Komunikat PZK 20/25 z dnia 14.05.2025
Dodane przez sp2jmr dnia 2025-05-15 / 12:14
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 20/2025 z dnia 14 maja 2025 r.
Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.
__________________________________________________________________
I. Sprawy Organizacyjne
1. Konsultacje w IARU
Uważam, że warto od czasu do czasu odwiedzić strony naszej globalnej organizacji IARU https://www.iaru-r1.org/ .
Szczególnie warta uwagi jest publikacja z 21 marca tego roku pt. "Consultation on the proposed restructuring of the International Amateur Radio Union (IARU)"
https://www.iaru-r2.org/wp-content/uploads/2025/04/IARU-Consultation-on-Proposed-Restructuring_march_2025.pdf .
Materiał zawiera krótką historię IARU, podsumowanie aktualnej struktury, oraz propozycję dość radykalnych zmian w postaci połączenia 3 regionów w jedną organizację. Jak piszą, proponowana reorganizacja IARU w zunifikowaną strukturę stanowi historyczną okazję do modernizacji organizacji, optymalizacji jej zasobów i zwiększenia jej zdolności do globalnej reprezentacji. Ta transformacja ma na celu zapewnienie, że IARU pozostanie istotnym, silnym i spójnym głosem w świecie telekomunikacji, promując i chroniąc interesy radioamatorów w obliczu współczesnych i przyszłych wyzwań.
Konsultacja otwarta jest do 21 maja 2025. Uważam, że taka zmiana jest korzystna, podział na regiony jest bez większego sensu w dobie Internetu i globalizacji.
A Wy - co o tym sądzicie?
73! Mirek SP5GNI: sp5gni@pzk.org.pl
II. Wydarzenia
2. Podziel się pasją, zainspiruj innych!
Tegoroczny ŁOŚ, który odbędzie się w dniach 23-25 maja, to doskonała okazja, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, przedstawić ciekawy projekt czy zaprezentować innym nowe rozwiązania. Każdy z nas ma coś wartościowego do zaoferowania, a właśnie Twój pomysł może zainspirować innych do działania!
Możesz zaciekawić słuchaczy - opowiedz o fascynujących podróżach lub twoich przygodach z radiem. Pokazać, jak coś zrobić praktyczne warsztaty to świetna okazja, aby podzielić się wiedzą techniczną. Przedstawić wyjątkowy projekt, swój własny lub taki, który Cię zafascynował i warto go szerzej omówić.
Nie czekaj! Wyjdź z cienia, podziel się swoją pasją, zainspiruj innych i stań się częścią największego spotkania w Polsce. Adresy kontaktowe do organizatorów znajdziesz na stronie:
Razem możemy zdziałać jeszcze więcej! Czy możesz sobie wyobrazić lepszą okazję, by podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem niż na największym spotkaniu radioamatorów w Polsce?
Info. Krzysztof SP5E
3. ŁOŚ 2025
Stawiamy sprawę bardzo jasno, aby nie było żadnych wątpliwości. Każda osoba oraz firma może uczestniczyć w naszym największym wydarzeniu dla radioamatorów w Polsce bezpłatnie, w tym również komercyjni wystawcy. Od tego roku rezygnujemy też ze zbiórki do puszek.
Liczymy na Waszą pozytywną energię, wsparcie i pomoc m.in. w organizacji prelekcji oraz warsztatów. Ważne: aby móc pokryć koszty organizacji tak dużego wydarzenia, potrzebujemy Waszego wsparcia. Od tego roku udostępnimy dwie wygodne możliwości: wpłaty online, dzięki którym będziecie mogli wesprzeć nas bezpośrednio na dedykowanej stronie (szczegóły wkrótce), oraz wsparcie kartą już na miejscu. Na terenie wydarzenia będą oznaczeni wolontariusze z terminalami.
Każdy darczyńca otrzyma indywidualne podziękowanie. Zachęcam dołączcie do nas! Pokażcie również innym, że wspieracie nas. Umieśćcie podziękowanie w widocznym miejscu przy swoim stanowisku!
