Komunikat PZK 26/24 z dnia 26.06.2024
Dodane przez sp2jmr dnia 2024-06-27 / 10:52
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 26/2024 z dnia 26 czerwca 2024 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.

Komunikaty wakacyjne

Jak co roku informuję, że w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia br. Komunikaty PZK mogą ukazywać się nieregularnie w formie elektronicznej. Mogą być także czytane na 3,702.5 MHz, ale nie w każdą środę. Do dotychczasowej regularności powrócimy od 4 września 2024 r.

Piotr Skrzypczak SP2JMR redaktor naczelny Komunikatów PZK

Zmiany, zmiany, zmiany

Jak wiecie, obecnie pracujemy nad przeniesieniem sekretariatu do Warszawy. Piotr SP2JMR, dotychczasowy Sekretarz, pełnił tę funkcję społecznie i miał również umowę zlecenie z PZK jako pracownik sekretariatu w Bydgoszczy. Umowa ta wygasa z końcem czerwca. Nowy Sekretarz PZK - Cezary SQ5CKZ, przeanalizował zapisy oraz zakres obowiązków dotychczasowej umowy. Zaproponował zmiany, polegające na redukcji wynagrodzenia i zakresu zadań. Pozostały czynności czysto administracyjne - innymi słowy, codzienna praca sekretariatu. W ostatnim tygodniu przedstawiliśmy nową propozycję nowych warunków, która jednak została odrzucona. Z tą informacją oraz akceptowalną dla Piotra kwotą wróciłem do członków Prezydium ZG w niedzielę. Po dyskusji z uwagi na konieczność zachowania ciągłości działania, zdecydowaliśmy się poddać propozycję pod głosowanie Prezydium ZG. Propozycja zakłada wynagrodzenie w kwocie 2000 zł netto. Umowa ma być zawarta na 6 miesięcy z możliwością wcześniejszego wypowiedzenia za miesięcznym okresem wypowiedzenia. Kolejne informacje już w lipcu.

W dziedzinie IT również wprowadzamy zmiany. Dorota SQ3TGY, odpowiedzialna za IT i cyfryzację, rozpoczęła też poszukiwania osób do zespołu. Jeśli chcesz wesprzeć Zespół możesz również zgłosić się samodzielnie pisząc na adres: sq3tgy@pzk.org.pl. Jakub SQ2PMN - nasz administrator, otrzymał w czerwcu konkretne zadnia, priorytety. Zaczynając od szybkich tematów, takich jak nadanie dostępów dla Doroty SQ3TGY, przygotowanie "bezpiecznej koperty" z awaryjnymi dostępami czy backupy po trudniejsze jak przygotowanie planu odtworzenia naszych wszystkich zasobów - którego obecnie nie posiadamy. Przygotowanie takiego dokumentu wymaga czasu. Dlatego Dorota zdecydowała się tymczasowo wesprzeć Kubę i odciążyć go w typowych zgłoszeniach. Od jutra uruchamiamy helpdesk, gdzie możecie zgłaszać tematy związane z kontami, modyfikacjami i hasłami. Wystarczy napisać na: helpdesk@pzk.org.pl. Pracujemy też równolegle nad nową stroną www - strukturą, treściami i poszukujemy już konkretnych osób, których wizerunek ożywi ją. W kolejnych miesiącach musimy też zająć się mało widocznym tematem - weryfikacją zasobów. Obecnie korzystamy z dwóch dostawców. KEI zapewnia nam pocztę oraz hosting, a OVH obsługuje logsp, który ma większe wymagania. Dotychczasowe usługi są opłacone do wiosny 2025 roku i nie mamy tu pola manewru. Jednak musimy oszacować, czy to, co posiadamy, wymaga korekty.

