Komunikat Sekretariatu ZG PZK na 04.08.2010
Dodane przez sp3iq dnia 2010-08-05 / 23:11

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje.
1.SPOTKANIE W GÓRACH OPAWSKICH
Jak zwykle o tej porze, po raz 26, w dniach 7-8.08.2010 odbędzie się tradycyjne, międzynarodowe spotkanie krótkofalowców na Biskupiej Kopie koło Prudnika JO80RG na które serdecznie zapraszamy. Udział w spotkaniu zapowiedzieli Prezes PZK Piotr SP2JMR, telewizja Edusat z Henrykiem SP6ARR,niezawodni koledzy z klubu OK2KOS oraz szerokie grono OM,s z OK, DL, OM i SP. Na miejscu przewidziano posiłek oraz dobre zaopatrzenie w czeskie piwo i inne napoje. Są jeszcze wolne miejsca w schronisku 500m poniżej szczytu, można dzwonić na nr 774397584. Uwaga- na hasło krótkofalowiec zniżka w cenie pokoju! Info. dla chcących wejść od czeskiej strony: - z powodu remontu drogi dojazd tylko od strony Zlatych Hor. Organizatorzy gwarantują dobrą pogodę oraz niesamowitą atmosferą spotkania jaką można przeżyć tylko na wysokości ponad 900m n.p.m. Do zobaczenia na szczycie. Tadek SP6MRC

2.XIX NKZD. W ub. tygodniu zostały rozesłane materiały da najbliższy Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZK.
Odbędzie się on w dniu 4 września br. w Centrum Promocji Kultury na ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie. Uchwałę o jego zwołaniu podjął Zarząd Główny PZK w dniu 12 czerwca 2010. Delegaci zdecydują lub nie o zmianie Statutu PZK. Tym niemniej bez względu na reformatorskie trendy w naszej organizacji zwołanie NKZD jest konieczne chociażby dla uchwalenia zmian w dotychczasowym Statucie określonych przez nowelizację Ustawy o organizacjach pożytku publicznego i o wolontariacie. Obydwa dokumenty znajdą się w najbliższym czasie na portalu PZK w „dokumentach organizacyjnych”. Piotr HF80JMR(SP2JMR)

3.Urlop w sekretariacie ZGPZK.
Uprzejmie informuję, że sekretariat ZG PZK będzie nieczynny w dniach 5-9 sierpnia br. włącznie z powodu urlopu. Jako prezes PZK będę dostępny w miarę zasięgu telefonów komórkowych lecz bez możliwości kontaktów via poczta elektroniczna.
HF80JMR (SP2JMR)

4.XXVI Zjazd PK RVG. Odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia br. w ośrodku VANTUR w Księżych Młynach w woj. Łódzkim.
Otwarcie o godz.09.30 21 sierpnia br. Od Kol. Wojciecha SP2JPG prezesa PK RVG otrzymałem zaproszenie, za które serdecznie dziękuję.

Więcej szczegółów na stronie PKRVG. HF80JMR(SP2JMR)

5.Spotkanie w Gliczarowie Górnym.
XI Zlot Krótkofalowców w Gliczarowie Górnym stał się faktem dokonanym. W dniach  31 lipca i 1 sierpnia 2010 r. odbyło się kolejne spotkanie zakopiańskie, na stałe wpisane do kalendarza spotkań

naszego Oddziału, zaś Gospodarzem, jak co roku, był Kolega ks. Szczepan Gacek SP9VRJ.
Zgodnie z programem, w sobotę 31 lipca br. odbył się egzamin państwowy na świadectwo uzdolnienia, do którego przystąpiło kilkanaście osób. Przez cały czas czynna była wystawa sprzętu krótkofalarskiego zorganizowana przez Krakowską Grupę Ekspedycji Radiowych. Na wystawie zgromadzono między innymi urządzenia nadawczo – odbiorcze, które były podpięte do anten i można było na nich nie tylko słuchać, ale i pracować. Dawało to możliwość sprawdzenia w tych samych warunkach pracę różnych urządzeń. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Po ogłoszeniu wyników egzaminu i obiedzie mieliśmy okazję oglądnąć audiowizualne programy przygotowane przez Kol. Piotra SP9BWJ oraz Tomka SP9ITP. Tematem prezentacji Piotra SP9BWJ były urządzenia nadawczo – odbiorcze obejmujące okres od początków krótkofalarstwa tj. od 1924 r. aż do lat 70 – tych ubiegłego stulecia.  Było to nawiązanie do przygotowanej wystawy. Następnie oglądnęliśmy program przygotowany przez Krakowską Grupę Ekspedycji Radiowych SP9PKG, zaś w roli prezentera wystąpił Tomek SP9ITP.
W pokazanych filmach było wspomnienie o Ludwiku SP9ADV oraz fantastyczny film opowiadający o powstaniu klubu oraz kilkunastu wybranych wyprawach w różne regiony Polski a w szczególności odwiedzane zamki. Następnie ogłoszone zostały wyniki zawodów: SP YL Contest oraz zawody QRP im. Janusza Twardzickiego SP9DT. Na zakończenie tej części programu przygotowana została niespodzianka dla członków n/Oddziału. Wszyscy, którzy byli członkami na koniec 2009 r. , otrzymali pamiątkowe dyplomy z okazji 80 – tej rocznicy powstania Krakowskiego Klubu Krótkofalowców, którą to rocznicę obchodziliśmy w ubiegły roku. Program pierwszego dnia zakończył się wspólnym grilowaniem.

W niedzielę, po mszy świętej odprawionej przez ks. Szczepana zrobione zostało na pamiątkę wspólne zdjęcie, zaś przy obiedzie przygrywała nam –  kapela góralska.
Swoje gościnne progi otwarł Gliczarów Górny dla wszystkich krótkofalowców i ich rodzin oraz sympatyków krótkofalarstwa, którzy zawitali w tym roku.
Przyjechali koledzy nie tylko z Małopolski, ale i innych województw, a więc z SP9, SP8, SP7, SP6 i SP5. Byli „ starzy znajomi” oraz nowi goście. Były wspomnienia, wymiana doświadczeń i zwykłe rozmowy.Mieliśmy również przyjemność gościć przedstawiciela Prezydium ZG PZK, sekretarza ZG PZK Kol. Tadeusza SP9HQJ. Wielka szkoda, że był z wizytą bardzo krótko i nie było zbyt wiele czasu na rozmowę. Gliczarów Górny jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce
i istnieją doskonałe warunki pracy na UKF. Przez cały czas pracowała stacja okolicznościowa SN0GG.
Szczególne podziękowania należą się Pani Krysi SQ9CHO, żonie Ryszarda SP9VRO, która dołożyła wszelkich starań i zapewniła wspaniałą kuchnię.

Żegnając ks. Szczepana SP9VRJ podziękowaliśmy za wspaniałe przyjęcie i poprosiliśmy o kolejne XII spotkanie w roku przyszłym. Mamy nadzieję, że również w 2011 spełni się powiedzenie, „ kto raz

przyjedzie, chce tutaj wrócić „.
Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Zlotu gorąco dziękujemy.
Bożena SP9MAT.

6.Spotkanie integracyjne Klubu SP8PAB.
31 lipca br. o godz. 16.00, pod patronatem Zarządu Podkarpackiego Oddziału Terenowego PZK w Krośnie, na działce Janusza SP8UZI w Załużu koło Sanoka odbyło się spotkanie integracyjne członków i sympatyków Bieszczadzkiego Klubu Krótkofalowców SP8PAB umiejscowionego przy Sanockim Domu Kultury. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 osób, w tym między innymi : prezes Oddziału Podkarpackiego Wiesław SP8NFZ, przewodniczący OKR Wojtek SP8MI, a także prezes Jarosławskiego OT PZK Zbyszek SP8AUP.

Nie zabrakło również naczelnego historyka PZK Tomka SP5CCC, wychowanka Klubu SP8PAB, który emocjonalnie związany jest z tym klubem i w miarę wolnego czasu regularnie odwiedza go. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele siemianowickiego Klubu SP9KJM tj. Eugeniusz SP9IIA i Romek SP9UVQ. Na zaproszenie organizatorów, w spotkaniu wziął udział sekretarz PZK Tadeusz SP9HQJ.
     W atmosferze piknikowej tj. przy grillu pierwszy głos zabrał Wiesław SP8NFZ witając uczestników i zaproszonych gości, po czym stwierdził, że tego typu spotkania służą integracji lokalnego środowiska krótkofalarskiego. Zapoznał zebranych z przedsięwzięciami Oddziału na najbliższy okres czasu. W dalszej kolejności głos zabierali : prezes Klubu SP8PAB w Krośnie Józef SP8HDP, prezes Jarosławskiego OT PZK Zbyszek SP8AUP, a następnie sekretarz PZK Tadeusz SP9HQJ zamierzając wręczyć Odznakę Honorową PZK Aleksandrowi Karamonowi SP8ASP, któremu choroba nie pozwoliła wziąć udział w spotkaniu.
Tadeusz SP9HQJ zapoznał zebranych z aktualną sytuacją PZK, w tym z przygotowaniami do Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów PZK oraz głosowaniem elektronicznym w sprawie zatwierdzenia nowego OT PZK. Zapoznał się również ze specyfiką lokalnego środowiska krótkofalarskiego. Stwierdzić należy, że problem antenowy dotyka wszystkich oddziałów, które w miarę swoich możliwości starają się go rozwiązywać bez uciekania się po środki ostateczne tj. sprawy sądowe. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Zarząd Podkarpackiego OT PZK, dzięki roztropnym działaniom, uporał się z problemami finansowymi wynikłymi z zaszłości.
Tadeusz SP9HQJ wręczył Wiesławowi SP8NFZ i Zbyszkowi SP8AUP swoje opracowania na płytach CD, w tym opracowanie pod nazwą „Historia Klubu SP9KJM” zachęcając kronikarzy klubowych i oddziałowych do pisania historii klubów i oddziałów. Jako ciekawostkę należy podać fakt, iż z tego rejonu wywodził się znany powszechnie Ś.P. Jan Świtalski SP8MJ – nestor krótkofalarski zaczynający swą przygodę krótkofalarską w środowisku lwowskim. Ciekawe są dalsze losy powojenne SP8MJ opisane między innymi w opracowaniu Tomka SP5CCC. Jako ciekawostkę należy również podać fakt, iż gospodarz spotkania Janusz SP8UZI to syn zmarłego nestora z tego regionu SP9IC, który wychował wielu nadawców. Dziś Janusz SP8UZI kontynuuje dzieło swego ojca.
     Długie przy grillu Polaków rozmowy tj. miejscowych działaczy pokazały, że wszystkim przyświeca główny cel : dobro PZK i troska o jego pomyślność. Jeśli chodzi o Klub SP8PAB, to jednym z celów jest dopracowanie klubowej strony internetowej, na której przedstawiane będą przedsięwzięcia klubowe.

Opracował : Tadeusz SP9HQJ - Sekretarz PZK
    
Tyle informacji na dzisiaj.

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK