PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3633 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 50/2018 z dnia 19.12.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 50/2018 z dnia 19 grudnia 2018 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową.

Drodzy Czytelnicy i Odbiorcy naszych Komunikatów, to już ostatni Komunikat PZK w tym roku. Być może nadszedł czas na podsumowanie naszej redakcyjnej działalności. Może Drodzy Odbiorcy oczekujecie zmiany formy naszych komunikatów, a może chcielibyście coś do nich wnieść. Obecna trzyosobowa redakcja stara się rzetelnie zamieszczać wszystkie otrzymane informacje o ile są one napisane poprawnie. Nie ukrywam, że dobrze by było, gdyby w składzie reakcji znaleźli się także polonista oraz grafik komputerowy, wówczas z pewnością Komunikaty PZK mogłyby ewoluować w kierunku stałego periodyku internetowego na nowocześniejszym niż dotychczas poziomie.

Redakcja Komunikatów PZK


A teraz czas na życzenia:

Drodzy członkowie Polskiego Związku Krótkofalowców oraz czytelnicy i słuchacze naszych komunikatów!

W imieniu Zarządu Głównego PZK i redakcji Komunikatów PZK, z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam, zdrowia, spokoju, harmonii oraz zadowolenia ze spędzonego w gronie rodziny świątecznego czasu, a z okazji zbliżającego się szybkimi krokami Nowego Roku życzymy szampańskiej zabawy w Noc Sylwestrową oraz zdrowia, szczęścia, sukcesów, realizacji planów i spełnienia marzeń w 2019 roku.
Życzymy Wam także satysfakcji z uprawiania naszego wspaniałego hobby - krótkofalarstwa.

Prezydium ZG PZK & Redakcja Komunikatów PZK

Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego tygodnia.

I. Sprawy organizacyjne

1. Po Walnym Zebraniu Olsztyńskiego OT PZK

W sobotę dnia 15 grudnia 2018 r. w sali Zespołu Szkół Elektronicznych
i Telekomunikacyjnych w Olsztynie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Członków Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców. (OT-21 PZK).

Dekoracje, odznaczenia i wyróżnienia:
Podczas zebrania odznaczono Złotą Odznaką Honorową PZK za szczególne zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa polskiego - Kolegę Andrzeja Sobielę SP4ETO.

Dotychczasowy Prezes Olsztyńskiego Oddziału PZK Andrzej Korczin SP4KA zapowiedział swoją rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Oddziału. Przypomniał, że funkcję tę nieprzerwanie pełni od Grudnia 1993 r. czyli dwadzieścia pięć lat. Podziękował wszystkim za współpracę i okazywaną pomoc.
Walne Zebranie Członków Olsztyńskiego Oddziału PZK udzieliło absolutorium ustępującym władzom oddziału i dokonało wyboru nowych władz.

Rezultaty wyborów:

Zarząd w składzie:

1. Prezes Andrzej Sobiela SP4ETO,
2. Sekretarz Janusz Orlicki SP4BEU,
3. Skarbnik Adam Ciosek SP4CUF.

Zastępcy członka zarządu:
1. Andrzej Olszewski SQ4OL,
2. Adam Gawroński SP4JKV.

Oddziałowa Komisja Rewizyjna:
1. Przewodniczący OKR Grzegorz Zygner SP4NDU,
2. Członek OKR Waldemar Kosakowski SP4JAE,
3. Członek OKR Romuald Brodniewicz SP4GDC.

Zastępcy członka OKR:
1. Marek Szymański SP4MPA,
2. Bogumił Kozioł SQ4OJL.

Informację przekazał
Andrzej Korczin SP4KA

2. Zebranie Sprawozdawcze Wirtualnego OT PZK OT73

Zarząd Wirtualnego Oddziału Terenowego PZK OT73 zwołuje Zebranie Sprawozdawcze OT73 w dniu 30.12.2018 o godzinie 15:00 w pierwszym terminie i o godzinie 15:30 w drugim terminie. Miejsce zebrania: 05-500 Piaseczno, ul. Puławska 38. Obiekt "Lasercamp".

W imieniu Zarządu OT-73
Prezes Zygmunt Szumski SP5ELA

3. Demografia w ujęciu dynamicznym

Co jakiś czas padają pytania o statystyki w PZK, także o statystyki wiekowe, zatem (z tego co się dało uzyskać w dniu 18.12.2018 r.).
Poniższe dane zaczerpnięto z trzech różnych instalacji:
- portal PZK
- Facebook PZK
- portal LogSP

1. Statystyki PZK w rozbiciu na grupy wiekowe.

Wykres - grupy wiekowe - liczba członków:

1. 9-14 25
2. 15-24 87
3. 25-34 164
4. 35-44 577
5. 45-54 576
6. 55-64 704
7. 65++ 957

Zestawienie i wykres wykonano z próbki ok. 3100 aktualnych członków, ponieważ pozostałe dane (rok urodzenia członka) w systemie elektronicznej ewidencji członków PZK - OSEC nie zostały wprowadzone w oddziałach (OT PZK).

2. Dane z profilu Facebooka PZK wyglądają nieco inaczej - liczba analizowanych użytkowników ok. 2000 (członkowie i nieczłonkowie). (widoczne w formacie PDF)


3. Dane demograficzne z logSP (https://logsp.pzk.org.pl ):

1. 18-24 3,40%
2. 25-34 4,93%
3. 35-44 13,95%
4. 45-54 20,24%
5. 55-64 30,61%
6. 65+ 26,87%

Najstarsi członkowie PZK:

1. 'SP8AG' 1926
2. 'SP3HD' 1926
3. 'SP9ZE' 1929
4. 'SP9QJ' 1929
5. 'SP9KJ' 1930
6. 'SP3DJS' 1930

Dane demograficzne przygotowali: SP5ELA, SP9MRN, SP9NJ

II. Wydarzenia

4. RAIN 2018 - Polsko-Niemiecko-Holenderskie Ćwiczenia Łączności Kryzysowej

Międzynarodowe ćwiczenia odbyły się w dniu 24.11.2018, a ich autorami byli: Przemek SQ8NYB, Michael DJ9OZ oraz Jan PA7O.
Ćwiczenia były skierowane do stacji sztabowych, w związku z czym nie ogłaszaliśmy pospolitego ruszenia. Polegały one na przekazaniu komunikatów pomiędzy Polską a Holandią via Niemcy i z powrotem na KF (80 oraz 40 metrów) oraz za pomocą emisji cyfrowej WinLink.
Polskę reprezentowały stacje: SP5MASR (Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa) pod nadzorem Macieja SQ5EBM, Adriana SQ5AM, Wita SP5WIT oraz SP0MASR (Małopolska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej) pod nadzorem Michała SP9XWM oraz Tomka SP9SCZ.
Po stronie niemieckiej główna stacja: DL0NFD, zaś po stronie Holenderskiej: PI9D.
Ćwiczenia odbyły się w godzinach 1300-1430 czasu lokalnego. Ze względu na CQWW CW bardzo wiele stacji było słyszalnych na fonii i panował bardzo duży gwar. Należy jednak mieć na uwadze, iż podczas sytuacji stanu zagrożenia (łączność Emergency) byłby wydzielony cichy kawałek pasm. Nie odnotowano bariery językowej, co świadczy o wysoko wykwalifikowanej kadrze operatorów.

Podsumowując - ćwiczenia przebiegły pomyślnie. Podczas następnych ćwiczeń warto rozważyć przeprowadzenie prób łączności na paśmie 60 metrów, gdyż może ono być mniej zaszumione niż 80 metrów oraz o mniejszej liczbie QRM jak
w przypadku 40 metrów.
Na zakończenie chciałem podziękować wszystkich uczestnikom wymienionym powyżej, a w szczególności Maciejowi SQ5EBM za pomoc w przygotowaniu podsumowania.

Pozdrawiam serdecznie,
Przemek Bratkowski SQ8NYB v-ce Prezes ds. ćwiczeń Klubu Łączności Kryzysowej "SP EmCom - PZK, Koordynator Rzeszowskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej przy OT18 PZK w Rzeszowie.

Info: Przemek SQ8NYB

5. Barbórkowe Spotkanie Krótkofalowców w Rybniku - Niedobczycach

Z inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Rybnickiego OT PZK, 14 grudnia br. o godz. 16.30 w restauracji NOT w Rybniku r11; Niedobczycach odbyło się coroczne Barbórkowe Spotkanie Krótkofalowców,
w którym wzięło udział 75 krótkofalowców tj. przedstawicieli Oddziału, okolicznych klubów oraz goście zagraniczni. Jak co roku, nie zabrakło Janka OK2BIQ, który od lat związany jest ze środowiskiem rybnickich krótkofalowców. Wraz z małżonką przybył również Janusz DF1IAQ (ex SP9HMF, były operator klubu SP9KRT), który po latach zamieszkiwania w Niemczech postanowił na stałe powrócić do Polski. Nie zabrakło również miejscowego nestora tego środowiska Romana SP9RU, któremu udało się rozwiązać problem antenowy w miejscowej spółdzielni mieszkaniowej
(miałem w tej sprawie małą cząstkę swojego udziału). W środowisku rybnickich krótkofalowców znanych jest wielu w Polsce dx-manów i podróżników z Wojciechem SP9PT na czele, a jednym z ważniejszych powodów takiej aktywności jest fakt, iż znaczna część miejscowych nadawców zamieszkuje w domach jednorodzinnych
z działką, na której instalują wysokie maszty z systemami antenowymi. Spotkanie rozpoczął wieloletni gospodarz tych spotkań, znany powszechnie dx-man
i podróżnik Wojciech SP9PT witając zaproszonych uczestników, po czym zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych w ostatnim roku krótkofalowców.

Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali ciekawych opowieści Leszka SP3DOI wraz z pokazem slajdów na temat Jego wyprawy dx-owej T31T na wyspę Kanton położoną w archipelagu wysp Kiribati. Równie ciekawa była opowieść Jana SP3CYY na temat ostatniej wyprawy dx-owej na wyspę Barbados, gdzie uczestnicy wyprawy w ekstremalnych warunkach pracowali pod znakiem 8P9AE, a wyprawa ta obfitowała w liczne nieprzewidziane trudności. Ciekawostką jest fakt, iż spośród 75 uczestników spotkania barbórkowego 29 nadawcom udało się nawiązać QSO z wyprawą 8P9AE.

W dalszej części spotkania wiceprezes PZK Tadeusz SP9HQJ krótko omówił aktualną sytuację PZK wspominając o zbliżającym się NKZD PZK, po czym w obecności prezesa Rybnickiego OT PZK Eugeniusza SQ9HZM wręczył pośmiertnie Odznakę Honorową PZK dla Antoniego SP9FRZ r11; żonie zmarłego w ubiegłym roku prezesa Rybnickiego OT PZK Antoniego Magiery SP9FRZ. Odbierając to odznaczenie Renata Magiera podziękowała wszystkim za pamięć o jej wzorowym mężu, który był lubiany nie tylko w rybnickim środowisku krótkofalowców. Przy okazji na ręce prezesa Rybnickiego OT PZK przekazała krawat organizacyjny PZK należący do jej męża z przesłaniem, aby krawat ten był przechodnim tzn. przekazywany był kolejnym prezesom oddziału wybieranych w kolejnych wyborach. Wręczono również Odznaki Honorowe PZK dla n/w Kolegów:

- Józefa Kozłowskiego SP9FKQ,
- Romana Gładysza SP9FOW,
- Huberta Marcinka SP9MDY,
- Piotra Sanecznika SP9QMP.

W związku z usprawiedliwioną nieobecnością Koordynatora ds. sportów PZK - Grzegorza "Spajka" SP9NJ, podsumowania Zawodów Rybnickich 2018 dokonał prezes Oddziału Eugeniusz SQ9HZM wręczając zwycięzcom puchary, dyplomy i nagrody. Nagrodę w postaci opracowania Tomasza Niewodniczańskiego SP6T pt. "Marna głowa jednowymiarowar" wylosował Szczepan SQ9PRL. Przedstawiając sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału za ostatni rok Eugeniusz SQ9HZM stwierdził, że Oddział liczy 113 członków i ma 13 klubów, a w każdą trzecią niedzielę miesiąca od wielu lat w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie odbywają się giełdy i spotkania krótkofalarskie. W każdy piątek poprzedzający giełdę o godz. 19.00 na QRG 145.350 MHz nadawany jest lokalny komunikat informujący o aktualnych wydarzeniach lokalnych i centralnych. Przy okazji podziękował Koordynatorowi ds. sportów PZK Spajkowi SP9NJ za stworzenie wspaniałego narzędzia do rozliczania zawodów, w tym Zawodów Rybnickich w postaci logSP, które znacznie ułatwia i przyśpiesza rozliczanie zawodów. Słowa podziękowania należą się również Krzysztofowi SP9UPK, aktywiście programu SPYFF, który wyszedł z inicjatywą akcji dyplomowej pod nazwą rKopalnie polskie na antenie - cieszące się dużym zainteresowaniem w kraju. Dzięki tej inicjatywie udało się zmobilizować lokalne, śląskie środowisko do popularyzacji zanikających na Śląsku kopalń i przy okazji informacji o aktualnej sytuacji w polskim górnictwie. Nie sposób wymienić tu wszystkich aspektów działalności rybnickiego środowiska krótkofalowców, bo wydarzeń naprawdę było dużo. A wszystko to jest wynikiem niezwykłej aktywności działaczy klubowych, którym Eugeniusz chciałby serdecznie podziękować i życzyć dalszej takiej aktywności.

Jak co roku każdy uczestnik spotkania nie mógł być głodny, ponieważ miejscowa kuchnia zaproponowała do wyboru dwie potrawy: golonka (na Śląsku mówi się golonko) lub smażona ryba. Nie wspominam o napojach i ciastkach, których nikomu nie zabrakło. Ale chyba najważniejsza była, jak co roku, niezwykła atmosfera przyjaźni. W tym gronie wymieniano się głównie doświadczeniami operatorskimi i osiągnięciami dx-owymi, jak też planowanymi przedsięwzięciami na rok przyszły. I tak w przyszłym roku bielscy nadawcy planują krótkofalarską wyprawę do egzotycznego Butanu, położonego przy granicy chińskiej,
a doświadczenia, kompetencje i posiadany sprzęt Alana SQ9MAS w zakresie emergency
( łączności kryzysowej) są do wykorzystania przez inne oddziały i kluby. Wypada zatem życzyć wszystkim aktywistom tego środowiska powodzenia w roku przyszłym. Krótka informacja wraz ze zdjęciami na temat spotkania w Rybniku - Niedobczycach znajduję się na stronie: http://ot31.pzk.org.pl

W wersji PDF widoczne wykresy i zdjęcia.

Opracował: Tadeusz SP9HQJ

6. Skrócony spis treści Świata Radio 1/2019

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Wzmacniacz mocy ELAD
PREZENTACJA: Anteny Komunica, Nadajnik i odbiornik optyczny
ŁĄCZNOŚĆ: Ewolucja sieci C4FM, Fale radiowe w jonosferze
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK, Wykłady Techniczne 2018 (2)
WYWIAD: Moim celem jest Honor Roll
HOBBY: Analizator widma Scotty'ego
DIGEST: Przegląd radiostacji amatorskich
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady
RYNEK I GIEŁDA
Spis treści rocznika 2018

7. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 1/2019

VIII Konferencja ARISS
Ogłoszenie o ZOH PZK
Posiedzenie ZG PZK Łódź 2018

8. Z kart historii PZK

Mija 85 lat jak w dniach 17 - 30 grudnia 1933 r. odbyły się pierwsze międzynarodowe zawody przeprowadzone przez PZK. Zawody polegały na nawiązaniu jak największej ilości QSO miedzy stacjami polskimi, a stacjami zagranicznymi. Organizacje zawodów powierzono Lwowskiemu Klubowi Krótkofalowców. W zawodach wzięło udział 37 stacji polskich. Natomiast sklasyfikowanych zostało 344 stacji zagranicznych z 37 krajów i to ze wszystkich kontynentów. Pierwsze miejsce wśród stacji SP zajął kol. Jan Ziębicki SP1AR ze Lwowa (po wojnie SP6FZ). Nagrodą była 100 watowa lampa nadawcza " Wester Elektronik" ówczesnej wartości 500zł. Wśród stacji zagranicznych pierwsze miejsce zajęła stacja SU1EC. Od 1937 r. termin zawodów został przesunięty na m-ce wiosenne. Ostatnie zawody, które zostały rozliczone odbyły się w dniach 1 - 15 maja 1938 r. Wzięło wówczas udział 114 stacji SP. Ponadto sklasyfikowanych zostało 836 stacji zagranicznych z 50 krajów, wszystkich kontynentów. Pierwsze miejsce wśród stacji SP zajął kol. Jan Świtalski SP1MJ ze Lwowa (po wojnie SP8MJ), a wśród stacji zagranicznych ZL1MR. Natomiast zawody rozegrane w 1939 r.
w dniach 16 - 30 kwietnia nie zostały rozliczone, jak wiemy, z powodu napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Termin przesyłania logów upływał 31 sierpnia 1939 r. Kontynuacją tych zawodów jest obecnie SP DX Contest.
Poniżej zdjęcie dyplomu jaki otrzymał SP1AR za zajęcie pierwszego miejsca wśród stacji SP. Kopia dyplomu jest ściągnięta z książki "LKK- Zarysy dziejów", którego współautorem jest Tomek SP5CCC- za zgodą autora.

