Komunikat PZK 32/24 z dnia 07.08.2024
Dodane przez sp2jmr dnia 2024-08-08 / 10:05
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 32/2024 z dnia 7 sierpnia 2024 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.



I. Wydarzenia

2. Zaproszenie na zlot krótkofalowców-karawaningowców

Serdecznie zapraszamy sympatyków karawaningu, biwakowania, osoby używające radia ręcznego podczas podróży, urlopu czy też chcących spróbować łączności radiowej na pierwsze integracyjne spotkanie Krótkofalowców-Kempingowców. Jest nas już około 1200 osób na Facebookowej grupie Amateur Radio Caravaning.
Spotykamy się w pierwszy weekend (6-8) września 2024 na tzw. górce papierkowej. Znajduje się ona na styku województw łódzkiego, opolskiego i śląskiego, w okolicy miejscowości Jaworzno, gmina Rudniki powiat Olesno.
Gwarantujemy, że nie zabraknie miejsca na postawienie przyczepy, kampera czy namiotu.
Nasze motto brzmi: "U nas nikt nie stoi za płotem".

Zapewniamy toalety typu Toi-Toi oraz beczkowóz z wodą. Nie dysponujemy prądem ani łazienkami, ale gwarantujemy niezapomnianą przygodę. W miarę możliwości sugerujemy zabranie własnych agregatów.
Wyżywienie we własnym zakresie. Mile widziane grile.

W czasie spotkania odbędą się panele dyskusyjne na następujące tematy:

1. Jak rozpocząć swoją przygodę z karawaningiem
2. Jak przystosować kampera, przyczepę do realizacji wypraw czy ekspedycji radiowych.
3. Testy łączności na pasmach od 3,5 MHz do 241 GHz
4. CB radio, PMR jako dodatkowe źródła łączności na wakacjach czy w sytuacjach zagrożeń i kataklizmów.
5. Jak używać radia na wypadek konfliktu wojny czy kataklizmu.
6. Prepersi- wariaci czy fachowcy. Co warto mieć w swoim plecaku ewakuacyjnym?

Można zabrać ze sobą radia oraz akcesoria radiowe lub kamperowe którymi już się nacieszyliśmy, może kupi je nasz kolega z kampera czy namiotu obok.
W trakcie zlotu rozgrywane są na UKF najważniejsze zawody w paśmie 2 m IARU VHF.
Organizator przygotuje stację, na której będzie można popracować w zawodach oraz wesprzeć punktami nasz najsilniejszy kontestowy team SN7L w walce o 1. miejsce w Europie.
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaka będzie frekwencja uczestników. Dlatego prosimy o wstępne potwierdzanie chęci udziału w tym zlocie ( sp7vc@wp.pl)
Prosimy również o zabranie ze sobą worków na śmieci i po zlocie o zabranie ich zapełnionych ze sobą, jak z każdego biwaku, bo niestety nie będzie kontenera śmieciowego.
Impreza jest bezpłatna, przywozicie z sobą tylko dobry humor i sprawy aprowizacyjne.
My gwarantujemy pogodę, lepszą lub gorszą, miejsce na górce, ciekawe tematy dyskusyjne, fajną atmosferę.
Serdecznie zapraszamy

W imieniu Grupy Amateur Radio Caravaning:
Przemek SP7VC sp7vc@wp.pl
Tomek SP9GKS sp9gks@wp.pl


