KS-7. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 16.02.2011
Dodane przez SP5ELA dnia 2011-02-16 / 21:13
Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 16.02.2011
Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. Poniżej aktualne informacje:
1. LIGA OBRONY KRAJU i POLSKI ZWIĄZEK KRÓTKOFALOWCÓW zapraszają do udziału w OTWARTYCH MIĘDZYNARODOWYCH MISTRZOSTWACH POLSKI w TELEGRAFII SZYBKIEJ.
Koledzy Radiotelegrafiści SP
Pozwalam sobie zwrócić się do Kolegów z informacjami na temat telegrafii. Zdaję sobie sprawę z przyczyn zaniku znajomości alfabetu Morse,a wśród krótkofalowców SP i nie zamierzam się nad tym rozwodzić.
Bardzo trudno w dzisiejszym czasie, w dobie Internetu i innych form łączności, zachęcić młodzież do krótkofalarstwa oraz nauki telegrafii tym bardziej, że nie jest ona wymagana przy zdawaniu egzaminów na licencję. Zanikanie telegrafii wśród polskich krótkofalowców jest bardzo niepokojące i szkoda, że tak dzieje się u nas. W odróżnieniu od SP w bardzo wielu krajach jest ona kultywowana i przeżywa drugą młodość. Systematycznie każdego roku odbywają się otwarte zawody, w których udział biorą zawodnicy z wielu państw i to nie tylko z Europy. Wiele z ekip wystawia maksymalną dopuszczalną liczbę zawodników w każdej kategorii wiekowej (po dwie osoby) mimo, że do klasyfikacji brany jest tylko wynik jednego zawodnika. Zawody są organizowane przez IARU lub pod jej patronatem, a ich ranga jest dość wysoka.
IARU w latach parzystych organizuje Mistrzostwa Regionów a w nieparzystych Mistrzostwa Świata. Jak z tego wynika w bieżącym roku odbędą się Mistrzostwa Świata. W zawodach tej rangi SP zaistniało po raz pierwszy w 2007 roku z całkiem niezłym rezultatem – 5 miejsce drużynowo. W następnych latach było już gorzej.
Początki uczestnictwa we współzawodnictwie Międzynarodowym rozpoczął LOK w Skierniewicach kilkakrotnym udziałem w zawodach w Wilnie i na Białorusi. Dopiero udział w zawodach organizowanych przez Białoruś uzmysłowił nam co to jest szybka telegrafia. Tam spotkaliśmy wielokrotnych mistrzów świata i ich umiejętności. Tam po raz pierwszy zobaczyliśmy nowe (dla nas) konkurencje rozgrywane na zawodach rangi mistrzowskiej. Z tego też względu regulamin krajowych zawodów dostosowany został do regulaminu IARU - co bardzo powoli, ale zaczyna procentować.
Nie można osiągać wyników w żadnym sporcie jeżeli nie ma konkurencji, a to dotyczy właśnie SP. Organizując zawody w SP ciężko jest znaleźć kilku zawodników w jednej kategorii wiekowej. Częstą praktyką jest przemieszczanie zawodników młodszych do kategorii starszych. Poza Skierniewicami i indywidualnie: Donatą Gierczycką SP5HNK, Markiem Kluzem SP8BVN, Mariuszem Węgorkiem SP8TDX, Marianem Marciniewiczem SP8LZC i Jerzym Gomoliszewskim SP3SLU nie spotkałem się z udziałem innych kolegów. Nie wierzę, żeby u nas nie było radiotelegrafistów mogących uczestniczyć w tego typu zawodach. Podejrzewam, że przyczyną może być zły obieg informacji bo tylko to przychodzi mi do głowy. Niechęci uczestnictwa oraz braku umiejętności nie biorę pod uwagę. Udział w tegorocznej edycji krajowych zawodów chcemy potraktować w różnoraki sposób, a mianowicie:
- potraktować je jako spotkanie kolegów ”po fachu” celem rozwiązania naszego problemu
- przedstawieniu sposobu prowadzenia zawodów
- sprawdzenie swoich predyspozycji i umiejętności w świetle regulaminu IARU
- zainteresowanie uczestnictwem w zawodach międzynarodowych
Zawody będą organizowane w Skierniewicach w III dekadzie czerwca - precyzyjny termin uzgodnimy po otrzymaniu zgłoszeń. Zawody trwałyby dwa dni w sobotę i niedzielę, ale możemy zorganizować 3 dni piątek, sobota, niedziela – więcej czasu na dyskusję. Zakwaterowanie organizatorzy zabezpieczą odpłatnie według życzenia to samo dotyczy również wyżywienia. Można skorzystać z wyżywienia lub zakwaterowania rozdzielnie. Miejscem logistycznym będzie Ośrodek Szkolno-wychowawczy położony w odległości100 metrów od obiektu Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 które będą bazą techniczną Mistrzostw. Baza techniczna jest sprawdzona już trzykrotnie – ostatnio w ub. roku w VII Mistrzostwach I regionu IARU, gdzie wzorcowo zabezpieczono technicznie Mistrzostwa w Rawie Mazowieckiej.
Jako organizatorzy mistrzostw nie byliśmy w stanie skompletować pełnej ekipy, tzn. wystawić zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Takie postępowanie nie daje szans na zajęcie dobrego miejsca w klasyfikacji drużynowej. Jestem przekonany, że uzupełnienie brakujących kategorii wiekowych pozwoli nam na zajmowanie wyższych pozycji w klasyfikacji drużynowej mistrzostw, a na pewno zawodnicy w naszym kraju by się znaleźli.
Apelujemy do koleżanek i kolegów, w tym młodych krótkofalowców zainteresowanych tego typu zawodami, spotkajmy się razem i spróbujmy rozwiązać tę sytuację. W bieżącym roku czekają nas Mistrzostwa Świata, które będą rozgrywane w Niemczech. Stwórzmy ekipę na jaką nas stać. Wierzę, że nie będziemy tylko tłem dla pozostałych ekip.
Koszty uczestnictwa w Skierniewicach – wyżywienie i nocleg ok. 60 złotych od osoby można również we własnym zakresie wnosząc opłatę startową w wysokości 20 złotych.
Termin zgłoszeń do dnia 30 kwietnia 2011 rok na poniższy adres.
Wszelkich informacji udzieli: Alfred Cwenar SP7HOR tel; 691 712 522 lub wieczorem 46 8338347
e-mail sp7hor@op.pl
Piotr Skrzypczak SP2JMR prezes PZK
Alfred Cwenar SP7HOR organizator
2. HST w Krótkofalowcu Polskim. W numerach 2 i 3 (który niebawem będzie dostępny w wersji elektronicznej na portalu PZK, a pod koniec mca również jako wkładka do „Świata Radio” ukazały się dwa artykuły Jurka Gomoliszewskiego SP3SLU traktujące o nowym obliczy szybkiej telegrafii oraz o zbliżających się Mistrzostwach Świata IARU w HST. Zapraszam do lektury.
3. HST na Białorusi. Informuję, że istnieje możliwość udziału w zawodach na Białorusi. Jedne z nich są w maju i drugie w lipcu 2011. Koszt lipcowych 90 EURO i będą one rozegrane w Mogilovie p.n. „Puchar Narodów”. Majowe można potraktować nieco turystycznie, można zamówić zakwaterowanie, a żywić się samemu i one są w Mińsku. Wybiera się na nie m.in. Alfred SP7HOR. Chętni do wzięcia udziału proszeni są o pilny kontakt sp7hor@op.pl, aby był czas na załatwienie bezpłatnych wiz. Im więcej osób to tańszy koszt transportu. Myślę, że warto skorzystać. Pozdrawiam Alfred SP7HOR.
4. Spotkanie EmCom Wrocław 26.02.11. W dniu 26 lutego br. we Wrocławiu odbędzie się spotkanie poświęcone łączności kryzysowej. Organizuje je Rafał SQ6IYR EmCom Manager PZK. W programie m.in. przedyskutowanie porozumienia z Szefem Obrony Cywilnej Kraju.
5. Warszawski Oddział Terenowy PZK (OT25) informuje:
W dniu 5 marca 2011r odbędzie się tradycyjnie kolejne ognisko organizowane przez Warszawski Oddział Terenowy PZK w lasku na Bemowie przy ulicy Generała Tadeusza Kutrzeby. Serdecznie zapraszamy wszystkich krótkofalowców z rodzinami. Zaczynamy o godzinie 10:00 zapewniamy wojskową grochówkę, kiełbaski, ognisko i niepowtarzalną atmosferę.
Zarząd Warszawskiego Oddziału Terenowego PZK zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Warszawskiego Oddziału Terenowego PZK na dzień 12 marca 2011 r. w Warszawie przy ulicy Gdańskiej 6a. w pierwszym terminie o godzinie 10:00 w drugim terminie o godzinie 10:30.Powodem zwołania nadzwyczajnego walnego zebrania jest wybór Oddziałowej Komisji Rewizyjnej spowodowany rezygnacją z pełnionej funkcji obecnej Oddziałowej Komisji Rewizyjnej składającej się z 3 osób.
Prezes Zarządu WOT PZK Jerzy Szawarski SP5SSB
6. Skrócony spis treści ŚR3/2011
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Alinco DJ-X11E
ANTENY: Trzypasmowa antena VPA-Systems
ŁĄCZNOŚĆ: Propagacje jonosferyczne UKF, Diagram Smitha (2)
PREZENTACJA: Radiotelefon RL-328CQ, Hytera DMR
RADIOKOMUNIKACJA: Zapasowe źródła zasilania w łączności radiowej
RADIO RETRO: Radiostacja RKA
WYWIAD: CB NET – 5 lat na rynku, Połączyła nas telegrafia
HOBBY: Si570 w zastosowaniach amatorskich
DYPLOMY: Programy dyplomowe
DIGEST: Nowości radiowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA
wewnątrz:
KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 3/2011,a w nim:
OPP raz jeszcze w tym skorygowane PIT-y
Porady prawne:
Informacje o zmianach w ustawie o OPP
Nasze anteny, a środowisko.
Aktualności, a w nich m.in.
HST- kolejny artykuł pióra Jurka SP3SLU
Łączność z ISS
Nagroda dla Marka SP9UO
Historia:
Apel Zygmunta SP5AYY
Krótkofalarstwo w SP po II wojnie światowej
Silent Key’s
7. Po Walnym Zebraniu LO PZK (OT32)
W Walnym Zebraniu OT32, które odbyło się w dniu 12 lutego 2011 w Świebodzinie udział wzięło 40 /38%/członków LO PZK na 105 wg stanu na dzień 15.01.2011r.
Najważniejsze uchwały:
Zarząd LO PZK 4 będzie osobowy i dwóch zastępców
OKR 3 osobowe i dwóch zastępców.
Uchwalono sfinansowanie ze środków oddziałowych składek SP3UIB.
Zarząd założy konto bankowe nie później jak za trzy miesiące.
Zmieniono nazwę Zawodów Lubuskich na Zielonogórskie od 2012 roku - Dofinansowanie Zawodów Zielonogórskich
Dofinansowanie klubów krótkofalarskich.
Częściowe sfinansowanie rozbudowy bazy łączności na terenie Łagowa
Lubuskiego w miejscu corocznych spotkań 1-3 Maja.
W związku z dużą ilością środków finansowych na koncie Oddziału
rezygnujemy z pobierania składki oddziałowej w roku 2012.
Wyniki wyborów:
Zarząd: SP3AMO prezes, SP3WVN Skarbnik, SQ3JPD Sekretarz, SP3IY członek QSL Manager
Zastępcy: SQ3JPC, SQ3LLS.
OKR: SP3GTS, SP3LFX, SP3JHY
Zastępcy: SP3SBY, SP3WVL
Przedstawiciel LO PZK do ZG PZK Józef SP3GAX
Informację przesłał Marek SP3AMO prezes OT32
8. SP9YST informuje. Stacja SP9YFF pracująca 20.02.2011 z Zabytkowego Parku Krajobrazowego w Świerklańcu, jako stacja pracująca z terenu powiatu tarnogórskiego (TG) przyznaje jeden punkt do certyfikatu "ZABYTKI PARKU ŚWIERKLANIEC" wydawanego przez "Pałac Kawalera" w Świerklańcu wraz z Klubem SP9YST. Regulamin certyfikatu zamieszczony jest na stronie:
www.sp9yst.webpark.pl.
Info: sq9cxc
9. Komunikat specjalny PZK. W dniu 20 lutego br. o godz.12.00 czasu lokalnego czyli 11.00 UTC na QRG 3.700 +- QRM będzie nadany specjalny okolicznościowy Komunikat Zarządu Głównego PZK. Po nim specjalne wydanie RBI. Zapraszamy.
Jerzy SP5BLD & Piotr SP2JMR
Tyle informacji na dzisiaj. Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK