Komunikat Sekretariatu ZG PZK z dnia 13.06.2007
Dodane przez sp3iq dnia 2007-06-13 / 20:29
W załączeniu Komunikat ZG PZK z dnia 13 czerwca 2007.  
Rozszerzona zawartość newsa

Komunikat sekretariatu ZG PZK na 13 czerwca 2007

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszego komunikatu.


1. 3B7 SP.
Pierwsza polska wyprawa DX-owa dotarła i uruchomiła się na wyspie Brandon. Powodem zmiany planów była poważna awaria statku (katamarana), którym nasi koledzy zamierzali dotrzeć na Agalegę.  Dzięki znajomości tematu i opanowaniu Witka SP9MRO udało się sprawnie przeprowadzić akcję ratunkową i doholować poważnie uszkodzony katamaran do brzegów wyspy Brandon. 3B7SP można było po raz pierwszy usłyszeć w sobotę 9 czerwca w godzinach popołudniowych na QRG 14.185. W dniu 11 czerwca przeprowadziłem QSO z Witkiem SP9MRO jako 3B7SP na QRG 21290. Wszyscy czują się dobrze. Wyspa jest maleńka mieszka na niej 6 osób + nasza expedycja. 
Ciekawostka- na wyspie jest bardzo duża ilość szczurów (ok.1000) - oby tylko nie dobrały się do fiderów. Z każdym dniem przybywa pasm, na których można usłyszeć naszych kolegów.

2. Zjazd lekarzy krótkofalowców
Koleżanki i Koledzy Prezesi Oddziałów Terenowych, Zarządów Klubów
Polskiego Związku Krótkofalowców, Ligi Obrony Kraju, Związku Harcerstwa Polskiego, Koleżanki i Koledzy Krótkofalowcy.

Zarząd Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców Nr. 35 oraz Zarząd Międzyzakładowego Klubu PZK SP8PEF przy Burmistrzu Miasta Jarosławia zamierzają w miesiącu czerwcu 2008 roku zorganizować pod Patronatem Przewodniczącego Rady Miasta i Burmistrza Miasta Jarosławia pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Lekarzy Krótkofalowców w raz z osobami towarzyszącymi w ramach spotkania okolicznościowego podsumowującego zawody jarosławskie.
Do właściwej organizacji powyższego zadania niezbędna jest baza danych samych zainteresowanych .
W tej sytuacji Zarząd naszego Oddziału i Klubu zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich Koleżanek i Kolegów Lekarzy Krótkofalowców oraz Studentów krótkofalowców ostatniego roku Akademii Medycznych zrzeszonych i nie zrzeszonych w PZK o przesyłanie na nasz adres pocztowy lub elektroniczny swoich danych adresowych , z prośbą taką zwracamy się również do Kolegów Prezesów Oddziałów i Klubów oraz Koleżanek i Kolegów Krótkofalowców o przesyłanie takich danych swoich znajomych lekarzy krótkofalowców lub poinformowanie ich o naszej prośbie.
Dane te wykorzystane zostaną jedynie do prowadzenia niezbędnej korespondencji w celach organizacyjnych oraz do przesłania samych zaproszeń na spotkanie.
Pomysł organizacji powyższego Spotkania uzgodniony został wstępnie z Zarządem Głównym PZK, Przewodniczącym Rady Miasta Jarosławia oraz Burmistrzem Miasta i Starostą Jarosławskim  i wszędzie otrzymał pozytywną opinię.
Wobec powyższego prosimy bardzo o w miarę odwrotne przesłanie powyższych danych adresowych wraz z ewentualnym adresem elektronicznym na adres ZOT PZK , 37-500 Jarosław , Skr. poczt. 127 lub elektronicznie na adres: ot35@o2.pl lub sp8aup@o2.pl 

VY-73! Zbigniew Guzowski SP8AUP Prezes OT PZK nr  35.

