Komunikat sekretariatu ZG PZK na dzień 5.05.2010
Dodane przez SP5ELA dnia 2010-05-05 / 19:02
Komunikat sekretariatu ZG PZK na 5 maja 2010
Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

Echolink i spółka
Od czasu powstania Internet zyskał sobie znaczenie w wielu dziedzinach życia, w tym także w krótkofalarstwie. Jedną z atrakcyjnych oferowanych możliwości jest połączenie we wspólną sieć amatorskich stacji przemiennikowych i zwiększenie w ten sposób ich zasięgu z lokalnego do obejmującego prawie cały świat.
Obecnie najbardziej rozbudowaną siecią tego rodzaju jest Echolink. Korzystanie z niej nie wymaga użycia drogiego i skomplikowanego sprzętu. Wprost przeciwnie – wystarczy do tego celu już zwykła, nawet ręczna, radiostacja UKF wyposażona w koder i klawiaturę DTMF. Jedynie w większej odległości od stacji przemiennikowej konieczne jest użycie skuteczniejszej anteny zewnętrznej lub kierunkowej ale jest to sprawa oczywista.
Już sama myśl o nawiązywaniu łączności z całym światem przy użyciu tak prostego wyposażenia okazuje się niezwykle atrakcyjna nie tylko dla osób nie mających szans na zainstalowanie anteny krótkofalowej ale także dla wszystkich, którzy w czasie niedzielnego spaceru albo urlopu zechcą poświęcić trochę wolnego czasu na krótkofalarstwo.
Sieci radiowo-internetowe umożliwiają zresztą prowadzenie nie tylko łączności fonicznych ale również i telewizyjnych SSTV a w przyszłości z pewnością i za pomocą innych rodzajów emisji. Oprócz sieci krótkofalarskich powstały już także podobne sieci dla użytkowników radia CB i PMR.
Powiązanie sieci amatorskiej z Internetem budziło prawie od samego początku silne kontrowersje w wielu krajach, a panorama stanowisk obejmuje zarówno głosy kompletnego sprzeciwu jak i pełnego zachwytu.
Zasadom pracy amatorskich sieci radiowo-internetowych, szerokiej gamie rozwiązań technicznych, sposobom korzystania z nich jak również argumentom za i przeciw ich wykorzystaniu poświęcony jest najnowszy numer specjalny ŚR (Świat Radio plus pt. „Echolink i spółka” opracowany przez Krzysztofa Dąbrowskiego OE1KDA).
Dołączony do numeru dysk CD zawiera nie tylko liczne programy związane z Echolinkiem, D-Star i innymi systemami łączności radiowo-internetowymi ale również programy przeznaczone dla wielu innych dziedzin krótkofalarstwa. Znaleźć więc na nim można zarówno programy do pracy emisjami cyfrowymi albo do odbioru za pomocą odbiorników realizowanych programowo (SDR) jak i programy symulacyjne dla majsterkowiczów. Osobny temat stanowią rozwiązania służące do komunikacji za pomocą słabych sygnałów i do badania propagacji przy użyciu indywidualnych radiolatarni małej mocy pracujących emisjami WSPR, QRSS, Hella i innymi.
W miarę możliwości wybór programów uwzględnia oprócz systemu Windows także i inne platformy sprzętowo-programowe: Linuksa, Mcintosha i PocketPC a do części z nich dodano instrukcje w języku polskim w tłumaczeniu OE1KDA.
Dodatkiem specjalnym jest drugie wydanie historii polskich radiotechników (pierwsze ukazało się w 2005 roku na dysku ŚR-04).
Zapraszamy do zapoznania się z tym aktualnym i bardzo interesującym materiałem i do wykorzystania w eterze zdobytych wiadomości.
Redakcja „Świata Radio”
P.S. Prezydium ZG PZK występowało trzykrotnie do URTiP oraz do UKE w sprawie legalizacji komunikatora „Echolink”. Nasze starania podyktowane są dostrzeżeniem zapotrzebowania na taką formę prowadzenia łączności zwłaszcza wśród młodych i początkujących krótkofalowców oraz miłośników cyfryzacji naszego radia. Konsultacje trwają, a nadzieją napawa fakt przychylnego stosunku Pani Anny Streżyńskiej Prezesa UKE do tego zagadnienia.
Korzystając z okazji serdecznie dziękuję Mieczysławowi SP3CMX oraz Bartkowi SP3CAI za pomoc w zbieraniu materiałów niezbędnych do argumentowania za legalizacją tego komunikatora.(SP2JMR)

