PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3644 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 42/2018 z dnia 24.10.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 42/2018 z dnia 24 października 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową.

Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego tygodnia.

I. Sprawy organizacyjne

1. Tworzenie budżetu PZK na 2019 rok i finansowanie z budżetu centralnego w 2019 roku

"W związku z przygotowaniami do opracowania budżetu na 2019 rok, proszę uprzejmie o nadsyłanie wniosków o dofinansowanie z budżetu centralnego PZK na rok 2019. Formularz wniosku znajduje się w dziale Download - Materiały organizacyjne PZK - Dokumenty organizacyjne. Link bezpośredni do wniosku https://pzk.org.pl/download.php?action=get&id=975
Podpisane wnioski, w formie załącznika zeskanowanego do pliku PDF, załączonego do wiadomości email, należy przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do 30 października 2018 roku, na adres mailowy Skarbnika PZK sp5ls@pzk.org.pl oraz do wiadomości Sekretariatu PZK sp2jmr@pzk.org.pl.
Pierwszeństwo w przyznaniu dofinansowania mają jednostki organizacyjne PZK. Lista wniosków zakwalifikowanych do zatwierdzenia w Budżecie 2019 przez Zarząd Główny PZK, zostanie opublikowana drogą mailową oraz na portalu PZK po uprawomocnieniu się dokumentów z Posiedzenia ZG PZK, które odbędzie się 24 listopada 2018 r.
Wnioski niekompletne lub złożone po terminie nie będą rozpatrywane"

Vy73! Marek Suwalski SP5LS Skarbnik PZK

2. Odbiór dokumentacji z biura rachunkowego

W dniu 23 października br. została odebrana z biura rachunkowego dokumentacja księgowa Polskiego Związku Krótkofalowców. Odbioru dokumentów dokonał zespół w składzie Waldemar 3Z6AEF, Zygmunt SP5ELA, Piotr SQ5JUP. Biuro rachunkowe "Bomat" reprezentowała właścicielka Bożena SQ5BT.

Info. SP5ELA

II. Wydarzenia

3. VIII Konferencja ARISS przeszła do historii

Zgodnie z zapowiedziami w dniu 20 października br. w Ostrowie Wlkp. odbyła się kolejna 8, a 5 zorganizowana w Ostrowie Wlkp. Konferencja ARISS.
Celem konferencji było jak zawsze zainteresowanie uczniów, nauczycieli i krótkofalowców informacją, że każda szkoła po spełnieniu odpowiednich wymagań, może przystąpić do wykonania szkolnego kontaktu ARISS. Konferencja miała na celu wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy już wykonali kontakt ARISS, a tymi, którzy jeszcze nic o projekcie nie wiedzą lub są w trakcie jego realizacji. Konferencje ARISS to doskonały moment na nawiązanie kontaktów i przyszłą współpracę.

Honorowym Przewodniczącym Konferencji był Gaston Bertels ON4WF - Mentor ARISS Europa
Patronami Honorowymi konferencji byli:
Wielkopolski Kurator Oświaty - Pani Elżbieta Leszczyńska
Starosta Ostrowski - Pan Paweł Rajski

W tegorocznej Konferencji udział wzięło ponad 80 uczestników. Była ona bardzo dobrze zorganizowana i po mistrzowsku prowadzona przez Sławka SQ3OOK Koordynatora ARISS Polska.

Obszerniejszy materiał z wydarzenia ukaże się w przyszłym tygodniu oraz
w miesięczniku Świat Radio.

Info. Piotr SP2JMR

4. VIII Konferencja ARISS oczyma Grzegorza "Spike'a" SP9NJ Koordynatora PZK ds. Sportu

W sobotę, 20 października odbyła się Konferencja ARISS, zorganizowana przez Koordynatora PZK ds. ARISS, Sławka SQ3OOK. Miejscem imprezy był gościnny Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Miałem przyjemność prywatnie uczestniczyć w tym wydarzeniu od piątkowego wieczoru, gdy trwało przygotowywanie sal obiektu i niespieszne zjeżdżanie się uczestników. Po zakończeniu pracy, osoby nocujące na miejscu udały się do pobliskiego hotelu, gdzie odbyło się kilkugodzinne, nieformalne spotkanie integracyjne.
W sobotni poranek, po śniadaniu rozpoczęła się seria wykładów i prezentacji - przygotowanych głównie w celu promocji radioamatorskiej komunikacji zebranym na konferencji przedstawicielom szkół. Prelegentami byli m. in. Krzysiek SQ7IQA (opowiadający o łącznościach z ISS prowadzonych w Buczku), Armand SQ3QFE (animator tego zagadnienia w Polsce) i sam Koordynator PZK, Sławek SQ3OOK. Gościem specjalnym - a dla mnie osobiście wielką niespodzianką - była obecność pana Wiktora Niedzickiego, znanego zapewne większości prowadzącego cykl telewizyjny "Laboratorium". Pan Wiktor wygłosił interesującą - jakże by inaczej - prelekcję o meandrach nauki. Po wykładzie znalazł czas na rozmowy z uczestnikami spotkania. Na konferencji miał też okazję zaprezentować się zespół z Politechniki Warszawskiej, przygotowujący satelitę PW-Sat2 (https://pw-sat.pl/ ). Młodzi adepci sztuki inżynierskiej będą niebawem potrzebowali Waszej radioamatorskiej pomocy, a każdy ultrakrótkofalowiec będzie mógł przyłączyć się do projektu, zmieniając elewację anten, stając się operatorem naziemnej stacji nasłuchowej i raportującej. O całości ciekawie opowiadali Piotr Kuligowski, Grzegorz Gajoch i Michał Gumiela. Znalazła się także chwila, w czasie której Sławek podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt ARISS, w tym PZK jako całości. Podziękowania w imieniu Związku odebrał (reprezentacyjnie odziany w garnitur) Paweł SP7TEV. Myślę, że właściwym będzie tu zwrotne podziękowanie także Jarkowi SP3AYA, za cierpliwą pracę zarówno podczas przygotowań, jak i przy "papierkowej" robocie w trakcie spotkania. Niestety z powodów logistycznych (rozkład jazdy PKP) zmuszony byłem opuścić konferencję na 2 godziny przed jej planowanym zakończeniem, jednak przekonany jestem, że jej uczestnicy byli do samego końca pod wrażeniem organizacji w wykonaniu ekipy pod kierunkiem Sławka.

Grzegorz "Spike" SP9NJ

Zdjęcia dostępne w formacie pdf

5. Specjalne wydarzenia ARISS SSTV i NASA On The Air

ARISS planuje bardzo specjalne wydarzenie SSTV (Slow Scan TV), którego rozpoczęcie jest zaplanowane na 27 października około 10:00 UTC.
Wydarzenie wspiera dział Space, Communication and Navigation (SCaN) w NASA, który zarządza trzema najważniejszymi sieciami komunikacyjnymi NASA. Sieć kosmiczna (SN), Near Earth Network (NEN) i sieć Deep Space Network (DSN).

Podobnie jak w poprzednich obchodach ARISS SSTV planuje nadawać serię 12 obrazów jednak tym razem 6 z obrazów ma dotyczyć aktywnościami edukacyjnych SCaN, podczas gdy pozostałe 6 obrazów upamiętni ważniejsze wydarzenia NASA, m.in. utworzenie NASA, czy lądowanie astronautów na Księżycu.
Oprócz zabawy z otrzymywaniem tych zdjęć, uczestnicy mogą zakwalifikować się do specjalnego poparcia dla wydarzenia związanego z obchodami NASA On The Air (NOTA). Aby dowiedzieć się więcej o NOTA, odwiedź stronę: https://nasaontheair.wordpress.com/ .
Odebrane obrazy mogą być publikowane i oglądane na stronie internetowej: http://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/index.php
Transmisję obrazów zaplanowano na 145,800 MHz FM przy użyciu trybu SSTV PD-120.
Dodatkowo ARISS wspólnie z PZK planuje przyznanie nagród zgodnie z zasadami podanymi na stronie: ariss.pzk.org.pl/sstv/ .