Dodatkowo wsłuchując się w Wasze głosy, w tym roku sprawdzimy też rozwiązanie z trzema strefami, aby poprawić komfort podczas wydarzenia. Pierwsza obejmie prelekcje i warsztaty, gdzie prosimy o nie wchodzenie z jedzeniem oraz napojami. Druga obejmie część gastronomiczną oraz większość alejek, gdzie nic się nie zmieni. Trzecia będzie nowością specjalnie z myślą o tych, którzy chcą przyjechać z dziećmi lub szukają bardziej cichego zakątka. Mamy nadzieję, że dzięki temu dodatkowe osoby zdecyduje się przyjechać na ŁOŚ-a wraz z rodzinami.
Do zobaczenia na miejscu!
Info. Krzysztof SP5E
4. Promocja krótkofalarstwa
W ubiegły weekend promowałem krótkofalarstwo na Warsaw Caravaning Festival. Targi odbywały się na Służewcu i jak co roku przyciągnęły sporą rzeszę zainteresowanych taką formą wypoczynku.
Moja prelekcja z ostatniej podróży po Finlandii i Wyspach Alandzkich (wakacje 2024), wzdłuż granicy z Rosją, wywołała spore zainteresowanie wśród uczestników Warsaw Caravaning Festival.
Trwająca wojna na Ukrainie i pilnowanie granicy fińskiej uniemożliwia zbliżanie się do niej na odległość kilku kilometrów. Nagminnie robiłem to, aktywując radiowo bardzo poszukiwane lokatory w paśmie 50 i 70MHz, które znajdowały się 3-4 kilometry od granicy.
Ze względu na pracę stacji radiowych w Rosji w paśmie 70-73 MHz, z wielu miejsc w Finlandii nie mogłem nadawać ze względu na tzw. Czerwone Strefy. Praca z nich powoduje uzasadnione przypuszczenie zakłócenia transmisji radiowych w Rosji.
Spanie w kamperze na dziko w lasach w północnych rejonach Finlandii, powyżej Kuusamo, niesie ze sobą ryzyko zaatakowania przez dzikie niedźwiedzie i rosomaki, których ilość szacuje się tam na około 2000 sztuk (w Polsce żyje ich tylko około 120, a co jakiś czas jest informacja o tym, że turysta widział dzikiego niedźwiedzia).
Na szczęście trzy kontrole straży granicznej i policji, które miałem wypadły pomyślnie, a my nie zostaliśmy zjedzeni przez niedźwiedzie.
Impreza przebiegała w super atmosferze. Z terenu targów przeprowadziłem około 200 łączności pod znakiem SN0RV w pasmach 80, 40 i 20 m. Odwiedziło mnie kilku krótkofalowców.
Do zobaczenia w przyszłym roku.
Info. Przemek SP7VC
5. Apel kaliskich radioamatorów i krótkofalowców
W roku 2025 mija 100 lat od powstania pierwszej amatorskiej stacji nadawczej w Kaliszu. Stacja rozpoczęła nadawanie na falach 180 m pod znakiem TPBA. Miejscem gdzie odbywały się pierwsze łączności jest budynek obecnego liceum im. Adama Asnyka. Młodzież pod kierunkiem profesora Tomasza Łyska i Pana Botnera zajmowała się budową i wykorzystaniem radiostacji o mocy 1/3 wata.
W związku z tymi wydarzeniami sprzed 100 lat chcielibyśmy upamiętnić tamte wydarzenia.
Dlatego zwracamy się z apelem do wszystkich krótkofalowców, którzy znali lub znają osoby uczęszczające przez te wszystkie lata do liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu i mające licencję radioamatorską o przesłanie znaku wywoławczego tej osoby na adres mail: sp3vzr@gmail.com Marcin Piątkiewicz.
