PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3449 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK 38/24 z dnia 18.09.2024
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 38/2024 z dnia 18 września 2024 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.

I.Sprawy organizacyjne

1. Jak wezwać pomoc przez radio

Polski Związek Krótkofalowców we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, Planem Awaryjnym, 446 MHz.pl, Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową, Lubelską Krótkofalarską Siecią Ratunkową, Mazowiecką Amatorską Siecią Ratunkową, Małopolską Krótkofalarską Siecią Ratunkową, Rzeszowską Krótkofalarską Siecią Ratunkową, Zachodniopomorską Amatorską Łącznością Kryzysową przygotował krótką instrukcję "Jak wezwać pomoc przez radio". Jest to materiał dedykowany dla osób nie będących krótkofalowcami, jednak posiadających CB Radio lub walkie-talkie PRM. W przyjazny sposób wyjaśniamy jak radzić sobie, gdy nie jest możliwe połączenie z numerem alarmowym 112. Materiał już dzisiaj będziemy publikować na naszej stronie internetowej oraz socialmediach. Zachęcam do pobierania go, drukowania i udostępniania. Natomiast wszystkich radioamatorów i krótkofalowców proszę o wsparcie.

Info. Krzysztof SP5E


2. W obliczu powodzi

Drodzy radioamatorzy i krótkofalowcy! Działając ponad podziałami w obliczu powodzi, która dotyka nasz kraj, zwracam się z apelem. Mamy nadzieję, że systemy profesjonalne oraz komercyjne łączności będą działać jak najdłużej i nasze wsparcie nie będzie konieczne. Jednak powinniśmy być w gotowości, dlatego proszę o wasze wsparcie:
r6;monitorowanie - kanału 9 CB Radio oraz kanału 2 PMR, a także częstotliwości 145,500 MHz, 433,500 MHz i lokalnego przemiennika w ramach posiadanego sprzętu oraz możliwości
- pomoc, jeśli tylko usłyszycie wezwanie
- niezajmowanie tych częstotliwości bez wyraźnie uzasadnionej przyczyny
- zapewnienie zasilania awaryjnego jeśli to tylko możliwe

W razie konieczności przekazywania informacji na KF-ie do naszej dyspozycji pozostają częstotliwości: 3,760 MHz, 7,110MHz, 14,300 MHz. Pamiętajmy, że w sytuacjach kryzysowych najważniejsza jest współpraca i wzajemna pomoc. Działajmy ponad podziałami, aby wspólnie stawić czoła tej trudnej sytuacji. Z wyrazami szacunku Krzysztof SP5E

Info. Krzysztof SP5E


3. Posiedzenie Prezydium

Prezes PZK na dzień 22 września 2024 na godz. 20:00 zwołał posiedzenie Prezydium ZG PZK. Posiedzenie odbędzie się zdalnie za pośrednictwem komunikatora MS Teams. W proponowanym porządku obrad znajdują się następujące punkty: sprawy finansowe PZK - SP3U, bieżące sprawy organizacyjne - SQ5T, bieżące sprawy sportowe - SP6MI, bieżące sprawy IT - SQ3TGY oraz inne sprawy wniesione przez członków Prezydium. Na posiedzenie zaproszenie otrzymali również członkowie ZG. Spotkania robocze Prezydium odbywają się co tydzień. Raz w miesiącu w rozszerzonym składzie z członkami ZG.

Info. Prezydium ZG

II. Wydarzenia

4. ARISS

W czwartek 19 września 2024 r. na godzinę 18:19 UTC czasu lokalnego (czyli at 16:19 UTC) zaplanowano łączność radiową z uczniami z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Podczas przejścia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w zasięgu radiowym naziemnej stacji radiowej SP9MOA na pytania z orbity ziemi ma odpowiadać astronauta Matthew Dominick posługując się znakiem radiowym OR4ISS.
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne (MOA) nosi imię Kazimierza Kordylewskiego, polskiego astronoma, który jako pierwszy zaobserwował duże stężenia pyłu w punktach Lagranża L4 i L5 układu Ziemia-Księżyc. Obserwatorium zlokalizowane jest w centrum miasta Niepołomice, 20 km na wschód od Krakowa. Powstało w 1964 roku jako Stacja Obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. To wyjątkowe miejsce, w którym dzieci i młodzież odkrywają tajemnice świata, obserwując Słońce i gwiazdy przez teleskopy, a także zgłębiając technikę astrofotografii oraz odkrywając tajniki sztucznej inteligencji poprzez programowanie robotów. Najmłodsi poznają tajniki nauk ścisłych podczas zabawy. Starsi mają do dyspozycji nowoczesne teleskopy i urządzenia pomiarowe. Wszystkich łączy pasja poznawcza, która spotyka się z kompetencjami doświadczonej kadry pedagogicznej. Działalność dydaktyczna obejmuje regularne zajęcia dla dzieci i młodzieży, obozy szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli. Dodatkowo Obserwatorium zajmuje się popularyzacją astronomii i przyrody podczas seansów w planetarium oraz przygotowując prezentacje nocnego nieba na żywo. Najważniejsza misja to zachwycanie innych Wszechświatem.
Obserwatorium mieści się w nowym budynku z dużą salą wykładową, 4 salami dydaktycznymi. Posiada taras widokowy dla teleskopów przenośnych, budynek planetarium z projektorem laserowym 4K oraz wieżę o wysokości 8 m zwieńczoną kopułą 5,5m z nowoczesnym teleskopem 16". Dysponuje również specjalną platformą z kilkoma antenami parabolicznymi i kierunkowymi typu Yagi. Anteny te wykorzystywane są przez Niepołomicki Klub Krótkofalowców SP9MOA do nawiązywania łączności dalekiego zasięgu.
Niepołomicki Klub Krótkofalowców SP9MOA powstał w 2014 roku z inicjatywy lokalnych radioamatorów. Klub przygotowuje młodzież do uzyskania licencji radioamatorskiej, prowadzi warsztaty elektroniczne, buduje anteny i urządzenia radiowe. Obecnie klub liczy 35 członków. Członkowie Klubu, przy wsparciu władz lokalnych, tworzą na terenie gminy Niepołomice zapasową amatorską sieć łączności, zapewniając swoje doświadczenie radiowe w czasie zdarzeń kryzysowych.
Podczas łączności radiowej uczniowie zadadzą tyle pytań z przygotowanych wcześniej listy na ile pozwoli czas podczas połączenia radiowego.

1. Jan (16): What was your first thought when you saw the Earth from the ISS?
Jaka była Twoja pierwsza myśl na widok Ziemi z pokładu ISS?

2. Witold (16): What was your first day on the ISS like?
Jak wyglądał twój pierwszy dzień na ISS?

3. Liliana (16): Where would you like to visit after your return to Earth?
Gdzie chciałbyś się udać po powrocie na Ziemię?

4. Dawid (17): Has your stay on the ISS changed your perspective on life and our planet? Czy pobyt na ISS zmienił Twoje spojrzenie na życie i naszą planetę?

5. Róża (14): Is there anything that surprised you during the mission?
Czy jest coś, co zaskoczyło Pana w czasie misji?

6. Jagoda (14): What's your favorite place on the station?
Jakie jest twoje ulubione miejsce na stacji?

7. Lena (15): Can you describe how life in a microgravity environment has changed you? Czy podoba Ci się życie w stanie nieważkości? Kiedy ten stan ułatwia, a kiedy utrudnia Ci życie?

8. Wojciech (14): How long do astronauts sleep and what do they dream about in space? Jak długo śpią astronauci i co im się śni w kosmosie?

9. Artur (14): What are the most challenging aspects of life on the ISS for you?
Jakie są największe wyzwania codziennego życia na ISS w porównaniu do życia na Ziemi?

10. Aleksandra (14): What plants are being researched for growth in space, and do you eat them?
Na jakich roślinach prowadzone są badania dotyczące uprawy w kosmosie i czy je spożywacie?

11. Filip (15): Is the Earth flat or spherical?
Czy Ziemia jest płaska czy też kulista?

12. Tomasz (14): Which of the experiments aboard the ISS are you most eager to participate in?
W jakim z eksperymentów na pokładzie ISS bierze Pan udział z największą ochotą?

13. Kamil (17): What about weightlessness surprised you the most?
Czym zaskoczyła Cię nieważkość?

14. Jan (16): What do you miss most from Earth?
Za jaką rzeczą na Ziemi tęsknisz najbardziej?

15. Witold (16): What are the essential skills and character traits needed to become an astronaut and work on the ISS?
Jakie umiejętności i cechy charakteru są niezbędne, aby zostać astronautą i pracować na stacji ISS?

16. Liliana (16): What tests did you have to pass to become an astronaut?
Jakie testy trzeba przejść, żeby zostać astronautą?

17. Dawid (17): What has been your most memorable experience aboard the ISS so far?
Które z Twoich dotychczasowych doświadczeń na stacji ISS najbardziej zapamiętałeś?

18. Róża (14): Have you formed any friendships on board the ISS?
Czy w trakcie pobytu na ISS nawiązują się przyjaźnie?

19. Jagoda (14): How does the large number of sunrises and sunsets affect the functioning of the biological clock of astronauts? How do you know when you should relax?
W jaki sposób duża ilość wschodów i zachodów słońca wpływa na funkcjonowanie zegara biologicznego astronautów? Skąd wiecie, że należy odpocząć?

20. Lena (15): What time zone is used on the ISS?
Jaka strefa czasowa obowiązuje na ISS?

Odpowiedzi astronauty będą słyszalne w Europie na częstotliwości 145.800 MHz FM. Wydarzenie w Obserwatorium rozpocznie o godzinie 16:19 UTC i będzie można je oglądać na żywo przez Internet:

CZĘŚĆ I z wykładami oraz wręczeniem nagród rozpoczyna się o 13:00 UTC

CZĘŚĆ II z nawiązaniem połączenia radiowego rozpoczyna się o 16:00 UTC

CZĘŚĆ III z konferencją prasową rozpoczyna się o 17:00 UTC

Więcej informacji można przeczytać na stronie:
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/final-projektu-ariss-w-moa.

O ARISS

Amateur Radio on the International Space Station (ARISS) to wspólne przedsięwzięcie międzynarodowych stowarzyszeń radioamatorskich i agencji kosmicznych, które wspierają Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W Stanach Zjednoczonych sponsorami są Radio Amateur Satellite Corporation (AMSAT), American Radio Relay League (ARRL), ISS National Lab-Space Station Explorers, Amateur Radio Digital Communications (ARDC) oraz program NASA Space Communications and Navigation (SCaN). Głównym celem ARISS jest promowanie eksploracji nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. ARISS robi to poprzez organizowanie zaplanowanych kontaktów przez radio amatorskie pomiędzy członkami załogi na pokładzie ISS i uczniami. Przed i podczas tych zaplanowanych łączności radiowych uczniowie, nauczyciele, rodzice i społeczności biorą udział w praktycznych zajęciach edukacyjnych związanych z kosmosem, technologiami kosmicznymi i radiem amatorskim. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.ariss.org.