3. Field Day już 7-8 września!


Field Day (IARU Region 1 Field Day, SSB) to dobry pomysł na wspólną aktywność klubową, w gronie znajomych lub indywidualnie. To szansa na praktyczne sprawdzenie się w wielu obszarach: praca w terenie, zasilanie awaryjne, projektowanie, budowa anten. Przede wszystkim jest to dobra zabawa i często nowe doświadczenia. Przy dobrej organizacji najbliższe zawody 7-8 września mogą być dodatkowo okazją na pokazanie lokalnej społeczności kim jesteśmy jako krótkofalowcy i jak możemy być cenni w różnych sytuacjach.
IARU Region 1 Field Day nadal nie jest tak popularny w Polsce, jak w innych krajach. Jednak wspólnie możemy to zmienić już 7-8 września 2024. Zawody odbywają się zawsze w pierwszy pełny weekend września (sobota 13.00 UTC do niedzieli 12.59 UTC). Dla polskich krótkofalowców termin ten nie jest do końca szczęśliwy, ponieważ pokrywa się z corocznym Zjazdem Technicznym w Burzeninie. Jeśli jednak nie wybieracie się na Zjazd, to gorąco zachęcam do startu i podjęcia wyzwania.
Stacje pracują na pasmach: 160, 80, 40, 20, 15, 10 metrów. Wyposażenie stacji terenowej musi składać się z przenośnego sprzętu, przenośnych anten i zasilania niezależnego od sieciowego.
Używanie wcześniej zainstalowanego sprzętu nie jest dozwolone. Montaż stacji jak i anten, można rozpocząć dopiero na 24 godziny przed rozpoczęciem zawodów.
O czym warto dodatkowo pamiętać?
Niedozwolone jest mocowanie anten do domów lub innych stałych budynków, a odległość do zamieszkałych domów musi wynosić co najmniej 100 m. Szukając miejsca spełniającego te wszystkie warunki wiele osób wybiera lokalizacje całkowicie na uboczu.
W tym roku gorąco zachęcam przede wszystkim, żeby spróbować i zabrać radio w teren. Jeśli waszym priorytetem numer jeden nie jest głównie najwyższy wynik, to dodatkowo zachęcam - rozważcie również inną strategię - wybór miejscówki, która spełni wymogi regulaminowe i jednocześnie będzie widoczna.
Tzn. blisko uczęszczanego deptaka lub dowolnego innego punktu na mapie, gdzie w weekend mogą być ludzie. Dzięki temu zyskamy szasnę na to, że ktoś nowy w trakcie zawodów pozna krótkofalarstwo - zauważy was, podejdzie, zada pytanie, zeskanuje kod QR lub zabierze ulotkę.
Oczywiście pamiętajcie: bezpieczeństwo jest najważniejsze. To zawsze musi być miejsce, gdzie możecie bezpiecznie rozstawić stację.
My wesprzemy was w przygotowaniach - gotowy do wydruku pakiet przydatnych materiałów udostępnimy na dwa tygodnie przed wydarzeniem.
Ciąg dalszy o "Field Day" już za tydzień. Jeśli lubicie zabierać radio w teren, to koniecznie napiszcie do nas i podzielcie się wskazówkami, radami, zdjęciami - udostępnimy je w kolejnym wydaniu Komunikatu. E-mail: sp5e@pzk.org.pl.
Link do Contest Calendar:
https://www.contestcalendar.com/contestdetails.php?ref=105

Info. Krzysztof SP5E

4. Zostań operatorem stacji okolicznościowej

Każdy z nas nie raz wołał stację, do której pile-up ciągnie się od Azorów po Ural, a jak jest po drugiej stronie?
Jeżeli chciałbyś spróbować swoich sił w pracy stacji okolicznościowych, to jest to propozycja dla Ciebie!
Marcin SP6MI zbiera zespół operatorów do wspólnej realizacji stacji okolicznościowych pod patronatem Polskiego Związku Krótkofalowców.
Zgłoszenie skieruj na adres sp6mi@pzk.org.pl, w treści napisz swój znak, lokalizację, pasma i emisje, na których możesz pracować oraz przybliżoną dostępność czasową w najbliższych miesiącach.

Info. Krzysztof SP5E

5. Dyplom "Halo tu Błyskawica"

Dyplom jest wydawany dla upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, konstruktora radiostacji Antoniego Zębika SP7LA oraz udziału krótkofalowców polskich, inżynierów, techników i spikerów Polskiego Radia, którzy przyczynili się do pracy radiostacji w okresie Powstania Warszawskiego.
Dyplom wydawany jest za łączności w okresie od 01.08.2024 do 04.10.2024
Warunkiem zdobycia dyplomu jest zdobycie na pasmach KF
- stacje SP 80 pkt
- stacje EU i DX 20 pkt
Dyplom dostępny jest dla stacji SWL.
Łączność ze stacją HF60B lub HF80B jest obowiązkowa.
Nie wymaga się potwierdzenia QSO kartami QSL.
Punkty przydzielają następujące stacje:
- HF60B i HF80B 20 pkt
- kluby SP5CI, SP5PMD, SP5PAT 15 pkt
- SP5DU, SP5BK, SQ5ABF, SQ5ABG 5 pkt
UWAGA :
Zalicza się łączności na innym paśmie, inną emisją i uzyskane w zawodach.

Zgłoszenia z wykazem nawiązanych łączności proszę wysyłać na adres: garkowo202@gmail.com

Stare Garkowo 2024.07.22 Organizatorzy

6. Dyplom "80. Rocznicy Zestrzelenia Liberatora B-24 GR-S w Nieszkowicach Wielkich"

Dobrzycki Klub Krótkofalowców SP3PDO, oraz kol. Jacek SP9CJM organizują w dniach 10-22 sierpnia 2024r. akcję dyplomową mającą na celu upamiętnienie 80. Rocznicy zestrzelenia samolotu RAF Liberator B-24 GR-S, wykonującego zrzut dla walczącej Warszawy.
Chcąc uzyskać Pamiątkowy dyplom, operatorzy stacji i swl muszą zgromadzić min..80pkt.
Punkty przydzielać stacje okolicznościowe SP80LNW i SO80LNW (łączności obowiązkowe ), oraz stacje współpracujące. Dla operatora i stacji swl, która zgromadzi największą ilość punktów przewidziane są puchary.
Patronat nad całością akcji dyplomowej objął Wójt Gminy Bochnia Marek Bzdek
Informacja o regulaminie jest pod znakiem SP80LNW na crz.com.

Ino. SP3TYJ Dariusz

7. Spotkanie krótkofalowców na Kopie Biskupiej

Kopa Biskupia to nieformalna siedziba opolskich krótkofalowców i radioamatorów. W sobotę i niedziele (3 i 4 sierpnia) spotkali się na niej osobiście, żeby odnowić kontakty z ludźmi znanymi z eteru.
"Nowa Trybuna Opolska" zamieściła obszerny fotoreportaż z tego spotkania. Można go obejrzeć pod poniższym linkiem.
https://nto.pl/krotkofalowcy-na-kopie-biskupiej-na-co-dzien-lacza-sie-na-falach-raz-do-roku-chca-sie-spotkac/ar/c1-18722127
A od uczestników wiemy, że było ono bardzo udane.

Foto. za Nową Trybuną Opolską widoczne w wersji PDF

Info. Krzysztof SP6DVP

8. Krótkofalowcy na zlocie rezerwistów.

W czasie trwania III Zlotu Rezerwistów Marynarki Wojennej od dnia 23-25 sierpnia 2024r. Będzie możliwość za przeprowadzenie łączności z stacją okolicznościową SP0SRMW lub SP7PRM okolicznościowego Dyplomu.
Zgłoszenie o dyplom należy w tytule wpisać: III zlot Marynarzy oraz dokładny swój znak SQ8BR.
na adres e-mayl: sp7prm@wp.pl

inf. Dariusz SP3TYJ


9. II rejs po Brdzie bydgoskich krótkofalowców

Bydgoski Oddział Terenowy PZK (OT04) 13 sierpnia br o godz. 17.00 organizuje drugi kolejny rejs po Brdzie na statku spacerowym "Fantazja". Rejs odbędzie się na praktycznie całym żeglownym odcinku Brdy, aż do Brdyujścia. Przewidywana jest także praca radiostacji z tzw. "starej" i "nowej" śluzy łączącej Brdę z Wisłą.
Udział w rejsie należy zgłaszać bezpośrednio drogą e-mailową lub tel. Prezesowi Bydgoskiego OT PZK Grzegorzowi SQ2HCK sq2hck@wp.pl tel. 690-488-209.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt zależy od ilości uczestników.

Info. Piotr SP2JMR


II. Sport

10. Informacje nie tylko DX-owe

8P - Barbados: Philipp, OE6MCX będzie aktywny jako 8P9MC z Barbadosu NA-021 w dniach 4-12 sierpnia. Będzie pracować na SSB, FT8 i FT4 od 40 do 6 metrów. QSL via znak domowy.

