Komunikat PZK 13/25 z dnia 26.03.2025
Dodane przez sp2jmr dnia 2025-03-26 / 21:20
Komunikat Polskiego Związku Krótkofalowców 
NR 13/2025 z dnia 26 marca 2025 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.


I. Sprawy organizacyjne

1. 1,5 % na PZK

Od 15 lutego rozpoczął się coroczny okres rozliczenia zeznania podatkowego PIT. Dotychczas dzięki Waszej ofiarności, udało nam się sfinansować wiele małych, często lokalnych projektów, które wspierają ścisłe regionalne inicjatywy, dostosowane do specyficznych potrzeb danej społeczności. Jednocześnie sfinansowaliśmy też duże projekty takie jak: sieć przemienników na masztach firmy Emitel S.A., która wspiera nas każdego dnia, zapewniając łączność poza systemami komercyjnymi. Największe ogólnopolskie spotkanie krótkofalowców, które integruje naszą społeczność, umożliwiając wymianę doświadczeń.
Jak przekazać 1,5%?
Aby przekazać 1,5% należnego podatku dla Polskiego Związku Krótkofalowców wystarczy w odpowiedniej rubryce formularza PIT wpisać:
Numer KRS: 0000088401.
Nazwa OPP: Polski Związek Krótkofalowców
Jeśli chcecie wskazać cel szczegółowy, pamiętajcie o wpisaniu go w rubryce "Informacje uzupełniającer1;.

Warto pamiętać, że PIT można rozliczyć również elektronicznie na rządowej platformie Twój e-PIT.

Info. Tomasz SP5RT


2. SP DX Contest 2025

Już 5-6 kwietnia 2025 roku nadchodzi wyjątkowy czas r11; SP DX Contest, największe święto polskiego krótkofalarstwa o międzynarodowej renomie! To coś więcej niż zawody r11; to wydarzenie, które jednoczy nas wszystkich, od weteranów po najmłodszych YOTA. Warto zaplanować ten dzień wcześniej, aby 5-6 kwietnia w pełni zaangażować się w rywalizację i spędzić na falach jak najwięcej czasu r11; w tym także w godzinach nocnych, kiedy stacje z innych krajów również czekają na łączności z Polską.
Tu nie liczy się tylko wynik. Ważniejsza jest wspólna pasja, tradycja i dobra zabawa. Niech ten dzień stanie się dla nas wszystkich wyjątkowy, niech będzie prawdziwym świętem krótkofalarstwa. Pokażmy, jak silna i aktywna jest społeczność SP!
Każde QSO to krok w budowaniu naszej obecności i renomy na arenie międzynarodowej. Do zobaczenia 5-6 kwietnia r11; niech SP DX Contest 2025 będzie wydarzeniem, które zapamiętamy na długo!

Vy 73! Krzysztof SP5E

3. Komisja Statutowa PZK informuje

Na spotkaniu Komisji Statutowo-Regulaminowej w dniu 24.03.2025 podjęliśmy decyzję o uruchomieniu ogólnie dostępnej skrzynki mailowej Komisji pod adresem: ks@pzk.org.pl dla przesyłania uwag i propozycji zmian w Statucie PZK.
Informacje te będą odbierane przez członków Komisji i wykorzystane do prac nad Statutem przed kolejnym Krajowym Zjazdem Delegatów PZK.

Marek Kuliński SP3AMO Sekretarz Komisji Statutowo-Regulaminowej


4. Zmiana adresu korespondencyjnego PZK

W związku ze zmianą lokalizacji Sekretariatu ZG PZK zmianie uległ także adres do korespondencji. Wszelką korespondencję papierową do PZK z wyłączeniem kart QSL należy kierować na adres siedziby PZK:

Polski Związek Krótkofalowców ul. Augustyna Kordeckiego 66 U1 
04-355 Warszawa

Centralne Biuro QSL PZK w dalszym ciągu mieści się pod adresem:

Polski Związek Krótkofalowców CB QSL
Al. Wojska Polskiego 65A pok. 204
85-825 Bydgoszcz


lub dla poczty kurierskiej:

Andrzej Owsianny SP2GJI -CB QSL PZK
ul. Owsiana 6
87-134 Czarnowo
tel. 602-529-642


