Komunikat PZK nr 24/2019 z dnia 12.06.2019
Dodane przez sp2jmr dnia 2019-06-12 / 23:03
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców NR 24/2019 z dnia 12 czerwca 2019 r.
Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/
I. Sprawy organizacyjne
1. Jubileusz 90 - lecia powstania PZK oraz 95 - lecia IARU
W przyszłym roku obchodzimy podwójny jubileusz naszych stowarzyszeń. Jest to: 95 lat IARU oraz 90 lat powstania PZK. Z tej okazji powinniśmy zorganizować rcośr1; dla uczczenia tych jubileuszy, podobnie jak to było w 2000, 2005, 2010 i 2015 roku. Daty powstania są dość blisko siebie: 24 lutego 1930 r - PZK i 18 kwietnia 1925 - IARU.
W jakiej formie odbędą się te obchody zależy od nas. Oczekujemy propozycji dotyczących formy uczczenia tych rocznic oraz deklaracji osób chętnych do ich organizacji lub współpracy. Korespondencję zw. Z tym tematem proszę kierować na adres: sp2jmr@pzk.org.pl
Prezydium ZG PZK
2. Nowa Rezolucja IARU (nr 18-1) dotycząca obrotu kart QSL
Zgodnie z informacją zamieszczoną przez Sekretariat Międzynarodowy IARU (Międzynarodowy Związek Krótkofalowców, ang. International Amateur Radio Union) w Kalendarzu IARU nr 200 z dnia 09.05.2019 r. - w styczniu br.
w dokumencie pt. "Międzynarodowy Związek Krótkofalowców - Rezolucje i Polityki Rady Administracyjnej" (ang. r0;International Amateur Radio Union - Resolutions and Policies of the Administrative Councilr1;) dokonano drobnych modyfikacji w treści Rezolucji nr 14-1 (dot. ochrony widma radiowego jako zasobu naturalnego),
nr 15-1 (dot. anten krótkofalarskich), nr 17-1 (dot. wykorzystania przydziałów (alokacji) częstotliwości na zasadach drugiej ważności oraz wykorzystania przydziałów o małej szerokości), a także opublikowano Rezolucję nr 18-1 (Seul, wrzesień 2018) dot. metod potwierdzania łączności, która zastępuje tym samym Rezolucję nr 85-9 (Auckland, listopad 1985).
Zgodnie z brzmieniem dwóch ostatnich akapitów przedmiotowego przepisu [r30;] zachęca się stowarzyszenia członkowskie do dalszego oferowania usług biur QSL
w swoich krajach, poprzez wymianę kart z biurami innych stowarzyszeń członkowskich, o ile jest to ekonomicznie uzasadnione, a ponadto postanawia, że zachęca się amatorów do przyjęcia praktyk potwierdzania (łączności)
z uwzględnieniem wykorzystywania elektronicznych systemów potwierdzających, ale bez wyłącznego korzystania z nich, co zmniejsza ilość niechcianych i niedostarczalnych kart QSL wprowadzanych do systemu biura.
Adresy informacji źródłowej:
http://www.iaru.org/uploads/1/3/0/7/13073366/calendar_200_color.pdf
http://www.iaru.org/uploads/1/3/0/7/13073366/resolutions_and_policies_jan2019.df
Opracowanie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU r11; PZK
3. Komunikat z Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego członków
Lubuskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców
Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Lubuskiego Oddziału PZK obradujące
w dniu 08.06.2019 roku przyjęło sprawozdanie z działalności Zarządu za kadencję 2015- 2019.
Na wniosek Oddziałowej Komisji Rewizyjnej udzieliło absolutorium ustępującemu Zarządowi.
Walne Zebranie członków przyjęło Uchwały:
- WZC podjęło Uchwałę o organizacji i dofinansowaniu Spotkań Krótkofalowców
i Miłośników Radia oraz Eteru w Łagowie Lubuskim przez okres kadencji 2019-2023.
Pozostałe wnioski złożone podczas Walnego Zebrania członków Lubuskiego Oddziału PZK:
1. O zakup i montaż przemiennika D-Star na terenie Gorzowa Wielkopolskiego. Zakładany koszt projektu ok. 1000 zł brutto.
2. O częstszą aktualizację informacji w serwisie internetowym OT-32.
3. O zmianę regulaminu Zawodów Zielonogórskich. Prośbę swoją argumentuje zbyt skomplikowanym system punktacji QSO oraz niewłaściwymi kategoriami łączności. Wnioskodawca zadeklarował złożenie projektu swojego regulaminu do komisji zawodów.
4. O usunięcie informacji o grupie DIGI ze strony www OT-32 w związku
z brakami formalnymi przy umocowaniu grupy w strukturach PZK.
5. O refundację zakupu przyrządów pomiarowych do punktu pomocy technicznej.
WZC przekazało realizacje Zarządowi Oddziału.
Nowo wybrane władze Oddziału:
Zarząd Lubuskiego Oddziału PZK:
1. Marek Kuliński SP3AMO Prezes
2. Krzysztof Rutkowski SQ3JPD Sekretarz
3. Bronisław Sawerwain SP3WVN Skarbnik
Oddziałowa Komisja Rewizyjna:
1. Bartosz Pastuszak SP3CAI Przewodniczący
2. Czesław Czeszyński SP3IBM Członek
Marek SP3AMO, Prezes Lubuskiego Oddziału PZK.
II. Wydarzenia
4. SP2PBM na IV Pikniku Bydgoskich Organizacji Pozarządowych,
Należący do Bydgoskiego OT PZK Klub Krótkofalowców rEnigmar1; SP2PBM po raz
4 będzie wystawiał swoje stoisko promujące krótkofalarstwo i Polski Związek Krótkofalowców. Piknik odbędzie się w niedzielę 16 czerwca na Wyspie Młyńskiej
w Bydgoszczy. Zapraszamy wszystkich, którzy mają nieco czasu w niedzielę 16 czerwca w godz. 12.00- 16.00 na Wyspę Młyńską.
Info. SP2JMR
5. Krótkofalowcy na pikniku naukowym w Koszalinie
Dzięki inicjatywie dr inż. Pawła Poczekajło, studentów Michała Nowaka i Adama SQ1GPR na pikniku naukowym zorganizowanym przez Wydział Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej nie zabrakło krótkofalowców.
Całe wyposażenie stacji terenowej zapewnili Jarek SP1C i Ryszard SP1FJZ. Pojawili się koledzy z Kołobrzegu: Andrzej SQ1GU, Krzysztof SQ1KW, Paweł SP1MPW oraz z Białogardu Krzysztof SP1X. Oczywiście nie zabrakło koszalinian: Marka SP1DKT, Karola SQ1KUK. Stanowisko krótkofalarskie znajdowało się w sąsiedztwie "Ptaków Hasiora", a stojąca obok nich antena typu GP pięknie się prezentowała.
Podziękowania kierujemy do koordynatora imprezy Pana dr inż. Wiesława Walkowiaka, który zapewnił nam miejsce na rozstawienie stacji.
Używaliśmy radiostacji firmy Kenwood TS- 480 o mocy 100W. Nawiązaliśmy kilkanaście łączności, prezentując emisje: CW, SSB, BPSK oraz FT-8.
Tuż po oficjalnym otwarciu pikniku odwiedzili nas: Rektor prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal, gospodarz Pikniku Dziekan Wydziału Technologii i Edukacji prof. dr hab. inż. Tomasz Krzyżyński, wykładowcy Politechniki Koszalińskiej dr inż. Marek Popławski oraz dr inż. Paweł Poczekajło.
Ku zaskoczeniu, największym zainteresowaniem wśród odwiedzających nas gości cieszyła się emisja CW. Szczególnie ta młodsza część naszego społeczeństwa próbowała swoich sił nadając kropki i kreski. Politechnika Koszalińska zafundowała dla nas poczęstunek w postaci: kawy, herbaty, pączków i różnych ciast. Reasumując tam gdzie jest: nauka, ratownictwo medyczne, straż pożarna, wojsko, policja, mnóstwo młodzieży r11; tam warto prezentować krótkofalarstwo.
Jarek SP1C
6. Krótkofalarstwo w szkole
Wraz z zakończeniem roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie (zachodnio-pomorskie) zakończył się cykl szkolenia z radiołączności dla klas mundurowych. Cała akcja odbywała się przy ścisłej współpracy z BSK (Bałtyckie Stowarzyszenie Krótkofalowców).
Młodzież z klas o specjalnościach wojskowych, policyjnych, technicznych służb lotniskowych oraz straży granicznej poznawała tajniki łączności bez komórek i facebooka ;-)
Dość szybko opanowali literowanie po polsku i po angielsku oraz poznali zasady prowadzenia łączności oraz to, co w łącznościach profesjonalnych jest najważniejsze - zasady nadawania i odbioru komunikatów wraz z potwierdzeniem. Otrzymali też wiadomości na temat propagacji i budowy najprostszych anten.
Najzdolniejsi robili łączności zagraniczne, po angielsku i niektórzy z nich już otrzymali QSL za zrobioną łączność spod klubowego znaku SP1ZES.
Program szkolenia jest długofalowy, rozłożony na cały okres nauki w szkole.
Na zakończenia każdy z uczniów otrzymał dokument, potwierdzający nabyte umiejętności.
Przysłowiowy kaganek oświaty w tej dziedzinie nieśli: SP1F Zbyszek, SP1EG Wiesław, SP7WME Krzysztof
SP7WME Krzysztof
SP-EMCOM PZK
7. Obóz w Próchnówku 2019 r.
Harcerski Klub Łączności SP3ZBY z Piły jak co roku organizuje wraz z innymi obozami podobóz łączności na stanicy ZHP Hufca Piła w miejscowości PRÓCHNÓWKO gmina TUCZNO nad jeziorem WIELKI BYTYŃ w województwie zachodnio-pomorskim (dojazd trasą WAŁCZ - Mirosławiec do miejscowości Piecnik, skręt w lewo do PRÓCHNOWA, na skrzyżowaniu w lewo (jest tablica informacyjna) w kierunku ściany lasu dalej według oznakowania).
Obóz położony w rezerwacie o nazwie WIELKI BYTYŃ nad jeziorem o tej samej nazwie oznaczenia krótkofalarskie: województwo zachodnio-pomorskie, gmina TUCZNO WC04.
Atrakcją jest bliskość lotniska w Mirosławcu - można odwiedzić miejsce katastrofy samolotu KASA gdzie znajduje się pomnik.
Obóz znajduje się 100 m. od czystego brzegu jeziora z pomostem, zabezpieczony obsługą ratownika.
W okolicy znajdują się kolejne rezerwaty o nazwach:
ROSICZKI MIROSŁAWSKIE SPFF-0842
SOŚNICA SPFF -1762
OSTOJA DRAWSKA SPFF -1662
GOLCOWE BAGNO SPFF -1191
GLINKI SPFF -0841
Zamki i ruiny:
TUCZNO ZWC04 (Zamek odbudowany)
CZŁOPA ZWC01 (Ruiny)
MIROSŁAWIEC ZWC03 (Ruiny)
KŁĘBOWIEC ZWC06 (Ruiny)
WAŁCZ ZWC05 (Miejsce po zamku).
Rozpoczynamy w dniu 28.06.2019 r. w turnusach tygodniowych tj:
- 28.06 - 07.07 SP3EA (organizacja obozu)
- 07.07 - 14.07 brak obsady - wolne terminy
- 14.07 - 21.07 brak obsady - wolne terminy
- 21.07 - 28.07 SP3TUT (Ze SKÓRKI koło Piły członek klubu)
- 28.07 - 01.08 SP3EA (Z Piły)
- 01.08 - 13.08 SP3BLP (Z Nowej Soli)
Pobyt na obozie dla dwóch osób bezpłatny (dzieci - odpłatność za wyżywienie, opłata na miejscu na stanicy u komendanta zgrupowania, cena za wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja - 20 złotych.
- Zapewniamy dostęp do prądu 230 V,
- Antena do dyspozycji FD-4 (sprawdzona instalowana w tym samym miejscu co roku),
- Zakwaterowanie w namiocie klubowym (namiot 10-cio osobowy) można dostawić indywidualne namioty (miejsca jest dużo),
- Łóżka polowe typu wojskowego (składane) na każdym materac typu Watole,
- Dwie półki na rzeczy osobiste,
- Trzeba zabrać ze sobą pościel, poduszki do spania koce lub śpiwory, talerze, przybory do jedzenia, kubki do picia.
Na miejscu są sanitariaty, WC, łazienka z prysznicami, stołówka pod wiatą.
Pozostałe pytania kierować do SP3EA kom. 660-47-53-54.
Adam SP3EA
8. III spotkanie koleżeńskie na polanie MODERLOCH
Z wielką przyjemnością pragnę poinformować, że Nadleśnictwo Bydgoszcz wyraziło zgodę na zorganizowanie przez Harcerski Klub Łączności "EMITER" III spotkania koleżeńskiego osób zainteresowanych działalnością oraz członków Polskiego Związku Krótkofalowców.
Miejscem spotkania będzie polana MODERLOCH w dniach 29-30 czerwca br. miedzy godz. 10:00 do 21:00. Polana znajduje się w pobliżu Łochowa nad Górnym Kanałem Noteckim pozycja geograficzna: 530 617. 36 N, 170 5017. 29 - E QTH loc. JO83WC.
Rozwinięte zostaną anteny i stacje na KF i UKF. Na wystawie zaprezentujemy urządzenia nadawczo-odbiorcze wykonane przez krótkofalowców oraz dorobek bydgoskiej "Eltry". Dla uczestników spotkania organizatorzy zapewniają kawę i herbatę oraz ciastka.
Przez cały czas trwania spotkania będzie paliło się ognisko lub palenisko grilla (zależnie od aktualnego stanu pogody) gdzie będzie można przygotować sobie posiłek.
Serdecznie zapraszamy do czynnego wypoczynku. Do spotkania.
Witek SP2JBJ
9. Aktywność stacji "ENIGMA"
Nasi rodacy z Anglii przygotowują aktywność radiową z okazji 80-rocznicy przełamania kodu Enigmy*.
Aktywność od 1 lipca do końca sierpnia 2019 r.
Znaki i grafik aktywności jest taki:
GB80ENI 01.07-28.08.2019
GB4ENI 29.07-25.08.2019
GB2ENI 15.07-11.08.2019
Zdjęcie w formacie pdf: By User: Jszigetvari, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=461691
* https://pl.wikipedia.org/wiki/Enigma
Info: Wald N4PL
III. Sport
10. Zaproszenie do Zawodów Tarnowskich
Oddział Terenowy PZK nr 28 w Tarnowie zaprasza w najbliższy weekend tj: 15 - 16 czerwca 2019 r., do udziału w Zawodach Tarnowskich.
Zawody odbywają się na pasmach UKF/VHF oraz HF.
Pełny regulamin znajdziesz na portalu LogSP:
https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=612
lub na naszej stronie OT28:
http://sp9pta.hamradio.pl/wp-content/uploads/2019/06/Zawody-Tarnowskie-2019-UKF-VHF.pdf
Organizatorzy
________________________________________
IV. Technika i oprogramowanie
V. Silent Key's
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Waldemarowi N4PL, Witkowi SP2JBJ, Krzysztofowi SQ2JK, Krzysztofowi SP7WME, Jarkowi SP1C, Markowi SP3AMO, Pawłowi SP7TEV, Adamowi SP3EA.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu).
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz na usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny. Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.
Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.