IARU Region 1 HF Field Day 2010
Dodane przez SP5ELA dnia 2010-05-06 / 03:11
IARU Region 1 HF Field Day 2010

Już za miesiąc, 5 i 6 czerwca 2010, odbywa się ciekawa impreza, która daje możliwość zarówno wypróbowania swoich umiejętności organizacyjnych, operatorskich, technicznych a także zaprezentować radioamatorstwo mieszkańcom swojego rejonu. Oficjalnie są to zawody organizowane przez IARU (1 Region) ale nie trzeba traktować tego bardzo dosłownie jak inne zawody, gdzie wynik jest najważniejszy. W tych zawodach najważniejszy jest udział i organizacja całego przedsięwzięcia. Polny Dzień – Field Day – to grupowa impreza w czasie której każdy zainteresowany radioamatorstwem może wziąć udział i popisać się swoimi umiejętnościami. Trzeba wybrać atrakcyjne miejsce i odpowiednio je przygotować. Trzeba zorganizować zasilanie do radiostacji, ewentualnie do oświetlenia i urządzeń pomocniczych (np. lodówki do napojów). Trzeba opracować anteny, które będą łatwe do zainstalowania a skuteczne, przygotować sprzęt radiowy i akcesoria, zorganizować odpowiednią liczbę operatów. Nie trzeba, ale warto podać informację o imprezie do wiadomości publicznej i przygotować się na wizyty zainteresowanych osób. Taka akcja może dać więcej dobrej reklamy radioamatorstwa niż wszystkie niedorzeczne „stacje okolicznościowe”. Dobrze jest też użyć wpływów aby pogoda dopisała.
Zawody formalnie organizowane są przez narodowe organizacje, które sumują wyniki. Uczestnicy z krajów gdzie nie ma lokalnej koordynacji mogą wysyłać swoje logi do niemieckiego DARC, który wliczy je do zestawienia. Czerwcowe zawody odbywają się tylko na falach krótkich i emisją CW i przez 24 godziny (1500Z-1459Z). We wrześniu odbywa się część SSB. Oprócz tego są zawody Polny Dzień na falach ultrakrótkich i na 50 MHz. W czasie trwania zawodów można, a nawet wskazane jest, nadawać na innych pasmach i innymi emisjami bez wysyłania logu do organizatorów. Mam nadzieję, że KF Manager PZK opublikuje oficjalną informację o imprezie na witrynie PZK.
W ubiegłym roku byłem świadkiem udanego Polnego Dnia w samym centrum Sztokholmu. Kilka klubów wspólnie przygotowało bogaty program, ale nie wykorzystano wpływów i pogoda była niesprzyjająca – był to najzimniejszy dzień czerwcowy w Szwecji od 150 lat.
W załączeniu kilka fotografii ze Sztokholmu w celu inspiracji do zaplanowania własnego Polnego Dnia.

Artykul Polny Dzień w Sztokholmie 2009

Henryk Kotowski, SM0JHF
2010-05-03