Info. Piotr SP2JMR

II. Wydarzenia


5. SP DX Contest 2025 jak zwykle inaczej

Grupa kontestowa SEDINA działająca przy Klubie Krótkofalowców Wyspy Wolin - SP1PKW już od dwudziestu lat uczestniczy prestiżowych zawodach w SP DX Contest, ale jak zwykle z zagranicy.
Jest to niesamowita frajda zobaczyć jak pracują bardziej doświadczeni krótkofalowcy oraz zaprosić ich do wspólnej aktywności. Jak podnosi to poziom operatorski niech świadczą nasze dwa ostatnie lata.
W roku 2023 pracowaliśmy wspólnie z kolegami z Niemiec pod znakiem DF0SP.
Zajęliśmy 1 miejsce w DL, 2 miejsce w EU i 3 miejsce w świecie.
W roku 2024 pracowaliśmy wspólnie z kolegami z Czech pod znakiem OK7O.
Zajęliśmy 1 miejsce w OK, 2 miejsce w EU i 3 miejsce w świecie.
W roku 2025 zostaliśmy zaproszeni do współpracy na stacji OZ5E /Danish Contest Academy/ w miejscowości Stjaer. Zespół Sediny w składzie: Wiesiek SP1EG / 5P1EG - koordynator oraz operatorzy CW: Grzegorz SP1IKK i Janek SQ1PSA oraz operatorzy SSB: Krzysztof SP1MVG i Waldemar SQ3PMX. Swoja pomoc operatorską obiecali również koledzy z Duńskiej Akademii Contestingu Jan OZ1ADL, Andrew OZ1XJ oraz Arne OZ1VW /Prezes EDR/.

Do usłyszenie w zawodach.
Info. Wiesław SP1EG

6. Dziewiąta Setka Komandosa czyli Wiosna w Eterze

Suma cyfr roku 2025 wynosi DZIEWIĘĆ, bieg Setka Komandosa jest DZIEWIĄTY. W numerologii suma dwóch DZIEWIĄTEK stanowi liczba DZIEWIĘĆ. W japońskiej kulturze liczba DZIEWIĘĆ uzewnętrznia długie życia i przynosi szczęście, a zatem ogólny wniosek: Panie, Panowie i Krótkofalowcy - BIEGAJCIE!!!
Setka Komandosa, a jakże Międzynarodowa! - dwóch Duńczyków i Słowak, zawarta jest w światowych statystykach ultra-maratonów (www.ultra marathon.org), a zaistniała w roku 2017 przy udziale 9 pań i 90 panów (znowu numerologia).
Z każdym rokiem liczba uczestników zwiększała się: z 99 w roku 2017 do 565 w roku 2024. W roku 2025 pada rekord uczestniczących biegaczy - wiadomo agencja prasowa JBP (Jeden Biegacz Powiedział) działa bardzo aktywnie. W grudniu 2024 roku internetowe zapisy trwały tylko kilka minut. W dotychczasowych ośmiu edycjach Setki Komandosa odnotowano rekordy trasy: Aleksandra JAKUBCZAK z czasem 10:07:03 (siódma edycja) i Artur PELO z czasem 08:34:16 (trzecia edycja).

Zasady regulaminu Setki Komandosa:

