Fryderyk Chopin 2010
Dodane przez SP5ELA dnia 2010-03-18 / 23:44
Fryderyk Chopin 2010
Już w połowie zeszłego roku przemyśliwałem nad organizacją krótkofalarskich obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Popytałem tu i ówdzie i wszystko wydawało się proste. Krótkofalowcy chętni do współpracy są, okolicznościowych znaków wywoławczych możny ułożyć całe mnóstwo. Pozostała jedna najważniejsza sprawa czyli karty QSL. Porządnej jakości, logicznej treści i dla wszystkich. Właściciel drukarni, z którym omawiałem tę kwestię powiedział: nie będę zarabiał na idei. Zwrócicie koszty papieru., krótko i na temat. Szukam zatem sponsora, nasze karty QSL z informacją o Fryderyku Chopinie, dwusetnej rocznicy urodzin i międzynarodowych jej obchodach trafią wszak do hodowcy reniferów w dalekiej Jakucji, plantatora tytoniu w Wirginii, mongolskiej jurty i południowoamerykańskiej hacjendy. W najdalsze zakątki świata, wszędzie tam gdzie są krótkofalowcy.
Dotrą do ludzi, którzy nigdy o Fryderyku nie słyszeli lub mają o nim mgliste pojęcie. Któż może być bardziej kompetentny i zainteresowany takim nagłośnieniem sprawy ?
Odpowiedź nasuwała się sama. To NIFC ( Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ) powołany do krzewienia wiedzy o Chopinie , popularyzowania Jego muzyki i utrzymywany w znacznej mierze z naszych podatków.
Stosowne pismo z ramienia ZG PZK sygnowane prze prezesa poszło i po pewnym czasie otrzymaliśmy taką oto odpowiedź........ W imieniu P. Dyrektora Andrzeja Sułka serdecznie dziękuję za propozycję współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i chęć udziału Polskiego Związku Krótkofalowców w obchodach 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
Niestety Instytut  nie może Państwa wesprzeć w opisanym zakresie, gdyż nie realizuje tego typu działań...............
....jak w filmach Stanisława Barei. To czym zajmuje się NIFC, jakie działania realizuje ? Działania zmierzające do zwiększenia produkcji glinianych kogutków ?
Tymczasem przeciętny Polak myśli, że Chopin to ten z pudełka czekoladek czy butelki wódki. Według badań, głębsze zainteresowanie muzyką Chopina deklaruje 3 % Polaków a zaledwie 30 % rozpoznaję ją. A NIFC pokazuje nam plecy.
Mówi się trudno i już się nie kocha. Szkoda tylko, że polski Stasio, hodowca reniferów z dalekiej Jakucji, plantator tytoniu ...itd. nigdy nie dowiedzą kim był Fryderyk Chopin i jaki wkład wniósł do polskiej i światowej kultury.
I właściwie na tym można by zakończyć tę smutną historię gdyby nie pewien myślący człowiek, który podczas dorocznego ogniska SP5 zapytał mnie czemu nic się nie dzieje , czemu nad sprawą zapadła cisza ? Po wysłuchaniu i przemyśleniu mojej odpowiedzi rzekł krótko :organizuj, ja zapewnię karty. Skoro tak powiedział a następnie swoje słowa potwierdził mailem mam pełne podstawy by Mu wierzyć. A zatem..........
KOLEŻANKI i KOLEDZY ogłaszam "nabór" chętnych do wzięcia udziału w krótkofalarskiej akcji F R Y D E R Y K   C H O P I N 2010
Przewidziane jest 20 znaków specjalnych dla operatorów stacji indywidualnych i klubowych,
doświadczonych i aktywnych w eterze. Praca minimum dwiema emisjami i na kilku pasmach. To podstawowy warunek. Ponad to liczę na masowy udział koleżanek i kolegów, którzy zechcą nadawać pod własnym znakiem, tyle że z numerem 200. np. SP200PB, SQ200WAA, SP200OZ itp.
Każdy zgłaszający się i przyjęty kandydat otrzyma w najkrótszym z możliwych czasie 1000 specjalnych kart QSL a w miarę rozwoju akcji i zapotrzebowania kolejną partię.
Dla stacji z przydzielonymi znakami specjalnymi planuję krótkie 3 - miesięczne okresy intensywnego nadawania. Sądzę, że to wystarczy bo zapał minie, ogień zgaśnie a znaki ,,osłuchają,, się. W kolejnym kwartale rozpocznie druga grupa a następnie trzecia. O to samo apeluję do kolegów nadających z numerem 200. W ten sposób zapewnimy w miarę równomierną aktywność stacji "chopinowskich" do końca tego roku.
Nie byłbym sobą gdybym przy jej okazji nie pomyślał o dyplomie Będzie ale o tym następnym razem .Zapraszam zatem wszystkich chętnych z wyjątkiem tych ,którzy tylko na 3,5 tylko SSB i prawie po polsku. Sponsor bowiem, życzy sobie by akcja miała zasięg ogólnoświatowy.
Niech sygnały Waszych stacji zabrzmią na całym świecie co najmniej tak pięknie jak brzmi muzyka Fryderyka Chopina.
Zgłoszenia proszę kierować: sp5pb@interia.pl
73 Piotr SP5PB