Komunikat PZK 30/24 z dnia 24.07.2024
Dodane przez sp2jmr dnia 2024-07-24 / 20:03
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 30/2024 z dnia 24 lipca 2024 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .


I. Sprawy organizacyjne


1. OPP

Miło nam poinformować, że Polski Związek Krótkofalowców za rok 2023 otrzymał największą od wielu lat kwotę z tyt. 1,5% od należnych podatków, która wynosi 82366,20 zł. Dziękujemy darczyńcom za zaufanie i przekazane środki, a Prezydium ZG PZK poprzedniej kadencji oraz wszystkim zaangażowanym z Oddziałów Terenowych za skuteczną promocję naszego stowarzyszenia. Oddziały Terenowe zachęcamy do korzystania z przypisanych im środków. Oczywiście zgodnie z Ustawą przypominamy, że środki z OPP nie są przeznaczone na działalność organizacyjną, lecz na prowadzone przez PZK przedsięwzięcia społecznie użyteczne w dziedzinach wymienionych w art. 4 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku.

Info. Wojtek SP3U - skarbnik PZK


2. Twoja perspektywa

Zgodnie z obietnicą zapraszam do udziału w badaniu: https://forms.office.com/e/yrerNqkWrJ . Jako nowy prezes Polskiego Związku Krótkofalowców, chciałbym poznać możliwie najszerzej aktualną perspektywę wszystkich radioamatorów w Polsce - członków PZK, jak również poza organizacją. Wasze opinie są dla mnie niezwykle cenne, ponieważ każdy wnosi do naszej społeczności unikalne spojrzenie i doświadczenie. Tym bardziej chciałbym je poznać w temacie naszego związku, klubów, wydarzeń oraz kierunków rozwoju. Badanie jest całkowicie anonimowe i nie zbieramy w nim żadnych danych osobowych. Możecie czuć się swobodnie dzieląc się swoimi myślami bez obaw o prywatność. Ten link będzie aktywny do 31 lipca 2024. Jeśli natomiast masz pomysł, inicjatywę, chcesz aktywnie działać, wspierać PZK lub stworzyć coś wspólnie z nami to zachęcam równolegle do kontaktu via e-mail: sp5e@pzk.org.pl. 

Info. Krzysztof SP5E


3. Zaproszenie na panel dyskusyjny dla działaczy PZK i nie tylko

Drogie działaczki i działacze, członkowie naszej organizacji. Niezwykle miło mi zaprosić Was na Panel Dyskusyjny organizowany w ramach Zjazdu Technicznego Krótkofalowców 2024 w Burzeninie. Tematem panelu będą kluby - nasze podstawowe jednostki organizacyjne. Obecnie w Polsce w wielu organizacjach radio-amatorskich funkcjonuje niezliczona ilość aktywnych i nieaktywnych klubów krótkofalarskich. I tak samo jak dużo ich jest, tak dużo jest pomysłów na ich realizację. Wspólna dyskusja pozwoli nam na wymianę doświadczeń, a przede wszystkim na określenie jednej wspólnej listy zadań klubu i organizacji, w której takowe kluby działają. Panel oczywiście będzie moderowany i utrwalany. 

Info. Tomasz Rybak SP5RT - Członek Prezydium PZK ds. innowacji i PR.


II. Wydarzenia


4. Field Day już 7-8 września!

Field Day (IARU Region 1 Field Day, SSB) to dobry pomysł na wspólną aktywność klubową, w gronie znajomych lub indywidualnie. To szansa na praktyczne sprawdzenie się w wielu obszarach: praca w terenie, zasilanie awaryjne, projektowanie, budowa anten. Przede wszystkim to dobra zabawa i często nowe doświadczenia. Przy dobrej organizacji najbliższe zawody 7-8 września mogą być dodatkowo okazją na pokazanie lokalnej społeczności, kim jesteśmy jako krótkofalowcy i jak cenni możemy być. IARU Region 1 Field Day nadal nie jest tak popularny w Polsce, jednak wspólnie możemy to zmienić już 7-8 września 2024. Zawody odbywają się zawsze w pierwszy pełny weekend września (sobota 13.00 UTC do niedzieli 12.59 UTC). Dla polskich krótkofalowców termin ten nie jest do końca szczęśliwy, ponieważ pokrywa się z corocznym Zjazdem Technicznym w Burzeninie. Jeśli jednak nie wybieracie się na zjazd to gorąco zachęcam do startu i podjęcia wyzwania. Stacje pracują na pasmach: 160, 80, 40, 20, 15, 10 metrów. Wyposażenie stacji terenowej musi składać się ze sprzętu przenośnego, przenośnych anten i zasilania niezależnego od sieciowego. Używanie wcześniej zainstalowanego sprzętu nie jest dozwolone. Montaż stacji jak i anten, można rozpocząć dopiero na 24 godziny przed rozpoczęciem zawodów. O czym warto dodatkowo pamiętać niedozwolone jest mocowanie anten do domów lub innych stałych budynków, a odległość do zamieszkałych domów musi wynosić co najmniej 100 m. Szukając miejsca spełniającego te wszystkie warunki wiele osób wybiera lokalizacje całkowicie na uboczu. W tym roku gorąco zachęcam, przede wszystkim żeby spróbować i zabrać radio w teren. Jeśli waszym priorytetem numer jeden nie jest tylko najwyższy wynik, to dodatkowo zachęcam - rozważcie również inną strategię – wybór miejscówki, która spełni wymogi regulaminowe jednak jednocześnie będzie widoczna. Tzn. blisko uczęszczanego deptaka lub dowolnego innego punktu na mapie, gdzie w weekend mogą być ludzie. Dzięki temu zyskamy szasnę na to, że ktoś nowy w trakcie zawodów pozna krótkofalarstwo - zauważy was, podejdzie, zada pytanie, zeskanuje kod QR lub zabierze ulotkę. Oczywiście pamiętajcie - bezpieczeństwo jest najważniejsze. To zawsze musi to być miejsce, gdzie możecie bezpiecznie rozstawić stację. My wesprzemy was w przygotowaniach - gotowy do wydruku pakiet przydatnych materiałów udostępnimy na dwa tygodnie przed wydarzeniem. Ciąg dalszy o „Field Day” już za tydzień. Jeśli lubicie zabierać radio w teren to koniecznie napiszcie do nas i podzielcie się wskazówkami, radami, zdjęciami - udostępnimy je w kolejnym wydaniu. E-mail: sp5e@pzk.org.pl. Link do Contest Calendar: https://www.contestcalendar.com/contestdetails.php?ref=105

Info. Krzysztof SP5E


5. Zostań operatorem stacji okolicznościowej

Organizację oraz "papierkową robotę" bierzemy na siebie! Dla Ciebie zostawiamy najlepszą część, czyli pracę na pasmach pod różnymi znakami okolicznościowymi w najbliższych miesiącach. Już dziś wyślij zgłoszenie na adres e-mail: sp6mi@pzk.org.pl w treści napisz swój znak, pasma na których możesz pracować oraz emisje. Podaj też lokalizację swojej stacji, przybliżoną dostępność czasową w najbliższych miesiącach. Spróbuj czegoś nowego i przeżyj krótkofalarską przygodę! Jesteśmy otwarci na osoby z doświadczeniem, jak również te dla których będzie to pierwsza praca pod znakiem okolicznościowym - napisz jakie masz doświadczenie w zgłoszeniu. Operatorzy YOTA mile widziani.

Info. Krzysztof SP5E
 

6. Kolejna aktywność Przemka SP7VC

Do tej pory pracowałem radiowo w paśmie 50, 70, 144 MHz- 241GHz ze 128 lokatorów. Zajęło mi to 11 lat. Długo myślałem, dokąd pojechać w okresie Perseidów w tym roku. Decyzja zapadła, że będzie to Finlandia i bardzo poszukiwane lokatory przy granicy rosyjskiej. Nie wiemy czy wszystkie zaplanowane lokatory uda nam aktywować radiowo ze względu na wojnę Rosji z Ukrainą. Niektóre z planowanych lokatorów są blisko granicy rosyjskiej i tam praca radiowa może być teraz zabroniona. Również z wielu lokatorów będę mógł pracować tylko mocą 25W. W każdym razie planujemy przemieszczać się poprzez następujące lokatory i sprawdzać, jak wyglądają z nich możliwości pracy radiowej: KP39, KP40, KP42, KP43, KP37, KP44, KP45, KP55, KP46, KP47, KP48, KP49, KP52, KP53, KP54, KP55, KP51. Będę z Kasią SQ7OYL podróżował poprzez Litwę, Łotwę, Estonię do Finlandii w terminie 29.07-16.08.2024. Będziemy jechali tam swoim radiowym kamperem. Planujemy pracę radiową w paśmie 14 MHz i w segmencie VHF 50 i 70 MHz via meteory emisją MSK144, oraz SSB i FM.

Info. Przemek SP7VC


7. Akcja dyplomowa z Limanowej

Limanowski Klub Krótkofalowców „BESKID” zaprasza nadawców oraz nasłuchowców do udziału w akcji dyplomowej "HILL CLIMB LIMANOWA - PRZEŁĘCZ POD OSTRĄ". Akcja dyplomowa przygotowana jest z okazji 15-tego Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą organizowanego przez Auto Moto Klub Limanowa. Członkowie Radioklubu „BESKID” będą pracować używając znaku okolicznościowego SN0GSMP w dniach 26 – 28 lipca 2024 na pasmach amatorskich 80m – 2m. Warunkiem zdobycia dyplomu w przypadku krótkofalowców jest przeprowadzenie łączności ze stacją SN0GSMP, natomiast stacje nasłuchowe SWL muszą przesłać log zawierający co najmniej 3 łączności przeprowadzone pomiędzy stacją okolicznościową, a innymi stacjami. Więcej informacji o akcji dyplomowej oraz pełny regulamin można znaleźć na stronie internetowej gsmp.sp9krj.pl Informacje o samym wyścigu dostępne są pod adresem wysciggorski.pl Wszystkich miłośników krótkofalarstwa zapraszamy do czynnego udziału w akcji dyplomowej.

Info. Piotr SP9NSA


III. Sport


8. Informacje nie tylko DX-owe

5H - Tanzania: Vlad, OK2WX będzie aktywny jako 5H1WX z wyspy Mafia AF-054 od 18 września do 6 października. QSL via IZ8CCW. Pełne informacje na stronie https://www.mdxc.support/5h1wx/

BY - Chiny: Stacja BI4SSB będzie aktywna z Wyspy Cheniu Shan AS-135 w dniach 25-28 lipca oraz podczas IOTA Contest. QSL via BA4TB.

CN - Maroko: Z okazji corocznych obchodów Dnia Tronu, członkowie marokańskiego ARRAM będą używać prefiksu 5C25 od 25 lipca do 5 sierpnia: np. CN8NOA będzie QRV jako 5C25NOA. Stacja główna CN8MC będzie używać znaku 5C25FT. Dzień Tronu to święto publiczne w Maroku, które upamiętnia wstąpienie na tron obecnego monarchy. Od 1999 roku obchodzone jest 30 lipca.

DL - Niemcy: Członkowie DL0HGW będą aktywni jako DL250CDF od 1 sierpnia do 30 września. Znak upamiętnia 250. rocznicę urodzin malarza Caspara Davida Friedricha, ikony niemieckiego ruchu romantycznego. Wszystkie QSO będą potwierdzane automatycznie przez biuro, eQSL i LoTW. Certyfikat będzie dostępny na https://dl0hgw.darc.de/dl250cdf.htm

F - Francja: Michel, F8GGZ, będzie aktywny jako TM24JOL w dniach 26 lipca - 11 sierpnia oraz jako TM24JPO w dniach 28 sierpnia - 8 września podczas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu 2024. QSL przez domowy znak. Oczekuje się, że kilka innych znaków będzie również aktywnych podczas letnich igrzysk olimpijskich, w tym:
- TM100OG, obsługiwany przez TM3P; QSL via F5PYI
- TM17JO, obsługiwany przez Jean-Claude'a, F1HOM z Wyspy Re EU-032; QSL przez biuro
- TM2024JO, obsługiwany przez członków klubu d'Esquerdes; QSL via F5KAI
- TM24PRS, obsługiwany przez F4DTO i F4GFE; QSL via F4DTO
- TM36JO, obsługiwany przez członków Association des radioamateurs de l'Indre; QSL via F5OHM
- TM37JO, obsługiwany przez F4ENK, F4ERS, F5CWU, F5SQM i F6FYA; QSL via OQRS F5CWU https://www.f5cwu.net/oqrs/
- TM40JO, obsługiwany przez członków REF-40 F4KLM; QSL via F6DZU
- TM73JO, obsługiwany przez F6HQP; QSL via biuro
- TM8JOP, obsługiwany przez Yves, F8LLA, jednego z 45 000 wolontariuszy, którzy będą wspierać igrzyska olimpijskie.

FP – St. Pierre & Miquelon: Wyprawa TO8FP będzie aktywna z Miquelon NA-032 w dniach 10-22 sierpnia. QSL OQRS lub przez DJ4MX.

I - Włochy: Zespół IR3M będzie aktywny z Wyspy Pellestrina EU-131 w dniach 28-30 lipca. QSL przez biuro.

IS0 - Sardynia: Dirk, DL1KVN, weźmie udział w konkursie IOTA jako IS0/DL1KVN/P z głównej wyspy Sardynii EU-024. Możliwa aktywacja jako IM0/DL1KVN/P z Wyspy Maddalena EU-041 zależy "od warunków lokalnych i zwłaszcza od rodziny". QSL via LoTW.

KH8 - Amerykańskie Samoa: Zespół KH8T (Robert K5PI, Amy KC5DJI, Don N5DD, Madison W5MJ i Keith VE7KW) będzie aktywny z Pago Pago OC-045, Samoa Amerykańskiego w dniach 2-16 września. QSL OQRS M0URX. Szczegóły na https://www.kh8t.net/

OK - Czechy: OL88YL to znak okolicznościowy dla międzynarodowej grupy operatorek YL, które będą aktywne z okolic Brna w dniach 4-10 sierpnia. QSL OQRS lub HB9FPM.

OX - Grenlandia: Emil, DL8JJ ponownie będzie aktywny jako OX/DL8JJ z Grenlandii w dniach 26 lipca - 15 sierpnia. W wolnym czasie będzie pracował na CW (10 watów, zasilanie bateryjne) z bazy w Tasiilaq NA-151 oraz z różnych miejsc na głównej wyspie NA-018.

SM - Szwecja: OZ0J, OZ2ELA, OZ3ACB i OZ9U będą aktywni jako SM/OV2E z Wyspy Senoren EU-138 w dniach 25-29 lipca. Wezmą udział w IOTA Contest. QSL via OQRS Club Log lub przez OZ0J.

VE - Kanada: Pierre, VK3KTB ponownie będzie aktywny jako VY0ERC ze stacji Eureka Amateur Radio Club na Wyspie Ellesmere NA-008 w dniach 21 lipca - 7 sierpnia. QSL via OQRS M0OXO.

VK - Australia: Tom, W1EAT będzie aktywny jako W1EAT/VK4 z Wyspy Hamilton OC-160 w dniach 25 lipca - 5 sierpnia. Aktywność w stylu wakacyjnym. QSL LoTW lub znak domowy.

YN - Nikaragua: Rafael, NN3RP będzie aktywny jako YN2RP z Nikaragui w dniach 25 lipca - 20 sierpnia. QSL przez LoTW lub bezpośrednio do NN3RP.

Zawody 27 - 28 lipca 2024 r.
IOTA Contest https://www.rsgbcc.org/hf/rules/2024/riota.shtml
Zapowiedzi https://www.ng3k.com/Misc/iota2024.html

Łączność cyfrowa. W tym FT8 w trybie Super FOX/Hound. Na stronie pojawiła się do pobrania nowa wersja WSJT-X 2.7.0-rc6 https://wsjt.sourceforge.io/wsjtx.html
Inne źródła polecają wersję 2.7.1 kolegi DG1YCB https://sourceforge.net/projects/wsjt-x-improved/files/WSJT-X_v2.7.1/

Pozdrawiam Adam SQ9S


9. Informacja DXCC Card Checkera

Witam, kilka zdań o aktualnym stanie systemów informatycznych ARRL związanych z DX-ingiem.
1. DXCC jest nadal offline. Personel DXCC nie może przesyłać żadnych aplikacji do systemu DXCC oraz ich przetwarzać. Dotyczy to aplikacji LoTW, Online DXCC i tradycyjnych aplikacji papierowych wypisywanych na formularzach pobranych ze strony DXCC. Wszystkie rankingi DXCC zatrzymały się na 13 maja 2024 roku i nie są uaktualniane.  
2. Online DXCC jest również nadal niedostępny. Nie ma terminu powrotu do normalnego działania.
3. LoTW powrócił do pełnej funkcjonalności i działa bardzo szybko. Aplikanci mogą tworzyć nowe aplikacje korzystając z LoTW. Aplikacje wysłane z LoTW do systemu DXCC są przechowywane i oczekują na eksport do systemu DXCC. W związku z tym można wstrzymać się z wysyłaniem nowych aplikacji do czasu ponownego uruchomienia systemu DXCC.
4. Program TQSL przez który można wysyłać wnioski o nowe certyfikaty LoTW lub ich odnowienie pracuje bardzo dobrze. Oczywiście również można przy użyciu programu TQSL wysyłać swoje QSOs do LoTW.
Uwaga: obecnie wiele osób aktywnie DX-ujących uważa, że stan wykazany w kolumnie "New LoTW QSLs" w LoTW jest pokazującym stan ich osiągnięć w programie DXCC. Niestety do czasu wysłania i przetworzenia aplikacji przez personel DXCC, stan ich osiągnięć nie jest widoczny w zestawieniach DXCC.
*Powyższa sytuacja może oczywiście w niedalekiej przyszłości ulec zmianie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w programie DXCC Leszek SP6CIK - DXCC Card Checker
Źródło: Lista Dyskusyjna Stowarzyszenia SPDXC


10. Karty QSL ekspedycyjne SP9FIH

Janusz SP9FIH jak przystało na topowego dx-pedycjonera ma i wysyła karty QSL. Odpowiada również na karty QSL otrzymane przez biuro QSL. Za „drobne zasługi” otrzymałem od Janusza directa z kartami za pięć ekspedycji. Oczywiście potwierdzenia w systemie LoTW Janusz również wykonuje. Skany kart QSL w załączeniu (widoczne w wersji PDF). *Wg najnowszych moich ustaleń dwóch dx-pedycjonerów Leszek SP6CIK i Janusz SP9FIH obradują właśnie nad nową ekspedycją. Ustaliłem, że ma to być kierunek „na południe”. 73 Zygi SP5ELA
 

11. UKF- zawody

W najbliższym czasie:

Zawody Letnie im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB  all band odbędą się w sobotę i niedzielę 3/4 sierpnia 2024, godz. 14.00 -14.00 UTC, organizator Stowarzyszenie PK UKF. Zawody poświęcone pamięci wybitnego polskiego ultrakrótkofalowca, Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB. Regulamin zawodów https://pk-ukf.pl/kalendarz-zawodow-2021/ Zdzisław Bieńkowski (1929 - 2015) – wybitny polski krótkofalowiec, działacz PZK, IARU. W 1952 roku ukończył Politechnikę Łódzką. Pracował w przemyśle na stanowiskach kierowniczych, w latach 1977–1982 był wykładowcą na wydziale elektroniki w filii Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze. W 1952 otrzymał licencję radiooperatora służby amatorskiej i znak wywoławczy SP7LB. W 1957 r. brał udział w Zjeździe Krajowym reaktywującym Polski Związek Krótkofalowców oraz reaktywował Łódzki Oddział PZK. W tym samym roku wraz z W. Nietykszą SP5FM założył Polski Klub UKF. Jako pierwszy w Polsce (1977 r.) przeprowadził QSO w paśmie 1296MHz z krótkofalowcem z Czech. W 1978 r. opracował anteny UKF na pasma 2m oraz 70cm, na podstawie jego technologii wyprodukowano ponad 1500 sztuk tych anten, powszechnie znanych wśród krótkofalowców jako "anteny SP6LB". Państwowa Agencja Radiowa wyznaczyła go na koordynatora ds. amatorskich przemienników UKF oraz komunikacji cyfrowej Packet Radio (1988). Zdzisław Bieńkowski posiadał szeroką wiedzę na temat techniki radiowej, władał kilkoma językami obcymi, jako członek PZK był delegatem na międzynarodowych konferencjach radioamatorskich IARU R1 we Wiedniu (1995), Tel Avivie (1996), Lillehammer (1999), San Marino (2002) i Davos (2005). W 1993 r. został wybrany pierwszym prezesem Sudeckiego Oddziału Terenowego (pełnił tę funkcję do 2006). Oprócz działalności społecznej brał udział w zawodach radioamatorskich, głównie na UKF-ie, w ramach wypraw na pobliskie góry, pracując także emisjami cyfrowymi. Jest autorem dwóch ważnych dla środowiska książek, "Amatorskie Anteny KF i UKF (1978) i przede wszystkim fundamentalnego "Poradnika Ultra Krótkofalowca" (1988), a także wielu publikacji dotyczących anten, propagacji, łączności UKF i przemienników. Zdzisław Bieńkowski zmarł 3 lutego 2015 r. / info Wikipedia/ Znak wywoławczy SP6LB staraniem Stowarzyszenia Polski Klub UKF został przydzielony przez UKE radiostacji klubowej Stowarzyszenia. Nagroda im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB jest corocznie przyznawana osobom ze środowisk krótkofalarskich oraz organizacji i instytucji działających na rzecz rozwoju polskiego ruchu ultrakrótkofalowego. Od 2021 roku w każdy pierwszy weekend sierpnia Stowarzyszenie Polski Klub UKF organizuje Zawody Letnie Jego imienia.

SPAC 144 MHz, to są zawody aktywności UKF i odbędą się we wtorek, 6 sierpnia 2024, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie  http://spac.pk-ukf.pl/

VHF FT8 Activity 144 MHz. Odbędą się w środę 7 sierpnia 2024, w godz. 17:00-21:00 UTC, organizator stowarzyszenie BANAT, regulamin  https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

73, Stanisław SQ2EEQ


IV. Silent Keys

_________________________________________________________

SP6RGV SK

W dniu 18 lipca 2024 w wieku 62 lat do krainy wiecznych DXów i wspaniałych konstrukcji odszedł Mariusz Tomaszewski SP6RGV. Mariusz był zapalonym konstruktorem, rzadziej pracował na pasmach. Wśród wielu osób był znany jako serwisant naszych wzmacniaczy i trx-ów. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 25 lipca 2024 r. o godzinie 14:00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu (Leśnica) przy ulicy Wolskiej 6.

Cześć Jego pamięci! Dawid SQ6EMM

__________________________________________________________

SP3HD SK

W niedzielę 21 lipca 2024 r. wieczorem do Krainy DX-ów odszedł Janek SP3HD, najstarszy krótkofalowiec SP, założyciel Klubu Seniorów PZK (SPOTC), odznaczony Odznaką Honorową PZK w 1994 roku, do niedawna członek PZK w Lubuskim OT oraz w klubie SP3PWL. Nie wytrzymał upałów, choć w ostatnim tygodniu w środę jeszcze przeprowadził łączności z kolegami z Forst. Niestety PESEL zrobił swoje. O jego życiorysie możecie przeczytać na stronach SP OTC: https://spotc.pzk.org.pl/sylwetki-sp/lista-krotkofalowcow/220-jan-zurek-sp3hd-1926 W kwietniu pisałem:  Korzystając z naszego Komunikatora chciałbym złożyć jak najserdeczniejsze życzenia z okazji 98 rocznicy urodzin Koledze Janowi Żurkowi SP3HD z Wolsztyna. Stu lat, zdrowia i dalszej aktywności na pasmach. Kol. Janek nadal jest aktywny na falach eteru. Codzienny kontakt z nami i z kolegami z Forst utrzymuje korzystając przemiennika 2m SR3Z. Fajnie jest słyszeć Go codziennie. Tak trzymaj Janku. Do usłyszenia. Już się nie usłyszymy. Uroczystości pożegnania Jana SP3HD odbędą się w dniu 26 lipca 2024 r o godzinie 12.00 na Cmentarzu Nowym Parafialnym w Wolsztynie - Komorowie Msza Święta za zmarłego odbędzie się w dniu 26. lipca 2024 o godzinie 11.00 

Marek SP3AMO, Prezes LO PZK

________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Leszkowi SP6CIK, Tomaszowi SP5RT, Wojtkowi SP3U, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Piotrowi SP9NSA, Dawidowi SQ6EMM, Markowi SP3AMO, Przemkowi SP7VC.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji. Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy. Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień. Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00. Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane. Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne. Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego. 
Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe. Adres redakcji: Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK. W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK. 
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja
Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana. Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".