PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

KS-26. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 29.06.2016
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk_new.jpg
                      KOMUNIKAT NR 26/2016 z dnia 29.06.2016 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy oraz Czytelników naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej najnowsze informacje z minionego tygodnia.

Informujemy, że wzorem lat ubiegłych od 1 lipca do końca sierpnia komunikaty ukazywać się będą nieregularnie, wyłącznie w wersji elektronicznej. Najbliższy komunikat w paśmie 80 m nadany zostanie 7 września br.

1.    Delegacja PZK na targach Ham Radio 2016
W dniach 24-26.06.2016 odbyła się 41. edycja Międzynarodowych Targów Krótkofalarskich Ham Radio, które corocznie organizowane są przez Niemiecki Związek Krótkofalowców (DARC) we Friedrichshafen, nad Jeziorem Bodeńskim. Polski Związek Krótkofalowców reprezentowany był przez delegację w składzie: Waldemar Sznajder 3Z6AEF (Prezes PZK), Tomasz Ciepielowski SP5CCC, Leszek Przybylak SP6CIK, Paweł Zakrzewski SP7TEV (Oficer Łącznikowy IARU-PZK), Rafał Dunal SQ9CNN, Piotr Majchrzak SQ9D i Aleksander Wieczorek SQ9UM, którzy w różnych konfiguracjach osobowych reprezentowali nasze stowarzyszenie na polskim stoisku.
W pierwszym dniu targów Waldemar 3Z6AEF i Paweł SP7TEV wzięli udział w oficjalnym otwarciu Ham Radio 2016, na którym - oprócz Zarządu DARC i licznych gości zagranicznych - obecni byli także przedstawiciele władz miasta Friedrichshafen. W wystąpieniu inaugurującym Kol. Steffen Schoeppe DL7ATE podkreślił, że targi Ham Radio są największą tego typu imprezą środowiskową w Europie, a radiokomunikacja amatorska jest bardzo doceniana przez niemieckie władze, szczególnie w kontekście działań zmierzających ku szeroko rozumianej politechnizacji dzieci i młodzieży, a także aktywności w ramach łączności kryzysowej.
Prezes PZK i Oficer Łącznikowy IARU-PZK wzięli również udział w spotkaniu przedstawicieli stowarzyszeń członkowskich 1. Regionu IARU, które prowadził Don Beattie G3BJ - Przewodniczący Komitetu Wykonawczego 1. Regionu, a głos zabrali także Tim Ellam VE6SH - Przewodniczący Rady Administracyjnej IARU, Ole Garpestad LA2RR - wiceprzewodniczący, a także Hans Blondeel Timmerman PB2T - Koordynator IARU ds. Satelitarnych. Wśród poruszonych zagadnień, omówiono m.in. stan prac po WRC-15 i przed WRC-19, sprawy EMC oraz stosunki zewnętrzne IARU. Przedstawiono też przygotowania do przyszłorocznej Konferencji Generalnej 1. Regionu IARU, która odbędzie się we wrześniu w Landshut k. Monachium. Głos zabierali także przedstawiciele poszczególnych stowarzyszeń członkowskich. Prezes PZK, Waldemar Sznajder 3Z6AEF, pokrótce omówił m.in. skuteczne działania prowadzone w dziedzinie łączności kryzysowej (w tym rolę porozumienia podpisanego w 2013 r. pomiędzy PZK i MAiC, na podstawie którego podpisywane są regionalne porozumienia kolejnych grup, skupionych w ramach SP-EMCom). Przedstawił też stan bieżącej współpracy PZK z administracją rządową oraz zasygnalizował konieczność szkoleń i promocji naszego hobby nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również dorosłych.
Paweł SP7TEV wziął również udział w spotkaniu koordynatorów ds. łączności kryzysowej (prowadzenie: Greg Mossop G0DUB - Koordynator ds. EmCom 1. Regionu IARU), na którym omówiono dotychczasowe działania w ramach amatorskiej łączności kryzysowej na całym świecie, a także wygłoszono prezentację strony polskiej (przygotowaną perfekcyjnie przez Michała Wilczyńskiego SP9XWM - Koordynatora PZK ds. EmCom przy współpracy Krzysztofa Gaudnika SP7WME - Koordynatora ds. EmCom w Łódzkim Oddziale Terenowym PZK OT-15). Po tej prezentacji Greg G0DUB wskazał Polskę, jako wzór do naśladowania w zakresie przyjętych efektywnych rozwiązań praktycznych, ze szczególnym uwzględnieniem cyklicznych ćwiczeń. Wszystkie materiały i szczegółowe sprawozdanie z tego spotkania zostaną przekazane Koordynatorowi PZK ds. EmCom do wykorzystania w bieżących działaniach SP-EmCom.
W kolejnym dniu Ham Radio 2016 wzięliśmy udział w spotkaniu dotyczącym działań skierowanych do młodzieży oraz w spotkaniu na temat metod aktywności krótkofalarskiej w ramach organizacji skautowych (JOTA - Jamboree on the Air). Spotkanie prowadziła Lisa Leenders PA2LS - przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Młodzieży 1. Regionu IARU. W trakcie spotkania omówiono ciekawe doświadczenia strony włoskiej (w ramach funkcjonowania „krajowej grupy JOTA”) oraz niemieckiej (rozbudowany system szkoleń oparty na przekazywaniu wiedzy on-line oraz drogą korespondencyjną, a także systematyczne działania edukacyjne prowadzone w środowiskach klubowych i lokalnych - w zarysie ogólnym i na przykładzie Berlina jako dużego ośrodka miejskiego, silnie zurbanizowanego). Na spotkaniu dotyczącym działań w ramach JOTA (prelegenci: Remko Welling PE1MEW oraz Stefan Mallepell HB9EUD) omówiono m. in. udane i wielokrotnie wypróbowane konstrukcje antenowe stosowane w czasie skautowych spotkań w plenerze, budowane w oparciu o zasady tzw. pionierki obozowej. Materiały i szczegółowe sprawozdania z tych spotkań zostaną przekazane do Zespołu roboczego przy Prezesie PZK ds. Szkoleń i Młodzieży, celem dalszego opracowania i wykorzystania.
[informację przygotował: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK]

