Komunikat sekretariatu ZG PZK na dzień 10.02.2010
Dodane przez SP5ELA dnia 2010-02-10 / 21:05

Images: pzk.gif

Komunikat Sekretariatu ZG PZK na 10 lutego 2010-02-04

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

Komunikat specjalny o satelitarnej emisji programu KRÓTKOFALOWCY BIS
Społeczna Redakcja cyklicznego programu o krótkofalowcach, prócz emisji w TV INTERNET na www.videoexpres.pl rozpoczyna w tym roku regularne emisje ze studia edukacyjnego TV EDUSAT w dniu 14 lutego 2010 roku po godzinie 20-tej. z jakością studyjną w TV SAT na satelitach CANAL + oraz HOBBIRD, platformach cyfrowych i prawie wszystkich sieciach telewizji kablowej w Polsce.
Specjalną decyzją Zarządu Stacji Satelitarnej EDUSAT, premierowe wydanie programu KRÓTKOFALOWCY BIS, będzie w następnych dniach kilka razy powtórzone.
Godziny powtórek w TV EDUSAT, będą podane w oddzielnych komunikatach ZG PZK, RBI i na stronie www.videoexpres.pl.
W programie między innymi, wystąpienie Prezesa ZG PZK Piotra Skrzypczaka SP2JMR, reportaż z jedynej w Polsce satelitarnej stacji edukacyjnej oraz reportaż z najlepszej w naszym kraju amatorskiej, naziemnej stacji do łączności satelitarnej.
Będzie to premierowe 30 minutowe wydanie specjalnego - okolicznościowego programu z okazji 80 lat Polskiego Związku Krótkofalowców.
Program będzie nadawany dwa razy w miesiącu, zawsze w niedzielę po godzinie 20-tej. Następna emisja 28 lutego 2010 roku o tej samej porze.
Będzie on równolegle nadawany o tej samej porze z jakością profesjonalną w TV INTERNET na portalu www.videoexpres.pl.
Można go będzie sobie pobrać do tworzenia, własnego archiwum o ludziach amatorskiej anteny w Polsce.
Powiadomcie o tym fakcie wszystkich waszych przyjaciół, bliskich w kraju i za granicą, by już teraz zaczęli śledzić lokalne warunki odbioru, przyjaznej nam stacji satelitarnej.
TV EDUSAT ma zasięg światowy, dociera prawie do wszystkich środowisk polonijnych na świecie.
Po tym komunikacie zamieszczonym w mediach ZG PZK czyli SP80PZK oraz Radiowym Biuletynie Informacyjnym, a także na portalu www.videoexpres.pl warto koniecznie zapoznać się parametrami technicznymi odbioru TV EDUSAT.
Warto te dane zamieścić we wszystkich klubach krótkofalowców i nie tylko.
Powinni się dowiedzieć o naszej pożytecznej działalności równiej nasi sąsiedzi, jak również ludzie życzliwych nam mediów krajowych i polonijnych.
Podaję parametry odbioru TV EDUSAT :
1. Odbiór bezpośredni: Satelita HOT BIRD 9, Pozycja 13 stopni E, Nazwa EDUSAT
Transponder 114
Częstotliwość 10.796 GHz, Polaryzacja V
Symbol Rate 27500, FEC Rate ¾, PID Video 166, PID Audio 104
PID PCR 166, SID 15707, PID PMT 1007
2. Odbiór poprzez platformy (jeśli ktoś posiada):
CYFRA + pozycja dekodera 166, "n" pozycja dekodera 153
3. Poprzez sieci kablowe: ok.170 stacji kablowych w całym kraju.

Liczę na wymierną współpracę wszystkich zainteresowanych.
Autor i redaktor programu
Henryk Pacha ATV SP6ARR
www.videoexpres.pl

