Sprawozdanie z HamRadio-2007
Dodane przez sp3iq dnia 2007-06-26 / 19:47
Co roku Polski Związek Krótkofalowców jest obecny na największej imprezie w Europie, HamRadio we Friedrichshafen. Poniżej zamieszczone jest sprawozdanie z HamRadio-2007 z ciekawego miejsca nad jeziorem Bodeńskim u zbiegu 3 granic: Niemiec, Austrii i Szwajcarii.    
Rozszerzona zawartość newsa

Co roku Polski Związek Krótkofalowców jest obecny na największej imprezie w Europie, HamRadio we Friedrichshafen. Poniżej zamieszczone jest sprawozdanie z HamRadio-2007 z ciekawego miejsca nad jeziorem Bodeńskim u zbiegu 3 granic: Niemiec, Austrii i Szwajcarii.    


  Tegoroczna impreza HamRadio-2007 organizowana przez DARC w miejscowości Friedrichshafen, była przewidziana w terminie 22-24 czerwca 2007. Polski Związek Krótkofalowców w okresie od 2001 roku corocznie bierze udział w Ham-Radio, jak też i wiele innych narodowych organizacji, między innymi: DARC z Niemiec DARC, RAI z Włoch, UBA z Belgii, BFRA z Bułgarii, HRS z Chorwacji, RSGB z Wielkiej Brytanii, itd.


  Nasze PZK stoisko jest bardzo skromne, zamyka się na powierzchni zaledwie 8-10 metrów kwadratowych, ale jest bardzo chętnie odwiedzane. Od trzech lat stoisko organizują Bogdan SP3IQ i Andrzej SP3TYC. W przeddzień otwarcia HamRadio należy zbudować i odpowiednio wystroić stoisko PZK, tak więc z uwagi na dużą odległość około 1200 kilometrów, wyjazd na HamRadio musiał być zorganizowany odpowiednio wcześniej.

Na zdjęciu: Przyjazd do Friedrichshafen w przeddzień otwarcia. Budowa stoiska PZK. Na zdjęciu Andrzej SP3TYC i wyładunek sprzętu z naszego samochodu.

Przyjazd do Fredrichshafen w przeddzień otwarcia. Budowa stoiska PZK. Na zdjęciu Andrzej SP3TYC i wyładunek sprzętu z naszego samochodu.

  Stoiska narodowych organizacji oraz przedstawicieli oficjalnych firm ICOM, Yaesu, Kenwood, WiMo, itd. mieszczą się w hali głównej A-1 o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Są również stoiska zorganizowane na halach trochę mniejszych B-1 i B-2, na których organizowany jest wolny handel.

Ilość gości na Ham-Radio osiąga nawet kilkanaście tysięcy zwiedzających. Również dopisuje znakomita frekwencja gości z kraju oraz Polaków czasowo lub na stałe zamieszkałych poza granicami kraju,  głownie w Europie, ale też jest wielu obecnych rodaków z innych kontynentów.

Na zdjęciu: Egzotycznie wyglądający uczestnik Ham-Radio ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (członek IARU R1), Mohamed A61M.

Egzotyczny gość Ham-Radio ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (członek IARU R1), Mohamed A61M.


  Tak więc nasze stoisko PZK jest „oblegane” przez wielu gości. Wizyty na HamRadio są okazją do licznych zakupów, głównie sprzętu, przeprowadzaniu koleżeńskich rozmów, wymianę informacji, udziale w licznych równolegle organizowanych imprezach. Najwięcej odwiedzają stoisko grupy Polaków.

Na zdjęciu: Kolejna grupa Polaków przed stoiskiem PZK. Pośrodku SP6BFL.

Kolejna grupa Polaków przed stoiskiem PZK. Pośrodku SP6BFL.

  HamRadio jest też okazją do wymiany kart QSL pomiędzy Centralnymi Biurami QSL narodowych organizacji. Co roku na HamRadio przywozimy kilkadziesiąt kilogramów kart QSL oraz tyle samo kart QSL kilogramów trafia po wymianie z powrotem do CB QSL w Bydgoszczy. Ta droga wymiany nie jest formą odciążania budżetu, nie jest bowiem przedmiotem wysyłki pocztowej. HamRadio jest tez okazją do wydawania kart QSL przez organizatorów DX-pedycji czy innych specjalnych stacji. W tym roku atrakcyjne były karty od QSL Managerów 4U1ITU, 4O3T, S01R, itd. Między innymi tą drogą do CB QSL w Bydgoszczy będą dostarczone karty S01R oraz innych w sumie około 20-30 kilogramów.

Na zdjęciu: Stoisko QSL Managera 4U1ITU. Pośrodku Berti HB9SLO.

Stoisko QSL Managera 4U1ITU. Pośrodku Berti HB9SLO.



Na zdjęciu: Bogdan SP3IQ na stoisku Szwajcarii wśród QSL Managerów 4U1ITU w celu pozyskania kart dla stacji SP.

Bogdan SP3IQ na stoisku Szwajcarii wśród QSL Managerów 4U1ITU w celu pozyskania kart dla stacji SP.


  Jak co roku okazją do oficjalnych spotkań z przedstawicielami narodowych organizacji są spotkania w ramach IARU Region 1. W tym roku w rozmowach na forum IARU Polski Związek Krótkofalowców reprezentowali Krzysztof SP5HS i Bogdan SP3IQ.
 
Na zdjęciu: Stoisko PZK odwiedza Ole LA2RR, Prezydent Komitetu Wykonawczego IARU R1 (drugi od lewej).

Stoisko PZK odwiedza Ole LA2RR, Prezydent Komitetu Wykonawczego IARU R1 (drugi od lewej)

Na zdjęciuPrezes RAI Luigi I4AWX na stoisku PZK

Prezes RAI Luigi I4AWX na stoisku PZK

  Rozmowy na forum IARU były okazją do nieformalnych spotkań z przedstawicielami innych narodowych organizacji, między innymi z Niemcami z DARC, Włochami z RAI, Belgów z UBA, Bułgarów z BFRA, Chorwatów z HRS, Czechów z CRC, Francuzami z REF, mieszkańców Wielkiej Brytanii RSGB, Norwegami z NRRL, Słowakami z SARA, Słoweńcami z ZRS, Hiszpanami z URE.

Na zdjęciu: Zygi DL7DF na stoisku PZK. Od lewej Leszek SP3DOI, Zygi DL7DF, Ryszard SP5EWY, Bogdan SP3IQ.

Zygi DL7DF na stosiku PZK. Od lewej Leszek SP3DOI, Zygi DL7DF, Ryszard SP5EWY, Bogdan SP3IQ.