Komentarz Prezesa PZK
Obecność narodowej organizacji krótkofalarskiej na targach Ham Radio ma wymiar głównie prestiżowy i reprezentacyjny. Polskę od lat reprezentuje PZK, chociaż każda organizacja zajmująca się radiokomunikacją amatorską jest mile widziana - stąd obecność na przykład wielu grup włoskich (obok ARI), organizacji skautowych, niemieckiej AFCD czy EURAO.
W tym roku polskie stoisko prezentowało się dobrze - głównie dzięki pracy grafików od Piotra SQ9D, którzy ciekawie skomponowali fotografie obrazujące przeróżne działania polskich entuzjastów radiokomunikacji amatorskiej. Mniej istotna była treść/szczegóły fotografii czy pewne mankamenty kompozycji stoiska, a ważniejsza konstatacja, że polskie krótkofalarstwo - na tle innych krajów w Europie - ma się nieźle! Doceniło to kilkaset osób, które w ciągu 22 godzin odwiedziły polskie stoisko. Plansze/plakaty przedstawiające niektóre obszary zainteresowań polskich krótkofalowców okazały się także dobrym tłem dla wywiadów telewizyjnych udzielonych przez Dominika 3Z9DX i Przemka SP7VC oraz rozmów z „oficjelami” narodowych związków krótkofalowców z Europy i nie tylko!
Czy nasza obecność na HamRadio jest potrzebna? Konieczna może nie jest, ale użyteczna - na pewno tak! Pomijając kwestie reprezentacyjne - udział w spotkaniach merytorycznych grup roboczych (R1 IARU, EmCom, JOTA) czy z przedstawicielami organizacji (RSGB, MRASZ, DARC), jeśli ich wyniki będą umiejętnie wykorzystane, mogą przełożyć się na efekty międzynarodowej współpracy w określonych dziedzinach (łączność kryzysowa, wymiana szkoleniowa młodzieży, promocja konkursów i zawodów).
Może warto, aby na kolejnych targach Ham Radio we Friedrichshafen, Polska była reprezentowana nie tylko przez PZK?
[info: Waldemar Sznajder, 3Z6AEF]


Komentarz Skarbnika PZK
Wyjazd ekipy PZK na Targi Ham Radio 2016 stał pod znakiem zapytania z powodu braku bieżących środków na wyposażenie stoiska i delegacje. Ostatecznie Prezydium ZG zadecydowało jednak o udziale w targach, biorąc pod uwagę wcześniejsze wydatki za wynajęcie powierzchni targowej w kwocie 1937 zł i pod warunkiem znalezienia środków poza budżetem centralnym oraz wyjazd na koszt własny wolontariuszy.
Stoisko PZK zostało wyposażone dzięki środkom i ofiarności: Oddziałów Terenowych OT-01 i OT-50, firmy CoolQSL (SP5ADX), Redakcji Świat Radio oraz anonimowych członków PZK. Wszystkie prace przy opracowaniu, wykonaniu, wyjeździe, prowadzeniu i obsłudze stoiska zostały wykonane społecznie, za co bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to Koleżankom i Kolegom! W budżecie centralnym PZK z tego tytułu nie wydano ponad 6000 zł. Trzeba jednak rozważyć przy konstrukcji budżetu na przyszły rok, czy stać nas na samodzielne finansowanie wyjazdu i udział w Ham Radio?
[info: Marek Suwalski, SP5LS]

2.    SN0HQ i IARU HF 2016. Apel przed szczególnymi zawodami
Koleżanki i Koledzy, w dniach 9/10 lipca po raz kolejny stacje SN0HQ będą czekały na Wasze zawołania na pasmach 1,8; 3,5; 7; 14; 21 i 28 oboma emisjami (CW/SSB). PZK, wzorem lat ubiegłych nagrodzi okolicznościowymi koszulkami stacje, które zaliczą z SN0HQ komplet 12 QSO. Warunki nie są łatwe, a i zespół SN0HQ nie dysponuje w tym roku swoją pełną mocą, więc zrobienie 12 QSO będzie nie lada wyzwaniem. Życzę więc wszystkim powodzenia i mocy! Zapraszam do łączności w zawodach.
Zespół SN0HQ uruchomi oczywiście stacje CW i SSB na w/w pasmach równocześnie, a informacje, w miarę możliwości, będą się pojawiać na stronie SN0HQ.
Do spotkania na pasmach!
Tomek SP6T

3.    Krótkofalowcy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Lubaniu
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 wraz  z  Klubem Krótkofalowców PZK SP6PCM przy PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów w Bogatyni zorganizowali spotkanie otwarte dla uczniów. W środę 8 czerwca przed godziną czternastą pojawili się w szkole członkowie tego klubu Pan Janusz Żak SP6TRO (prezes klubu), Pan Janusz Galant SQ6NEG i Pan Arkadiusz Szczygielski SQ6CU/SP-0142-JG.
Przed budynkiem szkoły został rozłożony sprzęt do łączności, a na parkingu, przed wejściem głównym, w  krótkim czasie pojawił się 10 metrowy maszt z kilkumetrowymi „wąsami” :), które jak się później okazało były antenami.
Wizyta krótkofalowców miała pomóc w ocenie możliwości technicznych szkoły do nawiązania współpracy. Jednak bardzo duże zainteresowanie uczniów spowodowało, że spotkanie czysto techniczne zmieniło swój charakter na bardziej edukacyjny, pogłębiający wiedzę o krótkofalowcach. Przybliżyło  ono uczniom tę „mało znaną”, ale jakże ciekawą formę łączności amatorskiej ze światem.
Na wstępie Pan Janusz SP6TRO wyjaśnił na czym polega  amatorska łączność radiowa oraz czym oprócz samej łączności zajmują się krótkofalowcy - radioamatorzy. Była  okazja do powtórzenia wiadomości z fizyki na temat właściwości fal elektromagnetycznych. Elektrycy natomiast dowiedzieli się, że bardzo przyda im się wiedza z przedmiotów zawodowych. Krótkofalowcy bardzo zaciekawili młodzież  również informacjami dotyczącymi telefonów komórkowych i radia CB. Teraz już wiemy, że działają one w ten sam lub podobny sposób co urządzenia krótkofalowców, a popularna „komórka” w określonych warunkach może stać się nieoczekiwanie małą mikrofalówką. Pytaniom nie było końca.
Goście opowiadali także o zaletach uprawiania tego hobby. Wykorzystując ten typ łączności można porozmawiać np.: z królem, słynnym aktorem, astronautą lub politykiem. Można też przeprowadzać takie łączności korzystając z odbicia od Księżyca, meteorytów, deszczu czy też przez satelitę. Wszystko w ramach radioamatorskich eksperymentów.
Oczywiście była to też okazja do zademonstrowania łączności. Nawiązano kontakt z krótkofalowcem z okolic Krakowa, a także łączności z krótkofalowcami z Rosji i Francji.
Okazało się, że jeden z naszych gości, Pan Arkadiusz SQ6CU/SP-0142-JG, jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów krótkofalarskich. Można było także zobaczyć pamiątkowe karty (tzw. QSL-ki) potwierdzające łączności z całym światem, z różnymi egzotycznymi, często bezludnymi miejscami naszej planety. Pojawiały się tam się m.in. Japonia, Chiny, Korea czy też małe wysepki, których nazwy trudno spamiętać. Zaskakującą była informacja, że najwięcej krótkofalowców jest w… Japonii?
Najbardziej zainteresowani uczestnicy długo jeszcze pozostali, aby posłuchać o urokach uprawiania tego niezwykłego hobby oraz ciekawostek dotyczących sprzętu. To było dopiero pierwsze spotkanie. W nowym roku szkolnym zostanie już oficjalnie podpisane porozumienie o współpracy. Został także zaplanowany cykl szkoleń z zakresu krótkofalarstwa. Chętni uczniowie zostaną przygotowani do egzaminu i będą mogli zdobyć swoje radioamatorskie licencje. Mamy nadzieję, że w szkole powstanie „Klub Krótkofalowców”.
Uczniowie i nauczyciele składają serdeczne podziękowanie za bardzo interesujące spotkanie.
Tekst i zdjęcie: Zofia Pazur ZSP nr 2 Lubań