1. Słońce wyszło z trzyletniej "śpiączki".
Trwający   około  trzy  lata  bezprecedensowy  okres  niezwykle  małej aktywności  Słońca  zakończył  się. Jak poinformował wiodący brytyjski ośrodek  astrofizyczny  -  Laboratorium  Rutheford  Appleton (hrabstwo Oxfordshire), w tym tygodniu otrzymano dane o pojawieniu się na Słońcu licznych  plam.  -  Nauka  światowa z ulgą odetchnęła. Słońce wyszło z zagadkowego  dla naukowców okresu długotrwałej "śpiączki" powiedział pracownik  Laboratorium  prof.  Richard  Harrison. W połowie 2007 roku nasza   gwiazda   zakończyła   okres  zwiększonej  aktywności,  której towarzyszyły  potężne  i  częste zaburzenia pól magnetycznych, a także gigantyczne  wytryski  w  otwartą  przestrzeń  kosmicznej  rozżarzonej plazmy.  Następnie  w  latach  2008 i 2009 Słońce wykazywało niezwykłą bierność  -  w  okresie  tym  zarejestrowano  250  dni,  w których nie dostrzeżono  na  nim  plam.  Czegoś takiego nie notowano od 1913 roku.
Niektórzy  naukowcy  ogłosili  hipotezę,  że  Słońce  szybko stygnie i mieszkańcy  Ziemi powinni przygotować się na nowe i potężne katastrofy naturalne.  Jednakże  w  tym  tygodniu  z  satelitów  uzyskano  dane o wznowieniu  aktywności  Słońca.  Wszystko wskazuje na to, że rozpoczął się  nowy cykl aktywności słonecznej, której szczyt przypadnie na 2012 rok - poinformował prof. Harrison.
Info: Tadeusz SP7HT za MK QTC.

2. Zamieszanie na listach składkowych. W imieniu prezydium ZG PZK oraz Pana Tomasza Ludwikowskiego prowadzącego ewidencję członków przepraszam wszystkich zainteresowanych, którzy nie zawsze na czas widzieli swój znak na listach członków PZK. Powodem zakłóceń w funkcjonowaniu ewidencji była awaria systemu informatycznego. (SP2JMR)

3. Posiedzenie prezydium ZG PZK. Odbędzie się 11 lutego 2010 godz.15.00. Miejsce: siedziba sekretariatu ZG PZK ul. Modrzewiowa 25 Bydgoszcz.
Porządek obrad: 
1. Sprawy organizacyjne.
2. XIX NKZD-2010 .
3. Przyjęcie projektu budżetu na 2010 rok.
4. Sprawy różne wniesione przez członków prezydium i GKR.

W przedmiocie XIX NKZD prezydium omówi opinię na temat projektu Statutu PZK otrzymaną z organu nadzoru. Z opinii tej wynika, że jedynym gremium mogącym decydować o jego kształcie jest Zjazd Delegatów PZK. Opinia ta znajdzie się w dokumentach na XIX NKZD PZK.
Sam projekt Statutu był już uprzednio przedmiotem konsultacji prawniczych pod kątem jego zgodności z prawem.
Prezydium zajmie także stanowisko wobec zalecenia GKR w sprawie trybu oraz terminu zwołania XIX NKZD.

4. Dyplom 80 lat PZK, 85 lat IARU raz jeszcze. Ogromną pracę wykonali nasi koledzy Piotr SP5PB oraz Janusz SP5JXK.
Na portalu PZK na samej górze z lewej jego strony w zakładce pod dyplomem 80 lat PZK można znaleźć regulamin dyplomu w przekładzie na 22 języki. Przeczytać regulamin można klikając na odpowiednią flagę.
Pomysł przedni, a realizacja jego wymagała ogromnej pracy. O popularności tej zakładki świadczy najlepiej ilość odwiedzin, która już przekroczyła 5000, a akcja dyplomowa trwa dopiero 7 dni.
Zarówno pomysłodawcy i realizatorzy tej formy propagowania dyplomu jak i wszyscy, którzy pomogli w tłumaczeniach otrzymali już lub otrzymają w najbliższym czasie dyplomy honorowe.
Oczywiście Piotr SP5PB i Janusz SP5JXK otrzymali dyplomy honorowe 80 lat PZK i 85 lat IARU z numerem 1 i 2.
Zapraszam do odwiedzin zarówno tej strony i jak i strony naszego Award Managera Andrzeja SQ7B rPZK & World Awardsr1;, gdzie znajduje się regulamin w naszym ojczystym języku. (SP2JMR)

5. Zamki w Polsce. Pełnej realizacji doczekał się zamkowy program dyplomowy, będący wynikiem niezależnej inicjatywy krótkofalowców SP przy wsparciu PZK.
Dyplomy są wydrukowane i czekają na zdobywców. Regulamin stanowi załącznik do komunikatu. Dyplomy będą opublikowane w Krótkofalowcu Polskim nr 4/2010.

