Komunikat sekretariatu ZG PZK na 21.07.2010
Dodane przez SP5ELA dnia 2010-07-22 / 03:12
Images: pzk.gif
 
Komunikat Sekretariatu ZG PZK na 21 lipca 2010

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Pięć lat „MIKROFAL”
W czerwcu 2005 roku w Internecie pojawiła się nowa strona www.mikrofale.net Przeznaczona w zamyśle jako forum dla pasjonatów mikrofal, z miejsca uzyskała znaczną popularność wśród polskich krótkofalowców. Jak wówczas napisali w słowie wstępnym redaktorzy witryny, „strona ma na celu pokazanie tego, co się dzieje na amatorskich pasmach mikrofalowych w Polsce”, a publikowane materiały w zamyśle redakcji miały pochodzić od samych krótkofalowców – bowiem nie znajdziesz na stronie wszystkiego, znajdziesz na niej tylko to, czym zechcą się podzielić koledzy pracujący na tych pasmach”. Prezentowane treści przeznaczone miały być zarówno dla początkujących, stawiających pierwsze kroki w przygodzie z mikrofalami, jak i dla zaawansowanych użytkowników.
Jak ocenić realizację tych zamierzeń po upływie pięciu lat? Czy wystawić laurkę, czy zganić, wskazać na braki, czy też skupić się na wskazaniu pozytywów?
Po pierwsze i najważniejsze - myślę, że w dzisiejszym, zagonionym życiu większości z nas na uznanie zasługuje każda, społecznie ważna i pożyteczna inicjatywa, kontynuowana „pro publico bono” przez tak długi okres czasu. Tym bardziej, kiedy o celowości uruchomienia i trwania, a także popularności wysoce specjalistycznej witryny świadczy ponad 280 tys. zarejestrowanych wejść, w większości (90%) polskich krótkofalowców, ale też prawie trzydzieści tysięcy wizyt krótkofalowców z ponad 15 krajów. Współpraca z czołowymi polskimi operatorami mikrofal – w tym SP6LB, SP7DCS, SP6GWN, SP3JBI, SQ4AWS i wieloma innymi, których z braku miejsca nie sposób wymienić, dostarczającymi bieżących informacji powoduje, że odwiedzający witrynę mogą liczyć na aktualny serwis wiadomości o krajowych wydarzeniach na pasmach 1.3GHz +, informacje techniczne w bogatym dziale Technika, obejrzeć aktualną mapę radarową pogody pozwalającą zaplanować łączności typu „rain scatter”, wejść na jeden z wielu dostępnych wprost z witryny dx-clusterów, a nawet obejrzeć (i przemyśleć!) terenowy profil trasy dla planowanej (lub zrobionej przed chwilą) łączności. Oceniając witrynę jako pożyteczną i przydatną nie tylko dla użytkowników pasm mikrofalowych, zachęcam do wpisania jej sobie w pasek „ulubionych”, żeby móc przywołać ją w razie potrzeby jednym kliknięciem – bo warto.
Redakcja od początku funkcjonuje w niezmienionym składzie – redaktorem prowadzącym i administratorem witryny jest Roman, SP2DDX w kolegium pracują Zenek SP3JBI, Henryk SP6GWN oraz Przemek SP7VC. Ten skład gwarantuje dalszy rozwój witryny, czego Szanownym Kolegom-Redaktorom, znakomitym „mikrofalowcom”, z okazji małego jubileuszu życzę!
Stanisław SQ2EEQ

2. XII Zjazd Techniczny UKF. Od Stanisława SP6GWB Prezesa Klubu SP6KBL otrzymałem zaproszenie do wzięcia udziału w 12 Zjeździe Technicznym UKF, który odbędzie się w Zieleńcu w dniach 12-15.08 br. Za zaproszenie dziękuję i zamierzam z niego skorzystać. Zjazdy Techniczne UKF gromadzą kwiat polskich UKF-owców, a także mikrofalowców. Na szczególną uwagę zasługuje z zasady bardzo wysoki poziom merytoryczny zarówno referatów jak i dyskusji. Podczas Zjazdu można też zaopatrzyć się w elementy niezbędne do nawet bardzo zaawansowanych konstrukcji UKF-owych i mikrofalowych.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie klubu SP6KBL.

