Komunikat internetowy sekretariatu ZG PZK na 15 lipca 2009.
Dodane przez SP1THJ dnia 2009-07-15 / 21:53
Komunikat internetowy sekretariatu ZG PZK na 15 lipca 2009.


1.IARU CHAMPIONSHIP 2009 za nami
     Tegoroczny start reprezentacyjnego zespołu SN0HQ w zawodach IARU był wyjątkowo nerwowy już przed ich rozpoczęciem. Burze i powodzie w rόżnych rejonach kraju wprowadziły sporo zamieszania w naszych szeregach niszcząc systemy zasilania, systemy komputerowe oraz antenowe w kilku lokalizacjach. Do ostatniej chwili nie było wiadomo czy wszystkie zespoły operatorόw na poszczegόlnych pasmach wystartują normalnie. Wyznaczaliśmy stacje rezerwowe, a wielu operatorόw pokonywało setki kilometrόw, aby pracować w zawodach.
   Kilka przesunięć wywołanych lokalnymi awariami i ruszyliśmy. Pierwsza godzina okazała się minimalnie gorsza, niż w zeszłym roku (awaria jednego z nadajnikόw), ale potem z każdą godziną było lepiej. Już w połowie zawodόw było wiadomo, że „padną” wszystkie rekordy. Wciąż nie było wiadomo jak pόjdzie konkurentom i czy burze nie zniweczą ogromnego wysiłku całego teamu SN0HQ. Ale burze w tym roku na szczęście nas ominęły. Żeby jednak nie było zbyt pięknie, porywy wiatru zwaliły w jednej z lokalizacji dwudziestometrowy maszt niszcząc przy tym wieloelementową YAGĘ na 21 MHz. Z rόżnych przyczyn, w kilku lokalizacjach wysiadły wzmacniacze i transceiwery znacznie osłabiając nasz potencjał. Mimo to osiągnęliśmy wyśmienity wynik. Przeprowadziliśmy rekordową liczbę łącznosci (około 20 tysięcy), uzyskaliśmy doskonały mnożnik, bo znacznie ponad 500,  uzyskując rekordowy rezultat ponad 24 i pόł miliona punktόw. Oczywiście są to dane nieoficjalne, szacunkowe. Liczę, że zmieścimy się w pierwsze szόstce, gdyż osiągnięty wynik jest naprawdę imponujący.

     Sporo spadła ilość łączności ze stacjami polskimi. Warunki propagacyjne spowodowały, że zrobienie polskiego QSO z SN0HQ na najwyższych pasmach było niesłychanie trudne i wymagało długiego ślęczenia i czekania na właściwy moment. Wielu Polakόw nie miało tego szczęścia i stąd mniej łączności, a więcej rozgoryczenia. Od paru lat, z rόżnych powodόw, nie stać nas było na wydawanie specjalnych koszulek za uzyskanie kompletu 12 QSO z SN0HQ co też mogło wpłynąć trochę demobilizująco.
     Jeśli zaś chodzi o warunki propagacyjne to ciągle jeszcze są one bardzo zmienne, niestabilne i wcale nie sygnalizują spodziewanej ogromnej poprawy, wynikającej ze zbliżania się do kolejnego szczytu aktywności słonecznej. Oczywiście poprawa jest, ale wcale nie taka jakiej się wszyscy spodziewaliśmy. Dlatego też muszę stwierdzić, że zawody w tym roku były wyjątkowo trudne. Dzięki ogromnemu wysiłkowi całego zespołu SN0HQ uzyskaliśmy rezultat najlepszy w historii i mogę stwierdzić, że ciągle utrzymujemu wysoki poziom swojej pracy w tych zawodach.
     Konkurencja jednak nie śpi i ze wstępnych, bardzo nieoficjalnych informacji wiemy, że Anglicy, Francuzi i Niemcy, mimo takiego dobrego wyniku SN0HQ, wyprzedzili nas. Nasi południowi sąsiedzi Czesi osiągnęli rezultat podobny do naszego. Należy się spodziewać podobnych rezultatόw jeszcze u Słowakόw. Groźni będą koledzy z Ukrainy, a nie wiadomo jeszcze jak poszło Hiszpanom, Holendrom, Litwinom czy Rosjanom. Rumuni sygnalizują rezultat ponad 17 milionόw punktόw. Przed zawodami zakładałem, że rezultat końcowy rzędu 10 milionόw punktόw nie zapewni miejsca w pierwszej piętnastce teraz wygląda, że rezultat rzędu 15 milionόw może tego nie zagwarantować, a może nawet miejsca w pierwsze dwudziestce.
 Znak SN0HQ został użyty po raz pierwszy w roku 2000 w trzecim starcie Narodowego Zespołu w tych zawodach. Od tego czasu, startując co rok pod znakiem SN0HQ, w coraz liczniejszym i coraz lepszym zespole, systematycznie poprawialiśmy swoje wyniki by w tym roku pobić wszystkie własne rekordy. Na jakie miejsce to starczy, nie wiadomo. Wielokrotnie wykazywałem, że osiągnięcie miejsca szόstego będzie dla nas sukcesem. Dlaczego więc mieliśmy w poprzednich latach miejsca drugie, trzecie? Ano dlatego, że nasi konkurenci nie poszli „na maksa”.  Mam wrażenie, iż to nasze parcie do przodu ciągnie innych i coraz lepsze wyniki osiągają zespoły z krajόw na południe od nas, a więc krajόw, ktόre przy podobnym zaangażowaniu będą wygrywać z nami korzystniejszą propagacją. Inne zespoły biorąc z nas i kolegόw z DA0HQ przykład zbliżają się swoim przygotowaniem i zaangażowaniem co oznacza, że przy propagacji takiej jaka jest teraz, mogą wkrótce zacząć z nami wygrywać.
 Nie chciałbym powiedzieć, że jesteśmy super, osiągnęliśmy szczyt i już na więcej nas nie stać. Absolutnie nie! Możemy jeszcze wiele zdziałać i usprawnić nasze działania i będziemy to robić. W tym roku ZG PZK zakupił, krόtko przed zawodami, dla potrzeb zespołu cztery sprzęgacze cw tzw. "couplery”. Są to urządzenia umożliwiające bezkolizyjne wykorzystanie, do czterech transceiwerόw na jednym paśmie i w jednej lokalizacji, z możliwością nadawania na jednym z nich. Aby w pełni umieć wykorzystać zalety sprzęgacza trzeba wielu ćwiczeń i startόw w rόżnych zawodach tak by za rok „wycisnąć” z nich co się da. 
Musimy znacznie usprawnić i unowocześnić używany sprzęt podstawowy, walczyć o jeszcze lepsze łącza internetowe. W tym roku mieliśmy sporo awarii łącz internetowych spowodowanych pogodą (wyłączenia), ale przede wszystkim niską jakością wielu łącz (bardzo małe prędkości, niestabilności itp).
Czekamy na dopływ młodych i sprawnych operatorόw. Nie możemy dopuścić do starzenia się zespołu.
Chciałbym gorąco podziękować władzom Naszego Związku PZK za wsparcie prac i przygotowań do startu. Dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom operatorom stacji SN0HQ za ogromne zaangażowanie, samozaparcie i walkę z przeciwnościami losu w przygotowaniach i start w zawodach. Dziękuję ogromnej rzeszy innych osόb: rodzin i przyjaciόł, ktόrzy nie prowadząc łączności wspierali nas przed i w czasie współzawodnictwa.
Start Reprezentacji Narodowej PZK – SN0HQ w zawodach IARU Championship 2009 uważam za udany.
NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI!!!

Kapitan reprezentacji SN0HQ – SP6T



2.Echolink.
W nawiązaniu do punktu 6  poprzedniego komunikatu informuję, że stan prawny obowiązujący w Polsce na dzień dzisiejszy nie pozwala na pracę w tym systemie. Echolink  nie odpowiada definicji radiokomunikacyjnej służby amatorskiej. Podanie informacji dotyczącej przemienników gorzowskich w komunikacie miało na celu jedynie podkreślenie sporego wysiłku włożonego przez naszych kolegów w ich uruchomienie.
Osoby pracujące w systemie echolink ZWYCZAJNIE ŁAMIĄ PRAWO!



 3.Zlot żaglowców w eterze ... odbierany był w 94 krajach

    Podczas zlotu największych żaglowców w Gdyni pomorscy krótkofalowcy przeprowadzili  ponad 12 tysięcy łączności. Zainteresowanie aktywnością radiową z okazji The Tall Ships' Races było duże, a w okresie od pierwszego do siódmego lipca br.  prawie sto krajów na wszystkich kontynentach nawiązało łączność z polskimi stacjami radioamatorskimi.

    Na pomysł zorganizowania radiowej akcji pod nazwą The Tall Ships' Races on the Air wpadli koledzy z Morskiego Klubu Łączności „Szkuner” działającego przy Akademi Morskiej. Rozpoczęto rozmowy z nadawcami zrzeszonymi w Pomorskim Oddziale Terenowym Polskiego Związku Krótkofalowców. Idea radiowej aktywacji spodobała się, więc przystąpiono do realizacji dzieła pod nieocenionym kierunkiem Darka SP2HQY.  Przy ścisłej współpracy z Urzędem Miejskim w Gdyni,  z Akademią Morską i Pomorskim Oddziałem Terenowym PZK. Przygotowano 16 radiostacji amatorskich  ze specjalnymi znakami wywoławczymi, przydzielonymi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na okoliczność zlotu żaglowców. Na kilka dni przed rozpoczęciem aktywności radiowej, w Gdyni doszło do spotkania operatorów stacji uczestniczących w projekcie. Podczas dyskusji omówiono strategię działania i sprawy organizacyjne.

    Pierwszego lipca br. na falach eteru można było usłyszeć pierwsze wywołania podawane przez pomorskich radioamatorów. Radiostacja organizatora, pod specjalnym znakiem wywoławczym SN2009TSR, rozpoczęła nadawanie 2 lipca w dniu otwarcia zlotu. Zainstalowana została na wydziale nawigacji Akademii Morskiej w bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeży gdyńskiego portu, gdzie cumowała znakomita większość żaglowców. Firma ICOM Polska nieodpłatnie udostępniła operatorom stacji jedne z najnowszych urządzeń radiokomunikacyjnych, które okazały się być bardzo pomocne przy nawiązywaniu łączności z całym światem. Wśród szesnastu radiostacji organizatora znalazło się aż pięć klubów radiowych działających na terenie województwa pomorskiego: Koło Krótkofalowców „BŁYSKAWICA” SP2PMW; Międzywydziałowe Koło Naukowe Krótkofalowców Politechniki Gdańskiej SP2PZH; Rodzinny Klub Krótkofalowców „K-4” z Sulęczyna SP2YRY; Sekcja Krótkofalowców „Galeon” przy Miejskim Klubie Sportowym Władysławowo SP2YWL oraz główna stacja Morskiego Klubu Łączności „Szkuner” SP2ZIE. Pozostałych 11 radiostacji to indywidualni nadawcy zrzeszeni w Pomorskim  Oddziale Terenowym  PZK w Gdyni oraz stacja Marka SQ5GLB pod znakiem SN50ZAGLE. Wszystkim nadawcom włączonym w akcję należą się ogromne podziękowania.

    Podczas siedmiodniowej aktywności radiowej nawiązaliśmy ponad 12 tysięcy łączności krajowych, europejskich i międzykontynentalnych. Dzięki tej akcji o The Tall Ships' Races odbywających się w Gdyni usłyszeli mieszkańcy stu krajów świata,  na wszystkich kontynentach. Najwięcej łączności zostało przeprowadzonych z radioamatorami z Europy, pojawiały się także stacje dalekie np. z USA, Brazylii, Argentyny, Japonii czy Australii. Wszyscy krótkofalowcy, którym udało się nawiązać łączność ze stacjami okolicznościowymi pracującymi z okazji zlotu, otrzymają okolicznościową kartę potwierdzającą łączność. Na potwierdzenie mogą również liczyć także stacje nasłuchowe. Karty QSL zostały wydrukowane dzięki współpracy z  Urzędem  Miejskim w Gdyni. Szczegółowe informacje na temat przeprowadzonych łączności można znaleźć na witrynie internetowej http://sp2zie.gd.pl/tsr_about.php , którą prowadzi główny logistyk akcji TSR kolega Roman SQ2RH. Teraz organizatorom pozostaje czekać na Wasze zgłoszenia do dyplomu, które możecie nadsyłać  w terminie do 1 sierpnia 2009r.. Zgodnie z wymogami regulaminu wyłącznie w formie elektronicznej na e-mail sp2zie@gmail.com .

    Dziękując wszystkim operatorom za zaangażowanie, życzę kolegom kolejnych sukcesów w społecznej pracy przynoszącej chlubę polskiemu krótkofalarstwu na ziemi pomorskiej.
                Sekretarz Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK
                                Rafał Machol SQ2IHP



4.Małopolski Piknik Lotniczy i krótkofalowcy MSK.
Przygotowania do „Małopolskiego Dyplomu Lotniczego” rozpoczęły się w styczniu br. Chcieliśmy przygotować akcję możliwie dobrze i jeszcze odpowiednio rozpropagować ją w naszym krótkofalarskim środowisku. No i chyba się udało. Zainteresowanie akcją było duże, wielu Kolegów przeprowadzających QSO miało już komplet informacji o imprezie. Zrobiliśmy tysiące łączności, przyznaliśmy 20 nagród rzeczowych, trwa wypisywanie dyplomów.
          Pierwsze stacje okolicznościowe SN06 zaczęły pracę już 12.06, ostatnia (ORH) dołączyła do reszty 15.06. Prawdziwy ruch w eterze zaczął się 19.06, kiedy to rozpoczął się trzydniowy Konkurs Lotniczy z nagrodami. Trenowaliśmy więc momentami pracę w pile-up’ie, czując się jak ekspedycja DX-owa. Cieszyło nas wyraźnie pozytywne nastawienie Kolegów z SP do naszej akcji. Ale prawdziwe wyzwanie miało dopiero nadejść.
          To tej pory pracowaliśmy każdy ze swojego QTH, ale na ostatni weekend czerwca trzeba było uruchomić i obsługiwać w trybie ciągłym przez dwa dni stację klubową SN06MPL pracującą z lotniska. Zaczęliśmy od przygotowania podziału pracy i zabawnej listy „co kto bierze”. Pozwoliło to skutecznie uniknąć zacięć organizacyjnych w czasie trwania Pikniku. W czwartek 25-go postawiliśmy namiot, altankę i powiesiliśmy dipol na 3,7 MHz. Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum dipol wisiał pomiędzy dwoma hangarami, a do stanowiska doprowadziliśmy prąd uwalniając się tym samym od konieczności pracy z akumulatorkami żelowymi. Antena zrobiona była z dostępnego jakiś czas temu na Allegro cienkiego, ale bardzo wytrzymałego kabelka PKL. WFS bez wspomagania skrzynką osiągał wartość 1:1,1, ale nieco poniżej „naszej” częstotliwości. Podpięliśmy więc MFJ-902 a do niej K2 w wersji 100 W. W odwodzie mieliśmy jeszcze G5RV, ale nie była w efekcie ostatecznym potrzebna. Natomiast w niedzielę ze względów organizacyjnych K2 zostało zastąpione przez Yaesu 890.
          Przygotowany grafik obsługi stacji okazał się mało przydatny, bo obsada stanowiska była zawsze większa, niż zakładaliśmy i chętnych do pracy nie brakowało. Niezwykle miłą niespodziankę sprawił nam zwycięzca Konkursu Lotniczego SP9IEK z Tarnowa, który odwiedził nasze stanowisko i popracował chwilę jako operator stacji klubowej. Przy okazji dał nam możliwość osobistego wręczenia mu wygranej pierwszej nagrody. Do ostatnich minut trwała walka niektórych stacji o punkty do dyplomu. Ostatnie minuty okazały się jednak smutne*. Szybko zakończyliśmy pracę w ten niedzielny wieczór i nasza akcja dobiegła końca.
SP9ORH




5. Komunikat aktualny Redakcji  KRÓTKOFALOWCY BIS
     Informuje stałych i nowych widzów programu, że w okresie wakacyjnym emisje na żywo programów KRÓTKOFALOWCY BIS o 22.00  są wstrzymane do odwołania.
      Wszelkie aktualne reportaże TV z życia amatorskiego radia i telewizji, są już na bieżąco zamieszczane w Archiwum – ATV.
       O dacie wznowienia emisji na żywo, poinformuję widzów w oddzielnym komunikacie zamieszczonym na stronie www.videoexpres.pl   jak również w naszych mediach.
       Udanych wakacji, życzy redaktor jedynego na świecie telewizyjnego programu o naszym hobby, pod nazwą KRÓTKOFALOWCY BIS,
       VY 73 Henryk Pacha ATV SP6ARR.



6. Dziesiąty Jubileuszowy Zlot Krótkofalowców. 
Odbędzie się w dniach 1 – 2 sierpnia 2009 r. w Gliczarowie Górnym. Organizatorem jest Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców OT PZK. W załączniku do komunikatu znajduje się program zlotu. Organizatorzy serdecznie zapraszają.



SP7DAV s.k. W dniu 8 lipca pożegnaliśmy, znanego wielu kolegom SP,  Janka Krzosa SP7DAV (wcześniej SP6DAV), który odszedł po długieji ciężkiej chorobie.
Cześć jego pamięci!
        Koledzy ze Zduńskiej Woli i Sieradza."

        

 
SP5BAK s.K. Andrzej Żelaźnicki SP5BAK to znakomity dx-man, Kolega i Przyjaciel wielu z nas. Członek SP DX Clubu od 1969 roku. Wybitny konstruktor mechanik, twórca wielu konstrukcji dla radioamatorów.
Zmarł w wieku 64 lat. Cześć jego pamięci!
Pogrzeb odbędzie się w dniu 20.07.2009, godzina 11:50. Kościół murowany, Cmentarz Bródnowski w Warszawie.
Zarzad SPDXC
Zarzad WOT PZK




SP9EOH s.k. Zarząd oraz Koleżanki i Koledzy Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców w Krakowie z żalem zawiadamiają , że w dniu 8 lipca 2009 r. odszedł do krainy wiecznych dx – ów nasz Kolega Stefan Wyjadłowski SP9EOH. Cześć jego pamięci!