3.XXII Piknik Eterowy w Lipianach
Serdecznie zapraszamy miłośników eteru na XXII Piknik Eterowy w Lipianach. Piknik odbędzie się o godzinie 11:00, dnia 07.07.2007, w motelu Hangar przy ulicy Lipowej w Lipianach. Podczas Pikniku będzie można posilić się smaczną grochówką oraz kiełbasą z ogniska, a na lepsze trawienie będzie przygrywała muzyka "na żywo". Podczas Pikniku odbędzie się również giełda sprzętu nie tylko dla Radioamatorów. Wstęp na piknik: młodzież do 12 roku życia - 5zł, wszyscy powyżej 12 roku - 10 zł.
Fundusze uzyskane ze zbiórki, zostaną przekazane na zakup filtrów antenowych do przemiennika Klubowego - SR1L. Przemiennik pracuje lokalnie, tymczasowo z mocą 1W na 145.662,5 MHz.  Od 15 czerwca do 15 lipca będzie pracowała stacja okolicznościowa SN0LIP. Wszystkich uczestników będziemy prowadzić na 145.550 MHz.
Dziękujemy Sponsorom: Świat Radio , MK QTC oraz  Firmie EKOM –Zakład Elektromechaniczny Stanisław Kmiecik. Organizatorzy.
Piknik Eterowy w Lipianach zwykle gromadzi krótkofalowców z całej ściany zachodniej SP czyli SP1, SP3 i SP6. Często też przyjeżdżają Koledzy  z innych okręgów. Miejsce jest wprost wymarzone do takich spotkań, a szczególne uznanie należy się Bronkowi SP1RWU za wytrwałość i konsekwencję w organizacji spotkań środowiskowych.
Dziękuję za zaproszenie, postaram się nie zwieźć organizatorów.

4. SP9KRT informuje.
 W naszej klubowej działalności ciągle się coś dzieje. W sobotę 9-go bm. 5-ciu naszych kolegów brało udział w znakomicie zorganizowanym przez SP9KDA spotkaniu "ŁOŚ2007" w Jaworznie koło Wielunia, na styku okręgów SP6, SP7 i SP9. Stąd nazwa, jako że uczestniczyli krótkofalowcy z województw Łódzkiego, Opolskiego i Śląskiego. Spotkanie to odbyło się w plenerze, przy ognisku z pieczonymi kiełbaskami i z beczką piwa. Pracowały też stacje: KF na SSB, UKF 145 i 432 MHz na SSB i FM, pod różnymi znakami uczestników. Na pewno dokładne sprawozdanie z załączonymi zdjęciami będzie wysłane w najbliższych dniach z zapowiedzią takiego spotkania w przyszłym roku.
  Obecnie trwają przygotowania do wyjazdu 21 czerwca około 20 osób na HAM Radio 2007 we Friedrichshafen na Bawarii w Niemczech, skąd pojedziemy w dniu 24-go poprzez całe Niemcy, Szczecin, do Gdańska Wrzeszcza, gdzie prowadzić będziemy kolejny kurs krótkofalarski zakończony egzaminem UKE. Szczegóły tegorocznego spotkania na MORENIE na bieżąco ukazywać się będą na naszej stronie Internetowej.
 
Przed wyjazdem na HAM Radio zamierzamy uczestniczyć w spotkaniu krótkofalowców w dniu 17-go czerwca w klubie SP9KJT w Rybniku, ul. Prosta 11, w godz. 08.00 do 13.00 Tam też możemy ewentualnie przyjąć ostatnie już zgłoszenia na wyjazd na HAM Radio i na Morenę.
           Przesyłamy 73 i do zobaczenia! Ginter SP9ZW, Andrzej SP9ADU
--
Klub Radiokomunikacji i Telewizji Amatorskiej Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich
skr. poczt. 85,  41-940 Piekary Śląskie
Telefon: 032 768 62 67 wew. 14 lub 0503 343 802
www.klubsp9krt.piekary.pl

