PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3619 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 26/2019 z dnia 26.06.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 26/2019 z dnia 26 czerwca 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

Drodzy Słuchacze i Odbiorcy naszych komunikatów. Informujemy, że w okresie lipca i sierpnia br., tak jak to było w latach poprzednich, nasze komunikaty będą ukazywały się nieregularnie w wersji elektronicznej. Także mogą być odczytywane w środy o godz.18.00, ale również nie w każdym tygodniu.

I. Sprawy organizacyjne

1. Relacja z udziału przedstawicieli PZK w międzynarodowych targach krótkofalarskich Ham Radio 2019

I znów krótkofalowcy z całego świata, jak co roku, spotkali się w Niemczech we Friedrichshafen, nad Jeziorem Bodeńskim - takie coś było na mapie, ale skąd wziąć czas na takie wycieczki?
Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w dniach 21-23.06.2019. Targi Ham Radio 2019, według organizatorów, odwiedziło ok. 14 tysięcy gości z ponad 50 krajów, a swoje różnorodne osiągnięcia organizacyjne i techniczne zaprezentowało 184 wystawców z 32 krajów z uwzględnieniem warsztatów szkoleniowych dla nauczycieli oraz trzydniowego obozu dla młodszych aktualnych i przyszłych krótkofalowców.
Polskie środowisko krótkofalarskie reprezentowane było na tej imprezie, (chociaż z punktu widzenia wystawców ciężko było nazwać to imprezą, to była ciężka praca) przez przedstawicieli Polskiego Związku Krótkofalowców, a w skład delegacji PZK wchodzili następujący Koledzy: Waldemar 3Z6AEF, Tomasz SP5CCC, Leszek SP6CIK, Maciej SP9MRN, Michał SP9XWM, Krzysztof SP7WME, Bartosz SQ6ILS, Łukasz SQ7BFS, Paweł SP7NJ oraz Paweł SP7TEV. Gościem wspomagającym była Koleżanka Ania SQ6ALS. Stoisko PZK na Ham Radio 2019 odwiedziło wiele Koleżanek i Kolegów krótkofalowców z kraju i z szeroko pojętej zagranicy, ponadto reprezentanci naszego związku wzięli udział w różnorodnych spotkaniach organizacyjno-kurtuazyjnych oraz specjalistycznych, te ostatnie były najważniejsze.
44. Międzynarodowe Targi Krótkofalarskie Ham Radio 2019 zostały oficjalnie otwarte w piątek przez Burmistrza Friedrichshafen oraz przedstawicieli DARC i firmy zarządzającej kompleksem wystawienniczym. W trakcie spotkania inauguracyjnego, na którym obecny był Paweł SP7TEV, zaprezentowano m.in. krótkofalarską działalność młodzieży z Liborius-Gymnasium w Dessau (omówioną szerzej w trakcie innego spotkania, w którym także uczestniczył przedstawiciel PZK), a ze strony DARC tradycyjnie przyznano Nagrodę im. Rudolfa Horkheimera, której tegorocznym laureatem został. Kol. Joe Taylor, K1JT - twórca emisji FT-8 oraz jej wariantów pochodnych, przeznaczonych dla słabych sygnałów.
W tym samym dniu Kol. Maciej SP9MRN wygłosił także wykład pt. rJak zorganizować dużą imprezę krótkofalarską - studium przypadku na podstawie Zjazdu Technicznego SPr1; Burzenin, gdzie nawiązano cenne kontakty mogące doprowadzić do organizacji podobnych przedsięwzięć w Polsce wspólnie ze stroną niemiecką.
Również w piątek, Koledzy Michał SP9XWM (Koordynator PZK ds. EmCom)
i Krzysztof SP7WME (członek zarządu SP-EMCOM PZK i manager EmCom OT-15 PZK w Łodzi) zaproszeni byli na spotkanie przedstawicieli grup zajmujących się łącznością kryzysową, reprezentujących stowarzyszenia członkowskie IARU. Michał i Krzysztof zaprezentowali różnorodne działania prowadzone w naszym kraju we wspomnianym zakresie, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczestników tego spotkania.
Ponadto w tym samym dniu Koledzy Waldemar 3Z6AEF (Prezes PZK), Tomasz SP5CCC (Prezes Polskiego Klubu UKF), Maciej SP9MRN (przedstawiciel OT-50 PZK w Gliwicach) oraz Paweł SP7TEV (Oficer Łącznikowy IARU-PZK) wzięli udział w corocznym spotkaniu przedstawicieli stowarzyszeń członkowskich IARU, gdzie omówiono m. in. sprawy prac bieżących w ramach Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej WRC 2019 oraz przygotowań do WRC 2023 (ze szczególnym uwzględnieniem dalszej przyszłości amatorskich pasm UKF 2 m i 23 cm), a także aktualne sprawy z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej oraz dotyczące przygotowań do Konferencji Generalnej 1. Regionu IARU 2020 w Nowym Sadzie w Serbii, jak również zagadnienia związane z pozyskiwaniem i wdrażaniem do działalności IARU nowych liderów i ekspertów, mając na względzie aspekt dalszej przyszłości i rozwoju światowego środowiska krótkofalarskiego. Przedstawiciele PZK uhonorowali również organizacje krótkofalarskie w Szwajcarii i Hiszpanii na okoliczność jubileuszy w tychże krajach (90-lecie USKA i 70-lecie URE). Wieczorem Koledzy Tomasz SP5CCC, Leszek SP6CIK (Krajowy Weryfikator Programu DXCC) oraz Paweł SP7TEV wzięli udział w wydawanym przy każdej edycji Ham Radio, organizowanym przez DARC, przyjęciu okolicznościowym dla reprezentantów stowarzyszeń członkowskich IARU i gości specjalnych Ham Radio, co stanowiło m. in. możliwość rozmowy z wieloma osobistościami radioamatorskiego środowiska światowego, np. ze wspomnianym Kolegą Joe K1JT.
Z kolei w sobotę Kol. Bartosz SQ6LS (Koordynator PZK ds. Młodzieży) wraz z Anią SQ6ALS i Pawłem SP7TEV wzięli udział w Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieżowym IARU, gdzie omówiono m. in. aktualne działania w ramach programu YOTA (Młodzież w Eterze), z uwzględnieniem różnorodnych skierowanych do młodzieży działań prowadzonych w Japonii oraz w Niemczech, Finlandii i we Włoszech (obozy subregionalne). W godzinach popołudniowych Paweł SP7TEV wziął również udział w zorganizowanym przez stronę niemiecką spotkaniu, na którym przedstawiono praktyczny przykład możliwości współpracy edukacyjnej obejmującej kształcenie akademickie z zakresu wiedzy z różnych dziedzin krótkofalarskich w ramach współpracy pomiędzy regionalną uczelnią wyższą a terenowym oddziałem DARC.
Ogółem należy stwierdzić, że udział reprezentantów Polskiego Związku Krótkofalowców w imprezie Ham Radio 2019 był ze wszech miar owocny zarówno dla strony polskiej jak i dla zagranicznego środowiska krótkofalarskiego, a pozyskane wspólne doświadczenia z pewnością przełożą się na podjęcie nowych oraz rozszerzenie zakresu dotychczasowych działań w przyszłości.

