Komunikat PZK 25/24 z dnia 19.06.2024
Dodane przez SQ2PMN dnia 2024-06-20 / 18:38
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 25/2024 z dnia 19 czerwca 2024 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl.


Twoja perspektywa

Zgodnie ze wcześniejszą obietnicą zapraszam do udziału w badaniu - link: 

https://forms.office.com/e/yrerNqkWrJ 

Jako nowy prezes Polskiego Związku Krótkofalowców, chciałbym możliwie najszerzej poznać aktualną perspektywę wszystkich radioamatorów w Polsce - członków PZK oraz poza organizacją. Wasze opinie są dla mnie niezwykle cenne, ponieważ każdy wnosi do naszej społeczności unikalne spojrzenie i doświadczenie. Tym bardziej chciałbym je poznać w temacie naszego związku, klubów, wydarzeń oraz kierunków rozwoju. Badanie jest całkowicie anonimowe i nie zbieramy w nim żadnych danych osobowych. Możecie czuć się swobodnie dzieląc się swoimi myślami bez obaw o prywatność. Ten link będzie aktywny do 31 lipca 2024.
Jeśli natomiast masz pomysł, inicjatywę, chcesz aktywnie działać, wspierać PZK lub stworzyć coś wspólnie z nami to zachęcam równolegle do kontaktu: sp5e@pzk.org.pl.  

Info. Krzysztof SP5E


Wakacyjna przerwa

Każdy z nas ma swój ulubiony sposób na spędzenie wakacji. Dla mnie, rozpoczęcie lata już w czerwcu stało się pewnego rodzaju tradycją. Wykorzystuję dwa tygodnie urlopu przed szczytem sezonu, po czym wracam do pracy na kolejne dwa tygodnie, aby następnie znów wyjechać na urlop. Ta metoda pozwala mi najlepiej zregenerować siły i naładować “akumulatory” na cały nadchodzący rok.

Oczywiście, moja nieobecność nie może wpływać na działalność organizacji - czas nadrobić komunikację z ostatnich tygodni.

Pewnie nikogo nie zdziwi informacja, że pracujemy nad przeniesieniem sekretariatu do Warszawy. Chcemy żebyście byli blisko tego tematu nie tylko jeśli chodzi o decyzję, ale i sam proces na ile to możliwe. Może nie wszyscy są świadomi, że budynek w Bydgoszczy, gdzie obecnie znajduje się sekretariat PZK, centralne biuro QSL oraz OT04, został przejęty przez inną firmę. W związku z tym naszym pierwszym krokiem było zajęcie się aktualną umową najmu. Podpisaliśmy porozumienie, które umożliwiło uregulowanie opłat oraz równoczesne działania mające na celu przeniesienie sekretariatu. Kwota wynajmu pozostała niezmieniona, zmienił się jedynie odbiorca płatności. Jakie są nasze plany? Obecnie większość z nas załatwia sprawy zdalnie, poprzez e-mail lub telefon i w nowym sekretariacie będziemy maksymalnie wspierać te formy. Jednak nadal potrzebujemy miejsca na przechowywanie dokumentów i organizację pracy.

Jako pierwszą opcję rozważyliśmy adres zarejestrowany w KRS, czyli Kordeckiego w Warszawie. Tam swoją siedzibę ma OT37, ale nie wciśniemy tam już szafy i sekretariatu. Dlatego sprawdzaliśmy możliwość wynajęcia dodatkowego pomieszczenia pod tym adresem. Jednolity adres ułatwiłby wiele spraw. Niestety, lokal, który braliśmy pod uwagę, okazał się już zajęty, za to wkrótce zwolni się inny - po firmie, która zbankrutowała. Oczekujemy na potwierdzenie terminu oraz szczegółów.

Drugą opcją, którą równolegle analizowaliśmy, było znalezienie zupełnie nowego adresu, wspólnego dla wszystkich mazowieckich OT oraz sekretariatu. Razem można osiągnąć więcej - moglibyśmy wspólnie wynająć większy lokal, który zapewniałby lepsze warunki i umożliwiał rozwój klubów. W takim miejscu każdy OT uczestnicząc w kosztach miałby wyznaczone dni na organizację własnych aktywności i udostępnianie przestrzeni klubom. Sekretariat również znalazłby tam miejsce na swoje potrzeby, jednocześnie ograniczając koszty. Wykorzystanie jednego lokalu 7 dni w tygodniu byłoby efektywne. Dodatkowo poza godzinami „roboczymi” cała przestrzeń mogłaby być dostępna dla członków na wspólne projekty kreatywne lub międzyoddziałowe, nawet o 21 czy 3 w nocy. Z taką propozycją i pytaniem sondażowym zwróciłem się do prezesów OT25, 37 i 73. Bez zielonego światła musieliśmy jednak na razie odłożyć ten pomysł do szuflady. Być może kiedyś w przyszłości uda się do niego wrócić, choć musimy oczywiście cały czas analizować plusy/minusy rozwiązania oraz uwzględnić ograniczenia wynikające z obecnych umów.

Trzecią rozważaną opcją jest wynajem lokalu od miasta. Jeśli w najbliższych tygodniach nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie Kordeckiego, to skierujemy nasze dalsze kroki właśnie w tym kierunku. Aktualnie monitorujemy dostępne oferty i zaznaczamy te, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.
Gdy tylko uzyskamy potwierdzenie w kwestii Warszawy, rozpoczniemy też negocjacje zmian w obecnej umowie. W Bydgoszczy oczywiście nadal będzie działać OT04. Chcemy wykorzystać istniejącą infrastrukturę antenową SP0PZK do przetestowania idei zdalnej stacji remote dostępnej dla klubów PZK. Koncepcja jest prosta: jedno radio aktywnie wykorzystywane przez wiele klubów, szczególnie te nowo powstałe lub działające przy szkołach. Pomysł był nakreślony w ramach programu „Kształtowanie Przyszłości” IARU (StF). Przy odpowiednim planowaniu i elastyczności, jedna stacja może być wykorzystywana bardzo efektywnie szczególnie w nowych klubach bez własnej instalacji lub klubach szkolnych, gdzie dużo trudniej o własną instalację antenową. Dodatkowo musimy znaleźć nowe pomieszczenie dla centralnego biura QSL.

Trzymajcie za nas kciuki, aby przenosiny udało się zrealizować jesienią! Ktoś może powiedzieć, że to późno, jednak warto pamiętać - lokale od miasta są tańsze, natomiast nie można do nich wejść z dnia na dzień. Musimy również zapewnić ciągłość działania sekretariatu. Vy 73! Krzysztof SP5E

Info. Krzysztof SP5E


Poszukiwany, poszukiwana!

Nasza Redakcja poszukuje do stałej współpracy przy tworzeniu Komunikatu PZK kreatywnych dusz. Jeśli masz zamiłowanie do radiokomunikacji, chcesz wspólnie z nami współtworzyć społecznie kolejne wydania Komunikatu PZK, to jest bardzo możliwe, że szukamy właśnie Ciebie! Kogo szukamy? Priorytetowo DTP-owca – kogoś, kogo cieszyć będzie składanie kolejnych wydań naszego tygodnika i będzie czarować prawdziwe dzieło sztuki z przesyłanych tekstów oraz zdjęć. Wystarczy wyczucie, zapał i znajomość Power Pointa – pomożemy w zdobyciu doświadczenia!  Dodatkowo również Redaktora – osoby, która potrafi przekuć myśli w słowa, i chciałaby pisać teksty o tematyce krótkofalarskiej. Co oferujemy? Współpracę z pasjonatami. Możliwość dotarcia z własnymi publikacjami do bardzo szerokiego grona odbiorców. Szansę na zdobycie doświadczenia redakcyjnego oraz atmosferę jak w klubie. Jeśli czujecie, że to jest właśnie dla Was, dajcie znać i napiszcie na adres: sp5e@pzk.org.pl.

Info. Krzysztof SP5E


I. Wydarzenia

1. Sądecki Bartnik 29 czerwca!

Radioklub SP9RNS, Oddział Terenowy nr 12 PZK i Sądeccy Krótkofalowcy zapraszają na spotkanie Sądecki Bartnik do Stróż. Spotykamy się 29 czerwca 2024 r. Startujemy o godz. 9:00. W programie: mini giełda, zwiedzanie Muzeum Pszczelarskiego, wspólne grillowanie i inne atrakcje. Organizatorzy będą QRV na 145.350 MHz oraz na przemienniku tarnowskim SR9A. Współrzędne geograficzne: 49°40'13.5"N 20°57'59.9"E.

Info. Radioklub SP9RNS

2. Święto XIII Śląskiej Brygady WOT

15 czerwca br. 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej obchodziła swoje święto na terenie Stadionu Śląskiego w Chorzowie. W uznaniu zasług SP-EMCOM-PZK w szkoleniu żołnierzy 13 Brygady w radiokomunikacji dowódca jednostki płk. Paweł Piątkowski zaprosił mnie oraz Tadeusza SP9HQJ, abyśmy w ramach PZK wzięli udział w uroczystości i umożliwił zaprezentowanie się szerszym rzeszom uczestniczącym w święcie, w tym mieszkańcom Chorzowa i okolic. Zorganizowano dla nas specjalne miejsce na ustawienie stoiska z namiotem popularyzującym PZK i banerami; wyposażonym w zasilanie energetyczne oraz możliwość rozwieszenia anten KF i UKF. Wielu żołnierzy byłych i przyszłych kursantów wyraziło chęć zdobycia pozwolenia radiowego w SRA i w tym celu pokierowano ich do odpowiednich klubów.
Dowódca osobiście przybył do nas przywitać się, a następnie w czasie głównej uroczystości publicznie podziękował nam za nasze dokonania.
Odwiedził nas również ze swoim kamperem Przemek SP7VC, który miał swoich słuchaczy w opowieściach o podróżach z radiem oraz amatorów swojej książki ze specjalnym autografem.
22 czerwca br. odbędą się dalsze obchody święta brygady w Opolu i w czasie tego spotkania Dowódca obiecał nam spotkanie robocze na temat rozwijania szerszej współpracy z PZK, czyli logistyczne wsparcie wojska na imprezach PZK i jednocześnie z naszej strony szkolenie radiotelefonistów wojskowych.

Naszą załogę w Chorzowie stanowili: Marek SP9UO, Tomek SQ9KFR, Tomek SP9GKS, Tadeusz SP9HQJ, Dawid SP9NKL, Marcin SQ9RNO, Marcin SQ7JHS i piszący te słowa Krzysztof SP7WME.

Info. i foto. Krzysztof SP7WME

Na zdjęciu uczestnicy Święta XIII Śląskiej Brygady WOT ze strony PZK

3. Misja balonowa BEM 2 - zakończona


Kolejny element współpracy OT PZK nr 28 w Tarnowie i Akademii Tarnowskiej to Misja balonowa „BEM 2”. W sobotę, 8 czerwca 2024 r. o godzinie 10:00 Loc. wystartowała kolejna balonowa misja stratosferyczna, pod kryptonimem „BEM 2”. Balonem został wyniesiony nadajnik, pracujący emisją SSTV, na częstotliwości 144.500 MHz. Zestaw wystartował z terenu Kampusu Akademii Tarnowskiej pod znakiem SP5GFN.


Misja „BEM 2”, podobnie jak poprzednia, jest zasługą członków Koła Naukowego Elektroników AMPER, studentów elektroniki i telekomunikacji, mechatroniki, inżynierii materiałowej i wzornictwa. Opiekę merytoryczną sprawowali wykładowcy Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki. Projektem kieruje mgr inż. Maciej Witek. Projekt „BEM” został sfinansowany w ramach projektu SKN/SP/536270/2022 pt. „System kontroli naziemnej radiosond stratosferycznych” dofinansowanego przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków z budżetu państwa w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Więcej informacji o Misji balonowej „BEM” z terenu Kampusu Tarnowskiej Akademii dowiesz się tu: https://anstar.edu.pl/studenci-akademii-tarnowskiej-blizej-gwiazd-udana-misja-sondy-stratosferycznej
Sonda „BEM 2” wystartowała zgodnie z planem z Kampusu AT w Tarnowie (zobacz start sondy - https://youtu.be/puyJL6KoBEU.
Po osiągnięciu wysokości około 1500 m, niesiona przez prądy powietrzne, skierowała się na wschód, zgodnie z przewidywaniami. 


W ślad za sondą podążały grupy pościgowe AMPER oraz ATAR.


Na miejscu w „Houston” grupa operacyjna – opiekunowie, studenci, uczniowie oraz współpracujący krótkofalowcy, obserwowali na żywo przelot/przemieszczanie się balonu oraz grup pościgowych.


