Spotkania przygotowawcze do najbliższych sesji CEPT oraz WRC-12
Dodane przez SP7TEV dnia 2010-08-17 / 20:05
Zbliżający się koniec sezonu wakacyjnego w Europie to dla przedstawicieli IARU czas, aby zaplanować udział w następnych sesjach spotkań przygotowawczych CEPT (Conference europeenne des administrations des postes et des telecommunications - Europejska Konferencja Administracji Poczty i Telekomunikacji, przyp. tłum.) oraz WRC-12 (World Radiocommunication Conference - Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna 2012, przyp. tłum.). Poniższa informacja stanowi potwierdzenie, że uczestnictwo we wrześniowych spotkaniach jest konieczne w celu ochrony istniejących służb radioamatorskich, oraz na okoliczność dalszych postępów w ramach prac przygotowawczych do poszczególnych punktów programu obrad WRC-12.

CEPT Spectrum Engineering 24 to grupa badająca, między innymi, urządzenia bliskiego zasięgu (Short Range Devices - SRD), urządzenia szerokopasmowe (Ultra Wide Band - UWB) oraz radary bliskiego zasięgu (Short Range Radars - SRR). Urządzenia SRD i SRR mają szczególne znaczenie dla służb amatorskich z uwagi na fakt, że większość urządzeń SRD jest aktywna w paśmie 70cm. Urządzenia SRR (antykolizyjne radary pojazdów) wykorzystują pasmo 24 GHz i 76 GHz, a uzgodnienia mają na celu zapewnienie, że nie będzie zakłóceń dla służb amatorskich. Peter Chadwick, G3RZP będzie obecny na kolejnym posiedzeniu, które odbywa się w Montegrotto we Włoszech, w dniach 30.08-03.09.2010

W tym samym czasie w Kristiansand w Norwegii, w dniach 01-03.09.2010, odbędzie się spotkanie Przygotowawczego Zespołu Projektowego C Konferencji CEPT (CEPT Conference Preparatory Team Project Team C). Grupa ta zajmuje się szeregiem zagadnień przewidzianych w ramach porządku obrad WRC-12, w tym pozycją nr 1.23, zawierającą propozycję alokacji pasma amatorskiego
w okolicach 500 kHz. Colin Thomas, G3PSM jest koordynatorem CEPT dla tego punktu porządku obrad, a w skład delegacji krajowych wejdą John Gould, G3WKL (Wielka Brytania), Ulrich Mueller DK4VW (Niemcy) oraz Peter Frey HB9MQM (Szwajcaria). Pożądane byłoby, aby inni krótkofalowcy dołączyli do swoich narodowych delegacji - gdzie jest to tylko możliwe.

Spotkanie Grupy Roboczej CEPT ds. Radiowych (CEPT Working Group Radio Affairs - WGRA) odbywa się w Lublanie na Słowenii w dniach 14-17.09.2010. Podgrupa nr 2 zajmuje się sprawami radioamatorskimi, skupiając się przede wszystkim na zagadnieniach dotyczących T/R 61-01 i T/R 61-02. IARU reprezentuje na tych spotkaniach Bram van den Berg, PB0AOK.

Spotkanie Grupy Roboczej CEPT ds. Zarządzania Częstotliwościami (CEPT Working Group Frequency Management - WGFM) odbędzie się w Goteborgu w Szwecji w dniach 20-24.09.2010. Działalność tej grupy obejmuje analizę sprawozdania na temat możliwości wykorzystywania emisji cyfrowej poniżej 80 MHz. Ponieważ w wielu krajach europejskich istnieją lokalne ustalenia dotyczące wykorzystania pasma 50-52 MHz przez służbę amatorską - oczywistym jest, że wspomniane sprawozdanie może mieć pewien wpływ na te ustalenia. W ramach powyższej grupy roboczej o interes służb amatorskich dba Panayot Danev, LZ1US.

I wreszcie spotkanie Grupy Przygotowawczej Konferencji CEPT ds. WRC-12 (Conference Preparatory Group for WRC-12 - CPG-12), które odbywa się w Berlinie w dniach 28.09-01.10.2010. Grupa ta konsoliduje prace różnych zespołów badających zagadnienia w ramach porządku obrad WRC-12, aż do wypracowania tzw. wspólnego stanowiska europejskiego (European Common Proposals - ECP). Stanowisko ECP wymaga zgody ze strony co najmniej 10 administracji krajowych przy nie więcej niż 6 administracjach zgłaszających sprzeciw. Jeżeli stanowisko ECP zostanie przyjęte, jest ono przekazywane pod obrady Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej jako opinia ze strony 49 krajów członkowskich CEPT.

Źródło informacji: strona internetowa 1 Regionu IARU

Adres strony: http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=627:forthcoming-meetings&catid=1:latest-news&Itemid=50

Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV
Oficer Łącznikowy IARU - PZK