Zespół SP3KQV
Info. Bogdan SP3LD
6. Spotkanie krótkofalowców OT-20 PZK w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
W ostatnią niedzielę 11 maja 2025 r. odbyło się spotkanie krótkofalowców w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, zorganizowane wspólnie przez Dyrekcję MWL oraz OT-20 PZK. Jest to malowniczy skansen, na terenie którego można zobaczyć styl życia i pracy dawnej lubelskiej wsi i małych miasteczek. Są budynki mieszkalne i gospodarskie, narzędzia rolnicze, budowle wspomagające nie tylko wieś, takie jak wiatrak do mielenia zboża. Ponadto można zobaczyć żywy inwentarz i zwierzęta gospodarskie. W okresie letnim muzeum cieszy się dużą popularnością i jest chętnie odwiedzane przez gości z różnych stron kraju.
Na stronie muzeum https://skansen.lublin.pl można zapoznać się z wieloma informacjami dotyczącymi oferty, możliwości zwiedzania i godzin pracy Muzeum.
Spotkanie zorganizowane przez OT-20 PZK było kolejnym, tzw. miesięcznym zebraniem krótkofalowców i sympatyków krótkofalarstwa.
Po raz pierwszy zaprezentowano pracę stacji amatorskiej pod okolicznościowym znakiem HF8MWL (sufiks od nazwy Muzeum Wsi Lubelskiej, info na QRZ.COM). Mariusz SQ8JCB i Wojtek SP8UFY pracowali emisją SSB w paśmie 40 metrów, a Michał SQ8DSN emisjami cyfrowymi w paśmie 15 metrów.
Spotkanie zgromadziło około 30 krótkofalowców, którzy przyjechali z Białej Podlaskiej, Kraśnika, Puław, Lublina, Łukowa i okolicznych miejscowości.
Ze względu na plenerowy charakter spotkania poruszono tylko kilka tematów dotyczących Lubelskiego Oddziału Terenowego PZK: współpraca z 19 Brygadą Zmechanizowaną Wojska Polskiego i ustanowienie tam klubu SP8PLU, tydzień aktywności powiatu puławskiego organizowanego przez Puławską Grupę Krótkofalowców (pierwszy tydzień czerwca 2025) i zaproszenie na zawody Quo Vadis 2025.
Pracę radiostacji obserwowali goście muzeum odwiedzający skansen. Załączone zdjęcie przedstawia Mariusza SQ8JCB w trakcie łączności ze stacji HF8MWL.
Zarząd OT-20 PZK zaprasza na kolejne spotkania krótkofalowców o czym będzie informacja na stronie: ot20.pzk.org.pl.
Info. Jerzy SP8HPW OT-20 PZK
III. Sport
7. Zawody Quo Vadis 2025
Zarząd Lubelskiego Oddziału Terenowego PZK zaprasza na doroczne XVI zawody Quo Vadis 2025, które upamiętniają 179 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza.
Zawody rozgrywane będą w dniu 17 maja 2025, w godzinach 06:00 - 06:59 UTC (08:00 - 08:59 czas lokalny) w paśmie 80 m, emisjami CW i SSB. Uczestnicy wymieniają grupy kontrolne, na które składają się RS(T)+Nr QSO+skrót PGA. Logi za zawody należy nadesłać przed upływem 3 dni (72 godziny) po zakończeniu zawodów na platformę LogSP. Uczestnicy mają do wyboru szereg kategorii, przy czym można startować tylko w jednej kategorii.
W czasie zawodów będą czynne dwie stacje okolicznościowe SN0HS na telegrafii oraz HF0HS na SSB. QSO z tymi stacjami jest wysoko punktowane. Szczegółowy Regulamin zawodów znajduje się na stronie LogSP.
Tradycyjnie - uroczyste podsumowanie zawodów odbędzie się w Woli Okrzejskiej w dniu 29 czerwca w Woli Okrzejskiej. Patronat nad zawodami oraz uroczystym podsumowaniu zawodów objęli Wójt Gminy Krzywda oraz Starosta Łukowski. Muzeum Henryka Sienkiewicza od lat współpracuje z OT-20 PZK i dzięki życzliwości Dyrekcji Muzeum uroczystość rozdania dyplomów i podsumowanie zawodów odbędzie się w pomieszczeniach MHS, gdzie urodził się Henryk Sienkiewicz. Dodatkowo w dniu podsumowania zawodów będzie możliwość zwiedzania MHS.
Po uroczystym zakończeniu zawodów spotkanie przy ognisku w parku MHS i okazja na rozmowy kuluarowe.
Szczegółowe informacje dotyczące zawodów oraz ich podsumowania będą zamieszczane na stronie OT-20 PZK (https://ot20.pzk.org.pl).
Zapraszamy do udziału w zawodach i spotkaniu w Woli Okrzejskiej, w dniu 29 czerwca 2025 roku.
Info. Jerzy SP8HPW OT-20 PZK
8. Wiadomości SP DX Clubu z dnia 11.05.2025 r.
a) Wyprawy DX-owe
3DA (eSwatini) - Morten, LA9GY będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako 3DA0GY z eSwatini w dniach od 22 maja do 2 czerwca. Będzie pracował emisjami CW i nieco SSB, koncentrując się na pasmach 20, 15 i 10 metrów, z możliwą aktywnością także na 80, 40, 30, 17 i 12 metrach. QSL poprzez LoTW lub bezpośrednio na znak domowy.
FM (Martynika) - Darrell, AB2E będzie aktywny jako TO3E z Martyniki (NA-107) w dniach od 20 do 27 maja, w tym także w zawodach CQ WW WPX CW. Będzie pracował głównie emisją CW, z pewną ilością FT8 i RTTY; poza zawodami skoncentruje się na pasmach 30, 17 i 12 metrów, a także na niskich pasmach. QSL poprzez LoTW lub bezpośrednio na znak domowy.
J6 (Saint Lucia) - Matts, SM0FPR będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako J6/SM0FPR z Saint Lucii (NA-108) od 26 maja do 8 czerwca. Będzie pracował głównie emisją CW, z pewną ilością SSB na różnych pasmach, prawdopodobnie od 80 do 10 metrów. Łączności zostaną załadowane do LoTW i Club Log.
PJ2 (Curacao) - Roberto, IW7DEC będzie aktywny jako PJ2/IW7DEC z Curacao (SA-099) w dniach od 11 do 14 maja. Będzie pracował emisjami SSB i FT8 na pasmach od 40 do 10 metrów. QSL via znak domowy, łączności będą załadowane do LoTW i Club Log.
PJ4 (Bonaire) - Frank, PH2M będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako PJ4M z Bonaire (SA-006) w dniach od 16 do 29 maja. Będzie pracował głównie emisją FT8 i nieco SSB na pasmach od 80 do 10 metrów, być może także na 6 metrach, jeśli warunki dopiszą. QSL przez LoTW, Club Log OQRS lub bezpośrednio do znaku domowego.
V4 (St. Kitts) - Juan, AC6ZM będzie aktywny jako V4/AC6ZM z St. Kitts (NA-104) w dniach od 18 do 27 maja. Będzie pracował emisjami CW, FT8, RTTY oraz nieco SSB na różnych pasmach KF oraz na 6 metrach, i weźmie udział w zawodach CQ WW WPX CW jako V49K. QSL przez LoTW, Club Log OQRS lub bezpośrednio na znak domowy.
VP8 (Falklandy) - Gerry, G3WIP był aktywny jako ZD8GB z Wyspy Wniebowstąpienia w dniach 5 - 7 maja podczas krótkiego postoju w drodze na Falklandy. W Stanley będzie QRV jako VP8DPD od 10 maja do 12 lipca w swoim czasie wolnym. QSL via EA5GL oraz LoTW.
Z6 (Kosowo) - początkowo planowana na przełom czerwca i lipca, wyprawa Italian DXpedition Team do Kosowa została przesunięta na wcześniejszy termin r11; od 6 do 17 maja. Szukaj Z68TT (SSB, CW, RTTY) oraz Z68ZZ (FT8) na pasmach od 80 do 6 metrów. QSL bezpośrednio do I2YSB.
Zobacz na http://www.i2ysb.com/idt/ więcej informacji, w tym plan pasmowy i OQRS dla kart bezpośrednich.