Ostatnim i zarazem krytycznym tematem są spotkania dotyczące PKE. Prawo Komunikacji Elektronicznej to nowe przepisy, które będą obowiązywały cały rynek telekomunikacyjny w tym radioamatorów. PZK już wcześniej przekazało swoje stanowisko. Obecnie rozmowy skupiają się na dwóch tematach - dodaniu definicji służby radioamatorskiej-satelitarnej do PKE oraz zapisach dotyczących przekazywania egzaminów. Jako PZK jesteśmy za dodaniem definicji służby radioamatorskiej-satelitarnej zgodnie z definicjami obecnymi w RR (ITU) i podnosiliśmy tą kwestię jako ważną w trakcie spotkań w Ministerstwie Cyfryzacji i UKE. Różnimy się z innymi organizacjami co do punktu 144.2 dotyczącego przekazywania egzaminów z UKE do strony społecznej. Naszym zdaniem istotne jest, żeby ułatwiać dostęp do egzaminu poprzez większą ilość terminów (np. z pomocą wspierających egzaminatorów społecznych), czy egzaminów zdalnych realizowanych przez UKE. Natomiast widzimy również zagrożenia przy oddaniu egzaminów szeroko do NGO. Nie są to egzaminy zawodowe, jednak przypominają np. egzamin na prawo jazd. Dlatego jesteśmy zdania, że wstępne proponowane zapis punktu 144.2 nie wymagają zmian. Otwartym tematem dla nas jest modyfikacja 144.1, dotycząca egzaminów przeprowadzanych przez Prezesa UKE. Kolejne spotkanie w temacie już w poniedziałek. Będziemy was informować was na bieżąco.

Info. Krzysztof SP5E

Twoja perspektywa

Zgodnie z obietnicą zapraszam do udziału w badaniu: https://forms.office.com/e/ yrerNqkWrJ . Jako nowy prezes Polskiego Związku Krótkofalowców, chciałbym poznać możliwie najszerzej aktualną perspektywę wszystkich radioamatorów w Polsce - członków PZK, jak również poza organizacją. Wasze opinie są dla mnie niezwykle cenne, ponieważ każdy wnosi do naszej społeczności unikalne spojrzenie i doświadczenie. Tym bardziej chciałbym je poznać w temacie naszego związku, klubów, wydarzeń oraz kierunków rozwoju. Badanie jest całkowicie anonimowe i nie zbieramy w nim żadnych danych osobowych. Możecie czuć się swobodnie dzieląc się swoimi myślami bez obaw o prywatność. Ten link będzie aktywny do 31 lipca 2024. Jeśli natomiast masz pomysł, inicjatywę, chcesz aktywnie działać, wspierać PZK lub stworzyć coś wspólnie z nami to zachęcam równolegle do kontaktu via e-mail:

sp5e@pzk.org.pl. Vy 73! Krzysztof SP5E

Poszukiwany, poszukiwana!

Nasza Redakcja poszukuje do stałej współpracy przy tworzeniu Komunikatu PZK kreatywnych dusz. Jeśli masz zamiłowanie do radiokomunikacji, chcesz wspólnie z nami współtworzyć społecznie kolejne wydania Komunikatu PZK, to jest bardzo możliwe, że szukamy właśnie Ciebie! Kogo szukamy? Priorytetowo DTP-owca - kogoś, kogo cieszyć będzie składanie kolejnych wydań naszego tygodnika i będzie czarować prawdziwe dzieło sztuki z przesyłanych tekstów oraz zdjęć. Wystarczy wyczucie, zapał i znajomość Power Pointa - pomożemy w zdobyciu doświadczenia! Dodatkowo również Redaktora - osoby, która potrafi przekuć myśli w słowa, i chciałaby pisać teksty o tematyce krótkofalarskiej. Co oferujemy? Współpracę z pasjonatami. Możliwość dotarcia z własnymi publikacjami do bardzo szerokiego grona odbiorców. Szansę na zdobycie doświadczenia redakcyjnego oraz atmosferę jak w klubie. Jeśli czujecie, że to jest właśnie dla Was, dajcie znać i napiszcie na adres: sp5e@pzk.org.pl.