C2 - Nauru: Niemiecki zespół w składzie DG2RON, DJ5IW, DJ7TO, DJ9KH, DK3CG, DK5WL, DL1KWK, DL2RNS, DL4SVA, DL6KAC, DL6KVA, DL7JOM, DL7VEE i DL8LAS będzie aktywny jako C21MM z Nauru OC-031 w dniach 11-27 października.
Sześciu członków zespołu przyjedzie 11 października, reszta zespołu dotrze 14 października na kolejne 12 dni. Na FT8 będą używać MSHV multi-stream, ale jest możliwość użycia również SuperFox-WSJT-X. QSL via OQRS lub DL4SVA. Więcej informacji znajduje się na https://c21mm.mydx.de/

DU - Filipiny: 4F1PH i DU1MS będą aktywni jako DZ9TI z wyspy Taganak OC-225 w dniach 3-5 sierpnia. Zobacz https://www.facebook.com/REC.org.ph/ po więcej szczegółów. QSL via DZ1REC.

F - Francja: Klub F8KGH będzie aktywny jako TM80DP w dniach 9-27 sierpnia, aby upamiętnić 80. rocznicę lądowania alianckiej inwazji na Prowansję podczas II wojny światowej 15 sierpnia 1944 r. QSL przez biuro.

HL - Korea Południowa: 6K2CFI i DS1TUW będą aktywni jako D93H z wyspy Taehuksan AS-093 od 15 do 17 sierpnia. QSL via OQRS lub DS1TUW. Live stream na https://clublog.org/livestream/D93H

J6 - Saint Lucia: Seth, N4XTT będzie aktywny wakacyjnie jako J6/N4XTT z Saint Lucia NA-108 pomiędzy 10 a 17 sierpnia. Będzie QRV na CW, SSB, FT8 i FT4 od 40 do 10 metrów. QSL via OQRS i LoTW.

LY - Litwa: LY35BW i LY35A będą aktywni w dniach 1-31 sierpnia, aby uczcić 35. rocznicę Bałtyckiej Drogi. 23 sierpnia 1989 r. setki tysięcy ludzi utworzyły ludzki łańcuch łączący Estonię, Łotwę i Litwę, domagając się przywrócenia niepodległości państw bałtyckich. Specjalna nagroda jest dostępna na https://www.qrz.com/db/LY35BW

S9 - Wyspy Świętego Tomasza i Książęca: Międzynarodowy zespół Roman 5B4AQN, Jorge CT1BOL, Jose CT1EEB, Rigo HI8RD, Max I8NHJ, Kimo KH7U, Angus KJ7KOJ, Ralph K0IR, Al K3VN, Bill N2WB, Tom N4XP, Mike N6MZ, Dave WB4JTT i Robin W7YED będzie aktywny jako S9Z z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej AF-023 w dniach 11-20 listopada.
Będą aktywni na SSB, CW i emisjach cyfrowych od 160 do 6 metrów, a także na 70 cm EME. Więcej informacji na https://s9z.org/ oraz https://www.facebook.com/groups/805821064953030/

SM - Szwecja: Kjell, SM4DDS będzie ponownie aktywny jako 7S5A z wyspy Stora Alo/Boko EU-177 w dniach 31 lipca do 5 sierpnia. QSL via OQRS, LoTW, lub znak domowy.

UA9 - Rosja (Część Azjatycka): Mikhail, RA1ALA i Valery, RA9J będą aktywni jako RI0KA z wyspy Ayon AS-038 w dniach 13-27 sierpnia. QSL via OQRS lub RZ3EC.