________________________________________
b) Wyprawy IOTA
VU7 (Lakshadweep Islands) - Zespół VU7T (Ram VU2JXN, Gopan VU3HPF/M0XUU i Fahad VU3FFB, do których może dołączyć San VU2TT/A45TT oraz Sid VU2YYF) będzie aktywny z Agatti (AS-011), Lakshadweep Islands, w dniach od 22 do 28 maja, w tym udział w zawodach CQ WW WPX CW oraz aktywność przez QO-100. Planowana praca na wszystkich pasmach KF z użyciem prostych anten pionowych na plaży. Emisje będą obejmować CW (główna emisja na KF i satelicie), SSB (na KF i satelicie) oraz FT8 (tylko przez satelitę). QSL przez LoTW i Club Log OQRS.
W (USA) - Will, WC6DX będzie aktywny z wyspy San Clemente (NA-066) w dniach od 23 do 26 maja (plus możliwie "kilka krótkich godzin" 27 maja). Szukaj WC6DX (bez sufiksu /p ani /6), pracującego emisjami SSB i nieco CW (bez FT8) na pasmach od 20 do 6 metrów. QSL via znak domowy ("Wyślę automatycznie przez biuro do wszystkich stacji spoza USA, które akceptują karty biurowe" - zapowiada). Nie używa LoTW ani Club Log.
YS (El Salvador) - Renato, PY8WW jest aktywny jako YS3PY (nie YS3/PY8WW, jak wcześniej zapowiadał) z wyspy Isla Zacatillo (NA-190), El Salvador, od 8 maja. Spodziewa się pozostać tam do 13 maja. QSL via Club Log OQRS.
________________________________________
c) Wydarzenia specjalne
4U1ITU (Genewa) - 4U0ITU to znak, którego Międzynarodowy Klub Krótkofalowców przy ITU HQ w Genewie używać będzie od 16 maja do końca roku, z okazji 160. rocznicy powstania Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU). QSL przez LoTW, Club Log OQRS lub bezpośrednio do IARC, P.O. Box 6, 1211 Geneva 20, Szwajcaria.
F (Francja) - Dimitri, F4DSK i Lee, F5MUX będą aktywni jako TM160ITU w dniach od 17 do 31 maja. Znak okolicznościowy z okazji 160. rocznicy powstania Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej. QSL przez LoTW i eQSL.
G (Anglia) - Po kilku latach przerwy, Cray Valley Radio Society ponownie będzie pracować jako GB6MW z Meopham Windmill 10 maja. Aktywność będzie na pasmach 10r11;40 metrów emisjami SSB i CW, w godzinach 08:00r11;16:00 UTC. QSL przez Club Log OQRS i LoTW. Popularne wydarzenie Mills on the Air odbywa się w dniach 10r11;11 maja, zob. https://nharg.org.uk/content/about-mills-air-mota.
HP (Panama) - H82AT to znak okolicznościowy, którego Jose, HP2AT używa z okazji 35. rocznicy swojej aktywności w eterze, od 1 maja do 31 grudnia. Wszystkie łączności zostaną załadowane do QRZ, Club Log, eQSL i LoTW. Karty papierowe nie będą dostępne.
Nadchodzące zawody:
His Majesty The King Of Spain CW:
https://concursos.ure.es/en/s-m-el-rey-de-espana-cw/bases/
Pozdrawiam
Marcin SP3BBS SPDXC #964 www.spdxc.org
*Wiadomości SPDX klubu są przygotowywane w weekend poprzedzający tworzenie, nadanie oraz publikację Komunikatu PZK. Dla tego niektóre informacje po opublikowaniu ich w Komunikacie PZK mogą być częściowo lub całkowicie nieaktualne. Jeśli chcesz otrzymywać je na bieżąco, zostań członkiem SPDX Klubu i subskrybuj listę dyskusyjną tej organizacji: spdxc@googlegroups.com.
9. UKF - zawody
W najbliższym czasie:
SPAC - 1.3 GHz - zawody aktywności UKF w paśmie 23 cm odbędą się we wtorek, 20 maja 2025, w godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.
UHF-FT8 Activity 1.3 GHz - zawody aktywności FT8, w paśmie 23 cm odbędą się w środę 21 maja 2025, w godz. 17:00-21:00 UTC. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie BANAT (YO), regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.