3. Wyprawa na Howerlę. W z związku z informacjami dotyczącymi wyprawy w 80 rocznicę pierwszej polskiej wyprawy na Howerlę Prezydium ZG PZK informuje, że zajmie stanowisko w sprawie po otrzymaniu materiałów źródłowych dotyczących tejże wyprawy.
HF80JMR

 4. Nowe Rozporządzenia dotyczące także Radiowej Służby Amatorskiej. Ukazały się w Dzienniku Ustaw Nr 130 z 20 lipca 2010. Proszę o zapoznanie się z nimi. Zwracam też uwagę na fakt, że w przypadku Rozporządzenia Ministra Środowiska (Dz. U. 130, poz. 879) w zgłoszeniu dla stacji do 150 W wystarczy podanie adresu. O to walczyli Witek SP9MRO, Dionizy SP6IEQ i Robert SP6RGB, Bogdan SP3IQ z małym moim udziałem jako prezesa największej organizacji radioamatorskiej w SP.
Oczywiście, że byłoby najlepiej gdyby nas to Rozporządzenie nie dotyczyło. Niestety nie jesteśmy Holandią, ale z drugiej strony nikt nie powiedział, że to nasze ostatnie słowo.
 
Drugie Rozporządzenie jest Rozporządzeniem Rady Ministrów (Dz. U.130, poz. 875) Tu jest tylko jeden punkt który był do załatwienia. Chodziło o to, aby żadna służba nie rekwirowała urządzenia pracującego w sieci alternatywnej To udało się wywalczyć. Byliśmy z Jankiem SP2JLR na ostatniej naradzie konsultacyjnej w MI (o tym szczegółowo informowałem)i tak pozostało. Są jeszcze inne może mniej rzucające się w oczy zapisy, ale ten jest najważniejszy.
 
Co do Rozporządzenia MŚ (Dz.U. 130, poz. 880) to na prawdę nie można było niczego więcej osiągnąć. Najważniejsze, że przy każdej zmianie anteny nie ma konieczności natychmiastowego zgłaszania tego faktu organom ochrony środowiska. Dotyczy to różnych terenowych QTH także. Myślę, że mamy trochę czasu na analizę i interpretację tych aktów prawnych. Oczywiście także na dalsze działania w tej sprawie.
 
Nadmieniam że to co uzyskaliśmy w ciągu ostatnich 5 lat jest owocem pracy kolektywnej czyli powołanych przez prezydium ZG PZK zespołów.
 
Zaś w przypadku Rozporządzenia RM, ogromną pomocą dla Janka SP2JLR i dla mnie wykazał się Zygmunt SP5ELA.
Rozporządzenia te są dostępne na portalu PZK w dziale artykuły jako „Nowe Rozporządzenia” (HF80JMR)

5. Komunikat programu KRÓTKOFALOWCY BIS.
Społeczna Redakcja cyklicznego programu o krótkofalowcach, prócz emisji w TV INTERNET na www.videoexpres.pl nadaje regularnie premierowe emisje via TV EDUSAT co drugą niedzielę miesiąca o godzinie21.00 z jakością studyjną, na satelicie HOT BIRD 9 oraz na platformach cyfrowych; POLSAT +, CANAL + N i prawie we wszystkich telewizjach kablowych w Polsce.
 Program KRÓTKOFALOWCY BIS po każdym premierowym wydaniu, jest w kolejną następną niedzielę powtarzany o godzinie 21.00 czasu polskiego.
 Najbliższe wydanie w niedzielę 25.07.2010r. o godzinie 21.00 czasu polskiego.
 W programie letnia relacja między innymi z historycznej Radiostacji Gliwice, wizyta w Zieleńcu miejscu najbliższego Zjazdu Mikrofalowego w dniach 12-15 sierpnia br oraz zapowiedź cyklicznego Zjazdu Klubu OTC w dniach 27-29 sierpnia br, tym razem w Księżych Młynach.
 Program K BIS jest zawsze zamieszczany w TV INTERNET zaraz po każdej premierowej emisji w EDUSAT na portalu www.videoexpres.pl
Informuję jednocześnie, że EDUSAT jest jedyną w Polsce stacją edukacyjną. Proszę pamiętać, że nie jest kodowana.
Autor i redaktor programu
Henryk Pacha, ATV SP6ARR
www.videoexpres.pl
 
6. Maltański Klub Łączności SP9PRM
W Krakowie, przy Stowarzyszeniu „Maltańska Służba Medyczna – Pomoc Maltańska” powstał Maltański Klub Łączności SP9PRM. Założycielami klubu, zrzeszonego w Małopolskim Stowarzyszeniu Krótkofalowców w Krakowie są Maltańczycy: Marek SP9FII, Magdalena SQ2MAD i Olga SQ8OJP. Twórcy klubu stawiają sobie za cel propagowanie służby radioamatorskiej oraz propagowanie idei i ducha Zakonu Maltańskiego.
Od sierpnia klub będzie działał pod znakiem okolicznościowym HF20MSM związanej z dwudziestoleciem działalności Maltańskiej Służby Medycznej w Krakowie. Maltańczycy – krótkofalowcy będą pracować głównie w paśmie 2m i 70cm (przez przemienniki i bezpośrednio) oraz na falach krótkich w paśmie 3.5 i 7 MHz – fonią. Wszystkie potwierdzenia łączności via biuro nr 10.
Maltańska Służba Medyczna powstała w Krakowie w roku 1990 na wzór służb maltańskich działających w innych krajach europejskich. Przewodnim hasłem Maltańskiej Służby Medycznej jest: Tuitio fidei et obsequium pauperum (Ochrona wiary i pomoc potrzebującym).
Oddział Kraków jest najstarszym oddziałem maltańskim w Polsce i bezpośrednim kontynuatorem dzieła zapoczątkowanego w 1990 roku. W roku 2003 powstało Stowarzyszenie „Maltańska Służba Medyczna - Pomoc Maltańska”, posiadające status Organizacji Pożytku Publicznego. Stowarzyszenie zrzesza około dwóch tysięcy osób, z czego ponad 170 osób pracuje w samym Krakowie. Obecnie oddział Kraków jest jednym z czterdziestu oddziałów terenowych działających w całej Polsce. Wszyscy działający w MSM są woluntariuszami, a jakiekolwiek sumy uzyskane z działalności przeznaczane są na realizację celów statutowych MSM. Działalność oddziału obejmuje m.in. zabezpieczenia medyczne; szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej; pomoc osobom chorym, samotnym i ubogim oraz działalność wychowawcza przez Maltański Korpus Kadetów.

7. Jarmark św. Jakuba. SQ2HRJ/4 - Jarmark Średniowieczny na św. Jakuba w Kętrzynie.
W dniach 19 - 25 lipca 2010r. na Zamku w Kętrzynie odbędzie się V Jarmark Średniowieczny na św. Jakuba. Plan imprezy na stronie: http://www.jarmark.ketrzyn.pl/jarmark.jpg
Z okazji tej imprezy planowana jest moja praca terenowa z terenu zamku w Kętrzynie w okresie trwania Jarmarku. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Zamku w Kętrzynie.
Z amatorskim vy 73
Marcin SQ2HRJ (www.SQ2HRJ.pl)

8. SN30SOL. Jako inicjator i koordynator projektu SN30SOL, z ogromna przyjemnością informuję, ze członkowie Międzywydziałowego Koła Naukowego Krótkofalowców Politechniki Gdańskiej, zorganizowali akcję radiową z okazji 30-lecia powstania Solidarności.
My jako krótkofalowcy, chcemy przekazać w każdy zakątek naszego kraju jak również we wszystkie krańce naszego świata wieść o tym wielkim wydarzeniu jakim było powstanie ruchu Solidarnościowego 30 lat temu.
Ruch ten przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości i może się jeszcze stać wzorem do naśladowania w krajach, które potrzebują wolności obywatelskiej i wolnego kraju.
Stacja okolicznościowa będzie pracowała pod patronatem:
- Marszałka Województwa Pomorskiego, Pana Mieczysława Struka
- Pana Prezesa PZK (pzk.org.pl)
- Kuratora Oświaty w Gdańsku
- Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku
Nasza stacja pod znakiem SN30SOL ma pracować w okresie obchodów 30-lecia
solidarności (1 - 31 sierpień 2010r.)
SN30SOL, będzie aktywne we wszystkich pasmach KF, UKF, VHF.
Za przeprowadzone łączności zostaną wysłane okolicznościowe karty QSL.
Karty QSL proszę kierować na biuro PZK nr 9 (SP2PZH) lub direct na adres klubu: www.qrz.com/db/SP2PZH
Zapraszamy do łączności
Z amatorskim vy 73 Marcin Huta www.SQ2HRJ.pl

9. SP1KYB/1. W dniach 23-25.07.2010 r stacja Bałtyckiego Stowarzyszenia
Krótkofalowców SP1KYB/1 uaktywni gminę Gościno PGA KG-03 która jest na wykazie gmin nieaktywnych.
Będzie to jedyna i niepowtarzalna szansa na zaliczenie gminy w której brak jest aktywności na pasmach KF i UKF.
Zapraszamy wszystkich miłośników dyplomu PGA do łączności z naszą stacją.
Karty przez biuro.
Andrzej SQ1EIX

10. Apel do organizatów zawodów krajowych.
Wzorem roku ubiegłego w Kalendarzu Zawodów PZK na 2010 została utworzona specjalna kolumna w której będą publikowane wyniki zawodów. W kolumnie tej w wierszu odpowiadającym pozycji danych zawodów, po umieszczeniu wyników zawodów, będzie widoczna data dostarczenia wyników oraz odnośnik (link) do dokumentu PDF. Tym sposobem dla każdej pozycji w Kalendarzu Zawodów PZK są do pobrania (wyświetlenia na ekranie) oryginalne wyniki zawodów dostarczone przez organizatorów. Dla koleżanek i kolegów, którzy będą analizować regulamin zawodów oraz wyniki zawodów będzie to dużym ułatwieniem, pod warunkiem że takowe wyniki zawodów będą wysłane do PZK. Publikować będziemy, tylko te wyniki, które zostaną przesłane nam bezpośrednio przez organizatora. Nie będziemy umieszczać wyników poprzez podawanie pośrednich nie zawsze pewnych źródeł. Dlatego proszę organizatorów zawodów, tych które są zawarte w Kalendarzu Zawodów PZK do przysyłania wyników na adres sp3iq@pzk.org.pl celem ich opublikowania na stronie PZK. Tak skonstruowane Kalendarze Zawodów PZK będą dostępne za lata ubiegłe, co na pewno ułatwi dokonywanie analiz i ustalenia swej własnej strategii przed wzięciem udziału w zawodach. Zarówno regulamin jak i wyniki będę w jednym miejscu, co zapewne zaoszczędzi kłopotów i czasu w ich poszukiwaniu i analizie.
Ponadto przypominam, że ostateczny termin wysyłania zgłoszeń do Kalendarza Zawodów na rok 2011 upływa z dniem 15 listopada 2010. Od roku 2010 ten termin jest przesunięty na termin wcześniejszy o 14 dni w celu uniknięcia perturbacji publikacji w miesięczniku Świat Radio w numerze grudniowym.
Wiceprezes PZK Bogdan Machowiak SP3IQ

11. FF. Na stronie Radioklubu SP9YFF
( http://wff-silesia.eu.interia.pl/enter.htm lub http://www.sp9yff.of.pl/  )
zostały opublikowane tabele
SP TOP WFF HUNTERSiSP TOP SPFFHUNTERS
 dzięki sporemu nakładowi pracy Krzysztofa SP6GNJ, który jest autorem i zajmuje się aktualizacjami zestawienia.
Wszelkie uwagi prosimy kierować na adres sp6gnj@post.pl
vy73, 44 Krzysiek SP9UPK
www.sp9upk.of.pl

12. Spotkanie z dziećmi powodzian. Radioklub SP2PAQ z Białych Błót k. Bydgoszczy organizuje 24 lipca br spotkanie z grupą dzieci z gminy Wilków. W programie pokazy ARS, pracy radiostacji emisjami cyfrowymi, praca na CW oraz informacje o krótkofalarstwie. To bardzo cenna inicjatywa. To także nasz krótkofalarski wkład w pomoc dla tych najbiedniejszych. W związku z tym informuję, że w dniu 24 lipca 2010 w godzinach 16.30-18.00 pod znakami SP2PAQ oraz SP2KAE będą pracowały dzieci powodzian z gminy Wilków. Zwracam się z apelem o aktywność zwłaszcza w okolicy 3,7 MHz oraz na 145,475 MHz. Bez aktywnych stacji cała akcja nie powiedzie się. (SP2IHI & HF80JMR)

13. R-140. R-137. Informacja ważna dla zainteresowanych. Informuję, że zgodnie ze zbiorczym zestawieniem nr 144/06/10 otrzymaliśmy do odbioru nast. sprzęt:
Radiostacje R 137 stacjonarne 2 szt. –Skład Zegrze
R-140 stacjonarna 1 szt. Skład Zegrze
    R-140 ZI/BR/Star 660 1 szt. Nowogród Bobrzański
    R-140stacjonarna 3 szt. Powidz
R-140 stacjonarna 2 szt Skład Mosty
    R-140M stacjonarna szt 1 CSŁiI Zegrze
    R-140 ZI/ Star 660 szt 1 Leszno
Proszę o zgłoszenia z podaniem kto jest zainteresowany odbiorem w. wym. sprzętu.
Sprzęt jest przekazywany nieodpłatnie. Jedyny koszt to koszt odbioru. Zgodnie z uchwałą Prezydium ZG PZK z 7 lipca 2010 sprzęt ten może być docelowo przekazany na własność jego użytkownikowi po złożeniu stosownego wniosku. Zainteresowanych proszę o podanie, która lub które z pozycji Was interesują z podaniem adresu kontaktowego na adres sp2jmr@pzk.org.pl oraz sp2wxv@pzk.org.pl. Piotr HF80JMR.
   
SP3WVG s.k. Przesyłam smutną informację do opublikowania na stronie OT32.
Wczoraj 18 lipca 2010 r. zmarł nasz kolega Stanisław Pych SP3WVG. Znakomity krótkofalowiec, pracujący szczególnie aktywnie na UHF, SHF, EHF, AMSAT. Był członkiem PZK OT32. Pogrzeb odbędzie się 22 lipca 2010 r. o godz. 13:15 na Cmentarzu Centralnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie Wielkopolskim. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
73 - Mietek SP3CMX

Tyle informacji na dzisiaj

Vy 73! Piotr HF80JMR (SP2JMR) prezes PZK

Wersja pdf komunikatu