4.    Radioreaktywacja w Nadnoteckim OT-23 PZK (ciąg dalszy)
W sobotę 26-06-2016 r. w miejscowości Skórka powiat Złotów, gmina Krajenka (ZF03), na zaproszenie Pani Sołtys i  Stowarzyszenia Przyjaciół Skórki - Sekcja Motocyklowa "Stara Kuźnia", na Festynie Rodzinnym zainstalowała stację SP3KLZ z LOK Piła z operatorami: Marek SQ3LVN, Rafał SP3WXH, Marek SP3TUT.

Praca była dalszym ciągiem rozpoczętej w kwietniu 2016 r. przez Zarząd Oddziału Nadnoteckiego PZK w Pile akcji "RADIOREAKTYWACJA".
Dzięki antenom rozwieszonym w wolnej przestrzeni i z dala od zabudowań udało się przeprowadzić kilkadziesiąt łączności na falach krótkich.

Dużym wydarzeniem była okazja zaprezentowania odbioru ramek Packet Radio z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na f=145.825 MHz, która tego dnia w południe przelatywała nad Polską.
Odwiedzający nasze stanowisko operatorskie dopytywali się o cel i formę wymiany kart QSL. Kliku odważnych chłopców przeprowadziło pod znakiem SP3KLZ swoje pierwsze łączności w paśmie amatorskim.
 
Sprawność działania korespondentów pozwoliła na szybkie dostarczenie kart QSL. Kolejny pokaz dał nam motywację do szerszego rozpowszechniania telegrafii (CW). Wielu odwiedzających było przekonanych, że to już nieistniejąca emisja i przeznaczona tylko dla wojska.
Za umożliwienie przeprowadzenia pokazów łączności radiowej  na falach eteru podczas  Festynu Rodzinnego w Skórce dziękujemy Organizatorom.
VY 73! Marek SP3TUT

*Krótki komentarz
Oby takich i podobnych akcji było w SP jak najwięcej. Szeroka popularyzacja naszego hobby wśród dzieci i młodzieży szkolnej na pewno poskutkuje wzrostem ilości krótkofalowców, a może i klubów przyszkolnych. Taki cel przyświeca pomysłodawcom „Radioeaktywacji” z Pawłem SQ5STS na czele. PZK i organizacje z nami współpracujące włączając się do akcji wspierają naszych Kolegów w ich działaniach. Nasi Koledzy z Piły chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami. Napisali nawet krótką instrukcję jak się do tego zabrać, by było to skuteczne. Zainteresowanych proszę o kontakt  z Markiem SP3TUT e-mail: sp3tut@wp.pl

Piotr SP2JMR sekretarz PZK

5.    Zaproszenie do łączności spod „Mysiej Wieży” nad jeziorem Gopło
W dniach 1-3 lipca 2016 r. na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Kruszwica (Mysia Wieża), będą  pracowały amatorskie radiostacje krótkofalarskie na pasmach KF i UKF - lokalizacja przy ośrodku żeglarskim "POPIEL" ul. Żeglarska 1. QTH Kruszwica, locator JO92DQ.

Zapraszamy wszystkich, którzy nie mają jeszcze potwierdzonych łączności do  niżej  wymienionych Dyplomów z terenu KRUSZWICA.
Dane dotyczące Dyplomów:
1.    Program dyplomowy "Zamki w Polsce" http://zamkisp.pl Zamek Kruszwica - PIN03.
2.    Program dyplomowy "Polskie Gminy Award" http://pga-zawody.eham.pl Gmina Kruszwica - IN06.
3.    Program dyplomowy "SP Powiat Award" http://www.sppa.pzk.info.pl/start.php
Powiat Inowrocław – PIN.
4.    Program dyplomowy Polskiego Klubu Flora Fauna (SP-CFF) http://spff.eham.pl
Park Krajobrazowy Nadgoplański Park Tysiąclecia - SPFF 092.
Pozostałe informacje odnośnie pracy radiostacji można uzyskać na stronie: http://www.radiokomunikacja-serwis.pl/2016/
W imieniu organizatorów  zapraszamy do łączności i spotkań bezpośrednich.

Info: Darek SP2UKD i Roman SP2GTJ


6.    HF16URSA z Bieszczadzkiej wytwórni piwa
Składamy serdeczne podziękowania dla Południowo Praskiego Klubu Krótkofalowców SP5PPK za promowanie naszej Bieszczadzkiej wytwórni piwa " Ursa Maior" w Uhercach Mineralnych. Krótkofalowcy pracowali pod znakiem HF16URSA w dniach 16-19 czerwca z Uherzec Mineralnych, zaś w pozostałych dniach od 6.05.2016 r. do 30.07.2016 r. stacja będzie aktywna z QTH klubu.
Podziękowania od Patryka SP8-05-023 oraz od wszystkich członków Oddziału Terenowego OT-05 w Krośnie.

Operatorzy Klubu SP5PPK

7.    Wakacje w górach
Polsko-Czeska grupa budowniczych bazy krótkofalowców na Biskupiej Kopie informuje, że baza jest ciągle czynna i dostępna o każdej porze dnia i nocy. Każdy kto chce spróbować pracy z prawie tysiąc metrowej wysokości dostanie od nas klucz od domku i może nadawać jak długo zechce.
Aktualnie na 21 metrowym maszcie, 900 m n.p.m. jest zainstalowana 6 elementowa antena na 2m i 70 cm w polaryzacji poziomej oraz „radmorowska pałka” na FM. W domku swobodnie może zamieszkać do pięciu osób, a na wyposażeniu są materace do spania i podstawowe naczynia. Jest też miejsce na namioty, ognisko i ławki z parasolami. Bez żadnego problemu można rozwiesić anteny na KF.
Jak obserwujemy, od dłuższego czasu każdy kto raz zawita na Biskupią Kopę, wraca tam później regularnie, bo widoki są fantastyczne, a panująca atmosfera nie do powtórzenia gdzie indziej. Atutem nie do podważenia jest fakt, że pobyt tam nic nie kosztuje, gdyż wszystko to zbudowali krótkofalowcy dla krótkofalowców.
Zabierz radio, dobry humor i plecak z jedzeniem /napoje są na miejscu, za złotówki/ i wyrusz w kierunku JO80RG.
Międzynarodowy zjazd krótkofalowców jaki się tam odbywa od wielu lat, będzie w tym roku 6-7 sierpień. Jak zwykle spotka się znakomite towarzystwo kolegów z różnych stron świata, będą niekończące się opowieści o przeżyciach na pasmach i w podróżach oraz nowe znajomości i przyjaźnie nawiązywane przy czeskim napoju z chmielu. Krótko mówiąc, jedna wielka przygoda. Czy trzeba coś więcej? 
Serdecznie zapraszamy!