2024 ARRL International EME Contest
Ubiegłoroczne zawody ARRL International EME Contest w pasmach 50 - 1296 MHz odbyły się podczas dwóch jesiennych weekendów, 19 - 20 października i 16 -17 listopada. Poziom aktywności był wysoki, zgłoszono dwieście czterdzieści dziewięć logów, co stanowi najwyższą liczbę zgłoszeń w ostatnich latach. Rok 2024 przyniósł znaczącą zmianę w punktacji zawodów, ponieważ mnożniki zmieniono na kwadraty siatki Maidenhead ze stanów USA, prowincji Kanady i podmiotów DXCC, co zwiększyło zainteresowanie zawodami. Najwięcej łączności, bo aż ponad 50% (na ogólną liczbę 13 tys.) nawiązano w paśmie 1.3 GHz. Rosnącą popularność tego pasma można prawdopodobnie przypisać dostępności mniejszych systemów antenowych, co sprawia, że jest to popularny wybór dla operatorów, którzy chcą uruchomić przenośną stację EME. Niektórzy wykorzystują przenośność swoich stacji, aby aktywować więcej niż jeden kwadrat siatki Maidenhead podczas dwóch weekendów zawodów.
W zawodach wzięła udział polska grupa contestowa startująca pod znakiem klubu SP3YDE, która pokonała m.in. zespoły z USA, Kanady i Francji wygrywając po raz drugi z rzędu swoją kategorię Multi 1.3 GHz.
Gratulacje dla całej ekipy w składzie: SP3CET SP3CGR SP3LCD SP3PGN SP3RNY SP3TLJ SQ2EAR SQ3DZW SQ3EPX SQ3KLK SQ3KS SQ3OPF SQ3SWF SQ3NMV SP3THA SP4ELF.
Pełne wyniki zawodów można znaleźć na stronie https://contests.arrl.org. Znajduje się tam szczegółowa analiza i pełne wyniki zawodów, a także zdjęcie stacji Erika Icket, ON4PB, który używając wieloelementowej, ale pojedynczej anteny Yagi zasilanej mocą 35 W z Icom IC-7100 wziął po raz pierwszy udział w tych zawodach. I chociaż zaliczył tylko dwa kontakty, powiedział, że było to dla niego wydarzenie nad wyraz ekscytujące. Zrozumiałe, magia UKF-u działa...
Info. Stanisław SQ2EEQ
IV. Silent Keys
__________________________________________________________________________
SP2BNJ SK
Przekazuję smutną informację otrzymaną od Jerzego SP2BRZ, że 14.04.2025 r. w wieku 78 lat zmarł Kolega Alexander Kwiatkowski SP2BNJ.
Śp. Olek SP2BNJ był aktywnym członkiem SP DX Clubu od 5.10.1979 r. #242, z kontynuacją w Stowarzyszeniu Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych SPDXC. Mąż zaufania, członek regularnie opłacający składki członkowskie, uczestnik wielu spotkań podczas zjazdów SPDXC oraz pasjonat sportu dx-owego z wynikiem 340/357 podmiotów DXCC.
Śp. Aleksander był członkiem PZK w Pomorskim OT PZK do końca 2024 roku.
Pogrzeb odbył się 23 kwietnia na cmentarzu Gdańsk Łostowice.
Niech spoczywa w pokoju.
Sekretarz Krajowy SPDXC
Andrzej SP7GAQ
https://ot09.pzk.org.pl/wiadomosci/news-spbnj-alexander-kwiatkowski-173.html
____________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Bogdanowi SP3LD, Przemkowi SP7VC, Andrzejowi SP7GAQ, Mirkowi SP5GNI, Jurkowi SP8HPW.
Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na adres e-mail Redakcji:
redakcja@pzk.org.pl.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@pzk.org.pl.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00. Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne. Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny. Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.
Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E, Piotr SP8MRD i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.
Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Augustyna Kordeckiego 66 U1 04-355 Warszawa
*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK. W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK, rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający Komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów. Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. Prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w Redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.
Redakcja Komunikatów PZK
UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja
Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".