YB - Indonezja: Z okazji 79. rocznicy proklamacji niepodległości Republiki Indonezji (17 sierpnia 1945 r.), stacje okolicznościowe 8H79RI, 8H79I, 8H79N, 8H79D, 8H79O, 8I79N, 8I79E, 8I79S, 8I79I i 8I79A będą QRV w dniach 10-18 sierpnia. Do zdobycia dyplom https://award.orari.or.id

YO - Rumunia: YQ60YODXC nadaje z okazji 60. rocznicy YO DX Club przez cały sierpień. Do zdobycia są certyfikaty https://www.qrz.com/db/YQ60YODXC

ZA - Albania: Luca, IU3MDI będzie aktywny jako ZA/IU3MDI z Albanii w dniach 3-17 sierpnia. QSL przez LoTW, eQSL lub biuro.

AFRYKAŃSKA TRASA: Pista, HA5AO będzie aktywny z czterech afrykańskich krajów w następujących terminach:
- 3-13 września: Zimbabwe jako Z22AO (region Parku Narodowego Zambezi, KH21ww)
- 14-23 września: Zambia jako 9J2AO (region Wodospadów Wiktorii, KH22wc)
- 24 września - 4 października: Botswana jako A25AO (Park Narodowy Chobe, KH22oc)
- 5-14 października: Namibia jako V5/HA5AO (region Katima Mulilo, KH22dm)
Będzie nadawać na CW, SSB, RTTY i FT8 (F/H) od 80 do 6 metrów. QSL via HA5AO OQRS. Szczegóły na stornie https://ha5ao.com/index.php/dxped

Zawody 10 - 11 sierpnia 2024 r.
Worked All Europe CW https://www.darc.de/der-club/referate/conteste/wae-dx-contest/en/

Pozdrawiam Adam SQ9S

11. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

Za kilka dni Perseidy..! Najsilniejszy rój w roku. W związku z tym:
144 MHz Meteorscatter Sprint Contest 144 MHz. To już 10/12 sierpnia 2024, godz. 15.00 - 14.59 UTC, organizator MMMoon VHF, logi do 15 września 2024. Regulamin https://www.mmmonvhf.de/ctestinfo.php

LY VHF Open Marathon 2024 144 Mhz, maraton litewski, niedziela 11 sierpnia 2024 r, godz. 17.00-18.59 UTC. Regulamin https://rc.ktu.lt/viewtopic.php?t=75

SPAC 432 MHz, to zawody aktywności UKF i odbędą się we wtorek, 13 sierpnia 2024, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
SPAC 70 MHz, to zawody aktywności UKF. Odbędą się w czwartek, 15 sierpnia 2024, godz. 17:00 - 21:00 UTC
Regulamin https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Wszystkie zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie http://spac.pk-ukf.pl/

UHF FT8 Activity 432 MHz, środa 14 sierpnia 2024, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator Stowarzyszenie BANAT, regulamin https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

ES/LY/YL OPEN VUSHF CHAMPIONSHIPS 144 - 1296 MHz, sobota 17 sierpnia 2024, godz. 15.00 r11; 17.00 UTC (do 2023 były to estońskie zawody Polny Dzień), regulamin na stronie https://www.erau.ee/en/es-open-contests

LY VUSHF Contest 144 MHz 10 GHz, sobota 17 sierpnia 2024, godz. 15.00 - 21.00 UTC, organizator LRMD, regulamin http://www.qrz.lt/ly2sa/rules1.htm

62 Zjazd Stowarzyszenia PK UKF i 23 Zjazd Techniczny UKF, Zieleniec 16-18 sierpnia 2024 z udziałem gości z 9A, DL, OK, OM. W programie praca przewoźnej stacji Kłodzkiej Grupy EME na pasmach 2.3 GHz i 24 GHz oraz liczne referaty techniczne i prezentacje. Szczegółowy program zjazdu https://pk-ukf.pl/62-zjazd-pk-ukf/

Stanisław SQ2EEQ


III. Silent Keys
______________________________________________________________________
SP9RRL SK

W dniu 20 lipca br., w wieku 74 lat, odszedł do Domu Pana kolega Stanisław Mikrut SP9RRL, aktywny i lubiany krótkofalowiec z Nowego Sącza, emerytowany maszynista PKP. W ostatniej drodze na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu w dniu 24 lipca towarzyszyli mu sądeccy krótkofalowcy z klubu SP9RNS.
Cześć Jego pamięci.
Marek SP9IZV
____________________________________________________________________
SP5ADE SK

W dniu 25 lipca w wieku 74 lat do krainy wiecznych DX-ów odszedł Zenon Żurawski SP5ADE. Swoją krótkofalarską przygodę Zenek rozpoczął w Warszawie w klubie SP5PPK i Praskim OT PZK, ale trudne miejskie warunki antenowe nie dawały komfortu pracowania na pasmach. Aktywność Zenka rozpoczęła się po przeprowadzce na wieś do Nowego Garkowa, gdzie nie było już problemów antenowych. W ostatnim czasie bardzo intensywny brał udział w zdobywaniu dyplomów zarówno dla Siebie, jak i dla stacji klubowych. Prawie codziennie można było usłyszeć wywołanie na paśmie 80 i 40 metrów. Zajmował się także majsterkowaniem, a drugim Jego hobby było wędkarstwo. Od kilku lat był członkiem Rybnickiego OT PZK. W imieniu Prezesa OT 31, Koleżanek i Kolegów krótkofalowców OT i Północnego Mazowsza w dniu 27 lipca na miejscowym cmentarzu w Szreńsku pożegnał go Wiesław SQ5ABG.
Wyrazy współczucia dla żony Władysławy i Rodziny.
Wiesław SQ5ABG
__________________________________________________________________
SQ7B SK

W dniu 6 sierpnia br. na zawsze opuścił nasze szeregi Andrzej Buras SQ7B były bardzo aktywny Award Manager PZK. Śp. Andrzej Pozwolenie w SRA uzyskał w 1994 i rozpoczął pracę pod znakiem SQ7BCG. Na KF pracował od 1995, a od czerwca 2003 zmienił znak na SQ7B. Członkiem PZK był od pierwszego dnia uzyskania licencji do połowy 2018 roku. Był członkiem Klubu dyplomowego SPHC i SPAC, 360 dyplomów. Od kwietnia 1999 roku był członkiem DIG. Należał również do PK-RVG, do klubu DQSO jak i do rAMSATr1; za QSO via satelity. Przeprowadził ponad 60 tys. QSO, posiada 270 potwierdzonych krajów, a emisjami cyfrowymi 217 krajów. Prawie 8 lat był Award Managerem Świętokrzyskiego OT PZK, wydawał 8 dyplomów i wyekspediował w świat ponad 1000 dyplomów. W 1999 roku zorganizował w Górach Świętokrzyskich zjazd rŁowców Dyplomówr1;. Od 2001 roku przez 6 lat był organizatorem zawodów rAndrzejkowychr1;, które były oficjalnymi zawodami polskiej Sekcji DIG. Angażował się w różne akcje społeczne np. pracował pod znakiem SN0WKI przy tworzeniu województwa Świętokrzyskiego. W 2000 roku był jedynym Polakiem biorącym udział w wyprawie na Howerlę w 70 rocznicę pierwszej ekspedycji DX-owej, a w 2005 roku pracował w zespole SN75PZK z okazji 75 rocznicy powstania PZK pod znakiem SN75BCG. Aktywny jako współorganizator SN0AK z Wykusu, SN7DYM z Dymarków, SP0BOD z Bodzentyna 3Z7WAC z Wąchocka, SN0HAC z Nowej Słupi. Aktywny wszystkimi rodzajami emisji, a ostatnio niemal wyłącznie w zawodach za które otrzymał kilkanaście dyplomów. Gdy zdobywał dyplom IOTA był trzecim Polakiem, który taki dyplom otrzymał. Prestiżowy dyplom rWAZ-RTTYr1; posiada z numerem 143. Posiada dyplomy z wszystkich kontynentów w tym wiele bardzo trudnych do zdobycia.
Cześć Jego pamięci.

Info. Dominik SQ7OXU
____________________________________________________________________
______________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Grzegorzowi SQ2HCK, Markowi SP9IZV, Przemkowi SP7VC, Dariuszowi SP3TYJ, Krzysztofowi SP6DVP, Dominikowi SQ7OXU, organizatorom akcji dyplomowej "Halo tu Błyskawica",

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adres e-mail Redakcji redakcja@pzk.org.pl


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl , sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.

Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".