5.Radiostacja SN50BG i dyplom okolicznościowy
 „50-lecia pierwszej łączności krótkofalowców z Babiej Góry”.
W lipcu 2007 przypada 50-ta  rocznica pierwszych łączności krótkofalowców ze szczytu Babiej Góry-Diablaka-1725m n.p.m. Byli to członkowie Klubu LPŻ SP9KBH z Żywca, którzy zorganizowali ekspedycję radiową 6 lipca 1957r. na ten najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich i w paśmie UKF 145 MHz prowadzili z niego łączności biorąc udział w czechosłowackich zawodach "PD-57".
Członkowie naszego Klubu Łączności Babiogórskiej Grupy Krótkofalowców SP9PGB pragną przypomnieć i uczcić to wydarzenie organizując w lipcu 2007 roku pracę stacji  okolicznościowej SN50BG (via SP9PGB) z tej okazji i wydanie okolicznościowego dyplomu.
Miejsce zainstalowania radiostacji okolicznościowej: w okresie od dn. 05 do 07.07.2007r. -szczyt Babiej Góry i Schronisko PTTK im. H.Zapałowicza - Markowe Szczawiny, w okresie: od dn.01 do 04.07.2007r. i od dn. 08 do 31.07.2007r. Klub Łączności BGK - SP9PGB, CKPTiS- Maków Podhalański. Praca w pasmach KF i UKF, emisje: SSB, CW, RTTY, BPSK i SSTV.
Ze schroniska na Markowych Szczawinach praca stacji może być utrudniona ze względu na rozpoczętą przebudowę tego obiektu, ze szczytu Babiej Góry 6 lipca 2007r.w czasie trudnych warunków atmosferycznych praca tylko w pasmie UKF, a w czasie pogody również KF.
Organizacja pracy stacji SN50BG w 2007r. będzie finałem cyklu wszystkich naszych  stacji okolicznościowych BGK, związanych z historią turystyki babiogórskiej i krótkofalarstwa w Rejonie Babiej Góry. QSO ze stacją SN50BG będzie można również zaliczyć do punktacji dyplomu „Babia Góra – Award”: 32 pkt. na KF i 36 pkt na UKF.
Stacja SN50BG jest wyrazem naszej pamięci dla Kolegów , którzy  realizowali łączności z Babiej Góry w 1957r. Były to pierwsze udokumentowane łączności z samego szczytu Babiej - Diablaka. W 1997r. jako kierownik KŁ ZHP SP9ZGN razem z członkami zawiązującej się wtedy BGK byliśmy inicjatorami pracy stacji SP0BG i okolicznościowego dyplomu "45-lecia pierwszej QSO z Babiej Góry".  Teraz mamy 50-lecie tej rocznicy. Jest to najważniejsza stacja okolicznościowa dla naszej Grupy. Uczcijmy Ich pamięć - Niech pozostaną w naszej pamięci !

Pamiątkowy dyplom okolicznościowy „50 lat pierwszej udokumentowanej łączności
krótkofalowców ze szczytu Babiej Góry-Diablaka”
Dyplom otrzyma każda stacja, która przeprowadzi QSO z SN50BG w lipcu 2007r. po przesłaniu zgłoszenia w postaci swojej karty QSL(z adresem pocztowym zwrotnym) i 2 znaczków na list (tylko koszty wysyłki) na adres Award Managera tego dyplomu:
SP9MRY-Stanisław Zadora. Oś.1000-lecia 12/24. 34-220 Maków Podhalański.
Dyplom zawiera cztery archiwalne  zdjęcia i kopie karty QSL od SP9KBH z Babiej Góry do stacji SP9EH-Artura z Krakowa. Szata graficzna dyplomu jest projektem SBGK.
Opis archiwalnego zdjęcia na dyplomie „prowadzenie łączności w zawodach PD-57”: operatorzy SP9KBH (od lewej): Kazimierz Okrzesik(SP9AFX), Sylwester Widuch-SP9IQ i przy mikrofonie Antoni Itzeli(SP9LS).
Serdecznie zapraszamy do łączności z SN50BG i zdobycia okolicznościowego dyplomu.
Do usłyszenia z Rejonu Babiej Góry!                                                                                                             Prezes KŁ BGK SP9PGB:       SP9MRY-Stanisław Zadora.