Info. Krzysztof SP5E


I. Wydarzenia

1. Ham Radio Friedrichshafen 2024

Wprawdzie PZK nie wysyła na tegoroczne Ham Radio oficjalnej ekipy, ale jednak dzięki uprzejmości i zaangażowaniu członków Myśliborskiego Klubu Krótkofalowców PZK SP1PMY (Zachodniopomorski OT PZK) będziemy widoczni na tegorocznym Ham Radio. Specjalne podziękowania należą się Rudiemu DL1ITU/SP1ITU, który zadbał o możliwość wystawienia się, czyli o stoisko. W skład grupy wchodzą: Wiesław SQ1TAR, Borys SO1X, Kazimierz SQ1SOB, Michał SP1-14053, Stefan SP1JJY, Janusz SP1TMN, Kamil SP1KGR. Do ekipy SP1PMY dołączy także Kuba SQ2PMN admin SI PZK. Nasze stoisko obiecał odwiedzić w sobotę 29 czerwca Tomek SP5CCC - Prezes PK UKF członek PZK i wielki propagator historii polskiego krótkofalarstwa.

Info. Janusz SP1TMN i Piotr SP2JMR

2. II odsłona Święta XIII Śląskiej Brygady WOT

Jak już wcześniej informowałem na 22 czerwca w Opolu zaplanowano drugą cześć obchodów święta 13 Śląskiej Brygady WOT. I tym razem również zaproszono do udziału PZK, abyśmy mogli zaprezentować mieszkańcom Opolszczyzny: czym jest krótkofalarstwo. Dzięki dobrej współpracy z WOT oraz administracją i pionem technicznym hali wystawowej impreza była niezwykle udana, wszyscy zadowoleni, a zwiedzający zainteresowani naszym hobby. Ale byli też tacy, którym łączność radiowa kojarzyła się głównie z filmem o 4 pancernych i psie, a po krótkim wyjaśnieniu istoty zjawiska zmieniali zdanie.
Oprócz mnie przybyli również ze sprzętem KF i UKF z Częstochowy Marcin SQ9WRT + XYL + harmoniczny, zapalony do radia oraz Tadeusz SP9HQJ.
W działaniach wsparli nas opolscy krótkofalowcy z klubu SP6PSP - Jerzy SP6JZG, Jerzy SP6DI, Jakub SP6JT i Mietek SP6-2262.
Trzeba też wspomnieć o długich i owocnych rozmowach z dowódcą 13 Śląskiej Brygady WOT na temat dalszych, wspólnych działań, m.in. szkolenia radiooperatorów i udziału WOT w imprezach krótkofalarskich, który mimo nawału mnóstwa innych obowiązków znalazł dla nas czas. Przedstawił mnie dowódcy 12 Wielkopolskiej Brygady WOT, który był również obecny i zarekomendował nas, czyli PZK do współpracy.
Chęć rozmowy o szczegółach współpracy z krótkofalowcami wyraził także dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego woj. Opolskiego.

ilustracje widoczne w wersji PDF

Info. i fot. Krzysztof SP7WME

3. VII Piknik Bydgoskich Organizacji Pozarządowych 2024

W sobotę 15 czerwca władzę nad Wyspą Młyńską przejęły bydgoskie organizacje pozarządowe oraz seniorzy i seniorki. To była już siódma edycja pikniku społeczników i społeczniczek.
Jak co roku Bydgoski OT PZK (OT-04) uczestniczył w tym wydarzeniu.
Pokazaliśmy, że Polski Związek Krótkofalowców jest integralną częścią naszego miasta i jako organizacja pozarządowa realizuje swoje zadania.
Na naszym stoisku zaprezentowaliśmy anteny, sprzęt na 24 GHz i do łączności via satelity. Krótki film z pikniku można zobaczyć na Facebook OT-04 PZK. Zapraszam do wakacyjnych odwiedzin naszego pięknego miasta i spotkań w oddziale na kawie.

Info. i fot. Prezes OT-04 Grzegorz SQ2HCK

4. Promocja krótkofalarstwa w Kobylance

W dniu 22.06.2024 r. w "Dniach Kobylanki" prezentował się Gminny Klub Krótkofalowców PZK "Miedwie" SP1KM działający przy CKiR w Kobylance.
Kolega Michał SP1JMF demonstrował łączności z satelitami, a Prezes klubu Mirek SP1MIR dzielnie walczył na pasmach emisją CW mimo dużych QRM pochodzących ze sceny. Pozostali koledzy klubowi oraz Krzysztof SP1KK, Daniel SP1-14100 i Kamil SQ1M skutecznie ich wspierali w czasie imprezy.


