| 550 lat Mikołaja Kopernika | | | | | | | |
| Szukaj znaku | | | W bazie OSEC (3324 członków/członkiń PZK):
|
| | | | |
| Użytkowników online | | | Gości online: 9
Użytkowników online: 0
|
| | | | |
|
| Komunikat internetowy Sekretariatu ZG PZK na 23 lipca 2009 (nieregularnik) | | |  Opcje newsa | Komunikat internetowy Sekretariatu ZG PZK na 23 lipca 2009 (nieregularnik)
Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:
Dzisiaj otrzymaliśmy informację z MON o dofinansowaniu naszego obozu !!!!! Koszt uczestnictwa wynosi 370zł./na osobę Termin przesuwamy na 15.08.09. do 29.08.09. 14dni. Prędzej nie zdążymy zgłosić obozu do Kuratorium . Program obozu bez zmian, a za chwilę poprawiony będzie dostępny na stronie z http://oboz.ardf.pl/ Proszę o szybkie wstępne zgłoszenia. Aby obóz się odbył musimy mieć minimum 30 uczestników. Zgłoszenia: sp2eda@interia.pl , 0604-565-810 Adam SP2EDA
1.OGÓLNOPOLSKIE ĆWICZENIA ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJ REGULAMIN ( 8 sierpnia 2009)
Organizator: Polski Związek Krótkofalowców. Za rozliczenie i podsumowanie ćwiczeń odpowiedzialny jest koordynator łączności kryzysowej PZK Marek Garwoliński SQ2GXO.
Cele ćwiczeń: - Zwiększenie zainteresowania stacji polskich łącznością w sytuacjach zagrożenia życia i mienia ludzkiego. - Podnoszenie poziomu operatorskiego w zakresie prowadzenia łączności ratunkowej. - Przećwiczenie przekazywania wiadomości zgodnie z formatem zalecanym przez IARU.
Proszę pamiętać – to nie są zawody– jest to ćwiczenie w prowadzeniu łączności kryzysowej, mające na celu rozwijanie umiejętności pracy sieci łączności kryzysowej.
Uczestnicy: Licencjonowane stacje nadawcze klubowe i indywidualne pracujące z terytorium Polski.
Termin ćwiczeń: Sobota, 8 sierpnia 2009 od godziny 13:30 do 15:30 UTC.
Pasma i emisje: Ćwiczenia odbędą się w paśmie 80m emisją SSB. Zalecana jest praca w okolicach częstotliwości centrum aktywności łączności kryzysowej 3,760MHz.
Wywołanie w ćwiczeniach: „Wywołanie w ćwiczeniach łączności kryzysowej”.
Przebieg ćwiczeń: Ćwiczenia składają się z trzech części: 1) Od 13:30 do 14:30 UTC stacje pracujące w ćwiczeniach wymieniają między sobą komunikaty kryzysowe. Komunikaty powinny być nadawane w następującym formacie: - preambuła: składa się z kolejnego numeru komunikatu, znaku stacji nadającej wiadomość i czasu (UTC) utworzenia wiadomości, - adresat: znak stacji korespondenta, - treść wiadomości, - nadawca: imię operatora. Jest to format wiadomości w łączności kryzysowej zalecany przez IARU. Dodatkowe szczegóły dotyczące komunikatów i sposobu pracy znajdują się w procedurze prowadzenia łączności kryzysowej na falach krótkich IARU : http://emcom.pzk.org.pl/downloads/procedura_emcom_iaru.pdf Treść wiadomości powinna zawierać przynajmniej pięć ale nie więcej niż 25 słów i nie powinna zawierać niczego co mogłoby zostać zinterpretowane jako rzeczywista sytuacja kryzysowa przez osoby słuchające. Zalecana treść wiadomości może zawierać: - informacje o pogodzie w QTH stacji, - ciekawe informacje na temat QTH stacji - informacje o wyposażeniu technicznym i sposobie zasilania
Przykład wiadomości numer 4 przekazanej od stacji SP0PZK do SP0XYZ: 4 SP0PZK 1341 Adresat: SP0XYZ Tekst: W Bydgoszczy pada deszcz i wieje wiatr zachodni. Nadawca: Marek
2) Od godziny 14:30 do 15:30 UTC stacje uczestników biorą udział w przekazywaniu wiadomości między stacjami sztabowymi. Na paśmie będą aktywne dwie grupy stacji: • Stacje sztabowe nadające komunikaty (nie przyjmują one żadnych komunikatów od uczestników). Wstępna lista stacji: SP2YOF, SP5PPA, SP7YLD. Stacje te podają wywołanie: „Wywołanie w ćwiczeniach łączności kryzysowej podaje stacja sztabowa nadająca komunikaty …” • Stacje przyjmujące komunikaty (nie nadają one żadnych komunikatów do uczestników). Wstępna lista stacji: SP2KDS, SP5YOC, SP9PNS. Stacje te podają wywołanie: „Wywołanie w ćwiczeniach łączności kryzysowej podaje stacja sztabowa odbierająca komunikaty …”
Zadaniem każdego uczestnika jest zgłoszenie się do jednej ze stacji sztabowych nadających komunikaty i dokładne odebranie jego treści. Następnie uczestnik powinien zgłosić się do jednej ze stacji odbierających komunikaty i przekazać jej dokładnie otrzymany komunikat. Uczestnik ćwiczeń nie nadaje żadnych własnych komunikatów. W tej części ćwiczeń każdy uczestnik może odebrać i przekazać maksymalnie dwa komunikaty.
Zalecenia: W ćwiczeniach obowiązuje ograniczenie mocy wyjściowej nadajnika do 100W. Zaleca się pracę w ćwiczeniach przy użyciu alternatywnego źródła zasilania stacji (akumulatora lub generatora). Zachęcamy uczestników do pracy ze stacji terenowych.
Dzienniki: Dzienniki ćwiczeń nie muszą zawierać treści przekazywanych komunikatów, ale zaleca się zachowanie zapisanych w dowolnej formie komunikatów przynajmniej przez okres trzech miesięcy (do ewentualnej kontroli). Dzienniki powinny zawierać dane dotyczące wszystkich przeprowadzonych łączności (znaki, data, czas UTC, pasmo, emisja i raporty). Dzienniki w formacie elektronicznym (zalecany format cabrillo) należy przesłać na adres sq2gxo@gmail.com Dzienniki papierowe należy przesłać na adres: Marek Garwoliński SQ2GXO ul. Świecka 99, 89-500 Tuchola. Termin wysyłki dzienników – dwa tygodnie od daty ćwiczeń. Mile widziane będą wszystkie komentarze na temat przebiegu ćwiczeń oraz zdjęcia stacji pracujących z terenu. Dyplomy uczestnictwa otrzyma każda stacja, która weźmie udział w ćwiczeniach i prześle dziennik do organizatora.
Podsumowanie ćwiczeń: Podsumowanie zawierające zdjęcia i komentarze uczestników, analizę poprawności przekazanych informacji oraz wnioski zostanie opublikowane w terminie trzech miesięcy od daty ćwiczeń.
Marek SQ2GXO EmCom Manager PZK.
2. EMCOM czyli łączność bezpieczeństwa. I Ćwiczenia Dębickiej Łączności ratunkowej odbyły się w dniu 17 lipca 2009r. w paśmie 2m. Ogółem uczestniczyło w nich 11 stacji w tym 2 stacje sztabowe oraz 9 stacji indywidualnych pracujących z terenu powiatu dębickiego. Ćwiczenia miały za zadnie ukazanie budowy i sposobu działania sieci łączności radiowej opartej na stacjach radioamatorskich w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Założenia ćwiczeń zostały zrealizowane w pełnym wymiarze. Podczas ćwiczeń nie wystąpiły problemy z łącznością. Ćwiczenia koordynowały 2 stacje sztabowe – stacja SP8KKM / D zainstalowana na terenie Zespołu Szkół w Głobikowej, oraz stacja SQ9AOL / D pracująca z terenu Stasiówki. Te lokalizacje wybrano ze względu na dogodne wysokie położenie zapewniające pełne pokrycie sygnałem radiowym terenu powiatu dębickiego, niskie zagrożenie sytuacjami kryzysowymi – oddalenie od dróg, linii kolejowych, zakładów przemysłowych, rzek, zabudowy miejskiej, a także ze względu na niski poziom zakłóceń radiowych.
80% z pracujących stacji posiadało zasilanie akumulatorowe, a 70% stacji pracowało w warunkach terenowych, stacje te były w większości mobilne, oznacza to, że w przypadku sytuacji kryzysowej istnieje możliwość uruchomienia stacji łączności kryzysowej w dowolnym miejscu powiatu dębickiego
Przeprowadzono 39 łączności. Nadano 30 komunikatów, w tym jeden rozgłoszeniowy. Wszystkie komunikaty zostały poprawnie odebrane i przekazane. Ogólna skuteczność ćwiczeń wyniosła 100%.
Byliśmy miło zaskoczeni dużym zainteresowaniem z jakim spotkały się nasze ćwiczenia pośród krótkofalowców. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim stacjom za udział w ćwiczeniach. Niestety wydarzenia ostatnich miesięcy, które nawiedziły naszą część kraju pokazują, że powinniśmy być przygotowani na zapewnienie niezawodnej łączności w przypadku sytuacji kryzysowej.
Dodatkowe informacje i raport z ćwiczeń będą wkrótce dostępne na stronie http://www.sp8kkm.org.pl/
Info: SQ9IAS
Opinia EmCom Mangera PZK: - Oby więcej takich inicjatyw i aktywności. W mojej ocenie przygotowanie, przeprowadzenie i podsumowanie ćwiczeń wypadło perfekcyjnie. Marek SQ2GXO Manager ds. Łączności Bezpieczeństwa PZK
3.SP6DVP – SN40DVP. Od 1 września do 30 listopada 2009 jeden z najaktywniejszych krótkofalowców Opolszczyzny, a może i całego SP Krzysztof SP6DVP będzie pracował pod okolicznościowym znakiem SN40DVP z okazji 40 lat uprawiania krótkofalarstwa. Krzysztofowi gratulujemy i w imieniu beneficjenta zapraszamy do łączności.
4. Lipiany 2009- czyli XXIV piknik eterowy w Lipianach. Już po pikniku. Impreza jak zwykle była znakomicie zorganizowana przez zespół radioklubu SP1KZO z Lipian. Klub SP1KZO powstał 31 lat temu, a jego prezesem od XXX lat jest Boronek SP1RWU. Z tej okazji Bronek SP1RWU otrzymał od Burmistrza Lipian Pana Krzysztofa Boguszewskiego okolicznościowy dyplom. Miałem tez okazję wręczyć Bronkowi grawerton ufundowany z tej okazji przez ZG PZK. Piknik rozpoczął się z pewnym opóźnieniem, ale później wszystko przebiegało jak należy. Trochę plany pokrzyżowała niezbyt dobra aura w noc poprzedzającą piknik. W sumie w pikniku uczestniczyło prawie 150 osób. Przez cały czas były obecne władze miasta w osobach Przewodniczącego Rady Miasta Lipian Pana Mariusza Przybylskiego oraz Burmistrza Miasta Lipiany Pana Krzysztofa Boguszewskiego. Ważnym akcentem był udział Kolegów z DL z Hansem Jurgenem Hahnem DM2CNE na czele, który jest chyba najbardziej znanym niemieckim krótkofalowcem w Polsce. Jego zasług dla wzajemnej współpracy pomiędzy krótkofalowcami naszych krajów nie sposób przecenić. Obecny był także prezes Zachodniopomorskiego OT PZK Janusz Tylkowski SP1TMN. Fotoreportaż i więcej informacji Krótkofalowcu Polskim nr.9/2009
5. KRÓTKOFALOFCY NA SZLAKU TEMPLARIUSZY Niezwykła to okazja !!, spotkanie z Zakonem Rycerskim w Chwarszczanach, właśnie tam pod koniec XIII wieku mieściła się stolica wschodnioeuropejskiej prowincji Rycerstwa Zakonu Templariuszy. Henryk SP3FYJ wraz z Kolegami Klubu SP1PNW zaprasza Koleżanki i Kolegów Krótkofalowców oraz sympatyków naszego hobby na Piknik Eterowy SP „Krótkofalowcy na Szlaku Templariuszy” w dniach 8 i 9 sierpnia 2009 (sobota, niedziela) do Chwarszczan, tą ciekawą imprezę uświetnią nam inscenizacje dawnych walk rycerskich, występy artystyczne „Lata z Radiem” a także artyści lokalni, TVP i szereg innych atrakcji . Lokator JO72HQ, współrzędne geograficzne dla posiadaczy GPS: 52 41'11” N, 14 39'1”E Piknik Eterowy SP Chwarszczany 2009 towarzyszy Konwentowi Zakonów Rycerskich organizowanego przez Gminę Boleszkowice oraz Projekt Chwarszczany.
Oficjalny program naszego spotkania jest na stronie www.sp1pnw.tnb.pl W sobotę godzina 10.00 po krótkim zapoznaniu się zapraszamy do naszego programu gdzie przewidujemy: Prelekcje oraz przeprowadzenie łączności satelitarnej - Jurek SP3TL Informacja z wyprawy do bieguna południowego – relacja ze stacji Arctowskiego kolegi Marka SP3GVX . Digi Woice oraz APRS Praca na radiostacji klubowej Udział w turniejach krótkofalarskich Giełda krótkofalarska. Godz.16.00 „Lato z Radiem”
W Niedzielę tradycyjnie rozpoczynamy Mszą Świętą oraz z zadumą i powagą wysłuchamy koncertu muzyki dawnej. Na zakończenie spotkania Wielka Gala Rycerstwa Zakonu. Pobyt umilą nam liczne stoiska z pamiątkami oraz Restauracja „Templa” gdzie między innymi będzie serwowany kapuśniak templariuszy z wkładką (golonką). Obok będzie parking a także miejsce na przyczepy kempingowe i namioty Noclegi prosimy rezerwować pod numerem telefonu 512 754 133 hotel, Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy wszystkich chętnych do rejestrowania się przez wysłanie maila potwierdzającego uczestnictwo na adres: championsklep@poczta.onet.pl . W dniu Pikniku prowadzenie radiowe i praca na częstotliwości 145,550 MHz. Bliższe informacje dotyczące szczegółów programu pikniku jak i zalecanej trasy dojazdu dostępne są na stronie klubowej www.sp1pnw.tnb.pl . Kontakt: Henryk SP3FYJ tel 507 791 268 e-mail championsklep@poczta.onet.pl Do zobaczenia w Chwarszczanach ! W imieniu członków Klubu SP1PNW zapraszam na spotkanie z wielką historią Henryk SP3FYJ Prezes SP1PNW
6. Podziękowanie dla środowiska krótkofalowców. Otrzymałem miły list od Pani Lidii Seliga córki ś. p. Antoniego SP7LA. List zawiera podziękowanie za towarzyszenie ś.p. Antoniemu w Jego ostatniej drodze. Scan listu stanowi złącznik do komunikatu. (SP2JMR) Zobacz scan - kliknij
7. Dziesiąty Jubileuszowy Zlot Krótkofalowców. Odbędzie się w dniach 1 – 2 sierpnia 2009 r. w Gliczarowie Górnym. Organizatorem jest Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców OT PZK. W załączniku do komunikatu znajduje się program zlotu. Organizatorzy serdecznie zapraszają.
8. XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Spotkanie Krótkofalowców na Biskupiej Kopie 1-2 sierpnia 2009 . To już kawał historii krótkofalarstwa, ważnej zwłaszcza dla kolegów z rejonu pogranicza OK., DL, SP. Po raz pierwszy będę w tym spotkaniu uczestniczył na zaproszenie organizatorów. Dla wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu, którzy mieszkają nieco dalej od jego miejsca mam informację, że w schronisku na Biskupiej Kopie jest możliwość zorganizowania noclegu. Można się tam zgłosić telefonicznie pod numer 077 439 75 84 podając hasło „krótkofalowcy”.
SP5GQI/SN5 s.k. Do krainy wiecznych DX_ów odszedl 20 lipca 2009 o godz. 05:00 nasz kolega SP5GQI/SN5I długoletni krótkofalowiec, czynnie pracujący w zawodach. Członek PZK , Warszawskiego OT PZK (OT 25). Cześć jego pamięci! Tadeusz SP5NHK/SN5E
SP6EKS s.k. Z przykrością zawiadamiam, że zmarł Roman SP6EKS - były członek ekipy SN0HQ. Pogrzeb odbył się w Twardogórze dnia 23 lipca 2009. Cześć jego pamięci! Andrzej SP6GCU
Tyle informacji na dzisiaj ! Vy 73! Piotr SP2JMR
Załączniki.
Program X Jubileuszowego Zlotu Krótkofalowców w dniach 1 – 2 sierpnia 2009 r. w Gliczarowie Górnym
W dniach od 15 lipca do 15 sierpnia br będzie pracowała stacja okolicznościowa SN 0 GG
1 sierpnia 2009 r. ( sobota ) 8.oo - otwarcie biura Zlotu i powitanie uczestników 8.30 - 14.oo giełda sprzętowa ( proponujemy , aby każdy z uczestników w miarę swoich możliwości, przywiózł zbędne części przydatne dla krótkofalowców np. na wymianę itp) 10.oo - egzamin na świadectwo uzdolnienia 14.30 - obiad 16.oo – prezentacje : a/. prezentacja pt. „ Historia sprzed radia „ - SP9BWJ b/. ogłoszenie wyników zawodów QRP o Memoriał Janusza Twardzickiego SP9DT za 2009 r. c/. prezentacja Krakowskiej Grupy Ekspedycji Radiowych SP9SCZ d/. ogłoszenie wyników zawodów SP YL Contest za 2009 r. 18.oo - wspólne grilowanie
2 sierpnia 2008 r. ( niedziela ) 11.oo - msza święta 12.30 - wspólne zdjęcie 13.oo - obiad 14.oo - oficjalne zakończenie spotkania
Dla uczestników Zlotu przewidziane są obiady. Istnieje możliwość rozbicia namiotu lub postawienia przyczepy natomiast załatwienie noclegu na prywatnej kwaterze we własnym zakresie.
Informacje dodatkowe można uzyskać telefonicznie : Kol. Wojciech SP9IKN tel. 018 – 201 33 68 Zakopane Kol. Bożena SP9MAT tel. 012 – 658 38 81 Kraków
Gliczarów Górny jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce istnieją doskonałe warunki pracy na UKF. Organizatorzy przypominają, że opłaty za egzamin w UKE należy dokonać w urzędzie pocztowym lub banku , i przedstawić dowód wpłaty Komisji.
| |  |  | |
|
| | | | |
|
| Logowanie | | |
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
| | | | |
|