest hołdem dla  tych, którzy stracili majątek całego życia oraz tych , którzy stracili w niej swoje życie. Niech to będzie nasze podziękowanie  dla tych wszystkich, którzy pomagali nam w ratowaniu życia, majątku oraz podziękowanie tym, którzy przywozili nam dary z całej Polski. Dziękuję tą drogą wszystkim krótkofalowcom, którzy potrafili się w jednej chwili zjednoczyć w dniu tragedii.
Od 23 czerwca jest też czynna radiostacja SN10P (SP9KJU) z Raciborza, z tej samej okazji. Również jest wydawany specjalny dyplom okolicznościowy. Wszystkie informacje odnośnie aktywności klubu SP6ZJP są na stronie www.ot11.pzt.org.pl.
Zapraszam do łączności
73! Arek sp6ouj

6. 3B7SP.
W tematach wypraw Andrzej SP5AHT pisze do nas tymi słowami: „Nie jestem specjalistą od DX-ów, ale może wypadałoby wspomnieć, że w  wyprawie na Agalegę w 2001 roku uczestniczył Stefan Kopeć SP9RTI z Mysłowic.
 Ciekawy artykuł przygotowany przez Stefana "DX-wanie w cieniu palm  kokosowych" z wieloma zdjęciami (uczestnikami wyprawy) zawiera Świat Radio  9/2001.
 Warto pamiętać, że Polak już pracował sześć lat temu z 3B6!
 73
 Andrzej SP5AHT”

I jeszcze errata do historii polskich wypraw DX-owych:
1984 r. - wyprawa klubowa SP9PDF  na Aland Islands   /SP6BGB/OH0, SP6LHI/OH0,                                                                                                              SP9FIH/OH0 /
1987 – wyprawa do Peru  SP9FIH/OA4
2001 –  SP9FIH  na Markizy - Nuku Hiva    FO/SP9FIH
2003  - SP9FIH  na TONGA /znak A35WE/
2003 -  SP9FIH  do NEPALU  /znak  9N7WE/

Nasza ostania i zarazem największa wyprawa już się zakończyła. Wszyscy uczestnicy szczęśliwie dotarli do SP. Teraz czekamy na ich relacje z wyprawy.


7. Wakacyjne QTC

Lipiec i sierpień to przysłowiowy sezon ogórkowy. Ale nie dla Czytelników MK QTC! Te dwa miesiące letnie zapowiadają się niezwykle ciekawie dla każdego nadawcy i nasłuchowca. Wakacyjne wydanie MK QTC niesie potężną porcję wiadomości operatorskich praktycznie dla każdego. Tym razem więcej miejsca poświęcono krótkofalarskim dyplomom, wyczynowym przede wszystkim. To są programy dla ambitnych krótkofalowców, którzy w radiowym hobby potrafią odnaleźć głęboki sens. Pod takim też kątem redakcja oferuje kolejną inicjatywę operatorską pn. „Panteon Sławy”. Pomysł zaczerpnęliśmy od Piotra SP5PB - naczelnego latarnika kraju. Przedmiotem tej akcji są wszelkie działania o charakterze wyczynowym (ponadprzeciętnym), których celem jest realizacja radiowych pasji, marzeń, programów dyplomowych itp. Za realizację jakiegoś szczytnego zadania każdy nadawca lub nasłuchowiec może znaleźć się w Panteonie Sławy. Cele nie są w regulaminie jasno określone ponieważ muszą wypływać od samego zainteresowanego. Podajemy tylko niektóre przykłady zadań, których realizacja może odmienić spojrzenie na amatorskie radio.
Oczywiście dużo miejsca w wakacyjnym numerze MK QTC poświęcamy zawodom i DX-ingowi, w tym min. polskiej DXpedycji na St Brandon (3B7SP). Materiału jest dużo i przez wakacje będzie co czytać! Zachęcam do lektury – tym razem 72. stron pożytecznych tekstów.
Załącznikiem do komunikatu jest spis treści wakacyjnego MKQTC

Komunikaty w okresie lipiec sierpień 2007.  W przyszłym tygodniu o zwykłej porze będzie jeszcze komunikat, a w nim relacja ze Zjazdu w SP5PSL oraz bieżące informacje. Po tym komunikacie komunikaty ukazywać się będą nie regularnie i często tylko w formie elektronicznej aż do pierwszej środy września tj. 5.09.07.

      Tyle informacji na dzisiaj.
     Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK


Załącznik.