Należy pamiętać, że wydarzenie jest zależne od innych czynności, harmonogramów i obowiązków załogi na ISS i może ulec zmianie w dowolnym momencie.

ARISS to wspólne przedsięwzięcie międzynarodowych amatorskich stowarzyszeń radiowych i agencji kosmicznych, które wspierają Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W Stanach Zjednoczonych sponsorami są Radio Amateur Satellite Corporation (AMSAT), American Radio Relay League (ARRL), Centrum Postępu Naukowego w Kosmosie (CASIS) oraz Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Głównym celem ARISS jest promowanie eksploracji tematów związanych z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką (STEM) poprzez organizowanie zaplanowanych kontaktów za pośrednictwem amatorskiego radia między członkami załogi na pokładzie ISS i uczniami w klasach lub formach publicznych. Przed i podczas tych kontaktów radiowych studenci, pedagodzy, rodzice i społeczności poznają kosmos, technologie kosmiczne i radio amatorskie.
Dave Jordan, AA4KN ARISS PR.

Tłumaczenie na j. polski: Armand Budzianowski SP3QFE - Mentor ARISS Europe, członek komisji ARISS SSTV Award.

III. Sport


6. Polska ekspedycja na Bouvet (Bouvetoya) 3Y0I 2018 (by REBEL DX Group)

Podmiot DXCC Bouvet (3Y0) (AN-002) jest drugim po Korei Północnej (P5) najbardziej pożądanym przez krótkofalowców dx-manów podmiotem Świata. (#2 most wanted DXCC entity).
W związku z fiaskiem wyprawy (3Y0Z) zorganizowanej przez Ralpha K0IR, Boba K4UEE i Erlinga LA6VM polska grupa ekspedycyjna pod wodzą Dominika 3Z9DX powróciła do przerwanych na prośbę ww. prac nad organizacją niezależnej wyprawy. Planowana aktywność będzie pod znakiem 3Y0I. Uruchomiono stronę ekspedycji, na której są publikowane bieżące informacje z przygotowań. Strona jest dwujęzyczna, jest także wersja polska strony.
http://www.bouvetoya.org/
https://bouvetoya.org/portfolio/wyspa-bouveta/?lang=pl

Strona REBEL DX GROUP (w języku angielskim):
https://www.rebeldxgroup.com/

Koncepcja ekspedycji 3Y0I jest diametralnie odmienna od koncepcji ekspedycji 3Y0Z bazującej na wykorzystaniu śmigłowców do transportu ludzi i sprzętu ze statku na Bouvet, ale niestety eskalującej koszty wyprawy do poziomu zbliżającego się do 1mln $. Koncepcja ekspedycji polskiej bazuje na klasycznym lądowaniu za pomocą łodzi motorowej (tzw. Zodiac). Koncepcja ta radykalnie zmniejsza koszty ekspedycji do poziomu 1/4 kosztów ekspedycji amerykańskiej. Nie wymaga również dodatkowych pozwoleń na lądowanie (tzw. permition landing). Nie zmienia to postaci rzeczy, że ekspedycja jest niezwykle kosztowna, jest też niezwykle zaawansowanym przedsięwzięciem logistycznym. Ekspedycja jest planowana pod koniec tego roku (2018). W ekspedycji bierze udział kilku członków PZK.

Info: Zygi SP5ELA

7. O PZK w ARISS Annual Report 2017

O podsumowaniu akcji dyplomowej ARISS SSTV Award z okazji jubileuszu 20-lecia programu ARISS w 2017 r. już informowaliśmy. Niedawno ukazał się ARISS Annual Report 2017, w którym na forum międzynarodowym szczególnie wyróżniona została owocna współpraca Polskiego Związku Krótkofalowców z organizacją ARISS International, rosyjskim przedsiębiorstwem Energia (Rakietno-kosmiczeskaja korporacyja "Eniergija" imieni S. P. Korolow), amerykańską agencją kosmiczną NASA (National Aeronautics and Space Administration) oraz amerykańskim ośrodkiem CASIS (Center for the Advancement of Science in Space).