6. Zamki  i zameczki
Otrzymałem informację o planowanej aktywności zamkowej z zamku  Pokrzywno PGR02 w dniu 15.06.07 /piątek/ w godzinach 1600-2000. Pracować będą:
Zbigniew SP2IU oraz Andrzej  SP2FTL


7. Sprzęt dla klubu potrzebny.
Jeden z nowo powstających klubów chciałby na początek  swej działalności zakupić TRX. Cena w granicach 500-700 zł, może być „home made” np. SP5WW. Z uwagi także na to, że klub obecnie jeszcze nie posiada pozwolenia wszelkie informacje na ten temat proszę kierować na adres belid04@infoserve.pl -to moja druga tożsamość (SP2JMR).

8. Spotkanie na granicy trzech województw i trzech okręgów.
Nasza górka nie należy do najwyższych bo na jurze Częstochowsko-Wieluńskiej górek nie brakuje. Ciekawym jest jednak fakt że w bezpośredniej jej bliskości zbiegają się granice trzech województw Łódzkiego, Opolskiego i Śląskiego, a co za tym idzie okręgów SP6,7i 9.Połączone siły klubów SP7KED i SP9KDA postanowiły zapoznać z tym miejscem większą liczę kolegów i zorganizować tam zjazd. Na jednym ze spotkań organizacyjnych w klubie SP7KED dowiedzieliśmy się o pomyśle Henryka SP7FUZ który to postanowił nadać zjazdowi nazwę ŁOŚ, zgodnie z pierwszymi literami województw. Na tym to spotkaniu mial miejsce przydział zadań co do organizacji zjazdu, spisano odpowiedni protokół i do dzieła. Jak wypadło nie nam oceniać ale uczestnikom których zapisano na liście prawie pięćdziesięciu. Zaczęło się już w piątek 08.06.07 kiedy to na miejsce zjechali organizatorzy w osobach SP7FUZ,SP7NJR z Juniorem,SP7VVK,SQ7CGN,SQ6IUF i piszący te słowa. Postawiono cztery namioty ogrodowe, jeden duży namiot harcerski (TNX SP7IXT), zbiornik na wodę do mycia 1000 litrów który od razu napełnili miejscowi strażacy oraz własne namioty do spania które po trudach dnia okazały się bardzo potrzebne. Spać długo jednak nie było nam dane bo oto następnego dnia o już godzinie 5.30 zjawił się się pierwszy uczestnik zjazdu, na rowerze przyjechał Artur SQ9FMC.Nastepnie zjechała giełda czyli Czesław SP6SNS.
 Duże grono słuchaczy zabawiał Andrzej SP9ADU opowiadając swoje przygody z pasm radiowych, a modna ostatnio dziedzina mikrofale i amatorska telewizja miała swoją całkiem  sporą grupę zainteresowanych. Na jednym z samochodów na parkingu zainstalowano kamerę i całość zjazdu transmitowana była na żywo do namiotów. Na szczycie masztu z antenami UKF była druga kamera ale burza potraktowała ją conajmniej brzydko i przestała działać, a szkoda. Kilku przyszłych krótkofalowców z zainteresowaniem oglądało cztery transceivery i łączności jakie bez przerwy przeprowadzano na różnych pasmach, a organizatorzy robili co było można żeby zabezpieczyć wszystko co gościom było potrzebne.  Bez przerwy działała też kuchnia z gorącymi napojami itp. Następnego dnia była niedziela i okazało się, że nie wszystkim do spania potrzebny był namiot i materac, byli tacy którym wystarczyła ławka bo i pogoda dalej była znakomita. Nad naszą górką kilka razy przelatywał samolot, a my ze śmiechem zastanawialiśmy się czy to kolejny krótkofalowiec na zjazd, czy też może pilot chciał przeczytać co też to pisze na naszym pięknym banerze. Zwijanie obozowiska bardzo przyśpieszyła kolejna burza która ukazała się na horyzoncie i tu bardzo przydała się pomoc Marka SP7TEX i Witka SQ9CWI którym uprzejmie dziękujemy. Zapewniamy że gęsto padające stwierdzenia do zobaczenia za rok zostaną wzięte pod uwagę i rozwagę ale organizatorzy muszą się też zastanowić czy podołamy kolejnemu takiemu wyzwaniu. O efektach przemyśleń na pewno powiadomimy a wszystkim uczestnikom SERDECZNIE DZIĘKUJEMY i do usłyszenia!      Marek SP9UO

