PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat Sekretariatu ZG PZK na 18 lutego 2009
Opcje newsa
Komunikaty PZKKomunikat Sekretariatu ZG PZK na 18 lutego 2009

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1.No more war.
Akcja związana z obchodami 70. Rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowana przez PZK nabiera rozmachu. Wszystkich chętnych do pracy pod znakami okolicznościowymi z tej okazji prosimy o kontakt z Czesławem SP2UKB pod adresem internetowym. Lokalizacja stacji nie jest istotna liczy się możliwość bycia aktywnym w okresie trwania akcji.
sp2ukb@pzk.org.pl , tel. 0601-823-917.


2. Walne Zebranie OT 17.
Zarząd  Oddziału  Terenowego  PZK  w  Białymstoku  informuje, że  w dniu 7 marca  2009 roku  (sobota)  w  Sali  Konferencyjnej  Hotelu  3 TRIO  w  Białymstoku   ul. Hurtowa   3   o  godz. 10.oo w  pierwszym  terminie, a  w  przypadku  braku  kworum  o  10.30  w  drugim  terminie  odbędzie  się  Walne  Zebranie  Sprawozdawczo-Wyborcze    Członków  OT  PZK  w  Białymstoku. Info. przesłał Tadeusz SP4GFG.


3. Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze OT PZK w Toruniu (OT26).
W dniu 1 marca 2009 w Wąbrzeskim Domu Kultury odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Toruńskiego OT PZK. Początek godzina 10.00- 10.30 drugi termin. Informację i zaproszenie przesłał Gabriel SP2FMN
Dziękujemy.


4.XXVII ognisko WOT 14. 02. 2009. 
Jak co roku na przedwiośniu w lasku na Bemowie spotkali się członkowie Warszawskiego Oddziału Terenowego PZK. Tegoroczne ognisko nie miało współorganizatora czyli POT (OT 37). Zaproszenie od Zarządu WOT było skierowane do całego środowiska krótkofalowców SP, tak więc w spotkaniu uczestniczyło kilku krótkofalowców z poza OT25.
Spotkanie prowadził Prezes WOT Robert SP5XVY. Z terenu spotkania pracowała stacja okolicznościowa 3Z50KPN z okazji 50. lat Kampinoskiego Parku Narodowego, z jej inicjatorem i duchem opiekuńczym Markiem SP5UAR w roli głównej. Wśród gości tegorocznego ogniska na uwagę zasłużył Pan Henryk Berezowski światowy autorytet w dziedzinie  starych radioodbiorników, autor działu „Radio retro” w „Świecie Radio”. Pan Henryk ofiarował Muzeum Powstania Warszawskiego oryginalny mikrofon, na jakim pracowała radiostacja powstańcza „Błyskawica”. Nie zabrakło także Andrzeja SP5AHT Redaktora Naczelnego „Świata Radio”. Pogoda dopisała, lekki  mróz i drobno prószący śnieg  sprzyjały wspólnemu spędzaniu czasu. W ognisku uczestniczyło ok. 50 osób. Byliśmy tam także i my tj Janek SP2JLR i piszący te słowa Piotr SP2JMR. Pełna relacja i fotoreportaż w miesięczniku  „Świat Radio” 4/2009 w dziale „Z życia klubów i oddziałów PZK”. 
Info. Piotr SP2JMR.


5. Podsumowanie Zawodów Barbórkowych oraz Holiday Contest 2009 .
Walne Zebranie Sprawozdawcze Śląskiego OT PZK (OT 06).

 To była w zasadzie jedna impreza krótkofalarska w dwóch odsłonach. Odbyła się ona w dniu 15 lutego 2009 w Zespole Szkół  Górniczych „ Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Całość prowadził Jacek SP9JCN Prezes OT 06. W podsumowaniu zawodów „Barbórkowych” oraz wakacyjnych „Holiday Contest” brało udział ponad 30 osób. Podczas  części dotyczącej zawodów prowadzenie przejął Kazik SP9GFI, który po kolei odczytał wyniki w poszczególnych kategoriach zawodów. Wręczania pucharów, plakiet i dyplomów dokonywali na zmianę zaproszeni goście, a było ich sporo. Na tej właśnie pierwszej sportowej części spotkania na sali znajdowali się: Pan płk mgr Ryszard Kasprzyk Dyrektor Biura Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK, Pani Barbara Karge Specjalista ds. organizacyjno –statutowych ZW LOK w Katowicach, Pan mgr Józef Koczwara Dyrektor Departamentu Energomechanicznego Wyższego Urzędu Górniczego, Pan mgr Andrzej Szmit Prezes Zarządu Miejskiego LOK w Dąbrowie Górniczej, Pani Lidia Kolasa Kierownik Referatu Ochrony Ludności  Wydz. Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Górniczej. Za stołem prezydialnym obok Jacka SP9JCN oraz Kazika SP9GFI zasiadł gospodarz tej imprezy w osobie Pani Moniki Pawlukiewicz Zastępcy Dyrektora Zespołu Szkół Górniczych
 „ Sztygarka”. Szkoła ta w bieżącym roku obchodzi jubileusz 120 lat działalnosci.
Drodzy czytelnicy wymieniłem te wszystkie ważne osoby nie dlatego, że nie mam nic lepszego do opisywania, ale dlatego, aby można było  zauważyć stopień integracji środowiska śląskich krótkofalowców z organizacjami i osobami, na współpracy z którymi powinno szczególnie nam zależeć. Tam jest tak jak być powinno, bo przecież my krótkofalowcy nie działamy w oderwaniu od społeczeństwa czy innych organizacji. Działamy wspólnie realizując nie tylko cele sportowe czy hobbystyczne, ale i ogólnospołeczne chociażby współpracując ze strukturami OC różnych szczebli oraz organizując zajęcia pozaszkolne w klubach krótkofalarskich. Wyniki zawodów są znane, można je znaleźć chociażby na portalu www.pzk.org.pl   czy w naszej prasie krótkofalarskiej, tak więc sądzę, że nie ma potrzeby ich tu przytaczać.
Po za pucharami , dyplomami, i plakietami na uwagę zasługuje osoba Anety SP9IWP, która po raz drugi zdobyła  puchar przechodni w konkursie „Silezia” ufundowany przez Zbyszka SP9LDB.

Po ok. 15 minutowej przerwie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Śląskiego OT PZK.
Tu już niepodzielnie panował nad salą Jacek SP9JCN. Uroczystym akcentem było przypięcie Złotej Odznaki Honorowej Kol. Stanisławowi Nowakowi SP9UH, niestety drugi z beneficjentów ZOH Kol. Witold Wichura SP9DW ze względu na stan zdrowia nie mógł przybyć na zebranie. Jak przy każdej tego typu okazji były sprawozdania Zarządu OT 06 oraz OKR OT 06. Była i dyskusja. Dotyczyła ona wykorzystania środków z OPP dla OT 06 oraz ubezpieczenia członków PZK, które jako novum stało się faktem od 1 lutego 2009 roku. Korzystając z okazji wspomniałem także o akcji „ No more war” organizowanej przez PZK dla uczczenia chwały Polskiego oręża w kampanii wrześniowej 1939 r.
Oba te spotkania trwały nieco ponad trzy godziny i jak już na wstępie pisałem frekwencja nie była zachwycająca, bo na ponad 200 osobowy OT obecnych było ok. 20 % składu. No cóż, zima, która szczególnie na Śląsku dała się we znaki skutecznie utrudniła dotarcie na zebranie wielu kolegom.
Info Piotr SP2JMR


6.Skrócony spis treści ŚR 3/09

AKTUALNOŚCI -  Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST- Pomiary i oceny eksploatacyjne K3
PREZENTACJA - Spectrum Master MS2724B, Intek HX174S i HX460S,
Anteny samochodowe HF
ŚWIAT KF/UKF - Z życia klubów i oddziałów PZK
ŁĄCZNOŚĆ - Oznaczenia fal radiowych, Ile grup na minutę?
RADIO RETRO - Urodox – uranowy ogranicznik prądu
WYWIAD - Specjalizuję się w mikrofalach
DYPLOMY - Dyplomy rosyjskie Karielian Islands Award
HOBBY - Mikrofalowy syntezer PLL, CW Dekoder SQ2JSC
DIGEST- Nowe urządzenia nadawczo-odbiorcze
FORUM CZYTELNIKÓW – Listy, Porady
LISTA OBECNOŚCI
RYNEK I GIEŁDA
DODATEK: skróty powiatów SP
 

7.KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 3/09
Ubezpieczenia członków PZK
Spotkanie w Toruniu 17.01.09
Jarosław OT35 reportaż ze spotkania.
Zjazd Bydgoskiego OT PZK
DASR –raport z ćwiczeń.
SP6KBL fotoreportaż ze spotkania 14.12.08
Informacja o XI Zjeździe Technicznym UKF
Inforamcje Award Managera
No more war
Walne Zebranie Śląskiego OT PZK
XXVII ognisko WOT
Eliminacje do HST
Silent key’s


8.Spotkanie noworoczne w Klubie Łączności SP9KJM w Siemianowicach Śl.
     W ostatni piątek tj. 13 lutego br. w restauracji „Maximus” w Siemianowicach Śl. odbyło się Spotkanie Noworoczne członków i sympatyków Klubu Łączności LOK – SP9KJM w Siemianowicach Śl., mającego swoją siedzibę w Domu Kultury „Chemik” przy ul. Niepodległości 51 w Siemianowicach Śl. W spotkaniu uczestniczyło niemal 50 osób, w tym Wiceprezydent Miasta Siemianowic Śl. Dariusz Bochenek oraz prezes Zarządu Miejskiego LOK w Siemianowicach Śl. i były prezes Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Stanisław Kowarczyk, a także sekretarz PZK Tadeusz Pamięta – SP9HQJ, będący jednocześnie członkiem Klubu Łączności w Siemianowicach Śl.
     W krótkim sprawozdaniu, prezes Klubu Łączności Eugeniusz Kurzeja – SP9IIA złożył relację z działalności Klubu za rok poprzedni i należy przyznać, że miał się czym pochwalić, ponieważ Klub odniósł kilka znaczących sukcesów. Do najważniejszych z nich należało :
   - zorganizowanie w okresie od 30 maja do 1 czerwca 2008 r. wraz z Zarządem
     Wojewódzkim LOK w Katowicach wojewódzkich zawodów wieloboju łączności i
     radioorientacji sportowej dla dzieci i młodzieży do lat 18  w Kokotku koło Lublińca, gdzie  wystawiono pełne składy drużynowe we wszystkich kategoriach. Drużynowo
     siemianowicka ekipa zajęła zdecydowanie pierwsze miejsce, natomiast indywidualnie w  poszczególnych kategoriach miejsca od pierwszego do czwartego ;
  - w dniach 27 – 28 czerwca 2008 r. w ogólnopolskich zawodach wieloboju łączności dla dzieci i młodzieży przedstawiciel Klubu Adam Skorupka zajął II miejsce w kraju w kategorii dzieci – chłopców do lat 10, uzyskując tytuł Wicemistrza Polski. W tych samych zawodach drugi przedstawiciel Klubu – Mikołaj Krynojewski zajął VII miejsce w Polsce.
     Na podkreślenie zasługuje fakt, iż w zawodach tych, poza Polakami, uczestniczyli przedstawiciele państw wschodnich, w tym z Białorusi i Ukrainy ;
  - w styczniu 2008 r. w ramach półkolonii zimowych w Domu Kultury „Chemik”
    przeprowadzono zawody sportowo – obronne dla 66 kolonistów ;
  - w dniach 17 – 18 maja Klub Łączności wraz z Zarządem Śląskiego Oddziału Terenowego  Polskiego Związku Krótkofalowców w Siemianowicach Śl. był współorganizatorem XVII Zjazdu Krajowego PZK w Szczyrku, zapewniając pełną logistykę Zjazdu. W dowód
    uznania za sprawny przebieg Zjazdu Klub Łączności i jego organizatorzy otrzymali okolicznościowe dyplomy uznania, jak też sprawa ta znalazła swój wyraz w postaci  stosownej uchwały zjazdowej wysoko oceniającej sprawne przygotowanie Zjazdu. Z tej  okazji na Zjeździe pracowała siemianowicka radiostacja pod znakiem okolicznościowym HF0PZK, która informowała korespondentów krajowych i zagranicznych o przebiegu  Zjazdu i jego ustaleniach ;
  - w związku z 15 – leciem Katowickiego Holdingu Węglowego w Katowicach, w ostatni weekend czerwca 2008 r. radiostacja klubowa pracowała pod znakiem okolicznościowym  HF15KHW, organizując ogólnopolski konkurs radiowy o Puchar Prezesa Holdingu. Z tej okazji wydano okolicznościowy dyplom i karty QSL. W konkursie uczestniczyło 150  nadawców z kraju ;
  - zawody strzeleckie z broni pneumatycznej zorganizowane w czerwcu 2008 r. dla członków  koła LOK Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w których uczestniczyło 45  zawodników. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy.
 - udział w spotkaniach integracyjnych środowiska śląskich krótkofalowców tj. w
    Koniakowie w lipcu 2008 r. oraz w Czechach w październiku 2008 r. ;
 - przygotowanie członków Klubu do egzaminu państwowego na licencję nadawczą kategorii  I i II ;
  - utworzenie w listopadzie 2008 r. Komitetu Honorowego i Roboczego dla upamiętnienia  50 – lecia Klubu, które odbędzie się w kwietniu br. Z tej okazji członek Klubu – Tadeusz  Pamięta SP9HQJ napisał okolicznościową monografię, liczącą 117 stron pod tytułem „ 50 – lecie Klubu SP9KJM w Siemianowicach Śl.”, która została przekazana do druku i   ukaże się niebawem na rynku księgarskim. Ponadto planowane jest zorganizowanie wystawy sprzętu łączności z lat 60 – tych i późniejszych, jak też uruchomienie się  siemianowickich nadawców do pracy emisją ATV w kwietniu br.
     Dość ciekawie zapowiadają się plany Klubu na rok bieżący. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy :
   -  organizacja międzynarodowych zawodów wieloboju łączności w czerwcu br. w Kucobach koło Olesna przy współudziale ZW LOK w Katowicach ;
   -  organizacja krótkofalarskich sierpniu br. ogólnopolskich zawodów krótkofalarskich w związku z wybuchem I Powstania Śląskiego ;
   -  organizacja akcji „Lato 2009” dla dzieci i młodzieży;
   -  prowadzenie szkoleń zawodników do zawodów wieloboju łączności i radioorientacji  sportowej oraz przygotowanie kolejnych członków Klubu do zdania egzaminów na I i II  kategorię licencji nadawczej.
     Wiceprezydent Miasta Siemianowic Śl. Dariusz Bochenek, wysoko oceniając dokonania siemianowickich krótkofalowców, podziękował im za dotychczasową aktywność i zobowiązał się do udzielenia pomocy finansowej w druku okolicznościowej broszury.
     Również prezes Zarządu Miejskiego LOK w Siemianowicach Śl. Stanisław Kowarczyk zwrócił uwagę na niezwykłą aktywność środowiska krótkofalowców, podkreślając, iż jest to najbardziej prężne ogniwo ZM LOK.
     Sekretarz PZK Tadeusz Pamięta – SP9HQJ zapoznał zebranych z aktualną sytuacją w PZK, kierunkami pracy Prezydium i ZG PZK na najbliższe miesiące i lata oraz podejmowanymi działaniami mającymi na celu odmłodzenie krótkofalarskich szeregów. Nawiązał również do trwających przygotowań do Nadzwyczajnego Zjazdu PZK, który odbędzie się w maju br., na którym to zostanie uchwalony nowy Statut PZK, uwzględniający oczekiwania członków PZK.
     Po części oficjalnej uroczystości odbyła się część nieoficjalna połączona z poczęstunkiem, a dużą część uczestników spotkania wzięła udział w nieoficjalnej części połączonej z zabawą taneczną trwającą do późnych godzin nocnych.
Opracował : Tadeusz Pamięta SP9HQJ 


Kondolencje dla SP5HFS. Najlepszemu przyjacielowi Zbyszkowi SP5HFS szczere wyrazy współczucia z powodu śmierci żony Ali Tadeusz SP5NHK oraz grono kolegów i krótkofalowców SP5.

SP9CFP s.k. Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 14 lutego 2009 r. odszedł od nas na zawsze, po długiej i ciężkiej chorobie,  nasz Kolega Tomasz Janicki SP9CFP.
Był członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców od 1967  r. 
Jako student Politechniki Częstochowskiej rozwijał swoje zainteresowania krótkofalarskie i aktywnie pracował pod swoim znakiem w szczególności w zawodach krajowych. Przynależąc do klubów krakowskich działał również na terenie Częstochowy. Był konstruktorem wielu urządzeń nadawczo–odbiorczych .
Tą aktywną działalność przerwała Mu niespodziewana i ciężka choroba  w efekcie której został całkowicie unieruchomiony i mógł się jedynie poruszać się na wózku inwalidzkim. Po wielkim załamaniu powrócił do krótkofalarstwa , znajdując dla siebie dziedzinę , która pozwoliła zapomnieć o swoich problemach. W  lutym 1998 roku założył stronę internetową naszego Oddziału : www.sp9pkz.republika.pl , którą administrował do samego końca. Dzięki Jego inwencji strona była na bieżąco uzupełniana i stanowiła wizytówkę naszego Stowarzyszenia. Był autorem graficznego wydania strony . Dodatkowo redagował wraz z zespołem radiowe komunikaty oddziałowe nadawane w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca, a tak że zamieszczał je w internecie. Czuwał również nad prawidłową pracą węzła packet radio. Pomimo swojego kalectwa pracował na falach krótkich i UKF. Swoim doświadczeniem konstruktorskim i informatycznym służy wielu kolegom, którzy odwiedzali Go szukając u Niego pomocy i porad. Był niesłychanie uczynnym i koleżeńskim członkiem naszego Oddziału i stanowił przykład jak krótkofalarstwo może wpływać pozytywnie na życie człowieka. W 2008 roku został odznaczony Honorową Odznaką Polskiego Związku Krótkofalowców.
Pogrzeb odbędzie się w dniu 20 lutego o godzinie 12.20 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Cześć Jego Pamięci.
                                         Koleżanki i Koledzy MSK OT PZK w Krakowie  Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,960,909 Unikalnych wizyt