Po osiągnięciu okolic Rzeszowa, balon „BEM-2” - SP5GFN, zawisł na wysokości 34 152 m, zawrócił i skierował się w kierunku północno zachodnim. Po chwili zaczął szybko opadać. 
 

Na miejscu czekała już grupa pościgowa, z Waldkiem SP5GFN - kierownikiem pościgu ATAR. Czekamy teraz na wnioski i wyniki obserwacji sondy „BEM-2”.

Vy 73 Stanisław SQ9AOR


4. Rejs dla krótkofalowców Bydgoskiego OT PZK

W miniony wtorek, tj. 4 czerwca 2024, nasz oddział zorganizował rejs statkiem „Fantazja” po Brdzie. Była to bardzo dobra okazja, aby poznać naszą piękną Bydgoszcz od innej strony – znamy ją z ulic i chodników, a teraz mogliśmy podziwiać ją z pokładu statku. Podczas rejsu były kawa i słodkości, a humory dopisywały uczestnikom. Nie mogło również zabraknąć radiostacji i łączności z jednostki pływającej. Oprócz lokalnych sympatyków radia gościliśmy również Zbyszka „Czarodzieja” SP3MST z Poznania oraz Czarka SP2CRY z Rypina.
Dziękujemy za wspólny rejs!


Przed rejsem: od lewej współorganizator rejsu kapitan Piotr SP2JMR, Prezes OT 04 Grzegorz SQ2HCK.

Info. Grzegorz SQ2HCK

5. Świat Radio 7-8/2024

Poniżej podajemy skrócony spis treści “Świata Radio” 7-8/2024.
AKTUALNOŚCI: Zawody
ANTENY: Antena wachlarzowa
TEST: ICOM IC-905 w praktyce, Magnetyczne anteny pętlowe – MLA
PREZENTACJA: Xiegu X6200, President Georgie II, Odbiornik HRD-C919   
ŁĄCZNOŚĆ: Czułość graniczna odbiorników
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK, ŁOŚ okiem Emili Onysek
WYWIAD: Lubię startować w zawodach
HOBBY: Projekt Zero IF SP9MX, Wzmacniacz HF na 4xGU50
DYPLOMY: Programy dyplomowe o tematyce historycznej, cd
RETRO: Wystawa TRX Bartek
DIGEST: Układy nadawczo-odbiorcze
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy


Info. Andrzej SP5AHT

6. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 7-8/2024

XXVII Krajowy Zjazd Delegatów PZK
XX Jubileuszowe OSK ŁOŚ 2024
Radiostacja SP0PZK
Licencja dla astronauty
Nowy Beacon na 24 GHz
SP9KJU z góry Gipsowej
OT PZK w SPDXConteście 2024

Info. Tadeusz SP9HQJ

7. Poszukujemy zdjęć

Koleżanki i Koledzy!
W roku przyszłym Jarosławscy Krótkofalowcy obchodzić będą 40- lecie powstania w Jarosławiu Ogólnopolskiego Klubu Kobiet Krótkofalowców „SP -YL –C” (21. VII. 1985 r.). W celu wydania z tej okazji okolicznościowej Karty QSL zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich Uczestniczek i Uczestników I-go Spotkania Kobiet Krótkofalowców, którzy robili i posiadają w swoich zbiorach zdjęcia wykonane w „Czarnej” Sali - w miejscu I-go Zjazdu SP-YL-C, jak również ich Rodzin, o pilny kontakt telefoniczny – 603600388 lub e-mailowo na adres ot35@o2.pl w celu umożliwienia udostępnienia kopi takich zdjęć, za co z góry w imieniu Jarosławskich Krótkofalowców oraz własnym serdecznie dziękuję. Z krótkofalarskim pozdrowieniem. 

Vy 73! Zbyszek SP8AUP

8. 50 Lat klubu SP3KQV

W związku ze zbliżającą się 50 rocznicą powstania Kaliskiego Klubu Krótkofalowców SP3KQV organizujemy akcję dyplomową w celu upamiętnienia tego wydarzenia. Jest to okazja do popularyzowania naszego hobby oraz do podnoszenia umiejętności operatorskich kolegów i wspólnej zabawy, a także rywalizacji na pasmach amatorskich. Więcej informacji i szczegółów organizacyjnych na stronie klubowej sp3kqv oraz qrz.com. Regulamin stanowi załącznik do niniejszego Komunikatu. Vy 73! Piotr SP3OKJ

9. Bieg Katorżnika, czyli Krótkofalarskie Burłaczenie

Załoga stacji SNØRUN zaprasza na 19. Bieg Katorżnika - promocja Wojska Polskiego, Hufca ZHP Lubliniec im. 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty (www.lubliniec.zhp.pl) i 752 rocznicy ustanowienia Miasta Lubliniec (www.lubliniec.eu). Będziemy na pasmach HF w dniach 9 - 11 sierpnia 2024, wszystkie emisje.  

Info. Burłacy z SNØRUN. 




II. Sport

10. Informacje nie tylko DX-owe

3D2/R - Rotuma Island: Strona internetowa wyprawy 3D2Z na wyspę Rotuma (15 listopada - 4 grudnia) jest już dostępna: https://rotuma2024.com. Do zespołu dołączył 23-letni Connor, KD9SLV. Sześciosobowy zespół będzie nadawać lokalnie z trzech stacji na pasmach 160-6 metrów; weźmie udział w zawodach CQ WW DX CW Contest używając innego znaku wywoławczego (jeszcze nie określony). Ponadto, dwa urządzenia NexGenRiB od W6IZT będą obsługiwane zdalnie przez młodych radioamatorów. QSL przez OQRS M0OXO.

Northern California DX Foundation ogłosiła swoje wsparcie finansowe dla wyprawy, podkreślając jej znaczenie w promowaniu młodzieży w ekspedycjach i koncepcji Radio In a Box (RIB).

F - Francja: Vitaly, F4WBU będzie aktywny jako TM17CEF w dniach 14-28 czerwca, a także jako TM24F od 29 czerwca do 14 lipca. Znaki wywoławcze są związane z 17. edycją Mistrzostw Europy UEFA w Piłce Nożnej, które odbędą się w Niemczech. QSL przez znak domowy (direct i biuro) oraz eQSL.

F - Francja: Podczas sztafety z ogniem olimpijskim Paryż 2024 i samych Igrzysk Olimpijskich, TM67OG będzie aktywny przez piętnaście dni między 25 czerwca a 27 lipca, a TM67JO przez kolejne piętnaście dni między 26 lipca a 11 sierpnia. Operatorzy to F1LFL (SSB), F5PZT (FT8 i FT4) oraz F5TFW (CW). QSL przez F1LFL, biuro lub direct.

GJ - Jersey: Michael, DF8AN będzie aktywny jako MJ/DF8AN z Jersey (EU-013) w dniach 19-25 czerwca. Będzie pracować digi oraz trochę CW na pasmach 80-6 metrów. QSL przez znak domowy, direct lub biuro.

HL - Korea Południowa: Zespół 6M6M będzie aktywny z wyspy Yonghung (AS-105) w dniach 22-23 czerwca. Będą nadawać głównie w SSB i CW, z FT8 "dla słabej propagacji", tylko na paśmie 6 metrów. QSL przez DS2GWM, a LoTW w odpowiednim czasie.

VP5 - Turks & Caicos Islands: Adrian, AA5UK będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako VP5/AA5UK z Providenciales (NA-002) w dniach 23 czerwca - 5 lipca. Będzie nadawać na cyfrówkach (FT8, RTTY, Olivia) oraz SSB na pasmach 40-6 metrów, a także przez satelitę (aktualizacje będą publikowane na https://x.com/AA5UK). QSL bezpośrednio na znak domowego; QSO będą przesyłane do Club Log i w odpowiednim czasie do LoTW.

Nadchodzące zawody:
His Maj. King of Spain Contest, SSB:
https://concursos.ure.es/en/s-m-el-rey-de-espana-ssb/bases

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

11. UKF- zawody

W najbliższym czasie:

SPAC 2.3 GHz i wyżej. Są to zawody aktywności UKF i odbędą się we wtorek, 25 czerwca 2024, w godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie http://spac.pk-ukf.pl/.

73, Stanisław SQ2EEQ


III. Historia

12. 100 lat w eterze

W 1924 roku Jan Ziembicki pracując pod znakiem wywoławczym LW3, dokonał pierwszej łączności radiowej ze Lwowa. Zastosował nadajnik iskrowy, odbiornik detektorowy z kohererem i antenę ramową. W 1926 roku jako pierwszy w Polsce założył l klub radiowy - Lwowski Klub Krótkofalowców, który znajduje się wśród 10. najstarszych klubów radioamatorskich Europy. Z okazji 100. rocznicy pierwszej łączności stacji amatorskiej ze Lwowa, od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku, będzie uruchomiona stacja okolicznościowa EM100WJZ oraz wydawany Dyplom "100 LAT W ETERZE”. Aby uzyskać dyplom należy zdobyć 10 punktów za łączności ze stacjami amatorskimi Lwowskiego obwodu od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.:

- łączność na KF (1 punkt),
- na UKF (2 punkty),
- QSO na tym samym paśmie zaliczane są dla różnych emisji,
- łączność z EM100WJZ (5 punktów),
- łączności poprzez przemiennik nie są uwzględniane.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres ur5whq@ukr.net w formie wyciągu z logu (data i godzina QSO, pasmo i rodzaj emisji). Dyplom jest bezpłatny, wydawany wyłącznie w formie elektronicznej.

 Info. Lewko UR5WQ



Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Lewko UR5WQ, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Stanisławowi SQ9AOR, Tadeuszowi SP9HQJ, Andrzejowi SP5AHT, Grzegorzowi SQ2HCK, Andrzejowi SQ5NAP, Krzysztofowi SP7WME, Zbigniewowi SP8AUP, Członkom klubu SP9RNS,

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK „z urzędu”, jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.

Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków 

Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.



Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.

Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać
w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.

Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.

Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.

Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał „z terenu” często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej „Komunikatem sekretariatu ZG PZK”). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK – subskrypcja
Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe – bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".



Załącznik

Regulamin Dyplomu 50-lecie klubu SP3KQV

1. Cel dyplomu: upamiętnienie 50 rocznicy powstania klubu
2. Wydawca: Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV
3. Czas trwania akcji dyplomowej: od 01.08.2024r do 31.10.2024r
4. Pasma i emisje: zaliczane są łączności na każdym paśmie amatorskim HF, VHF,                       UHF, dowolną emisją – CW,DIGI,SSB,FM (przemienniki analog/cyfrowe)
5. Punktacja: za każde zaliczone QSO ze stacją biorącą udział w akcji dyplomowej:
•    stacja okolicznościowa SP50KQV- 15 pkt.  (łączność obowiązkowa do otrzymania dyplomu)
•    stacje klubowe SP3KQV i SN3P – 15 pkt.
•    członkowie klubu - 10 pkt.
•    dla stacji SWL nasłuch min.5 QSO stacji okolicznościowej.
•    dla stacji EU liczbę zdobytych punktów liczy się podwójnie (x2).
•    dla stacji DX tylko łączność z stacją okolicznościową.
6. Z każdą stacją można przeprowadzić 1 QSO daną emisją na danym paśmie
7. Dyplom wydawany jest za uzyskanie min. 50 pkt.
8. Dyplomy będą wydawane na podstawie logów stacji organizatora, karty QSL nie są     wymagane. Dyplom będzie wydawany w formie elektronicznej i będzie do pobrania w formacie PDF ze strony: https://logsp.pzk.org.pl.
9. Stacje nasłuchowe SWL wysyłają logi w formacie cabrillo na adres e-mail sp3kqv@wp.pl  zgłoszenia powinny być przesłanie w terminie do 15.11.2024 r. (w temacie poczty wpisujemy znak SWL).
10. Karty QSL: zainteresowani wymianą kart znajdą odpowiednie informacje na stronie klubowej SP3KQV lub serwisu qrz.com
11. Stacje organizatora akcji dyplomowej:
SP3LD, SP3YM, SP3VZT, SP3QFZ, SP3MJ, SP3OKJ, SP3RNY, SP3VZR, SP3OKI, SP3IFY, SP3VZM, SP3XBO, SP3DRT, SP3QDI, SP3NNH, SP3HGD
12. Postępowanie w przypadku sporów i reklamacji:
•    Wszelkie spory oraz sytuacje nieuregulowane niniejszym Regulaminem będą rozstrzygane przez Organizatora Akcji Dyplomowej.
•    Decyzje Organizatora mają charakter ostateczny.

Zapraszamy do udziału w naszej Akcji Dyplomowej