Kolejny lot balonu zakończony sukcesem !
Dodane przez sp3iq dnia 2007-05-28 / 22:39
Stowarzyszenie Copernicus Project po raz kolejny przygotowało lot balonu. Tym razem impreza miała miejsce na terenie lotniska Aeroklubu Włocławskiego a działo się to wszystko w sobotę 26 maja 2007...
Rozszerzona zawartość newsa

Stowarzyszenie Copernicus Project po raz kolejny przygotowało lot balonu. Tym razem impreza miała miejsce na terenie lotniska Aeroklubu Włocławskiego a działo sie to wszystko w sobotę 26 maja 2007.

Kolejny lot balonu zakończony sukcesem !!!

W sobotę 26 maja 2007 z lotniska Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie wystartował po raz kolejny balon meteorologiczny z kapsułą zawierającą sprzęt amatorski.

Kapsuła w całej okazałości


To już kolejna impreza organizowana przez Stowarzyszenie Copernicus Project, które realizuje w Polsce program Near Space.

Włocławek przywitał nas jak zawsze gościnnie.

Maciej SP2SGF wraz z ekipą


Już od rana na przemienniku słychać było wielu kolegów oczekujących na start planowany na godz.13:00.

To nam uratowało życie

Na lotnisku pierwszy stawił się Maciej SP2SGF a w ślad za nim Artur SP3VSS, Grzegorz SP2OFF, Michał SQ3CLK oraz Jarek SP3SWJ.

Rozpoczęło się składanie pawilonu ogrodowego, który miał nas ochronić przed słońcem. Przypomnę, iż temperatura wynosiła około 30 stopni Celsjusza.

Ostatnie przygotowania


Po wybraniu właściwej lokalizacji na lotnisku, rozmowy z kierownictwem Aeroklubu rozpoczęliśmy montaż sprzętu.

W międzyczasie dotarł do nas Jakub SQ2EAZ wraz z kolegą Pawłem oraz Darek SP2BZW a zaraz za nimi Adam SP1EXB, który przejechał aż 250 kilometrów z Koszalina.

Bardzo nas ucieszyła duża ilość krótkofalowców z Włocławka, którzy zainteresowali się wydarzeniem w ich mieście.

Jak zawsze zadbaliśmy o naszych gości, przygotowaliśmy zimne napoje, kawę oraz okolicznościowe smycze reklamowe, które każdy z uczestników otrzymał za darmo dla upamiętnienia tego wydarzenia.

Przygotowania trwały kilka godzin a start balonu przesunięto o godzinę ze względu na potrzebę dodatkowego przetestowania trackerów APRS.

Wreszcie start !

W momencie startu uruchomiliśmy zapis cyfrowy łączności prowadzonych przez przemiennik cross-band jak również zapis trasy lotu dzięki telemetrii, która docierała do nas z kapsuły.

Zaraz po starcie w ślad za balonem udały się dwie ekipy mające za zadanie przejąć opadający ładunek. Byli to Grzegorz SP2OFF wraz z Arturem SP3VSS oraz w drugim aucie Marcin SQ2FRG wraz z Michałem SQ3CLK.
Pozostali na lotnisku obserwatorzy i organizatorzy śledzili bacznie lot na monitorach swoich komputerów i wyświetlaczach radioodbiorników.

Po dwóch godzinach lotu, przekroczeniu linii Wisły, balon pękł a kapsuła zaczęła swobodnie opadać na spadochronie. Bez najmniejszego problemu została podjęta przez kolegów, którzy już czekali w pobliżu.

Ślad lotu CP3

Po powrocie na lotnisko w Kruszynie naszej radości nie było końca, to w końcu kolejna udana misja…

Na skrzynkę mailową dotarły 324 potwierdzenia słyszalności w trakcie lotu oraz wciąż docierają nowe. Organizatorzy przygotowują specjalną, okolicznościową kartę QSL dla tych, którzy potwierdzą słyszalność.

Kiedy kolejny lot ?? to najczęściej zadawane pytanie. Już dzisiaj mogę poinformować, iż Stowarzyszenie Copernicus Project przygotowuje kolejną trzecią już edycję „Szkółki Technicznej”, która odbędzie się w ostatni weekend września w Funce koło Chojnic. Wówczas również wystartuje kolejny już CP04.

Mapka lotu

Dziękujemy za udział we wspólnej zabawie i zapraszam do oglądania pierwszych galerii na stronie www.copernicus-project.org


Zespół Copernicus Project