- popularyzacja służby w jednostkach specjalnych;
- bieg na 20 km w mundurku polowym, bereciku, polowych sandałkach wyczynowych i tornisterku o minimalnej masie 10 kg, następne 20 km bez tornisterka, a pozostałe 60 km ubiór dowolny (dresik wytworny i dowolne buciki);
- start i meta Ośrodek Hufca ZHP Lubliniec, ul. Pusta Kuźnica 23, Lubliniec;
- data 21 marca 2025 roku, godz. 22:00;
- limit na pokonanie trasy 20 godzin.
Grupa specjalna Południowo Praskiego Klubu Krótkofalowców w składzie: Cezary SP5Y - prezes klubu SP5PPK, Mariusz SP5M, Piotr SP5XOV, Andrzej SP5VIH i Andrzej SQ5NAP przybywa w godzinach południowych do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Kokotek ZHP w Lublińcu, a jej celem jest promowanie na falach eteru Wojskowego Klubu Biegacza META (www.wkbmeta.pl), Jednostki Wojskowej Komandosów (www.jwk.wp.mil.pl) i Hufca ZHP Lubliniec im. 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty (www.lubliniec.zhp.pl). Ogniste podziękowania dla hm. Mariusza Maciówa - Komendanta Hufca ZHP oraz hm. Bogdana Okaja - opiekuna Ośrodka za udostępnienie terenu Ośrodka do Setki Komandosa oraz pomieszczenia radiostacji SP9ZAK.
Trwa gorąca dyskusja nad formą graficzną kart QSL - od marca 2022, tzn. od Setki Komandosa, stacje rosyjskie oraz białoruskie są dla nas NIESŁYSZALNE, co pod koniec roku 2023 żartobliwie określiliśmy przypadłością sempiternis otitis ex terna (przewlekłe zapalenie ucha zewnętrznego). W bieżącym roku chcielibyśmy dokonać kolejnego psikusa - stacje tych dwóch państw będą SŁYSZALNE, a wysłane QSL-ki z wklejką FREE UKRAINE na literze Victory byłby na Białorusi i w Rosji przyjmowane BARDZO DOBRZE. Niestety - ostatnie wydarzenia i wcześniejsze zobowiązanie jest nadal aktualner30;, ale ZROBIMY TO po zakończeniu wojny!
Na marginesie, dzięki znakomitej współpracy z Honorowym Prezesem WKB META, karty QSL z biegów Setki Komandosa, Biegu Katorżnika czy z Maratonu Komandosa, zawierają fotografie pochodzące z ubiegłorocznych edycji tychże biegów.

Dziękujemy Zbyszku!

Po kawie z czymś tam, czas przystąpić do przygotowań - jak zwykle dipol z dodatkiem FT-2000 i dopalaczem (tylko 0,1 MW). Mariusz SQ5M zabiera się za wędkowanie: sążniste zamachy i dalekie wyrzuty - dobra forma... - na wysokich sosnach zostają umieszczone ciężarki z żyłkami i dołączonymi do nich fałami do ramion dipola. Pozostaje tylko wybrać fały i mamy sukces! Około 19:00 LT jesteśmy gotowi i wrzucamy w eter: Mariusz SQ5M, emisja SSB na 3,5 MHz - rwywołanie ogólne w paśmie 80 metrów, Lubliniec, Dziewiąta Setka Komandosa, podaje Stefan Natalia Zero Roman Urszula Natalia i przechodzi na odbiór. Prawie natychmiast o 17:00 UTC zgłasza się stacja SP5RZL i jest na pierwszą w logu, po nim następne QSO z Polską, cała Europa poczynając od Portugalii a skończywszy na Ukrainie; Azja; Ameryka Południowa i Ameryka Północna. Po kilkudziesięciu minutach zmiana operatorów i emisji, przy radiostacji zasiadają Cezary SP5Y, Piotr SP5XOV, Andrzejowie SP5VIH i SQ5NAP. Około 21:00 LT chwila przerwy - "intensywne chłodzenie machinerii". Jedziemy (100 m!) do Biura Zawodów w Ośrodku na briefing z Panem Zbigniewem Rosińskim, Honorowym Prezesem WKB META, który przekazuje krótkie informacje: 1 005 zapisanych zawodników (!) startuje 888, start 22:00 LT i podreptał dalej do innych zadań. My - powrót do radiostacji i rozpoczynamy nadawanie i odbieranie, nadawanie i odbieranie. Propagacja? Wiosenna! - były chwile, gdy na 28 MHz, emisja SSB, był zasięg z Falklandami, stacja VP8LP, odległość tylko 13 630 (!!!) km!