Opracowanie: Paweł Zakrzewski SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU r11; PZK


2. Udział SP EmCom PZK na "Hamfeście" we Friedrichshafen 2019

W piątek 21 czerwca 2019 roku przedstawiciele SP EmCom PZK ponownie wzięli udział w spotkaniu Koordynatorów EmCom I Regionu IARU podczas targów Hamradio 2019 we Friedrichshafen.
Spotkanie zostało tradycyjnie zorganizowane pod przewodnictwem Grega Mossopa G0DUB, Koordynatora EmCom I Regionu IARU. Koledzy Michał SP9XWM i Krzysztof SP7WME przedstawili 30 minutową prezentację dot. zastosowania nowych technologii w ćwiczeniach i aktywnościach SP EmCom PZK. Przedstawiono zagadnienia dotyczące technologii WinLink, działania węzła SR5WLK autorstwa Kolegów z Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej oraz planach dot. budowy kolejnych węzłów SR2WLK i SR9WLK. Koledzy Michał i Krzysztof opowiedzieli o technologii DMR używanej powszechnie w praktyce SP EmCom PZK i małopolskich ćwiczeniach z marca bieżącego roku Krakowskiej Amatorskiej Sieci Łączności Kryzysowej, realizowanych wyłącznie w tej technologii.
Z ogromnym zainteresowaniem spotkała się relacja dot. prób Kolegów z sieci MASR z pracą satelitarną poprzez satelitę Es'Hailsat 2. Wystąpienie SP EmCom PZK zostało przyjęte ogromnymi brawami.

Na spotkaniu koordynatorów EmCom I Regionu IARU została także zaprezentowana przez zespół włoskiego RNRE pod przewodnictwem Alberto Barbery IK1YLO używana przez włoskich Kolegów sieć łączności DMR. Koledzy z niemieckiego DARC przedstawili rozwiązania sieci AREDN typu MESH pracującej w pasmach 2.4, 3 oraz 5 [GHz] na potrzeby łączności kryzysowej i telemetrii używanej w sytuacjach kryzysowych.
Na koniec spotkania Greg Mossop G0DUB przeprowadził z uczestnikami spotkania w formie warsztatów, analizę sytuacji zupełnego kolapsu energetycznego zasilania w energię elektryczną średniej wielkości przykładowego nowoczesnego państwa Europy zachodniej. Przeanalizowano scenariusz rozwoju zdarzeń, godzina po godzinie, dzień po dniu. Wszystko pogrąża się w chaosie. Jak zapobiec takiej sytuacji, jak zachowałyby się służby profesjonalne, jak postąpiłyby służby krótkofalarskiej łączności kryzysowej. Bardzo ciekawe doświadczenie, dyskusja i wymiana myśli Kolegów zajmujących się łącznością kryzysową.

Na stoisku PZK gościliśmy kilkukrotnie Grega G0DUB oraz naszych wspaniałych przyjaciół z włoskiego RNRE pod kierownictwem Alberto Barbery IK1YLO.

Pozdrawiam
Vy 73, Michał SP9XWM

3. Informacja o zagrożeniu dla pasm UKF

W związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi zagrożeń dla pasma 2m (144-146MHz) informuję, że NIE SĄ to niesprawdzone plotki i niepewne pogłoski - tylko realne FAKTY.

To prawdziwe i istotne zagrożenie!

Polski Związek Krótkofalowców w ramach International Amateur Radio Union (IARU) monitoruje sprawę od pierwszych pojawiających się informacji i podejmuje działania dla określenia możliwych sposobów neutralizacji tego zagrożenia.

Na tegorocznym Ham Radio we Friedrichshafen odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli organizacji członkowskich IARU, na którym rozpatrywano między innymi powyższą sprawę. Na spotkaniu Polski Związek Krótkofalowców reprezentowali: 3Z6AEF, SP7TEV, SP5CCC oraz SP9MRN.

Problem traktowany jest przez IARU jako bardzo poważne zagrożenie. Został opracowany plan skoordynowanych działań organizacji członkowskich IARU. Istotne jest, że zdaniem kierownictwa IARU stanowisko NEUTRALNE przyjęte przez krajową administrację powinno być traktowane jako stanowisko SZKODLIWE.

Propozycja francuskiej administracji dotycząca pasma 2m nie jest jedyną, z którą w najbliższym czasie trzeba będzie się zmierzyć. Jest to problem niezwykle poważny, w jednoznaczny sposób pokazujący, że amatorskie pasma radiowe nie są nam dane raz na zawsze: (https://www.iaru-r1.org/index.php/88-news/1864-wrc-23-agenda-items).

Bez silnych organizacji krajowych, których współpraca i działanie jest koordynowana przez równie silną organizację międzynarodową IARU, co pozwala mówić jednym głosem, możemy znaleźć się w sytuacji, w której pasma po prostu będziemy tracić. Ta sytuacja w pewnym stopniu odpowiada także na często zadawane pytanie "po co nam PZK?".

SP7TEV, 3Z6AEF, SP5CCC, SP9MRN na spotkaniu IARU we Friedrichshafen 2019 foto. SP7TEV.

Info. Maciek SP9MRN

4. Zagrożenie dla pasm 2m i 23 cm

W polskim środowisku krótkofalarskim panuje cisza o dużym zagrożeniu dla dostępu do naszych pasm amatorskich 2m i 23cm. Na niedawno odbytym posiedzeniu CEPT Project Team A w Pradze, na szczęście nie podjęto ważnych decyzji w prawie kolizji z nawigacyjnym systemem Galileo w paśmie 23cm. Niestety wniosek administracji francuskiej o przyznanie pasma 2m służbie lotniczej został przeniesiony na wyższy szczebel do CEPT-CPG, ponieważ nie spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem innych administracji. Pasmo 144-146 MHz należy do nas na zasadzie wyłączności w skali globalnej, co jest czymś unikalnym. Ważną informacją ze strony francuskiej strony rządowej jest to, że tworzy ją trzynastu członków, w tym aż sześciu przedstawicieli korporacji - czterech z Thales zajmującej się techniką lotniczą i kosmiczną. Pasmo 2m dostało ostatnio bardzo silny impuls w postaci pierwszych transatlantyckich łączności propagacją troposferyczną z Wysp Zielonego Przylądka.
Myślę, że jest potrzeba nagłośnienia sprawy realnego zagrożenia pasma 2m na stronie PZK i na profilu FB. Widać teraz jak bardzo potrzebne są silne narodowe organizacje krótkofalarskie oraz IARU aby zachować nasze pasma.
Linki do stron w języku angielskim:
RSGB: https://rsgb.org/main/blog/news/gb2rs/headlines/2019/06/21/update-on-144mhz-and-23cm-threats/
F4FXL: https://www.f4fxl.org/update-on-the-threats-on-2m-amateur-band/?fbclid=IwAR0d--D1rWFh3FTw1k2CZpyY8TaNod6nlLBAZVch2UNDOVrO2LhnXbKypf8
strona EI7GL o rekordowych łącznościach D44C: https://ei7gl.blogspot.com/2019/06/historic-trans-atlantic-contact-made-on.html?fbclid=IwAR08MdJiaYlFaqNj3fjg4ym9VDLixWSfmHpHs5no397p3v4Fth75TCHddAo

73! Marcin SQ2BXI

5. Biuro rzeczy znalezionych na ŁOŚ-u 2019

W biurze rzeczy znalezionych po ostatniej edycji Łosia nadal znajdują się eleganckie nowe buty, nieznane urządzenie elektroniczne wielkości pudełka zapałek i klucz od drzwi wejściowych. Pozostałe gadżety znalazły już swoich właścicieli. Kontakt z organizatorami na stronie www.losnapograniczu.pl

Vy 73! Marek SP9UO

II. Wydarzenia

6. 80 rocznica przekazania kodów "Enigmy"

W nawiązaniu do informacji z poprzednich komunikatów przekazuję informacje
o aktywnościach okolicznościowych radiostacji z okazji 80. rocznicy przekazania sekretu Enigmy.
Wiodącą radiostacją będzie GB80ENI, która będzie aktywna z Londynu od 01.07-28.07 (operator Krzysztof M0AXH pasma 40/20 ssb oraz cw) oraz
z południa Anglii od 01.08-28.08 (operator Wojtek G0IDA pasma 80/40/20 cw oraz). Dwie towarzyszące okolicznościowe radiostacje to GB2ENI z Halifax
w dniach 15.07-11.08 (operator Karol G0UNU pasma 80/40/20 ssb oraz cw) oraz GB4ENI z Londynu w dniach 29.07-25.08 (operator Krzysztof M0AXH pasma 40/20 ssb).
QSL via RSGB oraz direct: 23-31 Beavor Lane, London W6 9AR England.
Informacje o pracy radiostacji Enigma na QRZ.com

Pozdrawiam Krzysztof M0AXH/SP3TUV

III. Sport

7. Zaproszenie na "Dni Morza 2019"

Zarząd Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie zaprasza do udziału w zawodach rDni Morza 2019r1;, które odbędą się 30 czerwca 2019 r. Obowiązujący regulamin jest dostępny na stronie zawodów: http://dnimorza.ot14.pzk.org.pl/news.php
Zawody odbędą się 30 czerwca 2019 r. godz.05.00 do 07.00 UTC, pasmo 80m
i 40m CW i SSB. Logi zawodów wysyłamy na adres dnimorza@gmail.com.

Vy 73! Janusz SP1TMN

8. SN0HQ 2019 r - przygotowania

Trwają przygotowania do startu w zawodach IARU HF Championship 2019. Zawody są w terminie r11; drugi weekend lipca: (13-14.07.2019 r.). Odbyły się
3 ćwiczenia Zespołu, głównie dedykowane sprawom sieci i konfiguracji programu N1MM+. Od roku 2017 SN0HQ używa oprogramowania N1MM+ w wersji sieciowej.

W każdym razie - startujemy!
Info: Zygi SP5ELA

IV. Technika i oprogramowanie
V. Silent Key's
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
SP2JGZ S.K.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dniu 23.06.2019 roku zmarł nagle nasz Kolega, długoletni członek Pomorskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców Bogusław Filipek SP2JGZ.
Msza Święta Żałobna odprawiona została w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu przy ulicy Jana Śmidowicza (Parafia Wojskowa Marynarki Wojennej) w środę 26 czerwca.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Cmentarzu Marynarki Wojennej przy ulicy Antoniego Muchowskiego.
R.I.P.

Informacja: Piotr SP2AYC
_______________________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje:
Krzysztofowi M0AXH/SP3TUV, Pawłowi SP7TEV, Piotrowi SP2AYC, Romanowi SP9MRN, Januszowi SP1TMN, Marcinowi SQ2BXI, Michałowi SP9XWM

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz na usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.
Komunikat w dniu 26.06.2019 r. nadaje Sławek SP3OKS.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,104,133 Unikalnych wizyt