6. EPC info. W związku z pracami konserwacyjnymi bazy danych programu dyplomowego klubu EPC przeprowadzanymi przez Heinza DK5UR, zablokowane do odwołania jest generowanie aplikacji dyplomowych.
Piotr SP9TPZ, PLPA/PLPXPA Award Manager

7. PDXA. "Poznański Klub Radio Nadawców PZK" Pragnie przekazać informację, że z inicjatywy naszych członków przebywających na stałe zagranicą powołana została Kapituła przyznająca Dyplomy "POLONIA DX AWARD", które zostały ufundowane przez kol. Artura M0PLK-SQ2PLK i Marcina M0GQU- SP2QOU z Wielkiej Brytanii.
Dyplom Polonia DX Award (w skrócie PDXA) jest to międzynarodowy program mający na celu zintegrowanie stacji krótkofalarskich, których operatorami są krótkofalowcy polscy lub pochodzenia polskiego, oraz zainteresowanie innych krótkofalowców nawiązaniem łączności z tymi stacjami. Dodatkowo ma on zachęcić do aktywacji krajów gdzie nie ma czynnie pracujących polonijnych stacji krótkofalarskich.  
Regulamin PDXA znajduje się na witrynie klubowej www.sp3poz.qrz.pl Z okazji inauguracji programu PDXA od 1 lutego 2010 roku uruchomiona została radiostacja z okolicznościowym znakiem wywoławczym 3Z0PDXA.
Nasza aktywność na pasmach, a szczególnie wiele radiostacji olonijnych stanowić będzie uczestnictwo w jubileuszu 80-cio lecia istnienia i działalności Polskiego Zwiazku Krótkofalowców.
Zapraszamy Koleżanki i Kolegów krótkofalowców do udziału w polowaniu na wszystkich pasmach na łączności z krótkofalowcami polonijnymi i polskojęzycznymi celem spełnienia warunków PDXA.
Z serdecznymi VY 73 !    Prezes PKRN Julian Jarzombek SP3PL
                                            
SP5CZA s.k. Dnia 2 lutego 2010 roku w godzinach rannych zmarł po długiej chorobie Jerzy Góźdź - śruba r11; czacza - SP5CZA. Pilot, legenda LOT-u, instruktor na Boeingach, szybownik, baloniarz, wspaniały krótkofalowiec, bardzo aktywny w latach 60 aż do stanu wojennego. Pogodny zawsze pełen radości życia, zapału, dusza towarzystwa w każdej sytuacji. W stanie wojennym zaryzykował całą swoją karierą zdając rzetelną informację o słynnym tragicznym locie zakończonym w Lesie Kabackim dla podziemnego Tygodnika Mazowsze. Ostatnio pojawił sie na pasmach, mając ambitne plany krótkofalarskie. Choroba je pokrzyżowała.
 
sp5awy-Włodek
 
PS. Pogrzeb odbył się dzisiaj tj. 10 lutego na Powązkach w kościele św. Jozafata. Z ramienia ZG PZK w uroczystościach pogrzebowych uczestniczył Jan SP2JLR Wiceprezes PZK.

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK


Załącznik.

PROGRAM DYPLOMOWY ZAMKI w POLSCE
Regulamin programu
1. Program dyplomowy ZAMKI w POLSCE ma na celu zachęcanie do poznawania historii Polski oraz do odwiedzania miejsc historycznych.

2. W programie dyplomowym mogą uczestniczyć licencjonowani nadawcy i nasłuchowcy.

3. Do dyplomu ZAMKI w POLSCE zaliczane są potwierdzone łączności / nasłuchy z zamkami i innymi obiektami ujętymi w wykazie przeprowadzone na wszystkich pasmach amatorskich i wszystkimi rodzajami emisjami. Łączności przeprowadzone przez przemienniki są zaliczane.

4. Program dyplomowy ZAMKI w POLSCE obejmuje trzy rodzaje dyplomów:
- DYPLOM SZLACHECKI za łączności / nasłuchy ze stacjami pracującymi z miejscowości, gdzie znajdują się miejsca historyczne ujęte w wykazie Zamki w Polscer,
- DYPLOM RYCERSKI za łączności/nasłuchy ze stacjami pracującymi z miejsc ujętych w wykazie Zamki w Polsce,
- DYPLOM KASZTELAŃSKI dla operatorów pracujących z miejsc ujętych w wykazie Zamki w Polsce,

5. Podwyższenie klasy dyplomu uzyskuje się poprzez dokładane do dyplomu pieczęcie. Wymagane ilości przeprowadzonych łączności/nasłuchy na poszczególne klasy dyplomów pokazuje poniższa tabela - wymogi odpowiednio dla stacji z SP oraz z poza SP.


Klasa SZLACHECKI RYCERSKI KASZTELAÑSKI SP z poza SP SP z poza SP SP z poza SP
podstawowa 100 50 50 25 10 5
                V 150 100 75 50 25 10
               IV 200 150 100 75 50 15
               III 300 200 200 100 100 20
                II 400 250 300 125 200 25
                 I 600 300 400 150 250 30
        Korona 900 350 600 175 300 35

Poszczególne klasy dyplomów nie muszą być zdobywane po kolei, czyli można wystąpić o wyższą klasę z pominięciem niższych.

6. Wymogiem ubiegania się o dyplom jest posiadanie odpowiedniej ilości QSO-s potwierdzonych kartami QSL, dopuszcza się e-QSL.
Łączności przeprowadzone w trakcie ZAWODÓW ZAMKOWYCH ze stacjami pracującymi z zamków a także ze stacjami pracującymi z miejscowości, w których znajdują się zamki są zaliczone do dyplomów na podstawie otrzymanych logów z zawodów bez konieczności posiadania kart QSL.

7. Łączności/nasłuchy ze stacjami nadającymi z zamków są zaliczane do dyplomu Szlacheckiego.

8. Wśród stacji biorących udział w rProgramie dyplomowymr1; prowadzone jest współzawodnictwo. Dotyczy ono dyplomów rSzlacheckiegor1; i rRycerskiegor1; z podziałem na stacje indywidualne, klubowe i nasłuchowe, oraz rKasztelańskiegor1; z podziałem na stacje indywidualne i klubowe.
Dane będą uaktualniane w miarę napływania zgłoszeń i publikowane na stronie WWW.zamkiSP.pl

9. Opłaty za dyplomy odpowiednio wynoszą:
- dla członków PZK - 10 zł
- dla pozostałych stacji polskich - 15 zł
- dla stacji zagranicznych - 10f8; lub 10 IRC
- pieczęć potwierdzająca wyższą klasę dyplomu r11; 5 zł
- pieczęć potwierdzająca wyższą klasę dyplomu dla stacji zagranicznych - 5$ lub 5 IRC

10. Zgłoszenie oraz wpłaty na dyplom lub pieczęć zawierające wykaz przeprowadzonych łączności przesłać na adres Award Managera.
Ireneusz Kołodziej SP6TRX,
ul. Konrada I 25/15, 67-200 Głogów lub na adres poczty elektronicznej dyplom@zamkisp.pl
Wpłaty można również dokonać na rachunek bankowy nr:
14 2130 0004 3001 0246 4691 0002 Ireneusz Kołodziej
11. Award Manager ma prawo zażądać przedstawienia do wglądu dowolnej karty lub kart QSL z wykazanych w zgłoszeniu.
INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE:
1. Nadawcy ubiegający się o Dyplom Kasztelański winni pracować głównie na pasmach KF. Za stację pracującą z zamku uważa się zainstalowanie na terenie obiektu z listy lub w bezpośrednim sąsiedztwie w odległości nie większej niż 500m. Jeżeli zamek jest oznaczony jako miejsce po zamku, a lokalizacja jego jest nieznana, możliwa jest praca z dowolnego miejsca na terenie tej miejscowości.
2. Nadający z zamków zobowiązują się do potwierdzania łączności kartą QSL.
3. Ubiegający się o dyplom rKasztelańskir1; powinni po każdej pracy z zamku wypełnić formularz zawarty na stronie internetowej www.zamkiSP.pl.
Przesłanie zgłoszenia z pracy z zamku powoduje automatycznie zaliczenie tego zamku do dyplomu Kasztelańskiego.
4. Zaleca się aby krótkofalowcy planujący wyprawy zamkowe wpisywali na rstronę zamkową WWW.zamkiSP.pl informację o swej aktywności z podaniem nazwy zamku, jego oznaczenia oraz daty, czasu pracy i pasma. Ułatwi to nawiązanie łączności osobom zainteresowanym.
Planujący pracę ze stacjami zagranicznymi powinni swoją aktywność zgłosić na stronie: http://sites.google.com/site/castlesonair/
Rada Bractwa Zamkowego