9. Spotkanie na Czantorii
     10 czerwca br., z inicjatywy cieszyńskiego klubu SP9KVZ, na Czantorii odbyło się 13 coroczne  spotkanie krótkofalowców i członków ich rodzin , w którym wzięło udział ponad 30 licencjonowanych nadawców. Dla przypomnienia : w 1995 roku na Polanie Stokłosica tj. przy górnej stacji docelowej kolejki linowej, na wysokości 851 metrów nad poziomem morza uruchomiono śląski przemiennik UKF. Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia krótkofalowcy śląscy odbywają każdego roku, w pierwszą niedzielę czerwca, okolicznościowe spotkania na położonym wyżej tj. na wysokości 995 metrów n.p.m., szczycie Czantoria, w którym poza reprezentacją SP9 bywa wielu kolegów z innych okręgów, jak też wielu kolegów z OK. Czantoria stanowi bowiem znany punkt widokowy na całe Beskidy i jest licznie odwiedzanym miejscem przez całe rzesze turystów. Tegoroczne spotkanie miało mniejszą frekwencję z uwagi na fakt, iż w tym samym czasie odbywało się okolicznościowe spotkanie w Jaworznie k. Wielunia tj. na granicy trzech okręgów : SP6, SP7 i SP9 i tym razem wyjechało tam wielu kolegów z SP9. Mniejszą w tym roku reprezentację nadawców wzmocnili członkowie rodzin, bowiem stanowili oni co najmniej drugą trzydziestkę. Bohaterką spotkania była 11 – miesięczna Martynką – córka Mateusza SQ9IWS ( członka zawierciańskiego klubu SP9PGB ) , która na plecach taty dzielnie zniosła trudy górskiej wspinaczki. Co prawda, na przedstawionych zdjęciach, jest nieco mniej osób, ale było to wynikiem wcześniejszego zejścia części uczestników spotkania  Wspaniała, słoneczna pogoda sprzyjała dobremu samopoczuciu, a poczucie humoru udzielało się wszystkim, zwłaszcza po wypiciu czeskiego chmielowego złotego bażanta oraz polskich napojów chmielowych różnych marek, których nie brakowało zarówno na czeskiej, jak i na polskiej stronie. Również na „wyżerkę” polską i czeską zebrani nie narzekali z uwagi na szeroki wachlarz oferowanych potraw. W tzw. kołach zainteresowań, gdzie uczestnicy zmieniali się nader często, poza wieloma aspektami dominowała problematyka krótkofalarska, w tym sprawy związane z przyszłością polskiego krótkofalarstwa. Wątek dotyczący strategii krótkofalarstwa polskiego na najbliższe lata był wiodącym tematem. Prawdą jest fakt, iż wszystkim uczestnikom zależało i nadal zależy na pomyślności polskiego ruchu krótkofalarskiego na najbliższe lata. Nie pozostaje nic innego jak wdrożenie w życie wypracowanych wniosków ze spotkania. Spotkanie stanowiło bowiem doskonałą okazję do wymiany doświadczeń klubowych i operatorskich, a także służyło integracji całego środowiska. Wiele zdjęć ze spotkania znajduje się na stronie internetowej www.skjkc.paz.pl, a niebawem ukażą się również na www.sp9kjm.slask.pl
Opracował : Tadeusz SP9HQJ


       Tyle informacji na dzisiaj
      Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK