Komunikat PZK 43/24 z dnia 23.10.2024
Dodane przez sp2jmr dnia 2024-10-23 / 20:26
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 43/2024 z dnia 23 października 2024 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.


I. Sprawy organizacyjne


1. Wiadomości Prezesa PZK

Poniżej krótka aktualizacja w bieżących tematach organizacyjnych. Dzięki czemu możecie być bliżej naszych działań.

Przypominam o rozpoczętych konsultacjach projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie pozwoleń radiowych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej. Zachęcam do lektury projektu, a następnie zgłaszania uwag, komentarzy, propozycji zmian w terminie do 25 października 2024 r. poprzez formularz: https://forms.office.com/e/PYdyNpWBiM .
Zgłoszone odpowiedzi będą podpowiedzią podczas wypracowywania stanowiska Polskiego Związku Krótkofalowców w trakcie spotkania roboczego Prezydium ZG oraz Zarządu Głównego. Osobiście zależy mi na jak najszerszym zaangażowaniu radioamatorów w ten temat. Udział tak wielu osób jednocześnie przy tak obszernym materiale to spore wyzwanie. Dlatego wykorzystujemy formularz. Ułatwi to w późniejszym etapie przejście punkt po punkcie przez cały projekt.
Osoby chcące zaangażować się w nasze wewnętrzne prace przy temacie rozporządzenia do PKE zachęcam do przesłania zgłoszenia na adres: sp5e@pzk.org.pl w temacie wpisując "PKE-ZGŁOSZENIE".
Termin spotkań ustalimy w późniejszym terminie. Projekt jest dostępny pod linkiem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs/522/12390557/13088205/13088206/dokument687526.docx.

W ostatnim tygodniu wspólnie z Cezarym SQ5CKZ na zaproszenie Zarządu Kierowania i Dowodzenia - P6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego prezentowałem użyteczność łączności radioamatorskiej. W trakcie wystąpienia skupiliśmy się na podstawach oraz różnorodnych możliwościach jakie łączność radioamatorska oferuje zainteresowanym. Była to doskonała okazja do odczarowania mylnie odbieranego społecznie słowa rradio amatorr1;, wśród szerokiego grona przedstawicieli wojska, przemysłu i nauki. Nasze wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem. Na stoisku PZK można było poznać współczesne przenośne radiostacje KF, komunikację w oparciu o LoRA oraz dwie koncepcje urządzeń umożliwiające pracę przez satelitę.

W sobotę na zaproszenie Sudeckiego Oddziału Terenowego PZK wspólnie z Marcinem SP6MI oraz Waldemarem 3Z6AEF uczestniczyłem w spotkaniu regionalnym. Zorganizowano je na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim. Była do doskonała okazja do wielu rozmów i dyskusji dotyczących ważnych tematów m.in. konsultowanego rozporządzenia do PKE czy edukacji młodych. Bardzo obiecująco rozpoczęła się dyskusja na temat sieci HamNET, gdzie Marcin SQ6RR dzielił się doświadczeniami w tym zakresie. Jeśli temat HamNET byłby interesujący dla szerszego grona krótkofalowców, to chciałbym pomóc w zorganizowaniu zdalnie warsztatu w tym temacie. Osoby zainteresowane zachęcam do przesłania zgłoszenia na adres sp5e@pzk.org.pl w temacie wpisując "HamNET". Oszacujemy zainteresowanie i ustalimy dalszy plan działania.

