PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3393 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK 21/24 z dnia 22.05.2024
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 21/2024 z dnia 22 maja 2024 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

I. Sprawy Organizacyjne

1. Istotne zmiany po XXVII KZD

Warto odnotować, że mimo krótkiego czasu XXVII Krajowy Zjazd Delegatów był bardzo owocny. Omówiono oraz wypracowano wiele istotnych zmian dla naszej organizacji. Wszystkie szczegółowo omówimy w wersji PDF komunikatu. Zachęcamy do lektury!

Info: Prezydium ZG

2. Spotkania robocze

W czwartek 16 maja w trybie pilnym spotkaliśmy się roboczo: PZK, ZHP, LOK, FOPOR oraz Hackerspace Kraków. Rozmawiamy, aby wypracowywać dobre, wspólne stanowisko dotyczące tematu ważnego dla całego środowiska - zmian ułatwiających dostęp do egzaminów. Celem jest ułatwienie i usprawnienie ścieżki egzaminacyjnej, cały czas pamiętając o konieczności zapewnienia jego obiektywności i powtarzalności. Następnego dnia rano, uczestniczyliśmy w spotkaniu w Ministerstwo Cyfryzacji z Wiceprezesem Rady Ministrów Ministrem Cyfryzacji, Pełnomocnikiem Rządu ds. Cyberbezpieczeńswa Panem dr Krzysztofem Gawkowskim. W trakcie spotkania poza kwestią możliwych ułatwień w egzaminach, podjęliśmy także temat definicji służby amatorskiej satelitarnej. Zwróciliśmy również uwagę na potrzebę zmian, które umożliwią podejście do egzaminu obcokrajowcom. Przed nami prace strony rządowej ze środowiskiem nad przepisami wykonawczymi w których będziemy oczywiście aktywnie uczestniczyć.

Info: Prezydium ZG

3. Pierwszy tydzień

Pierwszy tydzień za nami. Niezwykle intensywny. Kluczowym tematem nr I było przygotowanie dokumentów niezbędnych do zgłoszenia w KRS. Dokumenty zostały przekazane na czas. W pierwszej korespondencji do nas pojawiają się pytania o konkretne plany, koncepcje oraz o to co zastano. Dzisiaj na pewno priorytetowo chcemy podejść do tematów krytycznych, które nie powinny czekać. Następnie chcemy szerzej poznać opinię Was - naszych członków jak widzicie krótkofalarstwo i organizację. Tego głosu nie może zabraknąć przed rozpoczęciem konkretnych prac. Dzisiaj możemy natomiast jasno napisać o bieżącym tygodniu. Rozpoczynamy dialog z Prezesami i Skarbnikami OT na temat przygotowań do inwentaryzacji. Chcemy poznać perspektywę, potencjalne przeszkody oraz potrzeby. Tak, żebyśmy wykonali wspólnie to zadanie. Drugim tematem jest RODO - kluczowe elementy z perspektywy OT. Przygotowujemy się również do kolejnych spotkań w temacie PKE. Pierwsze już za nami. Co naturalne każda z organizacji biorących w nich udział ma inną perspektywę i inne potrzeby. Kluczowe to jak pogodzić je? Jak mądrze ułatwić dostęp do egzaminów? Jakie wymagania powinni spełniać egzaminatorzy społeczni oraz organizacje ich zgłaszające? Jak dając nowe możliwości zapewnić obiektywność i powtarzalność egzaminów? To bardzo ważny temat istotne jest też wypracowanie dobrego kompromisu. Kluczowym efektem piątkowego spotkania jest rozpoczęcie prac strony rządowej ze środowiskiem nad przepisami wykonawczymi w których będziemy oczywiście aktywnie uczestniczyć. Każdą z osób, która chce podzielić się własnym głosem w tej sprawie zachęcam do kontaktu ze mną na adres: sp5e@pzk.org.pl W tym tygodniu pracujemy również nad odpowiedzią w ramach konsultacji rProgramu współpracy Ministra Cyfryzacji z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na lata 2025-2027". Więcej o tym napiszemy w komunikacie za tydzień. Kończąc krótkie podsumowanie napiszę tylko, że jako Prezydium sprawdzamy obecnie czy dobrze sprawdzi się u nas praca z cyklicznymi spotkaniami roboczymi co tydzień. Stały rytm - podsumowanie tygodnia, ustalenie priorytetów na kolejny, tematy ważne. W pozostałe dni działamy razem przez Microsoft Teams oraz w trakcie dodatkowych spotkań ustalanych w razie potrzeby.

Info. Krzysztof SP5E

4. Niecodzienny egzamin

Wczoraj (21 maja) obchodziliśmy Światowy Dzień Kosmosu i z tej okazji nie mogliśmy mieć bardziej kosmicznego gościa! Slawosz Uznański, który ma szanse zostać następcą Mirosława Hermaszewskiego i jako drugi Polak zagościć w przestrzeni kosmicznej, przystąpił wczoraj do egzaminu na świadectwo klasy A operatora urządzeń radiowych w służbie amatorskiej. Egzamin oczywiście zakończył się sukcesem! Zdanie egzaminu, obejmującego szerokie spektrum zagadnień - od radiofizyki, elektroniki, elektryki, kodów używanych w amatorskiej łączności radiowej aż po historię telekomunikacji - pozwoli naszemu astronaucie na uzyskanie licencji i otrzymanie znaku wywoławczego. Nie sposób przecenić znaczenia udziału polskiego astronauty dla rozwoju popularności tego fantastycznego hobby, które tak pięknie łączy wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodoznawczych z kreatywnością i ciekawością świata - czyli absolutnymi podstawami postępu i rozwoju naszej cywilizacji. Warto przypomnieć, że radioamatorzy są obecni w kosmosie już od wczesnych lat 60. ubiegłego wieku, gdy na orbitę trafił pierwszy satelita amatorski, OSCAR (Orbiting Satellite Carrying Amateur Radio)1. Radioamatorzy w kosmicznym wyścigu wyprzedzili nawet wielkie koncerny telekomunikacyjne: pierwszy komercyjny satelita telekomunikacyjny trafił na orbitę miesiąc po trzecim satelicie z programu OSCAR, który w marcu 1965 r. jako pierwszy umożliwił retransmisję sygnałów z Ziemi, a tym samym nawiązanie łączności transoceanicznej (filmiki o satelitach projektu OSCAR możecie zobaczyć na naszym profilu). Sławoszowi Uznańskiemu gratulujemy nowych uprawnień, a was - niezmiennie - zachęcamy do zainteresowania się fascynującym światem fal radiowych!

Źródło: UKE

II Wydarzenia

5. ŁOŚ 2024


Jubileuszowe XX Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ 2024, odbędzie się już niebawem - 24-26 maja br. - jak zwykle na górce "Papierkowej" we wsi Jaworzno, w gminie Rudniki.
Organizatorzy tegorocznego spotkania piszą na łosiowej stronie: https://www.losnapograniczu.pl/:

"Nie wypada tam nie być, tym bardziej, że jak zawsze zamówione są: słoneczna pogoda, sprawdzony catering z dobrym jedzeniem i różnymi napojami oraz ciekawy program. Zadbaliśmy też o czystość i teren spotkania - jest dokładnie posprzątany. Mamy nadzieję zostawić to miejsce równie czyste jak zastaliśmy i dla tego organizatorzy posiadają każdą ilość worków na śmieci, które czekają w naszym namiocie.
Przeciwdziałając różnym sytuacjom bardzo dokładnie sprawdzimy identyfikatory każdego uczestnika, które będą dostępne w sekretariacie na wjeździe. Wszyscy dobrze wiemy dlaczego tak musi być. Nieprzewidywalne zdarzenia zmuszają nas do ciągłych zmian w programie imprezy, który mimo wszystko zapowiada się bardzo ciekawie, a nawet zawiera militarne niespodzianki.
Na terenie spotkania można pozostawać, jak długo dusza zapragnie i czas pozwoli. To nadal nasza krótkofalarska ziemia, a anten zmieści się tam dużo.
Wszystko co robimy przy organizacji tej imprezy ma spowodować uśmiech na twarzach uczestników, niezapomniane wrażenia i odpoczynek od codzienności. Życzymy przyjemnego pobytu.

Organizatorzy:
PZK i Zespół Krótkofalowców z SP7KED i SP9KDA"

6. Bartki na ŁOŚ-u

Przypominamy, że na tegorocznym Zjeździe Krótkofalowców ŁOŚ 2024 zorganizowana zostanie przez SP OTC wystawa pod nazwą TRX Bartek 2024. Na wystawę nie trzeba się rejestrować, wystarczy tyko przywieźć swój egzemplarz trx w sobotę rano do godziny 11.30. Podczas tego wydarzenia zostanie wybrana przez głosowanie zwiedzających i specjalnie powołanej komisji najciekawsza konstrukcja Bartka. Dla uczestników wystawy TRX Bartek 2024 przewidziane są pamiątkowe dyplomy. Organizację wystawy zapewni SP OTC, czyli SP3CSD i SP3LD, przy współpracy z SP9UO.
Jednocześnie pragniemy także zaproponować ciekawą akcję SPOTKAJMY SIĘ NA ŁOŚ. Zapraszamy wszystkich członków SP OTC przebywających na spotkaniu do wspólnego zdjęcia przy naszym stoisku w sobotę o godzinie 12.30.
Zatem policzmy się, ciekawe ilu członków OTC zgłosi się do zdjęcia?

Do spotkania na tegorocznym ŁOŚ.
Zapraszamy serdecznie
Grzegorz SP3CSD oraz Bogdan SP3LD

III. Sport

7. Wiadomości nie tylko DX-owe

4X - Izrael: Zespół 4X2DS będzie aktywny z wybrzeża Morza Martwego, najniżej położonego miejsca na świecie (440m poniżej poziomu morza) od 30 maja do 3 czerwca. QSL via LoTW, eQSL lub 4Z5TT. Dostępne będą certyfikaty.


9M2 - West Malaysia: Członkowie Kuala Lumpur DX Team będa aktywni jako 9M4IOTA z Kapas Island (AS - 073) od 31 maja do 2 czerwca na CW, SSB i digi, pasma 80 do 10 m.

DL - Niemcy: Stacje DL0GWW, DL0TXL i DL0THF będą aktywne z okazji 75-lecia utworzenia mostu powietrznego do berlina zachodniego. QSL via LoTW, Logbook QRZ i DARC Community Logbook. Dostępny będzie certyfikat:
https://ham-awards.de/index.php/75luft/.

EA - Hiszpania: W zależności od warunków pogodowych i morskich, trzyosobowy zespół (Henry EA5EOR, Ilde EA5HEU i Christian EA3NT) będzie aktywny jako EG5MI z Penyeta del Moro (EU-151) w dniu 25 maja. Umieszczą drewnianą platformę na skałach 24 maja około godziny 16:00 UTC i powrócą 25 maja około godziny 4:00 UTC, mając nadzieję na rozpoczęcie nadawania tak szybko, jak to możliwe. rNie wykluczamy rozpoczęcia już w piątek 24 maja wieczorem z bardzo lekkim zestawem (jedna bateria samochodowa)r1;, mówi Christian, ri nadawania przez kilka godzin, aby skorzystać z greyline i dać szansę Zachodnim Wybrzeżomr1;. Najprawdopodobniej będą nadawać na pasmach 20, 17, 40 i 6m na CW, SSB i FT8. Jeśli Christian zdobędzie wystarczającą liczbę subskrybentów na swoim kanale YouTube (http://www.youtube.com/@EA3NT), spróbuje transmitować na żywo próbę lądowania. Penyeta del Moro to skalista wysepka o szerokości niemal 2 metrów i długości 6 metrów; w 1861 roku umieszczono tam żelazną latarnię morską o wysokości około 5 metrów. QSL via EA5GL.

F - Francja: Stacja TM36JO będzie aktywna 27 maja z okazji przejścia sztafety z pochodnią Olimpijską przez departament w którym znajduje się stacja i ponownie od 29 lipca do 11 sierpnia podczas olimpiady. QSL via biuro lub direkt do F5OHM

GI - Północna Irlandia: Z okazji 80-lecia D-day (6 czerwca 1944) będzie aktywna stacja GB8DDY od 1 do 28 czerwca. Wydany będzie certyfikat, QSLki nie są przewidziane. Więcej informacji na profilu na qrz.com.

I - Włochy: Członkowie ARI Trapani (IQ9TP) będą aktywni jako II9IKF od 20 do 26 maja z okazji 16 edycji International Kite Festival w San Vito Lo Capo. QSL via biuro, LoTW i eQSL.

LA - Norwegia: Michael DF8AN będzie aktywny z Hinnoya Island (EU - 033) od 25 do 26 maja i z Vestvagoy Island (EU - 076) od 17 do 25 maja na CW i digi, pasma KF i możliwe że 6 i 2m. QSL via znak domowy, biuro albo direct.


SP - Polska: Z okazji 65-lecia SP DX Club od 1 do 16 czerwca aktywne będą stacje SP65S, SO65P, SN65D, HF65X i 3Z65C. Do zdobycia dyplom. Więcej informacji: https://logsp.pzk.org.pl/a/spdxc/index.php.

SV - Grecja: Giovanni IZ2DPX będzie aktywny jako SV8/IZ2DPX z Serifos Island (EU - 067) od 13 maja do 23 maja. Pracuje na SSB i FT8 w pasmach od 40 m do 6 m. QSL via LoTW.

Nadchodzące zawody:
CQ WW WPX Contest CW: https://www.cqwpx.com/rules.htm.

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

8. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC 2.3 GHz i wyżej to zawody aktywności UKF, odbędą się we wtorek, 21 maja 2024, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie: http://spac.pk-ukf.pl/.

Mikrofale All Band czyli od 50 MHz do 76 GHz, zawody kiedyś mikrofalowe, obecnie na wszystkich pasmach, 1-2 czerwca 2024, godz. 14:00-14:00, pod krajowym patronatem Stowarzyszenia PK UKF.
Regulamin zawodów jest taki sam, jak dla zawodów IARU R1, można go znaleźć w kalendarzu zawodów Stowarzyszenia PK UKF pod adresem: https://pk-ukf.pl/kalendarz-zawodow-2022/.
Dzienniki prosimy wysłać w terminie do 5 czerwca na adres Stowarzyszenia PK UKF poprzez stronę http://vhfcontests.pk-ukf.pl/?month=3.

Uwaga: Na stronie Stowarzyszenia PK UKF https://pk-ukf.pl/aktualnosci/ pojawił się drugi komunikat organizacyjny 62 Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia PK UKF i 23 Zjazdu Technicznego UKF (16-18 sierpnia 2024) z informacjami dot. kosztów pobytu w hotelu AGAL w Zieleńcu, które nie zmieniły się w stosunku do 2023 roku.
Rezerwacje i informacje o dokonanej wpłacie należy przesłać drogą e-mail na adres Staszka sp6gwb@netgate.com.pl (tel. 601 763 772), oraz do wiadomości na agal@agal.com.pl r11; (telefony : 601 799 957 lub 748 668 188).
Info. Stanisław SQ2EEQ

IV Różne

9. QSL biuroMVE wersja 2.3

Aplikacja QSLbiuroMVE w najnowszej wersji 2.3 jest już dostępna.

ilustracje widoczne w wersji PDF

Usunąłem w niej kilka drobnych błędów, m.in.:
- problem z indeksowaniem OT o numerach zaczynających się cyfrą 0 (zero);
- problem z odczytem nie do końca poprawnych plików ADIF (słowa kluczowe - nazwy kolumn pisane małymi literami);
- problem wyszukiwania plików z rozszerzeniem *.ADI.

Dodałem również możliwość wyeksportowania danych z tabeli do pliku *.csv.
Serdecznie zapraszam na stronę: http://sq3mve.marph.pl/qslbiuromve.php.
Pozdrawiam, Mariusz SQ3MVE
__________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Michałowi SQ9ITP, Mariuszowi SQ3MVE, Markowi SP9UO, Grzegorzowi SP3CSD, Bogdanowi SP3CSD, Prezydium ZG PZK,

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać
w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscrib
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,823,599 Unikalnych wizyt