Autorem pytań do astronauty jest Pani Monika Maślaniec Wicedyrektor Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach
 
Info. Armand SP3QFE mentor ARISS Europe

5. Krótkie podsumowanie po Mistrzostwach IARU 2 m

Jak co roku Zespół SN7L pracował w Zawodach IARU 2m ze Śnieżki (1603 m ASL), wykorzystując gościnność IMGW w charakterystycznym budynku na najwyższym szczycie Karkonoszy. Prace zaczęliśmy już w czwartek 5.09.2024, meldując się w komplecie na Śnieżce ok. godziny 10 rano. Pogoda była wymarzona - ciepło, słonecznie i bez wiatru. Już wieczorem tego samego dnia skończyliśmy stawiać ostatni system antenowy i podłączaliśmy wzmacniacze. Okazało się, że jest problem z jednym z nich. Rozwiązanie zostawiliśmy na piątek. Po szczegółowej analizie, stwierdziliśmy, że uszkodzony jest tranzystor końcowy. Andrzej SO3Z miał taki tranzystor, ale wr30; Poznaniu. Po krótkiej naradzie znaleźliśmy kolegę Darka SQ3GJS, który odebrał tranzystor od żony Andrzeja i przywiózł nam go tego samego dnia na Śnieżkę. Darek, jeszcze raz, DZIĘKUJEMY!
Wieczorem w piątek tranzystor był wymieniony a wzmacniacz gotowy do pracy. Wykorzystywaliśmy 5 systemów antenowych - 4 z nich to sfazowane 2 anteny 8 elementów Yagi, ostatni, to cross Yagi zainstalowany tak, że obejmował azymuty w kierunku stacji polskich.
W sobotę rano zaczęliśmy pracę na paśmie robiąc wiele ciekawych QSO przed startem Zawodów. Te zaczęły się o 16:00 lokalnego czasu i przebiegały bardzo dobrze. Zapisywaliśmy kolejne łączności w logu czekając na te najdalsze. Propagacja nie była najlepsza, dobrze słychać było właściwie tylko z kierunku południowego. Na zachód w związku z nadciągającym frontem atmosferycznym szło słabo. Aby zobrazować jak bardzo wystarczy powiedzieć, że tym raz w naszym logu nie znalazła się żadna stacja z UK.
Ostatecznie zrobiliśmy ponad 1160 QSO i ponad 450 tys. punktów. Zaliczyliśmy 22 DXCC i 123 LOC. ODX trafił do logu już w drugiej godzinie Zawodów, to LZ2T z odległością 1027 km.
Tym razem QSO z SN7L, zrobiło 306 stacji z Polski, za co bardzo dziękujemy! Po stacjach z DL jest to drugi wynik w ilości QSO i w ilości punktów.

Jeszcze raz, bardzo DZIĘKUJEMY!

Odnotowaliśmy aktywność z Ukrainy, zrobiliśmy 3 stacje z dalekich LOC.
Po zakończonych Zawodach bardzo sprawnie zdemontowaliśmy wszystkie systemy, zapakowaliśmy anteny i podsumowaliśmy cały wyjazd. Wszyscy podkreślali, że to był naprawdę dobry czas spędzony w doborowym towarzystwie.
W poniedziałek rano pogoda mocno się zmieniła, na szczycie było tylko 11 stopni, a silny wiatr wzmagał poczucie chłodu. Zjechaliśmy do Karpacza tuż przed 9 rano i rozjechaliśmy się do domów.

Pozdrawiamy serdecznie!

SN7L Team w składzie:
Wojtek SP7HKK, Zbyszek SP7MTU, Bartek SP5QWB, Maciek SP7TEE, Tomek SP5XMU, Janek SQ7AEC, Andrzej SO3Z, Gabryś SQ7OYG, Olgierd SQ3SWF i Władek SP3CET

6. Quo Vadis 2024 - OT-20 PZK zaprasza do Woli Okrzejskiej

W imieniu Zarządu OT-20 PZK serdecznie zapraszamy do Woli Okrzejskiej na spotkanie krótkofalowców oraz na podsumowanie zawodów Quo Vadis 2024. Zawody te rozgrywane są co roku w maju, a ich celem jest upamiętnienie kolejnej rocznicy urodzin Henryka Sienkiewicza (urodził się 15 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej). W roku 2024 przypadła zatem 178 rocznica urodzin wielkiego pisarza. Tradycja spotkań w Woli Okrzejskiej podsumowujących zawody Quo Vadis sięga początków XXI wieku. Dzięki wielkiej życzliwości Wójta Gminy Krzywda oraz Dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzenia muzeum wraz z przewodnikiem, którym był Dyrektor muzeum. Spotkanie, w czasie którego podsumowywano zawody oraz wręczano grawertony i dyplomy zwycięzcom, odbywało się w największym, historycznym pomieszczeniu muzeum. Do roku 2019 organizatorem spotkań i managerem zawodów Quo Vadis był Krzysztof Patkowski SP5KP. Dzięki jego zaangażowaniu formuła podsumowań zawodów Quo Vadis została rozwinięta do corocznych spotkań w Woli Okrzejskiej z udziałem krótkofalowców z całej Polski, lokalnych władz samorządowych oraz przedstawicieli Prezydium Zarządu PZK.
W spotkaniach brało udział około 60 osób (krótkofalowcy i osoby towarzyszące) z całej Polski. W latach 2020, 2021 i 2022 spotkania nie odbywały się. Przerwa spowodowana była pandemią COVID 19 oraz remontem i zmianami w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Pierwsze po czterech latach przerwy spotkanie w miejscu urodzenia Henryka Sienkiewicza - Syna Ziemi Łukowskiej i laureata literackiej nagrody Nobla miało miejsce w roku 2023. Wzięło w nim udział około 60 osób. W roku 2024 kontynuujemy tradycję spotkań w Woli Okrzejskiej, w czasie których będzie oficjalne podsumowanie zawodów. Przesunięcie terminu spotkania z czerwca - lipca, jak to było w przeszłości oraz w roku 2023, na wrzesień 2024 wynikło z przyczyn niezależnych od władz OT 20 PZK.
Wybory samorządowe w 2024 roku wyłoniły nowe władze w gminie i w powiecie łukowskim, co odbiło się na możliwościach uczestnictwa przedstawicieli władz Gminy Krzywda i powiatu łukowskiego w naszym wydarzeniu. Ostatecznie uzgodniono termin 29 września 2024. W spotkaniu wezmą udział Pani Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza, przedstawiciel Urzędu Gminy Krzywda oraz przedstawiciel Starosty łukowskiego, który objął patronatem honorowym przedsięwzięcie.
Mamy nadzieję, że w roku 2025 powrócimy do czerwcowego lub lipcowego terminu spotkania.
Miejsce i termin spotkania: Wola Okrzejska, Muzeum Henryka Sienkiewicza, 29 września 2024 roku (niedziela). Początek uroczystości o godzinie 11:00.
Skrócony program spotkania:

1. Ogłoszenie wyników XV Krajowych Zawodów Radiostacji Amatorskich QUO VADIS 2024, zorganizowanych dla upamiętnienia 178 rocznicy urodzin Henryka Sienkiewicza - wielkiego polskiego pisarza, Syna Ziemi Łukowskiej, laureata nagrody Nobla.

2. Wręczenie grawertonów i dyplomów zwycięzcom poszczególnych kategorii w QV 2024, przez Prezesa OT-20 PZK w Lublinie.

3. Wręczenie grawertonów i dyplomów osobom posiadającym pozwolenie radiowe przez wiele lat oraz działaczom zasłużonym dla OT-20 PZK.

Po uroczystościach planujemy spotkanie przy ognisku i rozmowy towarzyskie nie tylko o krótkofalarstwie. Z terenu MHS będzie nadawała Amatorska Radiostacja Okolicznościowa. Będzie także możliwość zwiedzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Podobnie jak w latach poprzednich zapraszamy zarówno krótkofalowców oraz osoby towarzyszące. Uprzejmie prosimy o dokonanie rejestracji udziału w spotkaniu poprzez stronę ot20.pzk.org.pl, co pozwoli na dobrą organizację spotkania. Informacje dotyczące spotkania są zamieszczone na stronie www.ot20.pzk.org.pl i będą aktualizowane.

Serdecznie zapraszamy,
Grzegorz Barański SP8GPB Prezes Zarządu OT-20 PZK

Echa Field Day 2024

7. SN0ZALK w zawodach IARU Region 1 Field Day SSB 2024.

Zainspirowany informacją o zawodach zamieszczoną w Komunikacie PZK zaproponowałem Jankowi SQ1PSA wzięcie w nich udziału. Propozycja została przyjęta. Lubimy pracę terenową i posiadamy pewne doświadczenie zdobyte między innymi podczas aktywowania świateł nawigacyjnych toru wodnego Szczecin - Świnoujście. Informację o tym można znaleźć na stronie:
https://sp1pbw.pl/lighthouse-activity-group-3z0lh/.

Praca w zawodach SSB stanowiła dla nas pewne wyzwanie. Ja - Sławek SP1DOZ, wyspecjalizowałem się w pracy emisjami cyfrowymi, Janek SQ1PSQ jest fanatykiem CW. Interesują nas także łączność kryzysowa i survival.
Rozdzieliliśmy zadania. Janek zajął się wyszukaniem terenu spełniającego warunki regulaminowe i przygotowaniem sprzętu do pracy. Do mnie należała logistyka, dostarczenie materiałów na anteny, agregatu i paliwa do niego. Przygotowania rozpoczęliśmy na dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia zawodów. Zaczęliśmy od kompletowania i sprawdzania sprzętu, którego używaliśmy podczas wcześniejszych aktywności. Agregat, który przez ponad 7 lat stał sobie spokojnie w garażu, nie dał się uruchomić. Próby przywrócenia agregatu do życia zajęły Jankowi ponad tydzień i stanowią osobny temat opowieści. Na wszelki wypadek wypożyczyliśmy od Tomka SP1IT drugi agregat. Tomek zaproponował również przeprowadzenie próby zasilania awaryjnego za pomocą fotowoltaiki i dostarczył odpowiedni sprzęt. Na tydzień przed startem Janek poinformował mnie, że agregat prądotwórczy w końcu "zagadał". Znalazł także odpowiednią lokalizację w pobliżu ogródków działkowych na Wyspie Puckiej w Szczecinie, oddaloną od najbliższego miejsca zamieszkania o ponad 150 metrów, a więc odpowiadającą warunkom Regulaminu Zawodów. Był to rodzaj zadaszenia otwartego z trzech stron i ograniczonego jedną murowaną ścianą znajdującego się nad Kanałem Parnickim.
Miejsce idealne. Po określeniu koordynat oraz wybraniu kategorii, w której zamierzaliśmy startować w zawodach, zarejestrowałem naszą stację pod znakiem SN0ZALK/p jako: portable, multioperator, low power, assisted.
7 września 2024, na 5 godzin przed rozpoczęciem zawodów, rozwiesiliśmy podwójny dipol na 80m i 40m, sprawdziliśmy oba agregaty oraz rozwinęliśmy fotowoltaikę w celu naładowania baterii. Agregat ustawiliśmy w odległości około 50 metrów od stanowiska i rozwinęliśmy linię zasilającą. Po sprawdzeniu mojego FT-891 postanowiliśmy, że będziemy pracować na zmianę na Janka IC-7300, a YAESU stanowić będzie rezerwę. Na początku pracowaliśmy w systemie S&P czyli rszukaj i uderzajr1;, a po pewnym czasie CQ. I tak już zostało do końca zawodów: na zmianę S&P i CQ Field Day.
Jakiś czas od rozpoczęcia zawodów przybył Tomek SP1IT z żoną i synem. Tomek usiadł przy radiu, a my zajęliśmy się sałatką grecką, którą poczęstowała nas żona Tomka. Odwiedziły nas YL -ki: Ania i Marta, które zarzuciły Janka gradem pytań. Janek udzielił paniom krótkiego instruktażu, a ponieważ jest zwolennikiem nauki przez praktykę posadził je do radia i dał mikrofon do ręki. YL-ki rozpoczęły pracę pod czujnym okiem Janka. Po stwierdzeniu, że dziewczyny doskonale sobie radzą zajęliśmy się kiełbaskami z ogniska, karkówką z rusztu i napojami. Od czasu do czasu od stanowiska radio dobiegały nas okrzyki radości po każdej zaliczonej QSO.
Wieczorem pożegnaliśmy się z gośćmi. Pojawił się Sławek SQ1SR z dwoma radiami do przetestowania. Jedno z nich - YAESU FT-710 zostało podłączone do zasilania i anteny, Sławek wziął mikrofon i w logu pojawiały się kolejne łączności. Drugie radio okazało się być tortem w postaci wiernej kopii FT-710. Oba Sławek SQ1SR otrzymał w prezencie urodzinowym od żony.
W nocy ruch na 40 i 80 metrach zmniejszył się, mimo to udało mi się uzupełnić log o kilkadziesiąt kolejnych QSO. Janek w tym samym czasie przygotowywał pionową antenę mobilną na dwadzieścia metrów. Nad ranem 8 września udało się zestroić rwertikalar1; i przeszliśmy do pracy na dwudziestu metrach. Zamieniliśmy się miejscami i Janek wpisał do dziennika kolejne łączności, tym razem zrobione na rdwudziestcer1;. W tym dniu odwiedził nas Wiesiek SP1EG.
Po południu na pasmach słychać było tylko stacje "QSO By for", a w logu zaczął wyświetlać się na czerwono napis "Dupe". Wyłączyliśmy stację i zaczęliśmy się zwijać. Przeprowadziliśmy test zasilania radiostacji zestawem fotowoltaicznym.
FT-897 zapracował na zasilaniu bateryjnym, natomiast IC-7300 uparcie odmawiał pracy, mimo że na zasilaniu z zasilacza sprawował się bardzo dobrze. Oba agregaty pracowały na przemian. Kiedy w jednym skończyło się paliwo uruchamialiśmy drugi. Nie pracowaliśmy w stylu kontekstowym, ale wakacyjnym oddając się pogaduszkom i konsumpcji podczas przerw w pracy radiostacji.
Mieliśmy uciechę słuchając jak obcokrajowcy odpowiadają na nasze wołanie literując znak SN0ZALK/p (spróbujcie szybko wymówić ZERO ZULU i jeszcze do tego czteroliterowy sufiks w zawodach!). W logu znalazło się 206 łączności. Sprawdziliśmy pracę trzech radiostacji w warunkach terenowych, a także pracę dwu agregatów, w tym jednego przywróconego do życia po siedmioletniej bezczynności. Obok wymienionych odwiedziło nas kilka osób zainteresowanych pracą agregatu i okrzykami radości wydawanych przez YL-ki. Daliśmy światu znać o sobie.
Przede wszystkim zaś dobrze bawiliśmy się. Planujemy wziąć udział w kolejnych zawodach Field Day, tym razem pod znakiem kontestowym. Wszyscy wymienieni radiooperatorzy są członkami Polskiego Związku Krótkofalowców.
SP1DOZ, SP1EG, SP1IT oraz SQ1PSA są także członkami Stowarzyszenia Zachodniopomorska Amatorska Łączność Kryzysowa - https://sn0zalk.nicepage.io.

Info. Sławek SP1DOZ
(zdjęcia widoczne są w wersji PDF Komunikatu)

8. HF5L na Polnym Dniu

Niezależnie od mocnej promocji zawodów Field Day na łamach Komunikatu PZK, zespół Klubu Krótkofalowców PZK LAB-EL HF5L wystartował w nich z terenu już po raz siódmy. Tym razem operatorami byli: Andrzej SP5DDF, Mirek SP5GNI, Marek SP5ISZ, Adam SP5UFK i Roman SP5ST. Sprzęt to transceiver FT-991, dipole na 160, 80 i 40 m wspólnie zasilane i podwieszone do masztu, antena Mosley MiniBeam z rotatorem na 20, 15 i 10 m, agregat spalinowy.
Fotoreportaż z wyjazdu można znaleźć na stronie:
https://hf5l.pl/hf5l-w-zawodach-field-day-2024/.
Pod względem sportowym wyjazd był udany r11; zrobiliśmy 431 łączności, głównie w pasmie 14 MHz. W zawodach - jak zwykle - dominowały niemieckie stacje "portable", sporo z Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgi, Słowenii. Udało się też zrobić kilka stacji DX-owych. Ze stacji polskich słyszeliśmy tylko SN1F/p, SN0ZALK/p, DL/SQ8NOD/p - zaskakująco mało. Ani jednej stacji fixed!
Miejsce nad malowniczą rzeką Liwiec oraz pogoda dopełniają pozytywne wspomnienia z wyjazdu. Kto mógł, a nie skorzystał okazji udziału w zawodach, zarówno jako stacja "portable" lub "fixed" - niech żałuje.
Do usłyszenia w przyszłym roku!

Info. Mirek SP5GNI


9. Na fali - Historia radia w II Rzeczypospolitej

Od 4 września 2024 do 1 grudnia 2024 w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie można oglądać ciekawą wystawę poświęconą historii radia w II Rzeczypospolitej. Na wystawie prezentowana jest w formie plakatów i banerów historia powstania radiofonii od pierwszej transmisji w 1918 roku do 1939 roku.
Szczególną uwagę zwraca ekspozycja pierwszych odbiorników radiowych począwszy od odbiorników kryształkowych aż po lampowe. Ciekawie przedstawiona jest historia powstania pierwszego bardzo popularnego przed II WŚ odbiornika kryształkowego DEDEFON. Prezentowane są materiały reklamowe Polskiego Radia z okresu II RP w formie ulotek, książek i poradników. Przedstawiono rozmieszczenie radiostacji na terenie II RP wraz z danymi technicznymi.
Czytając historię Polskiego Radia II RP przewija się wiele nazwisk osób które były krótkofalowcami - między innymi Stanisław Odyniec czy Mikołaj Kaszyn.
Część materiałów z wystawy można pobrać ze strony IPN:
file:///C:/Users/HP/Downloads/RADIO_II_RP.pdf - błędny adres!

https://mmdz.pl/na-fali-historia-radia-w-ii-rzeczypospolitej/.
Warto nadmienić iż w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie znajduje się stała ekspozycja sprzętu elektronicznego powszechnego użytku jak i radiostacji wojskowych produkowanych przez Zakłady Radiowe DIORA. Zobaczymy tam między innymi pierwsze odbiorniki radiowe produkowane na częściach z okresu II WŚ, pierwsze odbiorniki PIONIER, wzmacniacze, magnetofony, pierwszy odbiornik kwadrofoniczny CEZAR, czy znaną nam radiostację czołgową 10RT.
O historii ZR DIORA bardzo ciekawie opowiada kol. Zdzisław SP6HUK, który był długoletnim pracownikiem tych zakładów.
Życzliwość i imponująca wiedza pracowników Muzeum Miejskiego, a w szczególności pana Grzegorza Kasowskiego, pozwala nam przenieść się w świat dawnej elektroniki. Zapraszam wszystkich chętnych do odwiedzenia Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie. Warto zboczyć kilka kilometrów z trasy nr 8 i przyjechać do Dzierżoniowa. Naprawdę warto!

Info. Andrzej SP6GVU


Na zdjęciu widocznym w wersji PDF  organizator wystawy na tle niektórych eksponatów.

10. Po jubileuszowym Zjeździe SPDX Klubu

Zgodnie z zapowiedzią w dniach 13-15 września br., w ośrodku "Zacisze" w Spale, odbył się kolejny Zjazd Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych (SPDXC). W zjeździe uczestniczyło ok. 100 członków i sympatyków SPDX Klubu. W trakcie Zjazdu Adam SQ9S w imieniu przewodniczącego Komisji SPDXContestu Radka SP5ADX zaprezentował i omówił wyniki Zawodów w 2024, w kontekście przeróżnych zestawień i statystyk dotyczących zarówno tegorocznej, jak i poprzednich edycji tych Zawodów. Na uwagę zasługuje rywalizacja pomiędzy Oddziałami PZK, która wykazuje rzeczywistą aktywność naszych członków w tych Zawodach, co przekłada się na frekwencję stacji zagranicznych. W tym roku I miejsce zdobył OT-31, II m. OT-73, III m. OT-04. Zwycięzcom poszczególnych klasyfikacji wręczono puchary oraz grawertony. Podsumowano także wyniki akcji dyplomowej z okazji 65 lat SPDXC oraz rywalizację SPDXC Trophy 2023.
W części "artystycznej " Zjazdu jego uczestnikom prezentację dotyczącą wyprawy do Bhutanu - A5 przedstawił Leszek SP6CIK, który opowiedział również o planowanej wyprawie na Madagaskar. Z kolei Jacek SP5EAQ opowiedział o blaskach i cieniach aktywności z wyspy Chatam - ZL7 oraz o przygotowaniach do wyprawy na Niue - E6. Oczywiście nieodzownym punktem każdego Zjazdu SPDXC była uroczysta kolacja, która i tym razem przebiegła w bardzo miłej koleżeńskiej atmosferze.
W Zjeździe uczestniczyło aż czterech członków Prezydium ZG PZK tj. Krzysztof SP5E Prezes PZK, Marcin SP6MI Wiceprezes ds. sportu, Jakub SP7Y oraz Waldemar 3Z6AEF. Zjazd był znakomicie zorganizowany przez Radka SP5ADX Prezesa SPDXC, a jego obsługa przez pracowników ośrodka była wzorcowa.
Do zobaczenia za rok!

Info. Piotr SP2JMR


Grupowe zdjęci uczestników Zjazdu SPDXC - foto. Grzegorz SP8NTH

Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć ze zjazdu pod linkiem:
https://gwpobieralnia.myportfolio.com/zjazd-spdx-club-2024 .

11. 5 lat klubu PAAROS

Chyba nie można inaczej, niż za pośrednictwem radia krótkofalarskiego, i do tego jeszcze na falach krótkich, świętować pięciolecia istnienia klubu zrzeszającego radioamatorów. Dlatego zapraszamy wszystkich krótkofalowców do wspólnego świętowania piątej rocznicy powstania Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców - PAAROS. Świętować będziemy oczywiście poprzez nawiązywanie łączności na falach krótkich.
To swego rodzaju QSO party oficjalnie rozpocznie się 5 października 2024, o godzinie 12:00 czasu uniwersalnego UTC (7 rano w Chicago) i potrwa do godziny 12:00 UTC w niedzielę, 20 października 2024.
Pracować będziemy zarówno na fonii jak i w emisjach cyfrowych FT8 i JS8. Wszelkiego rodzaju informacje związane z tym, gdzie będzie można nas złapać, będą publikowane na bieżąco na https://paaros.com/swietuj-z-nami.
Łączności prowadzić będziemy używając znaku klubowego NA9PL z terytorium Stanów Zjednoczonych oraz SP/NA9PL z terytorium Polski.
Na wszystkich, którym uda się z nami nawiązać kontakt czekają okolicznościowe karty QSL. Karty będzie można zamówić na stronie:
https://clublog.org/logsearch/na9pl.
Pieniądze zebrane w ten sposób posłużą do ich wydrukowania oraz wysyłki, a to co zostanie przeznaczymy na rozwój naszego klubu.
Zapraszamy do wspólnej zabawy i świętowania.
Do usłyszenia na falach eteru!

Materiały źródłowe są na stronie:
https://paaros.com/swietuj-z-nami-pieciolecie-klubu/.

Info Andrzej Detka SQ5FBI

III. Sport

12. Informacje nie tylko DX-owe

Rotuma (3D2/R) - Rebel DX będą aktywni jako 3D22 (Trzy Delta Dwa Dwa) oraz 3D2V z wyspy Rotuma w niedalekiej przyszłości. Dwóch operatorów będzie aktywnych na pasmach 160-6 metrów, głównie na FT8 (F/H) przez 3-4 tygodnie. Informacje można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/rebeldxgroup QSL przez OQRS.

Eswatini (3DA) - Manfred DK1BT, Wolf DL4WK, Annette DL6SAK, Tom DL7BO i Frank DL7UFR będą aktywni jako 3DA0DL z Eswatini od 25 października do 9 listopada. Planują uruchomić 5 stacji. QSL via DL7UFR. Więcej informacji na:
https://webufr.dl7ufr.selfhost.eu/3da.

Tanzania (5H) - Maurizio, IK2GZU ponownie będzie aktywny jako 5H3MB z Tanzanii od 10 października do 11 listopada, pracując jako wolontariusz w lokalnej szkole. QSL via OQRS lub IK2GZU.

Samoa (5W) - Pete, ZL4TE będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako 5W0TE z Upolu, Samoa (OC-097) od 3 do 10 października. QSL via OQRS lub ZL4TE.

Somaliland (6O) - Zespół 6O3T przybył do Somalilandu już 11 września. Do 13 września czekali na odprawę celną sprzętu, która zgodnie z przewidywaniami potrwa kilka dni. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, instalacja pierwszej z pięciu stacji powinna rozpocząć się w najbliższych dniach. Aktualizacje na stronie:
https://www.facebook.com/Dxexplorernet. QSL przez OQRS lub IV3DSH.

Filipiny (DU) - Lucy, AB3MY będzie aktywna jako DU1/AB3MY z Legazpi na wyspie Luzon (OC-042) od 19 do 24 września. QSL via znak domowy. Jej aktywność ma na celu uhonorowanie jej zmarłego ojca, Percy'ego Tence (PY2PD), który mieszkał w Brazylii, ale urodził się na Filipinach i zginął w wypadku drogowym w 2001 roku.

Reunion (FR) - Michal, OM2DX będzie aktywny jako TO2DX z wyspy Reunion (AF-016) od 27 września do 7 października. Będzie nadawał na CW, RTTY i FT8 na pasmach 60-10 metrów i weźmie udział w CQ WW RTTY DX Contest (28-29 września). QSL via znak domowy.

Szkocja (GM) - Członkowie klubu M0NYM będą aktywni jako MS0NYM z wyspy Lewis (EU-010) od 22 do 26 września. QSL via G0UOK.

Japonia (JA) - JA4GXS/4 i JN4JXL/4 będą aktywni z wyspy Kasado (AS-117) 21 września od około 7 UTC do 22 UTC. QSL przez biuro.

Guam (KH2) - Hirata, JH3DJX będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako KH2/JH3DJX z Guam (OC-026) od 29 września do 2 października. QSL przez biuro.

Grenlandia (OX) - Henning, OZ2I będzie ponownie aktywny jako XP2I z Kangerlussuaq, Grenlandii (NA-018) od 20 do 22 września. Będzie nadawać wyłącznie telegrafią na pasmach 80-10 metrów. Planuje udział w Scandinavian Activity Contest CW. QSL via OQRS.

Grecja (SV) - Dirk, ON5CT będzie aktywny jako SV8/ON5CT z wyspy Samos (EU-049) od 9 września do 6 października. QSO będą załadowane do LoTW, eQSL i Club Log; papierowe QSL nie będą dostępne.

St. Kitts (V4) - John, W5JON będzie ponownie aktywny jako V47JA z St. Kitts (NA-104) od 18 września do 1 października. QSL via W5JON.

Namibia (V5) - Gunter, DK2WH ponownie będzie aktywny jako V51WH i V55Y w zawodach z Namibii między 19 września a 12 listopada. QSL via DK2WH.

Kanada (VE) - Chris, VO1CH ponownie będzie aktywny jako VO2VC z Strefy 2 w Labradorze od 26 września do 3 października, w tym jako uczestnik CQ WW RTTY DX Contest. QSL via OQRS lub VO1CH.

Wyspy Kokosowe (VK9C) - Zespół VK9CV (OK2ZA, OK6DJ, OM3PC, OM4AYL, OM4MM, OM4MW, OM5RW, OM5ZW i VK5GR) będzie aktywny z Wysp Kokosowych (OC-003) od 1 do 15 listopada. QSL via OK6DJ. Więcej informacji na https://vk9cv.com/. Aktualizacje będą również publikowane na:
https://www.facebook.com/groups/489325376829131

Zawody 21-22 września 2024 r.

Scandinavian Activity Contest CW - https://www.sactest.net/blog/rules/.

Za nami zjazd SP DX Clubu. Bardzo dziękuję wszystkim za miłe spotkanie, udział oraz przybycie. Zachęcam już do planowania urlopu na wrzesień przyszłego roku pod kątem naszego spotkania. Zapraszam do galerii zdjęć Grzegorza SP8NTH:
https://gwpobieralnia.myportfolio.com/zjazd-spdx-club-2024.

Pozdrawiam Adam SQ9S

13. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

SPAC 2.3 GHz i wyżej - zawody aktywności UKF, odbędą się we wtorek, 24 września 2024, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki wyłącznie w formacie EDI prosimy wysyłać przez stronę o adresie:
http://spac.pk-ukf.pl/.

10th ARI Italian EME Trophy 2024. To włoskie zawody EME, sesja jesienna: od 00:00 UTC 28 września do 24:00 UTC 29 września 2024r. Pasma: 50 MHz - 144 MHz - 432 MHz - 1,2 GHz - 2,3 GHz - 5,7 GHz - 10 GHz - 24 GHz; mody analogowe CW - SSB, cyfrowe JT65B lub podobne. Więcej informacji i regulamin:  https://www.ari.it/english-area/eme.html.
Kilka lat temu do udziału zachęcał Krzysztof SP7DCS pisząc:
"są to bardzo fajne zawody, nie ma spinki, stacji mało i można sobie dobrze sprawdzić aparaturę, a najważniejsze, że to jedyne zawody EME, w których klasyfikacja jest wg. wielkości anten. Tnx Kris!"

AGCW VHF/UHF Contest to zawody telegraficzne UKF na 144 i 432 MHz, sobota 28 września 2024, godz. 14:00-18:00 UTC. Koledzy z DL zapraszają do udziału polskich sympatyków CW. Regulamin:
https://www.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest albo http://alt.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest.

Info. Stanisław SQ2EEQ


III. Silent Keys
__________________________________________________________________
Jerzy SP7NJT SK

W dniu 12.09.2024 r. w wieku 78 lat zmarł nasz kolega Jerzy Turbiński SP7NJT, członek Polskiego Związku Krótkofalowców w Łódzkim Oddziale PZK (OT-15) przez wiele lat prezesował w sieradzkim klubie krótkofalowców SP7PSI.
Śp. Jerzy został odznaczony Odznaką Honorową Polskiego Związku Krótkofalowców w 2004 r. oraz Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Krótkofalowców w 2018 r. Przez wiele lat był aktywnym nadawcą na pasmach amatorskich, zbudował wiele urządzeń amatorskich, pracował również społecznie na rzecz rozwoju krótkofalarstwa na ziemi sieradzkiej.
Uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego Turbińskiego odbyły się we wtorek 17 września 2024 r. na cmentarzu parafialnym ul. Wojska Polskiego w Sieradzu.

Cześć Jego pamięci!
Bogdan SP3LD

__________________________________________________________________

__________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Andrzejowi SQ5FBI, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Maciejowi SP7TEE, Sławkowi SP1DOZ, Mirkowi SP5GNI, Andrzejowi SP6GVU, Bogdanowi SP3LD, Armandowi SP3QFE,

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adres e-mail Redakcji redakcja@pzk.org.pl


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@pzk.org.pl

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.

Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ3TGY |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

72,424,302 Unikalnych wizyt