Ważenie tornisterków (minimum 98,1 N), ale rzeczywista waga - odżywki i ca-mel bag - jest powyżej 147,15 N... O godz. 21:50 LT przemarsz Zawodniczek i Zawodników na miejsce startu. Dalej standardowo: krótkie speache Prezesa WKB META Łukasza Rosińskiego i gen. Ryszarda Pietrasa i odliczanie:r30; FLARA, jedna, START, Poszli! A przed nimi pierwsza pętla z pięciu i 101 000 metrów po zwycięstwo nad sam sobą w nocno-dziennej przygodzie- Piątkowo-sobotnia pogoda w Lublińcu nie była łaskawa dla biegaczy długodystansowych: czyste nie-bo, temperatury podczas startu PLUS SZEŚĆ, o 6:00 PLUS JEDEN (odczuwalna MINUS TRZY), a koło południa PLUS CZTERNAŚCIE. Po pierwszych kilometrach GORĄC WIELKI (wiadomo mundurek i wyczynowe sandałki polowe), a pozostało jeszcze ho, ho i jeszcze trochę. Powracamy do zabawy czyli do łączności i kolejne QSO w logu.
O godzinie 23:00 LT zamykamy nasz krótkofalarski teatrzyk cudów i idziemy spać w Sielankowych Klimatach, by być w eterze wczesnym rankiem. Kolejne przerwy w nadawaniu i odbieraniu spowodowane trzema inspekcjami: gen. Olbrychta, Honorowego Prezesa WKB META (kontrola nad wszystkim) oraz druhów hm. Maciówa i hm. Okaja - snujemy plany o następnych biegach w tym roku i kolejnych latach. Niestety, na nowej trasie rekordów nie było, może w następnym roku. W limicie na pokonanie trasy 20 godzin dobiegło do mety 719 TWARDZIELI. Kto zwyciężył?

SETKAwczynie:

1. Katarzyna CYPRYCH, Batalion Ochrony Bazy, 12:00:17;
2. Klaudia KIEFER, Wojskowe Centrum Rekrutacji, 12:12:12;
3. Ines WOJCIECHOWSKA, Sfora BMK, 12:20:11.

SETKAwcy:

1. Maciej DUTKIEWICZ, Mazowiecki Oddział ŻW, 09:04:49;
2. Rafał GOLEC, 18 Batalion Rozpoznawczy, 09:55:23;
3. Sebastian GRABARCZYK, 2 Batalion Saperów,10:18:44.

Wielki szacun i serdeczne gratulacje dla Wszystkich SETKAwczyń i SETKAwców od wiosennej załogi SNØRUN!
Kończymy kolejną Setkę (nie setki C2H5OH) uzyskując finalne wyniki: 543 łączności, z tego CW - 344, SSB - 199.
Wisienki na torcie Dziewiątej Setki Komandosa:
- pierwsza w logu: SP5RZL, Polska, 193 km, 21/03, 17:00 UTC, SSB;
- najdalsza: VP8LP, Falklandy, 13 630 km (!!!), 22/03, 11:23 UTC, SSB.
Po spakowaniu sprzętu wyruszamy do swoich QTH.

Tekst pisany w dniu 25 marca 2025 r.

Wiosenna załoga SNØRUN
Info. Andrzej SQ5NAP

III. Sport

7. Informacje nie tylko DX-owe

Na stronie https://www.spdxc.org/index.php/spdxc-trophy-2024/ opublikowano wyniki Współzawodnictwa SP DX Club Trophy 2024. Gratulacje dla zwycięzców. Nagrody zostaną wręczone podczas zjazdu SPDXC we wrześniu br.

Poniżej wiadomości z dnia 22.03.2025 r.

3D2 - Fidżi: 3D2USU ponownie jest aktywny jako 3D2AJT z Fidżi od 16 marca do końca kwietnia. Znak jest poświęcony pamięci zmarłego Yasuo "Zorro" Miyazawy JH1AJT, który zmarł 23 marca 2022. QSL via OQRS Club Log i LoTW.

4K - Azerbejdżan: Zespół 4K0T będzie aktywny z gór Khizi w Azerbejdżanie w dniach 29-30 marca. Będą nadawać emisjami SSB i FT8 na pasmach 80-10 metrów, używając różnych systemów antenowych i stacji przenośnych. QSL według instrukcji operatorów. Więcej na https://www.qrz.com/db/4K0T

8P - Barbados: Dave, G4OSY będzie aktywny jako 8P9EI z Barbadosu NA-021 od 24 marca do 6 kwietnia. Prawdopodobnie weźmie także udział w zawodach CQ WW WPX SSB. QSL via znak domowy.

9A - Chorwacja: 9A100IARU to znak okolicznościowy Chorwackiego Związku Krótkofalowców (HRS) z okazji 100-lecia Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej (IARU). Stacja będzie QRV w dniach 1-30 kwietnia.

C6 - Bahamy: Paul, WA4PAW będzie aktywny jako C6APS z Great Abaco NA-080, między 29 marca a 19 kwietnia. QSL przez LoTW i OQRS Club Log.

CX - Urugwaj: CX100IARU to znak okolicznościowy Radio Club Uruguayo z okazji 100-lecia IARU w dniach 1-30 kwietnia. QSL przez LoTW i CX1AA (biuro i direct); https://www.cx1aa.org/consulta-distintivo.php

FJ - Saint Barthelemy: Janusz, SP9FIH jest aktywny z Saint Barthelemy NA-146 jako FJ/SP9FIH w dniach 20-23 marca oraz jako TO1P od 24 marca do 4 kwietnia. Na FT8 używać będzie Fox/Hound i MSHV, natomiast TO1P spróbuje trybu SuperFox. Aktualizacje na http://fj.dxpeditions.org QSL via OQRS Club Log i LoTW.

HA - Węgry: Węgierski MRASZ obchodzi 100-lecie IARU w dniach 1-18 kwietnia. Będą aktywne znaki HA100IARU, HG100IARU oraz inne. Certyfikat dostępny na https://mrasz.org/iaru-100-award QSL przez OQRS Club Log i LoTW.

HR - Honduras: Alex, K6VHF ponownie będzie aktywny jako K6VHF/HR9 z wyspy Roatan NA-057, od 30 marca do 6 kwietnia. QSL przez OQRS Club Log, LoTW lub direct.

J6 - Saint Lucia: Zespół DL3ON, J69DS, K9HZ (J68HZ), KN2P, W0CN (J68CN) i WA4PGM (J68KC) będzie aktywny z Saint Lucia NA-108 jako J62K podczas zawodów CQ WW WPX SSB 29-30 marca. Pojawią się też pod indywidualnymi znakami J6 w dniach 26-31 marca. QSL J62K przez LoTW lub direct do K9HZ.

PJ4 - Bonaire: Rich, N6KT będzie aktywny jako PJ4K z Bonaire SA-006 w dniach 26-30 marca. Będzie pracował w pasmach 80-10 metrów i weźmie udział w zawodach CQ WW WPX SSB. QSL przez KU9C.

PJ7 - Sint Maarten: Ken, KJ9B będzie aktywny wakacyjnie jako PJ7KB z Sint Maarten NA-105 oraz jako FS/KJ9B z Saint Martin NA-105 w dniach 28 marca - 6 kwietnia. QSL direct, logi na LoTW i Club Log.

PZ - Surinam: Renato PY8WW, Rico PZ5JW i Dieter DL8TG będą aktywni jako PZ5IP z wyspy Papegaaien SA-092, w pierwszym tygodniu kwietnia. QSL via OQRS Club Log.

SV - Grecja: SZ100IARU to znak okolicznościowy Greckiego Stowarzyszenia Krótkofalowców (RAAG) z okazji 100-lecia IARU od 1 do 30 kwietnia. Dostępne cztery certyfikaty: https://sv2rck.gr/SZ100IARU QSL przez biuro, LoTW i QRZ Logbook.

V2 - Antigua: Bud, AA3B ponownie będzie aktywny jako V26K z Antigui NA-100 od 25 marca do 2 kwietnia, w tym jako SOAB HP w zawodach CQ WW WPX SSB. Poza zawodami głównie będzie QRV na CW 80-6m. QSL przez LoTW, OQRS Club Log lub direct.

V7 - Wyspy Marshalla: Randall, KX4QD jest aktywny jako V73HW z Kwajalein OC-028, do 2027 roku. Spotkamy go głównie w weekendy i poranki w dni robocze, SSB i FT8 na 80-6 metrach. QSL direct na adres w USA, logi na Club Log i LoTW.

VU - Indie: Amateur Radio Society of India VU2ZH obchodzi 100-lecie IARU, używając znaku VU1IARU od 1 kwietnia do 29 czerwca. ARSI jest członkiem IARU Region 3 od 1958 roku. QSL przez VU2ZH.

YB - Indonezja: 8A100IARU to znak ORARI (Indonezyjskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców) na 100-lecie IARU. Podobnie jak pozostali będą QRV od 1 do 30 kwietnia. QSL przez OQRS Club Log lub via N2OO. Szczegóły o dyplomach na: https://hamaward.cloud/awards

ZC4 - Cypr: Adrian, G0KOM planuje ponowną aktywność z Brytyjskich Baz Suwerennych na Cyprze jako ZC4MK w dniach 24-31 marca, w tym udział w CQ WW WPX SSB. QSL przez OQRS Club Log, LoTW lub direct.

Zawody 29 - 30 marca 2025 r.
CQ WPX SSB Contest http://cqwpx.com/

73 Adam SQ9S

8. UKF - zawody i nie tylko

Uwaga! W nocy z soboty na niedzielę, 29/30 marca, nastąpi zmiana lokalnego czasu w SP na czas letni (GTC +2).
W najbliższym czasie:

SPAC 144 MHz - zawody aktywności UKF w paśmie 2 m odbędą się we wto-rek, 1 kwietnia 2025, w godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie http://spac.pk-ukf.pl/.

VHF-FT8 Activity 144 MHz - zawody aktywności FT8 odbędą się w środę 3 kwietnia 2025, w godz. 17:00-21:00 UTC. Zawody organizuje Stowarzyszenie BANAT (YO). Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

EUROPEAN EME Contest 2.3 GHz - zawody mikrofalowe w paśmie 13 cm organizowane przez DUBUS/REF odbędą się w dniach 5-6 kwietnia 2025, w godz. 00:00-23:59 UTC. Regulamin: http://www.dubus.org/eme.htm.

EDI - dokończenie

Co znajduje się w dzienniku EDI?
Dziennik w formacie EDI składa się z dwóch części:
- części informacyjnej o stacji,
- zapisu kolejnych łączności (QSO).
W części informacyjnej, którą można nazwać nagłówkiem dziennika w formacie EDI, i która rozpoczyna się identyfikatorem [REG1TEST] identyfikującym plik i jego wersję - oprócz nazwy zawodów, znaku wywoławczego używanego pod-czas zawodów, oznaczenia daty początku i końca zawodów, nazwy kategorii, w której stacja bierze udział w zawodach - podaje się sześcioznakowy lokator (WWL), od środka którego będą obliczane odległości między stacjami, a następ-nie w ustalonym porządku dodatkowe informacje, zarówno te wymagane regu-laminem zawodów, jak i nieobowiązkowe, ale przydatne w późniejszej analizie, takie jak:
- pasmo stosowane w czasie zawodów (w zawodach IARU R1 obowiązuje od-dzielny dziennik dla każdego pasma),
- dane osobowe operatora odpowiedzialnego,
- dane pozostałych operatorów,
- opis stosowanego nadajnika,
- moc nadajnika w watach,
- opis stosowanego odbiornika,
- opis stosowanego systemu antenowego,
- wysokość anteny nad poziomem morza (ASL),
- wysokość anteny nad poziomem gruntu (AGL),
- ustalony w Regulaminie zawodów mnożnik za lokatory, mnożnik za DXCC i in-ne.
Po zakończonych zawodach i wygenerowaniu dziennika w kolejnych wierszach rz automatur1; zostanie wpisana całkowita liczba zdobytych punktów, liczby punk-tów premiowych, znak ODX-a, jego WWL LOC, odległość najdalszego kontaktu i inne, przydatne w późniejszej analizie informacje.
Jako przedostatni w części informacyjnej dziennika w formacie EDI znajduje się identyfikator [Remarks], który określa początek dodatkowych informacji zajmujących jeden lub więcej wierszy. Mogą to być uwagi wpisane przez operatora o panujących w czasie zawodów warunkach pogodowych, warunkach propagacji, o wystąpieniu zorzy, nagłych zakłóceń, o pracy innych stacji bądź inne, jakie operator uzna za ważne i warte przekazania Managerowi zawodów.
Część informacyjna, czyli nagłówek dziennika w formacie EDI kończy się identyfikatorem [QSORecords] i następującą po nim liczbą zapisanych w czasie zawodów łączności.
Jest to jednocześnie miejsce w formacie, od którego rozpocznie się w dzienniku zapis kolejnych łączności.

