PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3623 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat sekretariatu ZG PZK na 25.06.08
Opcje newsa
Komunikaty PZK

Komunikat sekretariatu ZG PZK  na 25 czerwca 2008

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje. Niestety zaczynamy znów od bardzo smutnej:

SP5LCC S.K. W dniu 24.06.08  Witek SP5LCC przeszedł do krainy wiecznych łowów dx-owych. Był zaangażowany w wiele prac; uczestniczył w akcjach latarniowych, nadawał z wielu krajów poza SP, był członkiem Zarządu SPDXC od dwóch kadencji. Był dobrym operatorem, znał telegrafię. Był członkiem klubu SP5ZCC.
Przyczyną zgonu był atak serca w czasie rejsu jachtem po Wiśle.
Próba reanimacji niestety nie zakończyła się pomyślnie.
Informacje przekazał Krzysztof SQ5HAU.

Zygi SP5ELA

 

A oto pozostałe:

1.Otwarte Mistrzostwa Polski w Szybkiej Telegrafii odbędą się w dniach 26-29 czerwca w Skierniewicach.
Przeprowadzone zostaną zgodnie z wytycznymi IARU, co oznacza cztery dyscypliny: odbiór, nadawanie, test pile-up w programie Morse Runner i pracę w programie Rufz. Konkurencje będą mieć miejsce w budynku Ośrodka Szkolenia Kierowców LOK przy ulicy Nowobielańskiej 26 A. Uroczysta inauguracja odbędzie Si e jutro 26 czerwca o godz.20.00. Zakończenie w niedzielę 29 czerwca o godz.10.00

Głównym organizatorem Mistrzostw jest LOK,  a konkretnie Kol. Alfred SP7HOR. PZK jest po raz pierwszy współorganizatorem tej ważnej dla telegrafistów imprezy.

 Na zaproszenie PZK gościć będziemy Przewodniczącego Grupy Roboczej I Reg. IARU Olivera Tabakowskiego  oraz Toniego Satnojoskiego –autora oprogramowania do tych zawodów. PZK będzie reprezentowane przez Prezesa OT 24 Kol. Włodka SP7NWM oraz przeze mnie.,

 

 

2.SN3PAT.

W dniach od 28 czerwca do 06 lipca 2008 pracować będzie z Płocka stacja SN3PAT (karty via SP5PPK) . Stacja pracować będzie z okazji trzecich warsztatów "Profilaktyka a Teatr" organizowanych przez KG Policji. W tym roku po raz pierwszy włączamy się z grupą zgłoszonych osób do programu " Profilaktyka a Krótkofalarstwo". Główny cel programu to zachęcenie młodych ludzi do naszego hobby oraz oddziaływanie poprzez naszych wolontariuszy na młodzież w celu przeciwdziałania narkomani i alkoholizmowi w środowiskach szkolnych i nie tylko. W programie aktywnie uczestniczy grupa krótkofalowców z Płocka z harcerskiego klubu SP5ZBA działającego przy Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Więcej informacji na stronie : www.pat.policja.gov.pl.  Polski Związek Krótkofalowców jest jednym z głównych partnerów PAT, w ramach programu działalność promującą krótkofalarstwo i PZK prowadzi Wiesław SQ5ABG
Informacje podał; Wiesław sq5abg

 

 

3.Celtowie na Opolszczyźnie.

Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego w ramach pozytywnego kreowania i kształtowania wizerunku regionu będzie realizowało projekt pod nazwą "Celtowie na Opolszczyźnie". W ramach tego krótkofalarskiego programu będziemy przeprowadzali szereg prelekcji o tematyce Celtycko-krótkofalarskiej. Czas trwania projektu - od lipca do listopada 2008r. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy. Program w 90% jest dofinansowany z budżetu Województwa Opolskiego.

Partnerem w jego realizacji jest Katedra Archeologii we Wrocławiu oraz członkowie PZK z OT-11. 73! Arek sp6ouj

 

 

4.Dni morza 2008. 

W dniach 28-29 czerwca 2008 odbędzie się kolejna tura zawodów  Dni  Morza  2008 organizowana przez ZACHODNIOPOMORSKI  ODDZIAL  TERENOWY  PZK, zapraszamy -regulaminy w załączniku.

W ostatnim ,,Świecie  Radio" Nr6/2008 na stronie 15  zamieszczono nieaktualny
regulamin  zawodów  ,,Dni  Morza 2008''. Podany  adres  wysyłki logów papierowych
należy przesłać na adres : SP1DTG  TADEUSZ GRZESZCZUK   PO.BOX 133 72-100 GOLENIÓW.
AKTUALNY REGULAMIN ZAWODÓW  JEST NA STRONIE  ZOT PZK ;zot.hamradio.szczecin.pl
 Wiadomość z ostatniej chwili : kolega Piotr  SP1CWD funduje zwycięzcy grupy III
/QRP/  w zawodach  ,,DNI MORZA  2008'' antenę GP 5/8 na pasmo 6 metrów.     

Vy73  Janusz SP1TMN

 

 

5.Piknik Eterowy Lipiany 2008.

23 piknik eterowy odbędzie sie 19-20 lipca w  LIPIANACH na ul Okrzeji. Stacja SN0LIP będzie pracowała już od 1 lipca i w czasie pikniku na 145,550  z miejsca pikniku. Więcej informacji podamy na
stronie klubowej sp1kzo i urzędu miasta i gminy oraz i na stronie zotpzk Szczecin.  W programie dyskoteka, imprezy dla młodzieży konkurs  nadawanie i odbiór telegrafii dla młodzieży itp. W tym roku  SP1KZO obchodzi 30 lat powstania

A więc jest to również okazja jubileuszowa. Imprezy w Lipianach należą do bardzo ciekawych i udanych. 

Bronek SP1RWU & Piotr SP2JMR

 

 

6.XX Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Ogólnopolskiego Klubu Seniorów PZK

Zjazd odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia br. w Ośrodku Wypoczynkowym Brzoza w  Prądocinie. Szczegółowe informacje na stronie www.zjazdotc.webpark.pl. Kontakt z organizatorem Kol. Grzegorzem Walichnowskim SP3CSD Tel. 0604 245 357 lub e- mail sp3csd@pzk.org.pl .Koszt całkowity udziału w Zjeździe to 180 zł od osoby . Termin zgłoszeń upływa w dniu 15 lipca br.

Zapraszamy. Zarząd SPOTC PZK

 

 

7.Skrócony spis treści ŚR7/08:

Aktualności: Wiadomości DX-we dla krótkofalowców, Zawody;

Anteny: Małogabarytowe pętle magnetyczne;

Test: Perseus-autentyczny SDR, Pomiary i eksploatacja K3;

 

Świat KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK, Sztuka operatorska (2);

Radio Retro: Polskie przedwojenne firmy radiotechniczne;

Łączność: Nowości Intertelecom 2008 (2),

Recenzja: Radio-historia i współczesność;

Wywiad: Regeneracja Radio Retro (Mieczysław Laskowski);

Hobby: FK2007, czyli 2 w 1;

Digest: Różnorodne konstrukcje radiowe;

Forum czytelników: Listy, Porady;

Lista obecności (Dodatkowe wyposażenie radiostacji);

Rynek i Giełda;

Dodatek: Krótkofalarski przewodnik po Berlinie i Paryżu.

 

 

8.Krótkofalowiec Polski 7/08:

Uchwały XVII Zjazdu PZK

SN0HQ i Mistrzostwa IARU „ Niech moc będzie z nami”

Tama 2008

ŁOŚ- jedna z najciekawszych imprez krótkofalarskich, relacje uczestników oraz informacje organizatorów.

Spotkanie w Wesołej

Zjazd PKRVG Ustronie 4-5 września 2008

Warsztaty QRP- Brok 19-21 września 2008

Joannnici  2008

Podsumowanie współzawodnictwa POT

Prezydium ZG PZK

Konsultacje w MI.

 

 

9. Rusza program PGA

1 lipca br. rusza program dyplomowy PGA! Oznacza to, że od godziny 00.00 w tym dniu przyjmowane będą wnioski na wszystkie Dyplomy (PGA-H, PGA-E i PGA-S). Zainteresowanych prosimy bardzo o skrupulatne przestrzeganie wszystkich procedur wymienionych w regulaminie, ponieważ odstępstwa mogą być przyczyną opóźnień w przyznawaniu Dyplomów. Warto pamiętać, że o kolejności numeracji poszczególnych dyplomów będą decydowały WYŁĄCZNIE poprawne wnioski.

 

 

10.SP0PGC w eterze

Radiostacja klubu PGA-C PZK SP0PGC swoje inauguracyjne wyjście w eter miała w dniu 5 czerwca br. o godzinie 18.35z w paśmie 80 m emisją SSB. Pierwszym korespondentem był Krzysztof, SP5KP. Tego samego dnia wszystkie QSO zostały umieszczone w systemie LoTW i eQSL.cc Pierwszymi korespondentami, którzy otrzymali potwierdzenia tą drogą byli: SP5KP (via LoTW) i SQ7LQJ (via eQSL.cc). Warto jeszcze wiedzieć, że log stacji SP0PGC dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Krótkofalowców Jury Krakowsko –Częstochowskiej (http://www.skjkc.pl/index.php?go=dziennik). 

 

 

11.Światowy Dzień QRP

17 czerwca br. był Światowym Dniem QRP. Redakcja MK QTC wraz z Zespołem PGA i przy współpracy z Włodkiem SP5DDJ zorganizowali Konkurs polegający na nawiązaniu w tym dniu jak największej ilości łączności. Zwycięzcą został Grzegorz Zygner SP4NDU z Kętrzyna, który uzyskał 61 pkt., drugie miejsce zdobył Tomasz Wiza SP7BCA (54 pkt.), a trzecie Joachim SP3OCV (22 pkt.). Na kolejnych miejscach uplasowali się: Janek SP5DZC (21 pkt.), Henryk SQ3LMR (16 pkt.), Marcin SQ5NAD (10 pkt.), Tomek SQ2LYS (9 pkt.), Łukasz SQ9IVD (5 pkt.), Łukasz SQ2DYL (4 pkt.) i Marek SQ9LOJ (3 pkt.). Nie są to wyniki „powalające”, ani pod względem ilości startujących stacji, ani pod względem zdobytych punktów. Siła polskiego QRP objawia się chyba bardziej w Internecie niż w eterze... Uczestnikom tegorocznej edycji dziękujemy. Pamiątką konkursową są dyplomy i drobne upominki rzeczowe.

 

 

12.SP QSL Kolekcja

Zbiory SP QSL Kolekcji liczą już ok. 10.000 kart QSL polskich nadawców i nasłuchowców. Zasoby podzielone są na kilka działów:

    * QSL polskich stacji klubowych

    * QSL polskich stacji okolicznościowych

    * QSL nadawców SP stale zamieszkałych poza granicami kraju

    * QSL stacji czasowo QRV poza SP

    * QSL polskich stacji contestowych

    * QSL polskich SWL

    * QSL polskich stacji przedwojennych

    * QSL polskich stacji indywidualnych

Wszystkie karty są już skopiowane i po specjalistycznej obróbce trafią do Internetu.

Informujemy, że do SP QSL Kolekcji przyjmujemy karty polskich krótkofalowców. Także tych, którzy odeszli na zawsze z naszego grona. Ich dorobek sportowy utrwalamy dla następnych pokoleń SP-HAMs. Karty należy przesyłać na adres: Redakcja MK QTC, Suchacz-Zamek, 82-340 Tolkmicko; eMail: qtc@post.pl

 

 

13.Wakacyjne QTC

Wakacyjne QTC jest już wydane i rozsyłane do wszystkich zainteresowanych. Liczy 72 strony i zawiera wyjątkowo dużo informacji operatorskich. Godną szczególnego podkreślenia jest omówienie nowego międzynarodowego programu dyplomowego WFF (World Flora Fauna) poświęconego Parkom Narodowym świata. W porozumieniu z organizatorami, Zespół PGA włączył do swojego programu nowy dyplom wyczynowy PGA-S PN Award, w MK QTC wydał dyplom pn. „Polskie Parki Narodowe Award (PNA). Spis treści wakacyjnego wydania MK QTC opublikowany został na stronie redakcyjnej www. 

 

 

14.SPRAWOZDANIE z VIII ćwiczeń OC amatorskiej sieci radiowej Pomorskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w dniu 15 czerwca 2008r,

1. Stacją prowadzącą była radiostacja klubowa Międzywydziałowego Koła Naukowego Krótkofalowców Politechniki Gdańskiej SP2PZH/2, z operatorami SQ2BXI i SP2QOY

2. Lokalizacja stacji prowadzącej: Gdańsk Morena (140m npm.)

3. Częstotliwość pracy 145,550MHz/145,400MHz

4. Czas trwania ćwiczeń 50 minut (19:00-19:50 czasu lokalnego)

5. W ćwiczeniach wzięło udział 27 stacji (26 +stacja prowadząca)

Info. SQ2BXI

 

Oby takich akcji jak najwięcej. Marcinowi SQ2BXI organizatorowi ćwiczeń w tym miejscu składam serdeczne podziękowania w imieniu Prezydium ZG PZK oraz EmCom Managera PZK.

 

Tyle informacji na dzisiaj.

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

 

 

 

 

 

 

Załączniki.

 

Regulamin XXXVII zawodów „Dni Morza 2008” - cześć KF

 

1. Organizator

Zachodniopomorski Oddział Terenowy PZK w Szczecinie (skr. poczt. 599, 70-952 Szczecin – 2;

e-mail: zot@hamradio.szczecin.pl). Strona WWW zawodów: http://dni-morza.hamradio.szczecin.pl

 

2. Termin

Część KF: ostatnia niedziela czerwca (29.06.2008 r.) od 04.00 do 07.00 UTC.

Wszystkie stacje biorące udział w zawodach obowiązuje 5 min. QRT przed i po zawodach.

 

3. Pasma i emisje

Zawody odbywają się w paśmie 80m i 40m na CW i SSB, zgodnie z obowiązującym band planem.

 

4. Wywołanie

Na CW: Test SP

Na SSB: Wywołanie w zawodach

 

5. Klasyfikacje

Grupa I – stacje z powiatów nadmorskich

Grupa II – pozostałe stacje

Grupa III – stacje QRP

Grupa V – stacje nasłuchowe

 

6. Wymiana

a)      stacje pracujące z powiatów nadmorskich (grupa I) – RS(T) + skrót powiatu, np. 59(9) KP

b)      stacje pracujące z latarni morskich – RS(T) + skrót powiatu/nr latarni morskiej, np. 59(9) SF/15

c)       pozostałe stacje polskie (grupa II) – RS(T) + skrót województwa, np. 59(9) B

d)      stacje  /mm – RS(T) + nr QSO, np. 59(9) 025

Z tą samą stacją na KF można przeprowadzić max. 4 łączności – po jednej na każdym paśmie i każdym rodzajem emisji.

 

7. Punktacja

-          za bezbłędne QSO/HRD – 1 pkt.

-          za bezbłędne QSO/HRD ze stacją polską pracującą .../mm – 2 pkt.

-          za bezbłędne QSO/HRD ze stacją polską pracującą z terenu latarni morskiej – 2 pkt.

-          za bezbłędne QSO / HRD ze stacją organizatora (SN0SZ) oraz ze stacjami sP2KAC,

      sP9KDA oraz SP9UMJ (zwycięzcami poprzedniej edycji zawodów) – 2 pkt.

Za bezbłędne QSO uważa się łączność, w której obie stacje wymienią poprawnie swoje znaki wywoławcze, raporty + grupy kontrolne i logując te dane przy rozbieżności czasu nie większej niż

5 minut.

 

 Stacje nasłuchowe

-          punktacja jak w przypadku nadawców

-          punkty przyznaje tylko jedna z nasłuchiwanych stacji

-          w logu nasłuchowym znak stacji (np. SP1DOT) może być powtórzony max. 4 razy i nie może to być po kolei.

 

8. Mnożniki

Mnożnikami są powiaty nadmorskie. Mnożnik na danym paśmie liczy się jeden raz, niezależnie od emisji.

 

9. Wynik końcowy

Suma punktów z obu pasm x suma mnożników z obu pasm (max.  84).

 

 

10. Dzienniki zawodów.

Dzienniki papierowe należy przesłać na adres :   SP1DTG   Tadeusz  Grzeszczuk     PO. Box 133  

72-100 GOLENIÓW w terminie do 31 lipca br. (decyduje data stempla pocztowego). Dzienniki przysłane po tym terminie będą użyte tylko do kontroli.

Organizator zaleca sporządzanie dzienników elektronicznych (darmowy program DQR_Log autorstwa SP7DQR dostępny jest na stronie WWW zawodów oraz na stronie autora. Zainteresowanym może być wysłany po przysłaniu do organizatora dyskietki + SASE).

Dzienniki elektroniczne należy przesłać na adres: dnimorza@hamradio.szczecin.pl

Wymagany format Cabrillo; ewentualnie txt, fil. Dzienniki w formatach nie dających się przekonwertować do Cabrillo oraz z podanym czasem lokalnym (zamiast UTC) będą użyte tylko do kontroli.

 

11. Nagrody

Dyplomy uczestnictwa dla wszystkich stacji. Puchary dla stacji, które zajęły 1 miejsce w poszczególnych grupach.

 

12. Zawody zostaną rozliczone do 30 września, a wyniki zostaną opublikowane w periodykach krótkofalarskich oraz na stronie WWW zawodów. Zawody rozliczane są za pomocą programu sprawdzającego.

 

13. Wykaz powiatów leżących na terenie województw nadmorskich: AG, AW, BG, CE, CJ, CS, CU, DP, DY, EB, EL, GD, GF, GL, GN, IY, KC, KG, KP, KZ, LA, LL, MB, MY, NR, OV, PK, RU, SF, SG, SL, SZ, TC, UG, UK, WC, WJ, WN, YA, YW, YR, ZE.

 

14. Wykaz latarni morskich: 01 – Gdańsk Port Północny, 02 – Krynica Morska, 03 – Hel, 04 – Jastarnia, 05 – Rozewie, 06 – Stilo, 07 – Czołpino, 08 – Ustka, 09 – Jarosławiec, 10 – Darłowo, 11 – Gąski, 12 – Kołobrzeg, 13 – Niechorze, 14 – Kikut, 15 – Świnoujście.

 

Regulamin XXXVII Zawodów „Dni Morza 2008” - część UKF

 

1. Organizator

Zachodniopomorski Oddział Terenowy PZK w Szczecinie (skr. poczt. 599, 70-952 Szczecin 2;

e-mail: zot@hamradio.szczecin.pl). Strona WWW zawodów: http://dni-morza.hamradio.szczecin.pl

 

2. Termin

Ostatnia sobota czerwca (28.06.2008 r.), od 17.00 do 20.00 UTC.

Wszystkie stacje biorące udział w zawodach obowiązuje 5 min. QRT przed i po zawodach.

 

3. Pasma

Zawody odbywają się w pasmach 144, 432 ,1296 MHz na CW SSB i FM - zgodnie z obowiązującym band planem.

 

4. Wywołanie

Na CW: Test SP

Na SSB i FM: Wywołanie w zawodach

 

5. Klasyfikacja

Grupa IV – stacje klubowe i indywidualne.

 

6. Wymiana

RS(T) + nr QSO + WW Loc, np. 59(9) 025 JO73GK (numeracja łączności ciągła, niezależnie od pasma

i emisji). Z tą samą stacją na każdym z pasm: 144, 432 i 1296 MHz można przeprowadzić maksymalnie

3 łączności – po jednej każdym rodzajem emisji (CW, SSB, FM).

 

7. Punktacja

-    za 1 km  odległości od korespondenta - 1 pkt.; QSO ze stacją nadającą z „własnego” lokatora sześcioznakowego - 1 pkt.

- bonus  500 punktów bonusowych za każdy średni kwadrat lokatora np. JO74 na każdym paśmie.

Uwaga! Za bezbłędne QSO uważa się łączność, w której obie stacje wymienią poprawnie swoje znaki. wywoławcze, raporty + grupy kontrolne i logując te dane przy rozbieżności czasu nie większej niż

5 minut. Łączności przez przemienniki oraz emisjami mieszanymi – nie zalicza się.

 

8. Wynik końcowy

Suma punktów z wszystkich pasm.

 

9. Dzienniki zawodów

Dzienniki papierowe za zawody należy przesłać do organizatora na adres: SP1DTG Tadeusz Grzeszczuk  PO. Box  133 , 72-100 Goleniów w terminie do 31 lipca br. (decyduje data stempla pocztowego). Dzienniki przysłane po tym terminie będą użyte tylko do kontroli.

Organizator zaleca sporządzanie dzienników elektronicznych (darmowy program DQR_Log autorstwa SP7DQR dostępny jest na stronie WWW zawodów oraz na stronie autora. Zainteresowanym może być wysłany po przysłaniu do organizatora dyskietki + SASE).

Dzienniki elektroniczne należy przesłać na adres: dnimorza@hamradio.szczecin.pl

Wymagany format: Cabrillo (ewentualnie txt, fil). Dzienniki w formatach nie dających się przekonwertować do Cabrillo oraz z podanym czasem lokalnym (zamiast UTC) będą użyte tylko do kontroli.

 

11. Nagrody

Dyplomy uczestnictwa dla  wszystkich  stacji. Puchar  dla stacji,  która  zajęła 1 miejsce.

 

11. Zawody zostaną rozliczone do 30 września, a wyniki zostaną opublikowane w periodykach krótkofalarskich oraz na stronie WWW zawodów. Zawody rozliczane są za pomocą programu sprawdzającego.

 

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,142,955 Unikalnych wizyt