Oto skrócony spis treści wakacyjnego wydania MK QTC: 

1. 100 m nad ziemią i QRP;
2. 1000 Lat Fuerth – dyplom pamiątkowy
3. 1B1AB – pirat czy nie?
4. Ponad 200 krajów w ciągu tygodnia
5. 30 Lat Klubu SP3PSM w Poznaniu
6. 3B7SP -Polacy na Cargados Carajos
7. 50 Lat Lubelskiego oddziału PZK
8. 50-lecie pierwszego QSO z Babiej Góry
9. 580 lat Przasnysza
10. 73-letnia żeglarka
11. 90 lat harcerstwa w Toruniu
12. Antena na 160m
13. Antenna Book 2007
14. Anteny RD3A
15. ATV w Siemianowicach Śląskich
16. Baltic Contest – wyniki
17. Bez biur QSL
18. BS7H w LOTW
19. Cayo Combrro Island w sierpniu 
20. Clipperton Island już wkrótce
21. Coś dla fanów programu WAS
22. CQ WW VHF Contest
23. Croatia – 740 lat Djurdjevac
24. CW-QSO w zawodach  
25. DL100DAN – specjalny DOK 
26. Ducie Atol w lipcu
27. DXCC List – najnowsza lista Krajów
28. Dyplom 3Z0NUFI – regulamin
29. Dyplom pamiątkowy z Lublina
30. Dyplomy European PSK Club
31. Dyplomy latarniane
32. EH4EI – włoski dzień w Hiszpanii
33. Epping Forest Award
34. eQSL – system wymiany kart
35. EW905B – rocznica miasat 
36. Field Day CW prawie bez Polaków
37. Field Day SSB we wrześniu
38. French Guyana na HF i EME 
39. Hong Kong rocznicowa stacja 
40. ILLW – weekend latarniany
41. Informacja o Zjeździe SP-DX-C
42. IOTA Contest
43. IOTA w Internecie
44. ITU – znaki wywoławcze
45. Jak dbać o swój maszt?
46. Jubileusz FMRE
47. Jubileusz lubelskiego oddziału
48. K3 – najnowszy produkt Elecrafta
49. K3LR na video
50. Kalendarz zawodów
51. KKP na Ham Radio 2007
52. KP3RE – ku pamięci gubernatora
53. Krótkofalowcy na świecie
54. Letnie zawody UKF PZK – regulamin
55. Lithuanian Cup
56. Moraliści w zawodach
57. N8S w obiektywie UR0MC
58. Na Krakowskim Rynku
59. Najwięcej na świecie
60. Nie bójmy się komputera
61. Nie jest w ARRL
62. Nowa nazwa wyspy
63. Nowi w SP-CW-C
64. OL60PZKO – 60 lat PZKO 
65. Opłaty w LOTW
66. Ornitolodzy na FJL
67. Panteon Sławy MK QTC
68. PB6KNRM QRV z Latarni 
69. PC650EDAM – 650-rocznica Edam  
70. Piknik w Lipianach
71. Polacy w zawodach HF
72. Poszukiwane adresy
73. Powodziowy dyplom 
74. Prawda i fikcja o krótkofalowcach 
75. QSL via
76. QSL XXI wieku
77. QSL z SP6ZPZ
78. Ranking SESH
79. RDA Contest – wyniki
80. Reforma PZK wg SP3BOL
81. Regulaminy zawodów
82. RMA Awards – program dyplomowy
83. Rocznica European PSK Club 
84. Russian Robinson Club – program dyplomowy
85. Saint Brandon – ekspedycja Five Star
86. Sesja w Jarosławiu
87. Sezon ogórkowy?
88. SN0RGK z Knurowa
89. SN100S z Kuźnicy
90. SN50PTU z Torunia
91. SP CC-PZK – wykaz członków i regulamin klubu
92. SP CW C – wykaz członków i regulamin
93. SP4MPG w ARRL Roundup
94. SP9YI w Siemianowicach
95. SP-AH-C – wyniki współzawodnictwa SPDXC
96. Spotkanie na Czantorii
97. Spotkanie w Faro
98. St. Martin i St. Maarten Islands
99. Tama 2007 spotkanie entuzjastów APRS 
100. Telegraficzne mistrzostwa LOK
101. UPOL Contest
102. Voyager-1 wciąż odbierany
103. VP2EREM – czteroliterowy sufiks
104. VY2ZM na QRP
105. Wakacyjne zawody
106. WARD 2007 Award
107. YAGI na szczycie lądolodu
108. Yasme – nowy adres
109. Zawody Oświęcimskie – wyniki
110. Zawody wakacyjne – regulamin
111. Zjazd lekarzy w Jarosławiu
112. Zjazd PK RVG – informacja
113. Znaki wywoławcze ITU