Krótkofalowcy uczestniczący w ostatnim Zjeździe Technicznym w Burzeninie mieli okazję poznać Pawła SQ5NRY, który w tym roku zaprezentował projekt stacji do pracy na QO100. Była ona tworzona z myślą o sytuacji, kiedy chcemy używać SDRa i pojawia się wyzwanie jak zasilić Adlam Pluto, Raspberry Pi oraz wzmacniacz tuż przy antenie. Więcej szczegółów tutaj:
https://github.com/sq5nry/qo100-pluto-heavy-duty-gs .
Widząc efekty zaproponowałem Pawłowi wyzwanie i nowy projekt. Cel jest naprawdę ambitny, maksymalnie budżetowe rozwiązanie, które pomoże nam spopularyzować pracę na QO100. Co ważne powtarzalne, które można łatwo zbudować z dostępnych bez problemu części. Całość ma być opisana w publicznie dostępnej dokumentacji. Paweł zgodził się podjąć wyzwania. Jednocześnie rozpoczął poszukiwanie chętnych do współpracy w ramach projektu. Dlatego korzystając z okazji zachęcam wszystkich, którzy chcieliby aktywnie uczestniczyć w tym projekcie do kontaktu z Pawłem. Oczywiście gotowe transwertery są bez problemu dostępne, jednak nadal ich cena ogranicza w pewien sposób popularność QO100 w Polsce.
Czy uda nam się wspólnymi siłami to zmienić, czas pokaże? Trzymam mocno kciuki za ten projekt, Mam nadzieję, że będzie wartościowym wsparciem zarówno dla klubów jak i indywidualnych radioamatorów. Wszystkich którzy chcą i mogą pomóc, zachęcam do wsparcia i dołączenia do zespołu.

73, Krzysztof SP5E

2. Informacja Skarbnika PZK


W związku z przygotowywaniem budżetu PZK na rok 2025, Skarbnik PZK Wojtek SP3U przypomina o konieczności przesyłania wypełnionych wniosków o dofinansowanie z budżetu centralnego dla każdego zadania.
Proszę o przesłanie wniosków w terminie do 15 listopada 2024.
Wnioski są konieczne do przygotowania w budżecie środków na konkretne zadanie. Rozliczanie tak zaplanowanych i zatwierdzonych uchwałą budżetową środków następuje na podstawie dokumentów kosztowych, bez konieczności podejmowania dodatkowych uchwał Prezydium.
Wzór obowiązującego wniosku jest dostępny na naszym portalu PZK:
https://pzk.org.pl/download.php?action=subcat&id=4

73, Wojtek SP3U

3. Wnioski o dofinansowania

Zgodnie z ogłoszeniem Skarbnika Wojtka SP3U opublikowanym w bieżącym komunikacie zachęcam do zgłaszania wniosków o dofinansowanie z budżetu centralnego. Termin upływa 15 listopada, jednak nie warto czekać do ostatniej chwili. Dobrze napisany wniosek jest kluczowy. Poza obowiązkowymi polami upewnijcie się, czy zawiera kilka istotnych elementów:

- Przede wszystkim ważne jest jasne określenie celu zgłaszanego projektu. Opisując wasze działania, upewnijcie się, że są one konkretnie zdefiniowane, mierzalne i realistyczne. Oczywiście nie jesteśmy korporacją, jednak analizując wniosek powinniśmy widzieć, że macie jasną i klarowną wizję tego, co chcecie osiągnąć.

- Wnioskując o większe dofinansowanie, przedstawcie plan działania, harmonogram, który jasno pokaże, jak zamierzacie zrealizować swój projekt.

- Opisując budżet projektu warto zadbać o szczegóły i transparentność. Osoby podejmujące decyzje mogą chcieć wiedzieć, na co dokładnie przeznaczone będą środki. Pokażcie konkretne kwoty.

- W przypadku działań wpisujących się w zakres realizowany przez organizacje pożytku publicznego, zaznaczcie wyraźnie obszary, które mogą być realizowane ze środków OPP (1,5%).

- Warto również wskazać udział innych funduszy w realizacji projektu oraz minimalną kwotę wsparcia niezbędną do uruchomienia projektu poza wnioskowaną kwotą. Potwierdzi to, że projekt jest dobrze zaplanowany i możemy wam pomóc.

- Nie zapomnijcie o opisaniu korzyści, jakie przyniesie wasz projekt. To naprawdę ważne. Podkreślajcie, jakie pozytywne zmiany wprowadzi. Waszym celem jest przekonanie, że wsparcie z budżetu centralnego będzie miało realny wpływ na większą grupę osób.

- Zamiast skupiać uwagę szczególnie na wieloletniej tradycji zwróćcie uwagę na konkretne dane i fakty, które przemówią za wartością waszego projektu. Jednocześnie warto pokazać wcześniejsze doświadczenia w realizacji podobnych inicjatyw.

- Na koniec, jeśli projekt realizujecie wspólnie z partnerami to dodajcie informacje o nich.

To wszystko pomoże w lepszym zrozumieniu waszej inicjatywy przy podejmowaniu decyzji. Mam nadzieję, że w tym roku pojawią się projekty które będą inwestycją, będą pomagać nam realizować ważne tematy w przyszłości. W razie pytań wątpliwości zachęcam do kontaktu ze skarbnikiem.

Vy 73! Krzysztof SP5E

4. Zaproszenie do zespołu ds. sportowych

Jeśli jesteś miłośnikiem zawodów krótkofalarskich, masz otwarty umysł, nie boisz się wyzwań oraz masz już jakieś osiągnięcia w zawodach - zapraszamy do nowo powstającego zespołu ds. sportowych.

Zespół ten odpowiedzialny będzie za planowanie i organizację przedsięwzięć sportowych pod patronatem PZK. Wytyczy przyszłe kierunki rozwoju współzawodnictwa krajowego, przyczyni się do rozwoju platformy logSP i nakreśli kierunek w jakim powinna być ona rozwijana, wyznaczy nowe standardy regulaminów krajowych zawodów KF/UKF.

Zgłoszenia przyjmuje vice prezes ds. sporotwych PZK Marcin Iwaniuk SP6MI. Zgłoszenia prosimy wysłać na adres sp6mi@pzk.org.pl, w tytule proszę napisać "Zespół ds. sportowych " aplikacja". Na Wasze zgłoszenia czekamy do 18-go listopada.

Vy 73! Marcin SP6MI

II. Wydarzenia

5. Balon stratosferyczny z LoRA

W piątek 25 października, o godzinie 10:00 czasu lokalnego (8:00 UTC) z Sulejówka pod Warszawą wypuścimy kolejny balon stratosferyczny, tym razem z dwoma urządzeniami typu LORA Meshtastic. Jeden moduł będzie pracował jako "Client" w paśmie 433 MHz w trybie Long Fast, Drugi w paśmie 868 MHz również jako "Client" początkowo w trybie Long Fast, a o godzinie 12:00 (10:00 UTC) zostanie przestawiony w tryb Medium_Fast. Ustawienia częstotliwości i slotów typowe dla częstotliwości EU433 i EU868. Obydwa urządzenia będą automatycznie retransmitować wszystkie odebrane pakiety danych od innych użytkowników znajdujących się na Ziemi. Dzięki temu możliwe będzie nawiązanie komunikacji na setki kilometrów. Standardowo poleci również przeprogramowana sonda RS41 z HORUS i APRS.

Info. Tomek SP5LOT, Robert SQ5RB

6. Ekipy ZOT i KKM na jesiennym spotkaniu

W dniach 18-19.10.2024 r. w Swornychgaciach odbyło się jesienne spotkanie mikrofalowców Kanapowego Klubu Mikrofalowego (KKM). Przewodnim tematem były urządzenia pracujące w paśmie 24 GHz. Z naszego Zachodniopomorskiego OT PZK (OT-14) w spotkaniu uczestniczyli Adam SP1TMT, Maciej SP1N, Andrzej SP1WSR, Janusz SP1TMN, Michał SP1JMF, Zbyszek SP3NYF. W dniu 19.10.2024 r. odbył się wyjazd w teren celem przeprowadzenia QSO w pasmie 24 GHz. Ekipa ZOT w składzie SP1TMT, SP1N, SP1WSR, SP1TMN udała się na wieżę Przytarnia o wysokości 60 m. Zabraliśmy ze sobą dwa TRX-y, jeden Adama SP1TMT już sprawdzony w działaniu, a drugi Andrzeja SP1WSR, a był to Jego "debiut" z własnym urządzeniem. Pomimo małej mocy nie przekraczającej 1 W Andrzej zrobił QSO z 5 stacjami. Po powrocie do miejsca zakwaterowania koledzy z Kanapowego Klubu Mikrofalowego (KKM) pomierzyli moc TRV Andrzeja SP1WSR i wyregulowali poziom do 1,5 W. Spotkanie poszerzyło wiedzę oraz pozwoliło nabrać doświadczenia w pracy na paśmie 24 GHz.

73, Janusz SP1TMN

7. Udział w wydarzeniach WOT

W ostatnim tygodniu braliśmy udział w uroczystościach wojskowych (przysięga WOT) w Jastrzębiu Zdroju. Na naszym stoisku zaprezentowaliśmy możliwości krótkofalarstwa, również w obliczu sytuacji kryzysowych. Dużego wsparcia udzielili nam krótkofalowcy członkowi klubu SP9PKM z Pszowa (Roman SQ9KRD, Adam SQ9DHS, Eugeniusz SQ9HZM, Józef SP9HVW) oraz Tadeusz SP9HQJ. Szczególne podziękowanie należy się Adamowi SQ9DHS, który zorganizował ekipę i mistrzowski "accomodation service".

VY 73, de SP7WME


Na zdjęciach widocznych w pełnej wersji graficznej Komunikatu nasza reprezentacja na uroczystościach WOT

8. Miesiąc Aktywności 38EUDXF

EUDXF jest pierwszą fundacją europejską wspierającą aktywność DX-ową. W listopadzie 2024 fundacja EUDXF urządza miesiąc aktywności z okazji 38 rocznicy swojego powstania. Kilkanaście stacji z całego świata będzie wtedy pracowało pod okolicznościowymi znakami xx38EUDXF. Z przyjemnością informujemy, że członek naszego oddziału Wojtek SP7WT/VK2OE będzie pracował pod znakiem AX38EUDXF ze swojego QTH w Australii. Do zdobycia będzie atrakcyjny dyplom. Więcej informacji na stronie: https://www.eudxf.eu/ W imieniu Wojtka zapraszamy do łączności ze stacjami okolicznościowymi.

Info. Janek SP7TOP

9. Skrócony spis treści Świata Radio 11-12/24

AKTUALNOŚCI: Zawody
ANTENY: Antena pętlowa na 2 m
TEST: Antena MLA-S (BIG), Yaesu FTM-200DR
ŁĄCZNOŚC: PERAD 5010 i COMP@N-Z
PREZENTACJA: ICOM IC-7760, President Washington, Hytera SC580
ŚWIAT KF/UKF: Zjazd Techniczny Krótkofalowców w Burzeninie 2024
HOBBY: Projekty QRP@PUK, Zabezpieczenie nadnapięciowe zasilacza, SPATIAL FILTER 2024
DYPLOMY: Nowe programy dyplomowe
RETRO: Jak to z SSB było
DIGEST: Przydatne rozwiązania radiowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady

Info. Andrzej SP5AHT


10. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 11-12/2024

Prawo Komunikacji Elektronicznej - informacja
Informacje i apele Prezydium ZG PZK: IT, Kluby, CTU-Akademia Contestingu.
Misja ARISS w Klubie MOA
Jak wezwać pomoc przez radio
Aktualności, zjazdy i podsumowania
Komunikaty i nie tylko - materiał historyczny
Silent Keys

Info. Tomasz SP5RT

11. Zaproszenie na Rymera

Od blisko 30 lat krótkofalowcy i miłośnicy techniki radiowej spotykają się w okolicy śląskiej Barbórki w klubie NOT w celu integracji środowiska radioamatorów. Również w tym roku Zarząd Rybnickiego Oddziału Terenowego PZK oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Rybniku zapraszają w piątek 29 listopada 2024 roku, o godzinie 16.30 na spotkanie wszystkich krótkofalowców i miłośników radia do restauracji klubu NOT w Rybniku-Niedobczycach przy ulicy Józefa Rymera 54.
Program spotkania przewiduje prelekcje z wypraw DX-owych, omówienie możliwości nowych technologii radiowych, budowy anten, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród za Zawody Rybnickie 2024, sprawy oddziałowe oraz rozmowy na tematy krótkofalarskie. Zapisy na zebranie do niedzieli 17.11.2024 prowadzi Eugeniusz SQ9HZM sq9hzm@wp.pl. Liczba miejsc jest ograniczona wielkością restauracji. Gospodarzem i prowadzącym spotkanie będzie tradycyjnie Kolega Wojciech SP9PT.

W imieniu zarządu OT-31 PZK Gienek SQ9HZM

III. Sport

12. Wiadomości nie tylko DX-owe

3D2/R - (Fidżi): Antoine, 3D2AG, wyruszy na Rotumę 19 października na badawczą wyprawę, która potrwa trzy do czterech tygodni (w zależności od terminu powrotu łodzi w listopadzie). W wolnym czasie będzie nadawał głównie CW i SSB jako 3D2AG/p na pasmach 160-6 metrów, koncentrując się na wyższych pasmach.
Ma nadzieję być aktywnym w eterze co najmniej do 25 października, aby wziąć udział w CQ WW DX SSB Contest. Należy pamiętać, że na wyspie nie będzie miał dostępu do internetu, a na CW będzie korzystał z ręcznego klucza telegraficznego i prowadził papierowe logi, które zostaną zdigitalizowane po wyprawie. QSL przez Club Log's OQRS i LoTW.

5H - (Tanzania): Tev, TA1HZ, będzie pracował na placu budowy w Tabor w Tanzanii, do końca 2025 roku. W wolnym czasie ponownie będzie aktywny jako 5H8HZ na pasmach 40-10 metrów, koncentrując się na 40, 30, 12 i 10 metrach. QSL przez LoTW i eQSL; logi będą również dostępne na Club Log.

5X - (Uganda): Don, G3XTT, jako 5X1DF (CW i trochę FT8) oraz Alan, G3XAQ, jako 5X1XA (CW), będą aktywni z Ugandy w dniach 13-27 listopada. Ich główną aktywnością będzie udział w CQ WW DX CW Contest, w którym będą startować jako Single Band. QSL dla 5X1DF przez G3XTT; QSL dla 5X1XA przez
OQRS G3SWH (https://www.g3swh.org.uk/decision.html).

6Y - (Jamajka): Neil, G0RNU, będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako 6Y/G0RNU z Jamajki (NA-097) od 23 października do 6 listopada. Będzie nadawał na SSB i digi na pasmach 40-6 metrów. Swoje częstotliwości, tryby i godziny

aktywności będzie zamieszczał na https://www.qrz.com/db/6Y/G0RNU. QSL przez eQSL.
7Q - (Malawi): Gerry, W1VE, weźmie udział w CQ WW DX SSB Contest jako 7Q2T. Będzie zdalnie obsługiwał stację Dona, 7Q5M, i będzie również aktywny na pasmach 160-6 metrów przed zawodami. QSL przez LoTW.

EP - (Iran): Grupa "młodych perskich radioamatorów", którzy chcą doświadczyć "radości DXowania w terenie", będzie aktywna jako EP9KNA w dniach 24-25
października. Będą nadawać na SSB i CW na pasmach 40, 20, 15 i 10 metrów
z Namakabrud, położonego na wybrzeżu Morza Kaspijskiego. QSL zgodnie z
instrukcjami operatorów.

FG - (Gwadelupa): Philippe, F1DUZ, ponownie będzie aktywny jako FG4KH z Gwadelupy (NA-102) od 22 października do 6 listopada, w tym również w CQ WW DX SSB Contest. QSL przez LoTW, eQSL lub przez F1DUZ.

HR - (Honduras): K1XM, K2TR, KQ1F, N2WQ i W1UE wezmą udział w CQ WW DX SSB Contest jako HQ9X z wyspy Roatan (NA-057), Honduras. Będą tam od 19 do 29 października, z "pewną aktywnością" również między 29 października a 15 listopada. QSL przez KQ1F.

I - (Włochy): Klub ARC Global Service Centre ONZ (4U1GSC) w Brindisi ponownie jest aktywny jako 4U24OCT do końca października. Specjalny znak wywoławczy upamiętnia Dzień Narodów Zjednoczonych (24 października). Pod względem DXCC liczony jako Włochy. QSL przez 9A2AA.

J6 - (Saint Lucia): Steve, NY3B, ponownie będzie aktywny jako J68SS z Saint Lucia (NA-108) w dniach 22-29 października. Będzie jednym z operatorów J62K podczas CQ WW DX SSB Contest. QSL dla J68SS przez domowy znak i LoTW; QSL dla J62K przez LoTW lub bezpośrednio do K9HZ. QSOs zostaną również przesłane
do Club Log, eQSL i QRZ Logbook.

KH9 - (Wyspa Wake): Tom, NL7RR, ponownie będzie aktywny w wolnym czasie jako NL7RR/KH9 z Wyspy Wake (OC-053) po 22 października przez dwa tygodnie. Zazwyczaj nadaje na SSB na pasmie 20 metrów między 06:00 a 08:00 UTC. QSL bezpośrednio na znak domowy.

TR - (Gabon): Roland, F8EN, ponownie będzie aktywny jako TR8CR z Gabonu, począwszy od końca października przez co najmniej trzy miesiące. Będzie nadawał tylko na CW. QSL przez F6AJA; logi będą dostępne na http://LesNouvellesDX.fr/voirlogs.php.

V4 - (Saint Kitts): Gary, G0FWX, ponownie będzie aktywny jako V47FWX z Saint Kitts (NA-104) w dniach 16-23 października. QSL przez OQRS M0URX (https://www.m0urx.com/oqrs) dla kart direct i przez biuro.

V7 - (Wyspy Marshalla): Don, KW7R, jest obecnie aktywny jako V73KW z Wysp Marshalla. Przebywa tam w ramach pracy do września 2025 roku. W wolnym czasie nadaje na CW i FT8 na różnych pasmach. QSL przez LoTW.

VE - (Kanada): Andy, VE1ANF, będzie aktywny jako VE1ANF/9 z Wyspy Lameque (NA-068) w dniach 18-20 października. QSL przez OQRS Club Log, LoTW lub przez domowy znak.
VP8 - (Falklandy): Gerben PG5M, będzie aktywny jako VP8G z Falklandów (SA-002) w dniach 15-25 listopada. "VP8 nie znajduje się wysoko na liście najbardziej
poszukiwanych dla SSB i digi", zauważa, "ale dla CW zajmuje miejsce nr 30 na świecie i nr 27 dla Europy". Planuje ustawić dwie stacje i, jeśli to możliwe, nadawać zarówno na CW, jak i FT8 (korzystając z MSHV) jednocześnie. Plany obejmują aktywność na pasmach 40-6 metrów. QSL przez OQRS M0OXO i LoTW. Więcej informacji na https://dx.to/vp8g/.
Nadchodzące zawody:

CQ World-Wide DX Contest SSB: https://cqww.com/rules.htm r11; 26-27.10.2024 r.

Info. Marcin SP3BBS

13. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

Marconi Memory Contest (MMC) 144 MHz CW - zawody telegraficzne organizowane przez włoskich krótkofalowców pod patronatem IARU R1, pasmo 144 MHz, zawody odbędą się w sobotę/niedzielę 2/3 listopada, w godz.14:00-14:00 UTC. Regulamin: http://www.ari.it/english-area/vhf/6495-49th-marconi-memorial-contest-vhf.html Dzienniki wyłącznie w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez strony o adresach https://iaru.oevsv.at/ (adres wskazany przez organizatora) oraz do krajowego managera poprzez stronę o adresie http://vhfcontests.pk-ukf.pl/.
Przed zawodami została uruchomiona funkcja "Kto i skąd będzie QRV". Bezpośredni link: https://pk-ukf.pl/zawody/kalendarz-zawodow-vhf-uhf-shf/kto-i-skad-bedzie-qrv/.
Są to największe europejskie zawody dla telegrafistów w paśmie 144 MHz, organizowane i rozliczane przez włoskich krótkofalowców zrzeszonych w Associazione Radioamatori Italiani (ARI). Zawody o pełnej nazwie 52th Marconi Memorial Contest VHF - IARU Region 1 (często używany skrót - MMC) mają wieloletnią (1978) tradycję i odbywają się w telegraficznym wycinku pasma 144 MHz. Co roku bierze w nich udział kilkuset operatorów z całej EU, w tym znacząca liczba stacji SP. Regulamin zawodów, obowiązujący w 2024 roku jest identyczny z Regulaminem Ogólnym Zawodów IARU R1, co można sprawdzić pod adresem: http://www.ari.it/english-area/vhf/6495-48th-marconi-memorial-contest-vhf.html, porównując je ze sobą. Wskazanie w tych obu Regulaminach dozwolonych form korzystania z popularnego klastra ON4KST znacznie ułatwia nawiązanie dalekich łączności na kapryśnym już o tej porze roku paśmie 144 MHz.

Guglielmo Marconi /1874-1937/

Włoski fizyk i konstruktor. Jeden z pionierów radia i przemysłu elektronicznego. Laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1909 za wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej. (Wikipedia)


SPAC 144 MHz - zawody aktywności UKF i odbędą się we wtorek, 5 listopada 2024, w godzinach 18:00-22:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie: http://spac.pk-ukf.pl/.

Uwaga - ze względu na zmianę czasu wszystkie zawody SPAC, jak również odbywające się podobnie jak w SP, zawsze we wtorki, zawody aktywności w krajach sąsiednich (DL, LA, SM, OZ, LY, YL) zmieniły godziny trwania na 18:00 - 22:00 UTC, jednak czas lokalny, w którym odbywają się zawody w SP, pozostaje bez zmian (19:00-23:00).

VHF FT8 Activity 144 MHz, zawody odbędą się w środę 6 listopada 2024, w godz. 17:00-21:00 UTC, organizatorem jest Stowarzyszenie BANAT. Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

LY VHF Open 144 Mhz Marathon 2024 - maraton litewski odbędzie się w niedzielę 13 października 2024 r. w godz. 17.00-18.59 UTC. Regulamin: https://rc.ktu.lt/viewtopic.php?t=75.

Info. Stanisław SQ2EEQ


IV. Silent Keys
_______________________________________________________
SP2BUC SK

W dniu 17 października 2024 r. w wieku 74 lat na zawsze opuścił społeczność krótkofalarską Leszek Pawlak SP2BUC z Gdańska, wieloletni członek Polskiego Związku Krótkofalowców w Pomorskim OT PZK (OT-09).
Śp. Leszek do końca swoich dni był koleżeńskim i bardzo aktywnym krótkofalowcem. Pogrzeb Śp. Leszka SP2BUC odbędzie się w najbliższy czwartek 24.10.2024 r. o godzinie 12:30 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.

Cześć jego pamięci.

Zarząd POT PZK

Informację przekazał Jurek SP2BIK.

_____________________________________________________________________
__________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP6MI, Wojciechowi SP3U, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Jerzemu SP2BIK, Janowi SP7TOP, Andrzejowi SP5AHT, Tomkowi SP5LOT, Robertowi SQ5RB, Krzysztofowi SP7WME, Eugeniuszowi SQ9HZM, Januszowi SP1TMN, Krzysztofowi SP7WME,

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na adres e-mail Redakcji: redakcja@pzk.org.pl.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@pzk.org.pl.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.

Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00. Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne. Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny. Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E, Piotr SP8MRD i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK. W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK. Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej " Komunikatem sekretariatu ZG PZK "). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.

Redakcja Komunikatów PZK.


UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".