Stefan Wyjadłowski SP9EOH.
Kolega Stefan Wyjadłowski SP9EOH był członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców od 1956 roku. Jego działalność od samego początku związana była z harcerzami i Harcerskim Klubem Łączności przy Szczepie 5 Krakowskiej Drużyny Harcerskiej „ Dzieci Pioruna” im. Tadeusza Kościuszki przy Zespole Szkół Łączności w Krakowie.
W październiku 1967 roku, kiedy klub otrzymał znak SP9ZAA, pod kierunkiem i przy dużej pomocy prof. Stefana Wyjadłowskiego remontowano sprzęt pochodzący z demobilu, powstawały zasilacze sieciowe do radiostacji oraz budowano anteny. Służył swoją wiedzą i umiejętnościami nie tylko na potrzeby Klubu, ale również chętnie pomagał innym.
Kolega Stefan brał aktywny udział w zainicjowanej 1968 roku centralnej akcji programowej ZHP z zakresu wychowania patriotyczno – obronnego pod nazwą
„ Manewry Techniczno - Obronne ” jak i harcerskiej akcji letniej.
Przez cały czas pracy w Zespole Szkół Łączności w Krakowie uczestniczył w tradycyjnych spotkaniach popularyzujących krótkofalarstwo wśród harcerzy i uczniów rozpoczynających naukę w klasach pierwszych, tak, więc oprócz pracy zawodowej swój czas poświęcał również dla krótkofalarstwa.
Dzięki systematycznej działalności szkoleniowej, pracy na obozach letnich i zimowych wzrastała liczba członków PZK.
Dla licznej grupy uczestniczących w nim harcerzy oraz uczniów Zespołu Szkół Łączności była to szansa przeprowadzenia pierwszej w życiu łączności.
W latach 1968 do 1985 uczestniczył w przygotowaniu drużyn do zawodów
w radiopelengacji amatorskiej. W 1984 roku wyjechał na zawody do Lipska
( ówczesne NRD) jako opiekun grupy.
Od 2000 roku był we władzach Oddziałowej Komisji Rewizyjnej naszego Stowarzyszenia, zaś od 2004 r. jej Przewodniczącym.
Przez cały czas wspierał działania Oddziału, zwłaszcza w pozyskiwaniu nowych, młodych adeptów sztuki krótkofalarskiej, co w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne.
Za swoje zaangażowanie i działalność na rzecz organizacji został w 2004 roku odznaczony Odznaką Honorową Polskiego Związku Krótkofalowców.
Cześć Jego pamięci.
Odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku odbędzie się
w dniu 16 lipca 2009 r. o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.                                                  Koleżanki i Koledzy MSK OT PZK w Krakowie



Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK




Załącznik do komunikatu.

Program
X Jubileuszowego Zlotu Krótkofalowców
w dniach  1 – 2 sierpnia 2009 r. w Gliczarowie Górnym

W dniach od 15 lipca  do 15 sierpnia  br będzie pracowała stacja okolicznościowa
SN 0 GG

1 sierpnia 2009 r. ( sobota )
  8.oo -             otwarcie biura Zlotu i powitanie uczestników
  8.30 - 14.oo  giełda sprzętowa ( proponujemy , aby każdy z uczestników
                        w miarę swoich możliwości,  przywiózł zbędne części
                        przydatne dla krótkofalowców np. na wymianę itp)
10.oo -           egzamin na świadectwo uzdolnienia
14.30    -           obiad
16.oo –           prezentacje :
  a/.  prezentacja pt. „ Historia sprzed radia „  - SP9BWJ
  b/. ogłoszenie wyników zawodów QRP
        o Memoriał Janusza Twardzickiego SP9DT za 2009 r.
  c/. prezentacja Krakowskiej Grupy Ekspedycji Radiowych  SP9SCZ
  d/. ogłoszenie wyników zawodów SP YL Contest za 2009 r.
  18.oo -        wspólne grilowanie

2 sierpnia 2008 r. ( niedziela )
 
11.oo  - msza święta
12.30    -  wspólne zdjęcie
13.oo  - obiad
14.oo  - oficjalne zakończenie spotkania

Dla uczestników Zlotu przewidziane są obiady. Istnieje możliwość rozbicia namiotu
lub postawienia przyczepy natomiast załatwienie noclegu na prywatnej kwaterze
we własnym zakresie.

Informacje dodatkowe można uzyskać telefonicznie :
Kol. Wojciech SP9IKN tel. 018 – 201 33 68 Zakopane
Kol. Bożena SP9MAT tel. 012 – 658 38 81 Kraków

Gliczarów Górny jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce i istnieją doskonałe warunki pracy na UKF.
Organizatorzy przypominają, że opłaty za egzamin w UKE należy dokonać w urzędzie pocztowym lub banku , i przedstawić dowód wpłaty Komisji.