Zapis kolejnych łączności w formacie EDI:

W zapisie przyjęto zasadę rozdzielania poszczególnych informacji średnikami, bez spacji. Brak informacji w miejscu dla niej przewidzianym nie daje spacji, jedynie
dwa średniki obok siebie.
W wierszu z zapisem QSO znajdują się, pisane po kolei, następujące informacje, na odpowiedniej liczbie pól:
- Data
- Czas (UTC)
- Znak wywoławczy
- Kod modu (1-SSB, 2-CW, 7-MGM)
- Nadany raport RS(T)
- Nadany nr QSO
- Odebrany raport RS(T)
- Odebrany nr QSO
- Odebrana "wymiana"
- Odebrany WWL (lokator)
- Punkty za QSO (od 1 do 6 pól, razem z mnożnikiem za pasmo)
- Nowa "wymiana"
- Nowy WWL LOC
- Nowy DXCC
- Powtórzone QSO (Duplikat).

Razem z ustalonymi przez format separatorami w każdym wierszu znajduje się max. 75 pól (znaków). Oczywiście, uczestnik wypełnia tylko te pola w wierszu łączności, które są wymagane Regulaminem danych zawodów, format rozmieszcza je automatycznie na przynależnych im miejscach. W najpopularniejszych zawodach Regionu 1 IARU oraz w wielu innych zawodach na terenie EU wymagana Regulaminem wymiana ma postać RS(T), nr kolejny QSO, WWL Locator.
Za udział w ostatnich zawodach IARU R1 w paśmie 144 MHz, które odbyły się we wrześniu 2024 r. przesłano około 1900 dzienników (w tym ok. 270 z SP). Komplet wyników znajduje się pod adresem:
https://iaru.oevsv.at/v_upld/prg_resultstable.php?cont_id=64 .
Z podanych zestawień można wiele się dowiedzieć o wyposażeniu stacji biorących udział w zawodach oraz zapoznać ze statystyką informującą o całodobowym przebiegu i aktywności operatorów. Wszystkie dane pochodzą z dzienników stacji przesłanych w formacie EDI do organizatora zawodów.

Info. Stanisław SQ2EEQ

IV. Historia

9. Materiały historyczne poszukiwane

Koleżanki i Koledzy!

Obiecywane od dziesięcioleci opracowanie historii PZK nie doczekało się finału. Apeluję zatem do klubów i Zarządów Oddziałów Terenowych PZK o opracowanie historii własnych lokalnych osiągnięć i danych statystycznych.
Udostępnienie takich opracowań historykowi umożliwi całościowe pokazanie dorobku naszego Związku. Moim zdaniem zbliżająca się setna rocznica powstania PZK byłaby najlepszą okazją do wydania drukiem takiego opracowania.
Aby nie być gołosłownym zespół SP3AMZ(SK) SP3CUG, SP3FEI, ex SP3HUW, ex SP3HXL, ex SP3IBE, SP3JUA, SP3MEP przygotował opracowanie rZarys historii Krótkofalarstwa Ziemi Leszczyńskiej, które ukazało się drukiem w lutym br. Podobne działania podjęło także kilka innych środowisk SP.

Byli członkowie Zarządu Głównego PZK,
Głównej Komisji Rewizyjnej
Kadencji 1992-1996 oraz 1996-2000

Wraz z Kolegami Jerzym SP3FEI i Krzysztofem ex SP3HXL przygotowujemy zarys historii PZK z okresu 1992-1996, a Marek SP3AMO za lata 1996-2000.
Zwracam się do Was z prośbą o przekazanie opisanych fotografii - skanów z posiedzeń ZG PZK, GKR PZK i uroczystości centralnych PZK.
Będę też wdzięczny za skany dokumentów i opisy.
Ww. dokumenty prosimy przekazać na adres:
sp3cug@wp.pl (I kadencja)
sp3amo@pzk.org.pl (II kadencja)

Vy 73 ! Ryszard SP3CUG

__________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Wiesławowi SP1EG, Ryszardowi SP3CUG, Andrzejowi SQ5NAP,

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na adres e-mail Redakcji:
redakcja@pzk.org.pl.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@pzk.org.pl.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.

Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00. Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne. Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny. Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E, Piotr SP8MRD i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK. W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK, rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej rKomunikatem sekretariatu ZG PZKr1;). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający Komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów. Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. Prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w Redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".