Info. i fot. Janusz SP1TMN

*Oby było jak najwięcej takich, jak w punktach 3-4 Komunikatu i podobnych akcji przybliżających krótkofalarstwo szerokim kręgom społeczeństwa. (red.)

5. Krótkofalowcy z SP9KJU na Szczytach

W dniu 25 czerwca w słoneczne południe o 12.00 UTC Jurek SP5GEO przyjechał do Huberta SP9MDY, aby razem jednym pojazdem wyruszyć na aktywacje kolejnego obszaru SPFF. Tym razem wybraliśmy Obszar Chronionego Krajobrazu Wronin-Maciowakrze o numerze SPFF-0889. Najbliżej nam było do miejscowości Szczyty w Gminie Baborów GY01. Jak zwykle podział ról był uzgodniony: Jurek zabrał stolik, krzesła, akumulator i zegarek, Hubert natomiast IC730 ze skrzynką MFJ, akumulator, baner klubowy, GPS oraz antenę G5RV. Po zawieszeniu anteny rozpoczęliśmy nadawanie 12:45 UTC, a zakończyliśmy nadawanie 16.28 UTC. Stacja pracowała na 40, 30, 20 i 17 m emisjami CW i SSB. Dziennik zostanie przepisany z zeszytu na format ADIF i wysłany na portal SPCFF oraz SPGA. Dziękujemy za łączności i do usłyszenia w kolejnych akcjach Klubu SP9KJU.
73 Jurek SP5GEO i Hubert SP9MDY
Zdjęcia można zobaczyć pod linkiem poniżej: https://photos.app.goo.gl/Dibgyv427BoxM3S37

info. Hubert SP9MDY

6. Piknik techniczny HF5L

W dniu 23.06.2024 r. na błoniach klubu HF5L miał miejsce piknik techniczny klubu HF5L. Przypomnijmy - klub HF5L jest klubem Wirtualnego OT PZK OT73 przy firmie LAB-EL Elektronika Laboratoryjna (https://www.label.pl/) i mieści się w Regułach, na pograniczu dzielnicy "Warszawa Ursus".

Relacja fotograficzna z pikniku znajduje się na portalu HF5L pod linkiem: https://hf5l.pl/piknik-techniczny-w-hf5l/

W czasie pikniku podjęto inicjatywę ogłoszenia mini-granta. Sponsorem jest Zbyszek SP5DXM. Szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce.

Info: Zygi SP5ELA

II. Sport

7. Krótkie podsumowanie akcji "65 lat SP DX Clubu"

Statystyki akcji 65 lat SPDXC

Polski rekordzista w zdobywaniu punktów slotowych - SP3FAR

Top "20" stacji SP i WW. Zwracam uwagę na stację z Puerto Rico - WP4JLU. Był niezwykle aktywny i "zawzięty". Dopiął swego.

Info: Zygi SP5ELA

8. Informacje nie tylko DX-owe

9M2 - Zachodnia Malezja: 9M4TOTA to stacja okolicznościowa ze stanu Terengganu. Pierwsza aktywność będzie miała miejsce w dniach 28-29 czerwca z plaży Teluk Gadung. QSL zgodnie z instrukcjami operatora.

DU - Filipiny: Christian, F4EBK jest aktywny jako DU3/F4EBK z wyspy Luzon OC-042 do początku 2025 roku. QSL via F4EUO.

E7 - Bośnia i Hercegowina: E7100RADIO to stacja okolicznościowa z okazji 100 lat innowacji, społeczności i orędownictwa w dziedzinie radia amatorskiego. QSL można zamówić na stronie https://arabih.ba/request-e7100radio-qsl/.

F - Francja: TM111TDF to znak okolicznościowy z okazji 111. edycji Tour de France. Stacja aktywna będzie w dniach 29 czerwca, 1-2, 6, 9-11, 13-14 oraz 17-21 lipca. QSL via F8GGZ.

FP - St. Pierre & Miquelon: Po raz kolejny Eric, KV1J będzie aktywny jako FP/KV1J z wyspy Miquelon NA-032 w dniach 2-16 lipca. W planie udział w IARU HF World Championship (13-14 lipca). QSL via znak domowy. Więcej informacji na http://www.kv1j.com/fp/July24.html.

FS - Saint Martin: Gregg, W6IZT oraz Hal, W8HC będą aktywni jako FS/W6IZT i FS/W8HC z St. Martin NA-105 w dniach 25 czerwca do 2 lipca.

HL - Południowa Korea: Zespół DT0IP będzie aktywny z wyspy Munyo AS-148 w dniach 26-27 lipca, w tym częściowo w zawodach IOTA Contest (27 lipca). Będą nadawać SSB, CW, FT8 na częstotliwościach od 40 do 6 metrów z dwoma lub trzema stacjami o dużej mocy. Livestream Club Log będzie włączony. QSL via OQRS lub 6K2CFI.

I - Włochy: Członkowie ARI Genova będą QRV jako II1IALA z La Lanterna (latarni morskiej w Genui) w dniach 29 czerwca do 3 lipca. Aktywności można się spodziewać między godzinami 7 a 16 UTC codziennie. QSL via IQ1GE. Międzynarodowe Stowarzyszenie Pomocy Nawigacyjnej i Latarników (IALA) wybrało La Lanterna jako latarnię roku 2024.

I - Włochy: Giovanni, IZ7FLP będzie aktywny jako IC8K z wyspy Ischia EU-031 w dniach 30 czerwca do 7 lipca. QSL via znak domowy.

I - Włochy: Członkowie ARI Marsala (IT9BYS, IT9FUN, IT9FXY, IT9JLF i IW9APP) będą aktywni jako IQ9VG/P z La Scuola, jednej z wysp Stagnone EU-166, w dniach 13-14 lipca. QSL via IT9FUN.

JA - Japonia: Moto, JA1GZV będzie ponownie aktywny jako JS6UKY/6 z różnych miast i wiosek na wyspie Okinawa AS-017 w dniach 20-27 czerwca. Będzie nadawać CW w okolicach 7011, 10123, 14011, 18075, 21011, 24897 i 28011 kHz. QSL via JS6UKY (biuro) lub JA1GZV (direct).

OE - Austria: OE70VIE to znak okolicznościowy z okazji 70. rocznicy Międzynarodowego Lotniska w Wiedniu (kod IATA VIE). Stacja będzie aktywna od 21 czerwca do 30 września. QSL via OQRS Club Log lub OE6VIE.

TR - Gabon: Roland, F8EN nie mógł być bardzo aktywny jako TR8CR z powodu "problemów ze wzmacniaczem". Obecnie wraca do Francji na rodzinne uroczystości, ale wróci do Gabonu na początku lipca z nowym wzmacniaczem na co najmniej miesiąc.

UR - Ukraina: EM100WJZ to stacja okolicznościowa upamiętniająca 100. rocznicę pierwszej aktywności radioamatorskiej ze Lwowa. Była ona prowadzona przez 15-letniego Jana Ziembickiego, LW3 (wówczas SP3AR, SP1AR i ostatecznie SP6FZ), założyciela Lwowskiego Klubu Krótkofalowców (LKK) i wybitną postać w historii polskiego krótkofalarstwa. EM100WJZ będzie aktywna od 1 lipca do 31 grudnia. QSL via UR4WWE.

VE - Kanada: Członkowie klubu VE2CQ będą aktywni jako VC2TQSM w dniach 29 czerwca do 7 lipca z okazji wyścigu transoceanicznego Transat Quebec-Saint-Malo, który odbywa się co cztery lata z miasta Quebec w Kanadzie do Saint-Malo we Francji. QSL via biuro. W tym samym czasie aktywna będzie również stacja TM0QSM od 7 do 14 lipca. QSL via F5BNJ.

VE - Kanada: Czwarty obóz letni Youth on the Air dla młodych radioamatorów w wieku 15-25 lat odbędzie się w dniach 7-12 lipca w Halifax w Nowej Szkocji https://youthontheair.org/halifax2024/. Uczestnicy obozu będą nadawać w wolnym czasie jako VE1YOTA. QSL via KC3UII.

W - USA: Następujące stacje będą aktywne podczas 16. corocznego "13 Colonies Special Event", które odbędą się od 13 UTC 1 lipca do 4 UTC 8 lipca:
K2A (Nowy Jork), K2B (Wirginia), K2C (Rhode Island), K2D (Connecticut), K2E (Delaware), K2F (Maryland), K2G (Georgia), K2H (Massachusetts), K2I (New Jersey), K2J (Karolina Północna), K2K (New Hampshire), K2L (Karolina Południowa) i K2M (Pensylwania), plus stacje bonusowe WM3PEN z Filadelfii (miasta, gdzie ogłoszono niepodległość USA), GB13COL z Anglii (QSL zgodnie z qrz.com) oraz TM13COL z Francji (QSL via F5OGL). Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.13colonies.us/.

YB - Indonezja: Zespół 7E4K będzie aktywny z wyspy Ketawai OC-144 w dniach 26-29 lipca. Podczas zawodów IOTA Contest 27-28 lipca będą używać znaku wywoławczego 7E4C. QSL via YE4FNN.

ZC4 - Cypr Brytyjski: Adrian, G0KOM będzie aktywny jako ZC4MK z brytyjskich baz suwerennych na Cyprze AS-004 w dniach 10-17 lipca. QSL via OQRS.
Letni tour po Bałtyku: Timo, OH1NOA https://thehamradio.com/ będzie aktywny z wyspy Saaremaa EU-034 w dniach 30 czerwca do 2 lipca. Będzie nadawać jako ES0NO z bazy w Karala (KO08), a także jako ES9EFF z parków i obszarów chronionych przyrody World Wide Flora & Fauna (WWFF). Między 3 a 11 lipca będzie aktywny z miejsc WWFF na głównym lądzie Estonii ES1NOA/#, Łotwy YL/OH1NOA i Litwy LY/OH1NOA. QSL przez OQRS via OH1NOA.

Zawody 29 czerwca 2024 r.

UFT QRP Contest https://www.uft.net/activites-et-concours/concours-qrp-uft/.

Dyplomy akcji z okazji 65-lecia SP DX Clubu są do pobrania na stronie https://logsp.pzk.org.pl/a/spdxc/

Pozdrawiam Adam SQ9S

9. Dni morza 2024 i zaproszenie do zawodów

Zarząd Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK zaprasza do udziału w 53 edycji zawodów "Dni Morza". Zawody odbędą się 30.06.2024 r. /niedziela/. Czas trwania od godz. 05.00 do 06.59 UTC. Pasma 80 m i 40 m na CW i SSB.
Regulamin dostępny na stronie: http://dnimorza.ot14.pzk.org.pl.
Dziennik elektroniczny należy wysłać w ciągu 7 dni od dnia zawodów /7.07.2024/
na https://logsp.pzk.org.pl.

Info. Janusz SP1TMN

10. UKF- zawody

W najbliższym czasie:

SPAC 144 MHz. Są to zawody aktywności UKF, odbędą się we wtorek, 2 lipca 2024, w godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC organizuje, prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę Stowarzyszenia o adresie: http://spac.pk-ukf.pl/.

VHF FT8 Activity. Są to zawody aktywności FT8 w paśmie 144 MHz, organizatorem jest stowarzyszenie BANAT (YO), zawody odbędą się w środę 3 lipca 2024 w godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin: https://www.ft8activity.eu/ind

III Próby Subregionalne IARU all band, 6-7 lipca 2024, godz. 14:00-14:00 UTC, organizatorem jest Stowarzyszenie PK UKF/PZK pod patronatem IARU.
Regulamin (taki sam jak dla zawodów IARU R1):
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/IARU_R1_Regulamin_zawod%C3%B3w_PL.pdf
Dzienniki należy wysłać w terminie do 10 lipca na adres organizatora (Stowarzyszenie PK UKF) poprzez stronę o adresie: http://vhfcontests.pk-ukf.pl/?month=3 oraz do patrona zawodów (IARU) poprzez robota zawodów IARU R1 na stronie:
https://iaru.oevsv.at/v_upld/prg_list.php?reset=1&PHPSESSID=mi653ifroq0459ri1rep91fn95.

Uwaga! Na stronie Stowarzyszenia PK UKF uruchomiona będzie funkcja pod nazwą "Kto i skąd będzie QRV". Bezpośredni link:
https://pk-ukf.pl/zawody/kalendarz-zawodow-vhf-uhf-shf/kto-i-skad-bedzie-qrv/.

73, Stanisław SQ2EEQ

11. Komunikat Stowarzyszenia PK UKF

Przypominamy, że Zarząd Stowarzyszenia PK UKF podjął decyzję o organizacji corocznego Zjazdu PK UKF, jako Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego, w dniach 16-18 sierpnia 2024 r. w Zieleńcu.
O szczegółach dotyczących spotkania, w tym o programie Zjazdu, informujemy w najnowszym komunikacie Nr 3A umieszczonym kilka dni temu na stronie Stowarzyszenia PK UKF https://pk-ukf.pl/.
Termin Zjazdu ustalony został na tydzień przed spotkaniem w Holicach, zatem część Kolegów może wykorzystać tę zbieżność do spędzenia całego lub części swojego urlopu w Sudetach.

Zapraszamy!

73, Stanisław SQ2EEQ

III. Historia

12. Wystawa - Radio Nostalgia

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego zaprasza do zwiedzania wystawy czasowej pt. RADIO NOSTALGIA r11; wystawa radioodbiorników z lat 1922r11;1939 oraz polskich odbiorników lampowych z lat 1948 - 1973, na której prezentowanych jest kilkadziesiąt radioodbiorników począwszy od najstarszych detektorowych, pochodzących z końca XIX wieku, poprzez radia produkowane po pierwszej wojnie światowej do 1939 roku oraz powojenne, polskie urządzenia produkowane przez Zakłady Radiowe DIORA w Dzierżoniowie oraz Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie.
Pochodzą one z kolekcji księdza Ryszarda Piaseckiego z Dąbrowy Tarnowskiej.

Wystawę można oglądać od 9 czerwca do 1 września 2024 r. w Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu.
Więcej informacji pod adresem: https://muzeum-tarnobrzeg.pl/radio-nostalgia/.

Info. Dariusz SQ7FPD

IV Informatyka

13. System ARRL - LoTW

System LoTW odzyskał w dniu dzisiejszym funkcjonalność, po ponad 5 tygodniach przerwy. Informacja ta nie została jeszcze przez ARRL podana do wiadomości publicznej, ale niecierpliwi badacze już to wykryli. System LoTW jest bardzo spowolniony, na granicy braku funkcjonalności. Można było się tego spodziewać, przez te 5 tygodni (od 16 maja 2024 r.) nazbierało się wiele plików do "uploadu" na serwery, m.in. logi za CQ WPX telegraficzny. Sytuacja powinna się ustabilizować za kilka dni. Osobiście apeluję o nieklikanie zbyt intensywne, bo to tylko pogarsza sytuację przeciążenia serwerów. Nie można także wykluczyć, że jest to pierwsze testowe włączenie systemu w celu określenia jego poprawności funkcjonowania*. Ostatnie oficjalne informacje z ARRL na temat instalacji LoTW są z dnia 21.06.2024. Link: https://www.arrl.org/news/arrl-systems-service-disruption *Krótki test wykazał poprawność danych na serwerze LoTW. Nic nie zginęło!

Info: Zygi SP5ELA


14. N3B - ciekawy projekt transceivera pod QO-100

Warto zwrócić uwagę na nowy ciekawy projekt "N3B" - nadawczo-odbiorczego SDRa stworzonego specjalnie z myślą o QO-100. Autorzy nie stworzyli jeszcze pełnej dokumentacji, ale jak zapewnił mnie Baris TA7W wszystko będzie publikowane na ich GITHUBie. Warto dodać do ulubionych dwa linki: https://github.com/barisdinc/N3B_SDR_Transceiver_HW oraz https://github.com/barisdinc/N3B_SDR_Transceiver_FW. W niedalekiej przyszłości Zespół N3B przeniesie cały projekt docelowo na: https://github.com/atolye24. Urządzenie może odbierać sygnał na częstotliwości 739 MHz (bezpośrednie wyjście standardowego LNB) i nadawać na 2,4 GHz. Podstawowa idea opiera się na implementacji uSDX Guido (https://github.com/ArjanteMarvelde/uSDR-pico/) autorstwa Arjante Marvelde na Raspberry Pi Pico. Ma to być małe, poręczne urządzenie, nie wymagające "dodatków". W tym momencie cały zespół przygotowuje się do HAMRADIO 2024. Przedstawią tam wszystkie szczegóły już w sobotę rano o 10:00 w sali konferencyjnej. Jeśli będziecie na HAMRADIO 2024, nie zapomnijcie odwiedzić ich na stoisku TRAC (A-291)!

Po zakończeniu HAMRADIO ich celem będzie przygotowanie dokumentacji ze wszystkimi szczegółami, która pozwoli każdemu na zbudowanie i uruchomienie własnego transceivera N3B.

Info. Krzysztof SP5E

______________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Dariuszowi SQ7FPD, Januszowi SP1TMN, Grzegorzowi SQ2HCK, Krzysztofowi SP7WME, Jurkowi SP5GEO, Hubertowi SP9MDY.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR redaktor naczelny Komunikatów oraz Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".

________________________________________________________________
Załącznik

Regulamin Dyplomu 50-lecie klubu SP3KQV

1. Cel dyplomu: upamiętnienie 50 rocznicy powstania klubu
2. Wydawca: Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV
3. Czas trwania akcji dyplomowej: od 01.08.2024 r do 31.10.2024r
4. Pasma i emisje: zaliczane są łączności na każdym paśmie amatorskim HF, VHF, UHF, dowolną emisją - CW,DIGI,SSB,FM (przemienniki analog/cyfrowe)
5. Punktacja: za każde zaliczone QSO ze stacją biorącą udział w akcji dyplomowej:
r6; stacja okolicznościowa SP50KQV- 15 pkt. (łączność obowiązkowa do otrzymania dyplomu)
- stacje klubowe SP3KQV i SN3P r11; 15 pkt.
- członkowie klubu - 10 pkt.
- dla stacji SWL nasłuch min.5 QSO stacji okolicznościowej.
- dla stacji EU liczbę zdobytych punktów liczy się podwójnie (x 2).
- dla stacji DX tylko łączność z stacją okolicznościową.
6. Z każdą stacją można przeprowadzić 1 QSO daną emisją na danym paśmie
7. Dyplom wydawany jest za uzyskanie min. 50 pkt.
8. Dyplomy będą wydawane na podstawie logów stacji organizatora, karty QSL nie są wymagane. Dyplom będzie wydawany w formie elektronicznej i będzie do pobrania w formacie PDF ze strony: https://logsp.pzk.org.pl.
9. Stacje nasłuchowe SWL wysyłają logi w formacie cabrillo na adres e-mail sp3kqv@wp.pl zgłoszenia powinny być przesłanie w terminie do 15.11.2024 r. (w temacie poczty wpisujemy znak SWL).
10. Karty QSL: zainteresowani wymianą kart znajdą odpowiednie informacje na stronie klubowej SP3KQV lub serwisu qrz.com.
11. Stacje organizatora akcji dyplomowej:
SP3LD, SP3YM, SP3VZT, SP3QFZ, SP3MJ.SP3OKJ, SP3RNY, SP3VZR, SP3OKI, SP3IFY, SP3VZM, SP3XBO, SP3DRT, SP3QDI, SP3NNH, SP3HGD
12. Postępowanie w przypadku sporów i reklamacji:

- Wszelkie spory oraz sytuacje nieuregulowane niniejszym Regulaminem będą rozstrzygane przez Organizatora Akcji Dyplomowej.

- Decyzje Organizatora mają charakter ostateczny.

Zapraszamy do udziału w naszej Akcji Dyplomowej