Dla przypomnienia warto wrócić do przypadającego w 2017 r. 20-lecia jubileuszu ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) - międzynarodowego przedsięwzięcia promującego działania edukacyjne z zakresu astronautyki oraz krótkofalarstwa poprzez wykorzystanie sprzętu krótkofalarskiego umieszczanego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pod koniec ubiegłego roku z pokładu ISS dokonano transmisji 12 obrazów emisją SSTV (Slow Scan Television), dokumentujących najistotniejsze wydarzenia z minionego okresu funkcjonowania ARISS. Obrazy te były odbierane przez krótkofalowców - nadawców i nasłuchowców z szeroko rozumianego środowiska radioamatorskiego z całego świata (bogate archiwum dokumentujące odbiór obrazów z sesji jubileuszowej oraz z sesji z lat wcześniejszych dostępne jest na poniższych stronach internetowych).

http://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/index.php
http://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/archive.php
https://ariss-sstv.blogspot.com/

W ramach wspomnianego jubileuszu zorganizowana została specjalna akcja dyplomowa pn. "ARISS SSTV Award - 20th Anniversary ARISS" w trakcie której zespół składający się z przedstawicieli Polskiego Związku Krótkofalowców oraz Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów "Delta" przyjął 251 zgłoszeń od nadawców i nasłuchowców z całego świata, uprawniających do wydania odnośnego dyplomu (Award Managerem był Kol. Sławomir Szymanowski, SQ3OOK - Koordynator PZK ds. ARISS).

Źródło informacji: ARISS Annual Report 2017

Udostępnienie informacji i konsultacja: Armand Budzianowski, SP3QFE - Mentor ARISS Europa i m. in. członek ARISS Award Committee

Opracowanie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK.

8. Zakończenie akcji dyplomowej "Pierwsza Niepodległość"

Klub Śląska Cieszyńskiego SP9SCI zakończył akcję dyplomową pod hasłem: PIERWSZA NIEPODLEGŁOŚĆ - HF100SCI Cieszyn. Akcja trwała od 13 do 21 października 2018 r.
Przeprowadzono 4348 QSO.
W akcji dyplomowej wzięło udział 892 korespondentów krajowych i 704 zagranicznych. Dyplom zdobyło 152 uczestników.
Pierwsze miejsce i puchar zdobył Marek SP2MKO - 56 QSO
Drugie miejsce Klub SP9KOL z Olkusza - 48 QSO
Trzecie miejsce Wojciech SQ9QH z Olkusza i Jan DL1EJG z Niemiec - obydwaj po 47 QSO.
Najaktywniejszym operatorem stacji HF100SCI był Alfred SP9CTW i wykonał 1102 QSO.
W najbliższym czasie rozpoczniemy wysyłkę kart poprzez sieć biur QSL PZK.
Korespondentów nie zrzeszonych w PZK, prosimy o przysłanie opłaconych kopert zwrotnych.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w akcji dyplomowej.
Wyniki można znaleźć na platformie logSP.
Szczególnie dziękujemy Spike'owi SP9NJ za pomoc, umieszczenie, uruchomienie i szybkie rozliczenie dyplomu na platformie logSP.

Menedżer dyplomu Bronek SP9WZO

IV. Silent Key's
___________________________________________________________

Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Dave'owi AA4KN, Armandowi SP3QFE, Bronkowi SP9WZO, Pawłowi SP7TEV, Zygmuntowi SP5ELA, Markowi SP5LS, Grzegorzowi SP9NJ.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp3slu@wp.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję "Krótkofalowca Polskiego".

Redakcja: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,249,236 Unikalnych wizyt