Info. Jerzy/SP8TK

III. Sport

9. HF80PGB w eterze

Z inicjatywy członków Klubu Krótkofalowców PZK Fort IV przy Towarzystwie Miłośników Torunia od listopada br. ( do października 2019 roku) można nawiązywać łączności z pracującą z Torunia stacją krótkofalarską o znaku HF80PGB.
Praca stacji poświęcona jest polskim pilotom i obserwatorom balonowym, którzy brali udział w najstarszych na świecie zawodach gazowych balonów wolnych, popularnie nazwane od nazwiska fundatora nagród Pucharem Gordon Bennetta (ang. Gordon Bennett Cup, fr. Coupe Aéronautique Gordon Bennett). Zawody są rozgrywane od 1906 roku z przerwami na okres I i II wojny światowej oraz późniejszej tzw. rzimnej wojnyr1;. W zawodach tych zdobywcą pucharu zostaje załoga balonu gazowego, która pokona najdłuższy dystans w linii prostej od miejsca startu do lądowania. Lot trwa bez przerwy przez kilkadziesiąt godzin, w różnych warunkach atmosferycznych i na różnych wysokościach.
Polscy piloci balonowi sześciokrotnie zdobywali Puchar Gordon Bennetta w latach:

1933 - kpt. pil. bal. Franciszek Hynek, por. Zbigniew Burzyński;
1934 - kpt. pil. bal. Franciszek Hynek, por. Władysław Pomaski;
1935 - kpt. Zbigniew Burzyński, por. Władysław Wysocki.

Zdobycie pucharu GB trzy razy pod rząd oznaczało otrzymanie pucharu na własność !!! oraz oczywiście ufundowanie następnego Pucharu dla kolejnego zwycięzcy.
Ten Puchar GB przetrwał zawieruchę II wojny światowej - obecnie znajduje się
w siedzibie Aeroklubu Polskiego w Warszawie.
- w roku 1938 - kpt. pil. bal. Antoni Janusz, inż. Franciszek Janik.
- w roku 1983 - piloci: Stefan Makne, Ireneusz Cieślak
oraz w październiku 2018 roku !!!! załoga POL-2 balonu w składzie: Mateusz Rękas i Jacek Bogdański po raz szósty zdobyła dla Polski to prestiżowe wyróżnienie.
Kpt. pil. bal. Antoni Janusz, oficer 1 batalionu balonowego w Toruniu w okresie międzywojennym 6- krotnie startował w Pucharze GB, zajmując czołowe lokaty w tym prestiżowym współzawodnictwie. Doświadczenie zdobyte w 5 wcześniejszych zawodach pucharu pozwoliło mu lecąc wraz z inż. Franciszkiem Janikiem balonem L.O.P.P o oznaczeniu SP-BCU zdobyć dla Polski po raz ostatni w okresie międzywojennym to cenne wyróżnienie.
Kolejne zawody o Puchar Gordon Bennetta miały zostać rozegrane we Lwowie we wrześniu 1939 roku r30; historia napisała tu inny scenariusz.
Kamieniem milowym polskiego udziału w Pucharze Gordon Bennetta, był fakt, że osobą, która wręczała zwycięzcom zawodów gazowych balonów wolnych w pierwszych, oficjalnych powojennych zawodach o Puchar GB w 1983 roku w Paryżu (czyli ekipie Polaków) był ostatni zwycięzca Zawodów o Puchar GP z okresu międzywojennego - właśnie pilot balonowy Antoni Janusz. W czasie działań wojennych był m.in. pilotem 301 dywizjonu bombowego Ziemi Pomorskiej "Obrońców Warszawy", po zakończeniu II wojny światowej na stałe osiadł w Wielkiej Brytanii. Był m.in. wiceprezesem "British Balloon and Airship Club". Zmarł 28 sierpnia 2000 roku w Londynie. Pochowany został (zgodnie z jego wolą) w rodzinnym Jarocinie.
Praca tej stacji krótkofalarskiej jest jednym z wielu wydarzeń społeczno- kulturalno-naukowych związanych z przypadającą w 2020 roku 100 rocznicą odzyskania przez Toruń i Pomorze niepodległości.
Planowane jest m.in. ponowne odsłonięcie pomnika żołnierzy wojsk balonowych poległych w wojnie 1920 roku. Taki pomnik stał w Toruniu w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Pierwsze, uroczyste odsłonięcie (ufundowanego przez wojsko i przekazanego prezydentowi miasta Torunia) pomnika nastąpiło 5 maja 1937 roku
(w dniu 5 maja corocznie w okresie międzywojennym uroczyście obchodzono święto wojsk balonowych). Pomnik został w 1939 roku zburzony przez zajmujące miasto wojska niemieckie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach:
QRZ.com: https://www.qrz.com/edit/HF80PGB
Klubu Krótkofalowców PZK Fort IV przy ToMiTo: https://www.sp2tmt.pl
Towarzystwa Miłośników Torunia: http://www.tomito.cba.pl

Mariusz SQ2BNM

10. Współzawodnictwo SPCM

W nadchodzącym 2019 roku, będziemy kontynuować współzawodnictwo
w zawodach krajowych SP Contest Maraton (SPCM). Obecnie jesteśmy na etapie ustalania listy zawodów, zaliczanych do wspomnianego współzawodnictwa. Lista ta ustalana jest na podstawie kalendarza zawodów PZK i indywidualnych kontaktów organizatorów zawodów z prowadzącymi SPCM. Prosimy również o propozycje do obowiązującego regulaminu, które można przesyłać do końca br. na adres sp9gfi@wp.pl .
Wstępne, końcowe wyniki SPCM 2018 zostaną opublikowane po publikacji wszystkich wyników zawodów z listy współzawodnictwa".

W imieniu komisji SPCM

Kazik SP9GFI

11. Dyplom "Bohaterowie Niepodległej"

W nawiązaniu do tegorocznych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego młodzi krótkofalowcy, członkowie Szkolnego Klubu Krótkofalowców SP3PGR działającego w strukturach Oddziału Poznańskiego (OT-08) PZK, są organizatorami akcji dyplomowej "Bohaterowie Niepodległej". Trwająca do końca roku akcja jest częścią projektu "Bohaterowie żyli i żyją wśród nas, Wielkopolan", będącego zadaniem publicznym finansowanym przez Ministra Obrony Narodowej. Warunkiem otrzymania dyplomu jest przeprowadzenie ze stacjami okolicznościowymi SN100I (do końca listopada) i HF100PW (do końca roku), w sumie:
- dla stacji polskich, co najmniej 5 QSO,
- dla stacji spoza Polski, co najmniej 2 QSO,
- dla stacji DX co najmniej 1 QSO.
Łączności ze stacjami okolicznościowymi SN100I i HF100PW można powtarzać w kolejnych dniach akcji lub w danym dniu na innym pasmie bądź inną emisją. Zgłoszenia na dyplom wydawany w postaci elektronicznej wraz z wykazem wymaganych łączności należy wysłać na adres e-mailowy klubu: sp3pgr@wp.pl w terminie do 13 stycznia 2019 roku. W akcji, oprócz nadawców będzie mile widziany udział także nasłuchowców, na zasadach opisanych powyżej. Prawdopodobnie możliwym będzie również pobranie dyplomu pod adresem: https://logsp.pzk.org.pl.

Info: Jacek SQ3OPM

IV. Technika i oprogramowanie

V. Silent Key's
____________________________________________________________________
SP5YL s.k.

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 14 grudnia 2018 roku odeszła od nas niespodziewanie ś. p. Zofia Słomczyńska SP5YL

Msza święta odprawiona została w środę 19 grudnia 2018 roku o godzinie 10:00 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach po czym odprowadzona zostanie do grobu rodzinnego na cmentarzu powązkowskim.

Zofia urodziła się 7 lutego 1935 roku we Lwowie.
Byłą jedną z pierwszych kobiet krótkofalowców w powojennej Polsce.
Wraz z mężem Krzysztofem SP5HS aktywnie uczestniczyła w odbudowie polskiego krótkofalarstwa po roku 1956.
Zofia reprezentowała unikalną już dzisiaj grupę krótkofalowców spontanicznie zaangażowanych w sprawy PZK. Będzie nam jej brakowało.

Niech spoczywa w pokoju!
Tomasz SP5CCC
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Przemkowi SQ8NYB, Andrzejowi SP7AHT, Tadeuszowi SP9HQJ Tomkowi SP5CCC, Jackowi SQ3OPM, Kazikowi SP9GFI, Mariuszowi SQ2BNM, Jurkowi SP8TK, Andrzejowi SP4KA, Romanowi SP9MRN, Spiker17;owi SP9NJ.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Komunikat PZK nr 50/2018
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,224,922 Unikalnych wizyt