PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

Sprawozdanie z konferencji GAREC 2008
Opcje newsa
Komunikaty PZKW dniach 26 i 27 czerwca 2008 we Friedrichshafen w Niemczech odbyła się coroczna konferencja poświęcona łączności kryzysowej GAREC 2008 (Global Amateur Radio Emergency Conference). Hasłem tegorocznej konferencji było „Bądź gotów!”.
Z ramienia PZK w konferencji uczestniczyli Wiesław SP2DX i Marek SQ2GXO.

Konferencję otworzył i prowadził Hans F5VKP/HB9AQS – koordynator łączności kryzysowej IARU. W mowie otwierającej konferencję podkreślił spontaniczność reakcji krótkofalowców na sytuacje kryzysowe a jednocześnie potrzebę ćwiczeń i przygotowań.
Następnie przemówienie wygłosił Ole LA2R prezes 1 regionu IARU poruszając temat wielkich katastrof podczas których  krótkofalowcy mieli swój udział w zapewnianiu łączności bezpieczeństwa i również podkreślając znaczenie ćwiczeń i gotowości.
Kolejny zaproszony gość, doktor Cosmas Zavazava – dyrektor działu krajów rozwijających się w ITU. W swej prezentacji przedstawił społeczne i ekonomiczne skutki katastrof w ostatnich latach (ponad milion osób zginęło w wielkich katastrofach na świecie od roku 2000 do teraz) i podkreśli rolę radioamatorów w zapewnianiu łączności w momencie gdy inne środki komunikacji zawodzą.
Następnie głos zabrali przedstawiciele DARC, przedstawiając charakterystykę krótkofalarskiej łączności kryzysowej w Niemczech.

Po przerwie Hans F5VKP/HB9AQS  przedstawił prezentację dotyczącą ostatniego trzęsienia ziemi w Chinach i bardzo dobrze zorganizowanego i skutecznego udziału krótkofalowców z CSRA w akcji ratowniczej. Prezentacja dostępna jest na stronach IARU (http://iaru.org/emergency/ ). Sepio OH1VR przedstawił status łączności kryzysowej w Finlandii.

Część popołudniowa pierwszego dnia konferencji poświęcona była doświadczeniom wynikającym z ćwiczeń i realnego udziału w akcjach ratowniczych.
Greg G0DUB przedstawił podsumowanie ćwiczeń ogólnoświatowych GlobalSET 2008 (Raport znajduje się pod adresem http://www.raynet-hf.net/tiki-download_file.php?fileId=21 )
Dennis K2DCD, Stefan HB9TTQ i Krister SM0FAG przedstawili doświadczenia i rezultaty ćwiczeń i akcji w swoich krajach.

Pierwszy dzień konferencji zakończyła dyskusja nad statusem implementacji zmian w Regulaminie Radiokomunikacyjnym dotyczących przekazywania wiadomości od/do osób trzecich w sytuacjach kryzysowych i podczas ćwiczeń.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się bardzo ciekawą prezentacja przedstawioną przez VU2MYH dotyczącą łączności kryzysowej w Indiach.
Następnie Dennis K2DCD przedstawił organizacje zajmujące się łącznością kryzysową w Stanach Zjednoczonych, ich strukturę i działania.

Po przerwie nastąpił ważny moment jakim było podpisanie konferencji między Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, IFRC a Międzynarodową Unią Radioamatorską, IARU. Porozumienie to otwiera nowe możliwości współpracy między organizacjami członkowskimi IARU a krajowymi stowarzyszeniami Czerwonego Krzyża. Porozumienie podpisali Sekretarz Generalny IFRC Markuu Niskawa i wiceprezydent IARU Timothy ST. J. Elam VE6SH.

Kolejnym etapem konferencji była dyskusja i komentarze dotyczące podpisanego porozumienia. Moderatorem dyskusji był VE6SH.

Po przerwie nastąpiły krótkie wystąpienia przedstawicieli wszystkich trzech regionów IARU a następnie prezentacja dotycząca technologii D-Star przedstawiona przez DL1YBL

Na zakończenie konferencji nastąpiło jak co roku przyjęcie końcowego oświadczenia konferencji. Jego treść jak i cześć przedstawianych prezentacji jest dostępna pod adresem http://www.rientola.fi/oh3ag/garec/index.html .

Polska delegacja przygotowała propozycję do włączenia do końcowego oświadczenia konferencji. Dotyczyła ona konieczności pomocy przez IARU mniejszym organizacjom członkowskim IARU (takim jak PZK) w dziedzinie finansowania zasobów i środków technicznych do celów łączności kryzysowej, a w szczególności do utworzenia mobilnych (zainstalowanych w samochodzie) centrów łączności kryzysowej.
Ta propozycja nie została przyjęta do oświadczenia konferencji, ze względu na brak kompetencji konferencji GAREC do zajmowania się sprawami finansów, natomiast problem został przedyskutowany i zalecono przekazanie tej propozycji na konferencję pierwszego regionu IARU w Cavtat.

Następna konferencja GAREC 2009 odbędzie się za rok w 3 regionie IARU - prawdopodobnie w Japonii.

Tłumaczenie : Marek SQ2GXO
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,961,066 Unikalnych wizyt