Posiedzenie prezydium ZG PZK. Najbliższe posiedzenie prezydium ZG PZK odbędzie się w dniu 12 maja 2010 w siedzibie sekretariatu ZG PZK w Bydgoszczy. Planowany początek to godzina 15.00. Prezydium podejmie uchwałę w sprawie terminu i porządku obrad najbliższego posiedzenia ZG PZK oraz zajmie się także sprawami bieżącymi PZK.

Kościerzyce 2010
Zarząd DOT PZK oraz Brzeski Klub Krótkofalowców PZK SP6PCB
(http://www.sp6pcb.pl / ), który jest głównym organizatorem, zapraszają wszystkich
krótkofalowców, radioamatorów oraz sympatyków amatorskiego radia na doroczne
tradycyjne spotkanie krótkofalowców „Kościerzyce 2010”, które odbędzie się 22 maja (sobota), jak zwykle w Ośrodku Wypoczynkowym „Floryda” w Kościerzycach k/Brzegu.
W programie między innymi:
– prelekcja Dolnośląskiej Grupy Krótkofalowców Konstruktorów nt. konstrukcji QRP
home-made, połączona z wystawą urządzeń – przewidziane są nagrody dla
najciekawszych eksponatów!
– prelekcja wraz z pokazem sprzętu - na temat zastosowania sprzętu APRS w
łączności ratunkowej
– giełda sprzętowa i giełda staroci oraz loteria fantowa
– ognisko wraz z symboliczną „puszką piwa”
– stanowiska do wędkowania – przy odpowiedniej ilości chętnych zorganizowane
będą mini-zawody
W koszt 10 zł wliczona jest podstawowa konsumpcja – dodatkowe posiłki będzie można zamawiać w bufecie Ośrodka.
W czasie spotkania będzie również możliwa praca radiowa – Ośrodek „Floryda” położony jest w terenie dogodnym dla postawienia anten – dodatkową atrakcją jest piękne otoczenie Parku Krajobrazowego.
W sobotę czynny będzie także Sekretariat DOT PZK oraz Oddziałowe Biuro QSL.
Możliwy jest wcześniejszy przyjazd do Kościerzyc i nocleg w domkach kempingowych albo w namiotach na terenie Ośrodka – chętni znajdą kontakt na stronie www, na której zamieszczono także mapkę dojazdu:
http://meteor.turystyka.pl/floryda-koscierzyce,koscierzyce.html

Unikalny przemiennik na 2 m. w Bydgoszczy
  Mając na uwadze względy ekonomiczne, usytuowanie i kształt miasta oraz to, że jeszcze nikt dotąd nie zrealizował takiego rozwiązania zespół SP2PUT zdecydował się na skonstruowanie amatorskiego przemiennika na pasmo 2 m. rozproszonymi punktami odbioru.
     Idea polega na połączeniu nadajnika poprzez serwer i sieć informatyczną z trzema odbiornikami znajdującymi się w odległości od 2 do 10 km. Uniknęliśmy w ten sposób efektu przytykania odbiornika przez własny nadajnik oraz uzyskaliśmy w miarę równomierne pokrycie pola odbioru w obszarze zabudowanym dla stacji przewoźnych, a zwłaszcza przenośnych.
     Zarówno nadajnik jak i wszystkie odbiorniki wyposażone są w bezdyskowe terminale pozwalające na przesyłanie plików dźwiękowych, umożliwiające realizowanie niektórych funkcji zdalnego sterowania oraz kontroli wybranych parametrów pracy. Do sterowania i telemetrii wykonaliśmy konwertery mikroprocesorowe. Terminale zastosowaliśmy z uwagi na małe zużycie energii elektrycznej i niewielkie wymiary. Dla zapewnienia bezpieczeństwa sieci informatycznej są one połączone do switch’y poprzez konwertery optyczne.
     Algorytm kompresji VoIP jak i oprogramowanie terminali są autorskim opracowaniem prezesa klubu, Artura SP2AGX. Część radiową przemiennika stanowią cztery profesjonalne, przewoźne radiotelefony YAESU.     
     Akademicki przemiennik bydgoski SR2U będzie nadawać z mocą 10W na częstotliwości 145,700 MHz z podnośną CTCSS 67 Hz. Uruchomienie przemiennika  wymaga użycia podnośnej o tej samej częstotliwości. Planowany oficjalny rozruch ma nastąpić w dniu 15 maja br.
                                                                                   Andrzej SP2CA.

