Echolink i spółka.
Dodane przez SP5ELA dnia 2010-05-06 / 15:06
Echolink i spółka
/Dedykowane wszystkim młodym krótkofalowcom zainteresowanym komputerami, Internetem i łącznością radiową/
Od czasu powstania Internet zyskał sobie znaczenie w wielu dziedzinach życia, w tym także w krótkofalarstwie. Jedną z atrakcyjnych oferowanych możliwości jest połączenie we wspólną sieć amatorskich stacji przemiennikowych i zwiększenie w ten sposób ich zasięgu z lokalnego do obejmującego prawie cały świat.
Obecnie najbardziej rozbudowaną siecią tego rodzaju jest Echolink. Korzystanie z niej nie wymaga użycia drogiego i skomplikowanego sprzętu. Wprost przeciwnie – wystarczy do tego celu już zwykła, nawet ręczna, radiostacja UKF wyposażona w koder i klawiaturę DTMF. Jedynie w większej odległości od stacji przemiennikowej konieczne jest użycie skuteczniejszej anteny zewnętrznej lub kierunkowej ale jest to sprawa oczywista.
Już sama myśl o nawiązywaniu łączności z całym światem przy użyciu tak prostego wyposażenia okazuje się niezwykle atrakcyjna nie tylko dla osób nie mających szans na zainstalowanie anteny krótkofalowej ale także dla wszystkich, którzy w czasie niedzielnego spaceru albo urlopu zechcą poświęcić trochę wolnego czasu na krótkofalarstwo.
Sieci radiowo-internetowe umożliwiają zresztą prowadzenie nie tylko łączności fonicznych ale również i telewizyjnych SSTV a w przyszłości z pewnością i za pomocą innych rodzajów emisji. Oprócz sieci krótkofalarskich powstały już także podobne sieci dla użytkowników radia CB i PMR.
Powiązanie sieci amatorskiej z Internetem budziło prawie od samego początku silne kontrowersje w wielu krajach a panorama stanowisk obejmuje zarówno głosy kompletnego sprzeciwu jak i pełnego zachwytu.
Zasadom pracy amatorskich sieci radiowo-internetowych, szerokiej gamie rozwiązań technicznych, sposobom korzystania z nich jak również argumentom za i przeciw ich wykorzystaniu poświęcony jest najnowszy numer specjalny ŚR (Świat Radio plus pt. „Echolink i spółka” opracowany przez Krzysztofa Dąbrowskiego OE1KDA).
Dołączony do numeru dysk CD zawiera nie tylko liczne programy związane z Echolinkiem, D-Star i innymi systemami łączności radiowo-internetowych ale również programy przeznaczone dla wielu innych dziedzin krótkofalarstwa. Znaleźć więc na nim można zarówno programy do pracy emisjami cyfrowymi albo do odbioru za pomocą odbiorników realizowanych programowo (SDR) jak i programy symulacyjne dla majsterkowiczów. Osobny temat stanowią rozwiązania służące do komunikacji za pomocą słabych sygnałów i do badania propagacji przy użyciu indywidualnych radiolatarni małej mocy pracujących emisjami WSPR, QRSS, Hella i innymi.
W miarę możliwości wybór programów uwzględnia oprócz systemu Windows także i inne platformy sprzętowo-programowe: Linuksa, Mcintosha i PocketPC a do części z nich dodano instrukcje w języku polskim w tłumaczeniu OE1KDA.
Dodatkiem specjalnym jest drugie wydanie historii polskich radiotechników (pierwsze ukazało się w 2005 roku na dysku ŚR-04).
Zapraszamy do zapoznania się z tym aktualnym i bardzo interesującym materiałem i do wykorzystania w eterze zdobytych wiadomości.
Andrzej SP5AHT
P.S. Prezydium ZG PZK występowało trzykrotnie do URTiP oraz do UKE w sprawie legalizacji komunikatora „Echolink”. Nasze starania podyktowane są dostrzeżeniem zapotrzebowania na taką formę prowadzenia łączności zwłaszcza wśród młodych i początkujących krótkofalowców oraz miłośników cyfryzacji naszego radia. Konsultacje trwają, a nadzieją napawa fakt przychylnego stosunku Pani Anny Streżyńskiej Prezesa UKE do tego zagadnienia.
Korzystając z okazji serdecznie dziękuję Mieczysławowi SP3CMX oraz Bartkowi SP3CAI za pomoc w zbieraniu materiałów niezbędnych do argumentowania za legalizacją tego komunikatora.(SP2JMR)