Pomoc dla CE0Z
Dodane przez SP5ELA dnia 2010-03-17 / 03:48
Pomoc dla mieszkańców Juan Fernández (CEØZ)

Dzięki polsko-chilijskiej inicjatywie, pod adresem http://help-juan-fernandez.org została uruchomiona witryna internetowa mająca na celu zbiórkę funduszy na rzecz mieszkańców archipelagu Juan Fernández (CEØZ).
27 lutego 2010 r. w wyniku trzęsienia ziemi o sile 8.8 stopni Richtera, tsunami zniszczyło doszczętnie większość zabudowań należących przez ok. 600 mieszkańców wyspy Robinson Crusoe. W wyniku kataklizmu zginęło 10 osób, a 7 nadal uznawanych jest za zaginione.
Inicjatywa została zaproponowana Radio Club de Chile (chijskiemu odpowiednikowi PZK) przez Stanisława Strzyżewskiego SQ8X zaraz po doniesieniach o katastrofalnym w skutkach trzęsieniu ziemi. Prezes RCCh Dr Galdino Besomi CE6PG wyraził zgodę na uruchomienie w/w witryny oraz zbiórkę funduszy dla mieszkańców wyspy na konto RCCh. Kierowana przez niego organizacja już w kilkanaście minut po trzęsieniu ziemi zorganizowała sztab kryzysowy oraz zapewnia łączność radiową niosąc pomoc w rejonach, gdzie nadal nie funkcjonują sieci telefoniczne i Internet. Wszystkie zebrane fundusze zostaną przekazane przez RCCh bezpośrednio władzom wyspy i pomogą pokryć potrzeby jej mieszkańców.
Autor i sponsor witryny - Stanisław SQ8X podkreśla znaczenie krótkofalarstwa w sytuacjach kryzysowych. Radioamatorzy od zawsze nieśli pomoc podczas katastrof naturalnych oraz innych sytuacji zagrożenia życia ludzkiego. Archipelag Juan Fernández był licznie odwiedzany przez radioamatorów z całego świata i zawsze pojawianie się stacji nadających z CEØZ jest dużym wydarzeniem na falach eteru. Było to zawsze możliwe dzięki gościnności i pomocy mieszkańców tej przepięknej wysepki. Wydaje mi się, że teraz nadszedł czas, aby to radioamatorzy, niejako w podzięce, pomogli poszkodowanym podczas kataklizmu dodaje Stanisław.
Dostępna w języku angielskim (lada moment pojawi się hiszpańska i polska wersja językowa) witryna skierowana jest nie tylko do krótkofalowców. W poszczególnych zakładkach można znaleźć podstawowe informacje o archipelagu, wydarzeniach z 27 lutego, liczne multimedia i galerie zdjęć oraz najważniejsze informacje, w jaki sposób przekazywać datki na rzecz mieszkańców Juan Fernández. Dobrowolne kwoty można wpłacać na poniższe konto chilijskiego Radio Club de Chile:

Holder: Radio Club de Chile
Taxes national ID number of RCCh: 70.059.800-4
Bank: Banco Santander-SantiagoAcc. Number 65670-4
Swift: BSCHCLRM
Bank Office: 205
Z dopiskiem: "Juan Fernandez"

Wkrótce zostanie również uruchomione konto PayPal do płatności kartami kredytowymi.
Dla mieszkańców archipelagu liczy się w tej chwili każda kwota.
73 de Stan SQ8X