Komunikat programu   KRÓTKOFALOWCY BIS.

      Społeczna Redakcja cyklicznego programu o krótkofalowcach, prócz emisji w TV INTERNET na www.videoexpres.pl nadaje regularnie premierowe emisje via TV EDUSAT co drugą niedzielę miesiąca o godzinie  21.00 z jakością studyjną, na satelitach POLSAT +, CANAL + , HOT BIRD oraz na platformach cyfrowych i prawie wszystkich telewizji kablowej w Polsce.
Program KRÓTKOFALOWCY BIS po każdym premierowym wydaniu, jest w kolejną następną niedzielę powtarzany o godzinie 21.00 czasu polskiego.
Najbliższe wydanie w niedzielę 9.05.2010r. o godzinie 21.00 czasu polskiego.
       W programie wywiad z twórcą radiostacji BŁYSKAWICA,  niezapomnianym Antonim Zębikiem  SP7LA, czołowym nadawcą i konstruktorem polskim oraz inicjatorem powstania repliki BŁYSKAWICY, która od kilku lat znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.
       Wystąpi również w programie Redaktor Naczelny KRÓTKOFALOWCA POLSKIEGO  Wiesław Paszta SQ5ABG główny koordynator udanego przedsięwzięcia, jakim było uruchomienie repliki radiostacji BŁYSKAWICA, która od czasu do czasu pojawia się w eterze.
       Warto w tym momencie dodać, że program K BIS równolegle zamieszczany jest w TV INTERNET zaraz po każdej premierowej emisji na portalu www.videoexpres.pl .
       Dane do odbioru bezpośredniego są zamieszczone na portalu EDUSAT http://szkola.wsseuczelnia.edu.pl/node/116
      Informuję jednocześnie, że EDUSAT jest jedyną w Polsce stacją edukacyjną. Nie jest kodowana.

Autor i redaktor programu
Henryk Pacha  ATV SP6ARR
www.videoexpres.pl

Walne zebranie Olsztyńskiego OT PZK. Zarząd Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców w Olsztynie na posiedzeniu w dniu 29.04.2010r postanawia zwołać Walne Zebranie Członków Oddziału na dzień 06.06.2010r. w dwóch terminach na godzinę 10:30 i 11:00. Walne Zebranie Członków Oddziału odbędzie się w Sali Konferencyjnej Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie przy ulicy Bałtyckiej 37a. Zawiadomienia do członków oddziału zostaną wysłane do dnia 17.05.2010r.

Nowe informacje na portalu UKE
. W nawiązaniu do informacji UKE zawartej na stronie PZK podaję informację o umieszczeniu przez Urząd wykazów znaków stacji klubowych oraz znaków okolicznościowych od 2007 roku.
http://www.pzk.org.pl/news.php?readmore=1210
na stronie UKE ukazał się wykaz aktualnych pozwoleń dla stacji klubowych
http://www.uke.gov.pl/_gAllery/28/57/28576/Wykaz_pozwolen_klubowych_30-04-2010.xls
jest także kolejny wykaz znaków okolicznościowych wydanych od 2007 roku. http://www.uke.gov.pl/_gAllery/27/25/27257/Znaki_okolicznosciowe_wydane_w_latach_07-10_3.xls

QUO VADIS 2010. Zapraszamy do udziału w zawodach QUO VADIS 2010, które  odbędą się 8 maja 2010 w godz. 06.00-07.00 UTC w paśmie 80m, regulamin tych zawodów stanowi załącznik do komunikatu.
Meldunek stacji okolicznościowej.
Poniżej podaję jako ciekawostkę meldunki Wojtka SP8MI oraz Krzysztofa SP3MGM.
„Jak wiadomo z okazji Jubileuszu 80 lecia PZK pracowałem w okresie od 01.02. do 30,93.2010 pod znakiem okolicznościowym SP80MI. Akcja dobiegła końca. Otrzymałem Dyplom 80 Lat PZK Nr 006.  Podaję wyniki:
- 2337 QSO,s (pasma: 6, 10,12, 15, 17 20 40, 80 i 160 m), w tym:
  - emisją SSB - 903;
  - emisją CW - 764:
  - emisją RTTY -287:
  - emisją BPSK31 - 339:
  - emisją HELL - 44.
 
Pozdrawiam, Wojtek SP80MI / SP8MI   http://www.sp8mi.webpark,pl”

Krzysztof SP3MGM pisze: W okresie od 01 stycznia do 30 kwietnia 2010 pracowałem  pod znakiem SQ85IARU szczególnie nastawiłem się na pracę SSB/CW na 80m rozdając punkty do naszego Jubileuszowego dyplomu
i przeprowadziłem 6203 QSO z 92 krajami na sześciu kontynentach 32 strefy  WAZ W tym na SSB 1557 RTTY 80 PSK 72 i na CW 4394 QSO i tak na 160m z 20 krajami i odpowiednio
80/44 , 40/60 ,30/58 , 20/69 , 17/36 , 15/10 , 12/2 , 10/8.
Liczę ze zaspokoiłem oczekiwania wszystkich zainteresowanych moją pracą pod SQ85IARU.                                             73 de SP3MGM

PS. Dziękuję w imieniu służby !

SPFF Green Day 2010
12 czerwca 2010 r.

W  tym  roku  dniem  szczególnej aktywności radiostacji amatorskich, z operatorami  -  entuzjastami programu WFF (Word Flora Fauna) będzie 12 czerwca. Już dziś warto pomyśleć o zorganizowaniu wypraw terenowych do polskich  obiektów  przyrodniczych.  A  jest  w  czym wybierać! Oprócz bowiem parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody, na  terenie  naszego  kraju  znajduje  się  ponad 1000 miejsc objętych unijnym  programem  "Natura  2000". Za obszary takie uznaje się tereny
najważniejsze  dla zachowania zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin,  zwierząt  czy  charakterystycznych  siedlisk  przyrodniczych, mających  znaczenie  dla  ochrony  wartości  przyrodniczych Europy. 12 czerwca,  na  całym  świecie przewidziana jest praca wielu radiostacji amatorskich  zainstalowanych na terenie obiektów przyrodniczych. Mając na  uwadze  zainteresowanie polskich krótkofalowców problematyką WFF / SPFF,  Redakcja Magazynu Krótkofalowców QTC organizuje specjalną akcję eterową  pn.  SPFF  Green  Day  2010.  Do  udziału  zachęcamy nadawców indywidualnych  i  zespoły  klubowe,  które  zdecydują  się na pracę z
obiektów  SPFF.  Już  teraz  należy  poczynić  stosowne  przygotowania organizacyjne  i  techniczne,  aby  w  dniu  12  czerwca br. Uruchomić stamtąd swoje radiostacje.

Radiostacje   mogą  być  instalowane  w  parkach  narodowych,  parkach
krajobrazowych,  rezerwatach  przyrody i wspomnianych obszarach Natura
2000  (katalog obszarów Natura 2000 liczy 1095 pozycji i jest dostępny
jest pod adresem: http://obszary.natura2000.org.pl/index_areas.php

Planując wyprawę należy dokonać stosownego wyboru i zgłosić ten fakt w
celu  koordynacji  działań.  Aktualna lista SPFF liczy ok. 230 pozycji ale może być oczywiście uzupełniona o nowe obiekty, szczególnie objęte programem   Natura  2000.  Numer  taki  przyznawany  jest  na  wniosek zainteresowanego  radiooperatora  lub  zespołu klubowego. Występując o numer  należy  podać:  znak  wywoławczy,  telefon  kontaktowy i przede wszystkim   dokładną   nazwę   obiektu   gdzie   będzie  zainstalowana radiostacja  w  dniu  12  czerwca  br.  Jeśli  ekspedycja będzie miała
miejsce  do  obszaru  ujętego już w spisie obiektów SPFF, należy podać jego numer (patrz lista na stronie
http://www.awards.pzk.org.pl/documents/FF_SP_spis.pdf).

Pozostałe  szczegóły  dot.  planowanej  akcji  podam zainteresowanym w kolejnej informacji. 
Zainteresowanych udziałem w pracach Zespołu SPFF oraz ewentualnych sponsorów nagród w ww. akcji proszę o bezpośredni kontakt na adres:
 qtc@post.pl lub tel. 601 912910.

Sylwester Jarkiewicz, SP2FAP
    SP-WFF Koordynator

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK.

Załącznik:
”QUO VADIS 2010”
I Krajowe Zawody Radiostacji Amatorskich
Regulamin
1. Cel zawodów: Upamiętnienie rocznicy urodzin wielkiego, polskiego pisarza, syna
ziemi łukowskiej, laureata nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza.
2.Termin zawodów: druga sobota maja – 8 maj 2010 od godz: 06:00 do 07:00 UTC
(08.00 do 09.00 czas lokalny) logujemy w czasie UTC.
3. Pasma i emisje:
pasmo 80 m (zakresy przeznaczone do zawodów krajowych) emisja CW i SSB.
4. Uczestnicy: Polskie radiostacje amatorskie nadawcze – indywidualne i klubowe,
których operatorzy podczas zawodów nie przekraczają mocy wyjściowej do anteny
powyżej 100W a w kategoriach QRP 5W na CW, 10W na SSB i w danej chwili emitują
tylko jeden sygnał.
5. Wywołanie w zawodach : na SSB „wywołanie w zawodach”, na CW „test SP”
6. Organizator zawodów :
Rodzinny Klub Krótkofalowców SP5YES wraz z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli
Okrzejskiej.
Patronat nad zawodami objął Wójt Gminy Krzywda w której to leŜy Wola Okrzejska
Manager zawodów - Krzysztof Patkowski SP5KP
Patronat medialny sprawuje redakcja Magazynu Krótkofalowców QTC
7. Raporty i grupy kontrolne:
RS/RST + skrót do PGA, np. 59 WM01, 599 WM01
8. Punktacja za bezbłędne łączności ze stacjami (mnożnika nie stosuje się ):
- okolicznościową SN0HS - 5 pkt. na SSB, 10 pkt. na CW
- z województwa lubelskiego podającymi skróty gmin rozpoczynające się od liter: BI, BP,
CH, CM, HR, IM, JL, KK, KY, LB, LC, LT, LU, LW, OB, PC, PU, RK, RP, SD, TL, WD,
ZA, ZM - 2 pkt. na SSB, 4 pkt. na CW
- z pozostałymi stacjami - 1 pkt. na SSB, 2 pkt. na CW
Wynik końcowy stanowi suma punktów za bezbłędne łączności.
9. Kategorie:
A - Stacje indywidualne pracujące emisją CW
B - Stacje indywidualne pracujące emisją SSB
C - Stacje indywidualne pracujące emisjami CW+SSB
D - Stacje klubowe pracujące emisją CW
F - Stacje klubowe pracujące emisją CW+SSB
G - Stacje indyw. i klub. z województwa lubelskiego pracujące emisją CW
H - Stacje indyw. i klub. z województwa lubelskiego pracujące emisją SSB
J - Stacje indywidualne QRP pracujące emisją CW (5W CW)
K - Stacje indywidualne QRP pracujące emisją SSB (10W SSB)
L - Stacje indywidualne QRP pracujące emisjami CW+SSB (10W SSB, 5W CW)
Stacja organizatora SN0HS oraz managera zawodów SP5KP nie będą klasyfikowane.
10. Nie zalicza się łączności w przypadku:
- nawiązanie łączności przed i po czasie trwania zawodów (obowiązkowe QRT 5 minut
przed i po zawodach),
- niezgodności w obu logach danych o QSO lub rozbieŜności czasu ponad 3 minuty
- braku logu korespondenta
11. Nagrody :
- za zajęcie I miejsca w poszczególnych grupach dyplom i statuetka Henryk Sienkiewicz
- za zajęcie miejsc II i III w poszczególnych grupach dyplomy
Dodatkowo wśród sklasyfikowanych uczestników rozlosujemy poniższe
nagrody:
- 3 egz wydania książkowego QUO VADIS Henryka Sienkiewicza wraz z
dedykacją, fundator - Dyrektor Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
- 5000 kart QSL (po 1000szt dla 5-ciu uczestników), fundator CoolQSL - Radek SP5ADX
- 1 antena W3DZZ fundator ANTENY SP1BKS - Leszek SP1BKS
- 1 zegar elektroniczny z termometrem i hygrometrem, fundator Radiotechnika
Serwis - Janusz SP6IXF
- 2 firmowe koszulki polo, fundator - Radiotechnika Serwis - Janusz SP6IXF
- 3 półroczne prenumeraty MK QTC, fundator Redaktor MK QTC - Sylwester SP2FAP
- 1 miernik cyfrowy Digital Clamp Meter model 266, fundator - Józef SP7FGA
- 3 czapki z wyhaftowanymi znakami wylosowanych, fundator - Krzysztof SP5KP
Wręczenie lub przesłanie nagród na adresy podane w otrzymanych logach nastąpi w
ciągu 1 miesiąca od dnia ogłoszenia wyników na tej stronie.
11a. Fundatorzy nagród:
- Wójt Gminy Krzywda
- Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców
- Prezes Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w Lublinie
- Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łukowie
- Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
- Leszek SP1BKS
- Sylwester SP2FAP
- Piotr SP2JMR
- Radek SP5ADX
- Janusz SP6IXF
- Józef SP7FGA
- Krzysztof SP5KP
12. Dziennik zawodów (bez konieczności obliczania punktów):
Sporządzony w czasie UTC - plik w formacie cabrillo np sp1aen.cbr lub sp2jmr.log
(nazwę pliku piszemy małymi literami) jako załącznik należy przesłać
pocztą elektroniczną przed upływem 7 dni po zawodach na adres:
quovadis-zawody@wp.pl
W temacie emaila wpisujemy tylko znak wywoławczy.
Wykaz otrzymanych logów będzie na bieżąco publikowany na
http://sp5kp.w.interia.pl/QUO_VADIS_2010/
Do logowania w zawodach polecamy świetny program DQR_Log który można pobrać z
ww adresu lub ze strony Marka SP7DQR http://sp7dqr.waw.pl
Dotarły do nas sygnały od kolegów SENIOROW iż chcą wziąć udział w zawodach
QUO VADIS 2010 ale nie mają możliwości przesłania logu elektronicznego.
W odpowiedzi na to komisja podjęła decyzję iż w drodze WYJĄTKU rozliczy ich logi
papierowe przesłane przed upływem 7 dni po zawodach na adres:
Krzysztof Patkowski, PO. BOX 45, 21-400 Łuków 1.
13. Wyniki zawodów: zostaną obliczone w ciągu 14 dni od ich zakończenia i
opublikowane na http://sp5kp.w.interia.pl/QUO_VADIS_2010/
Ewentualne reklamacje przyjmowane będą w ciągu 24 godzin od chwili publikacji
wyników. Po tym okresie opublikowane wyniki zawodów uznaje się za ostateczne i
niepodlegające zaskarżeniu.
14. Decyzje komisji zawodów są ostateczne.
Z A P R A S Z A M Y DO U D Z I A Ł U W Z A W O D A C H
Komisja zawodów:
1. Antoni Cybulski – dyrektor MHS w Woli Okrzejskiej
2. Krzysztof Patkowski SP5KP – prezes klubu SP5YES
3. Andrzej Białach SP5IKO – członek komisji
4. Mariusz Ciszak SQ8JCB – członek komisji.