Info: Tadek SP6MRC, tel. 601 479 125

8.    CQ CQ CQ… 3Z70AR z międzynarodowego lotniska Rzeszów – Jasionka
W dniu 25 czerwca 2016 r. członkowie Łańcuckiego Klubu Krótkofalowców SP8PLM (Adam SP8N, Mariusz SQ8OGK, Krzysztof SQ8ERS oraz Marek SQ8NQW) przy współpracy z Zespołem Szkół Mechanicznych w Rzeszowie pracowali ma pasmach krótkofalarskich z lotniska Rzeszów – Jasionka w ramach odbywających się II Podkarpackich Pokazów Lotniczych.
Aktywność na pasmach z lotniska w Jasionce związana była również z pracą stacji okolicznościowej 3Z70AR w ramach obchodów jubileuszu 70 rocznicy powstania Aeroklubu Rzeszowskiego. Przeprowadzonych zostało ponad 250 QSO, pomimo dużej ilości zakłóceń wokół lotniska. Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających pokazy lotnicze a elementem naprowadzającym i przyciągającym były górujące nad namiotami wystawienniczymi anteny. Około godziny 14.00 przeszła nad lotniskiem burza z obfitymi opadami deszczu oraz gwałtownymi porywami wiatru. Finałem tego było zniszczenie namiotów wystawienniczych oraz częściowe zalanie sprzętu. Pomimo przejścia burzy można uznać ekspedycję za bardzo udaną pod względem promocji naszego hobby oraz pracy z nietypowego miejsca pod znakiem okolicznościowym.

Info: Adam SQ8JLU

9.    Życiorysy znanych krótkofalowców

Apel do tych, którzy pamiętają lub mają historyczne materiały.
W imieniu zespołu SP2IW, SP3CUG, SP8TK, SP9LDB opracowującego życiorysy krótkofalowców uprzejmie informuję, że w ciągu następnych kilku miesięcy zamierzamy publikować życiorysy zmarłych już Koleżanek i Kolegów: Pana prof. Janusza Groszkowskiego (pierwszego Prezesa PZK), SP1BC, SP1JX, SP2ATF, SP2BA, SP2BE, SP2DX, SP2GS, SP2JS, SP2US, SP3AMY, SP3AUZ, SP3BO, SP3KX, SP3MY, SP3QD, SP3RAI, SP5AY, SP5GX, SP5RJ, SP5QU, SP5ZA, SP6ARR, SP6OF, SP6SD, SP6TX, SP7GV, SP7ZX, SP8EV, SP8MJ, SP9DL, SP9AEP, SP9EH, SP9EK, SP9RF, SP9RG, SP9ZD.
Bardzo liczymy na udostępnianie nam wszelkiej informacji na temat ww. Osób oraz skanów fotografii i innych dokumentów.
Informujemy także, że opracowujemy kilkanaście życiorysów Kolegów będących między nami, zasłużonych dla polskiego krótkofalarstwa ze stażem licencyjnym nie mniejszym niż 50 lat.
Będziemy też wdzięczni za dane uzupełniające do życiorysów już opublikowanych.
Lista jest otwarta, prosimy o zgłaszanie kolejnych zasłużonych.
Za dotychczasową pomoc dziękuję kolegom: SP2AYC, SP2FAP, SP2IW, SP3CMX, SP3CSD, SP3RBQ, SP3XR, SP5CCC, SP5HS, SP6AEG, SP8MRD, SP8TK, SP9AMH, SP9DW, SP9ENO  i SP9LDB.
Zainteresowanych udzieleniem nam pomocy proszę o kontakt.
Ryszard Grabowski SP3CUG, Sierniki 1D, 64-020 CZEMPIŃ
tel. 514 460 198 (sp3cug@wp.pl)

10.    Ryszard Czerwiński SP2IW
Urodził się 8 maja 1932 roku w Kraśniku Lubelskim. 1 września 1939 r. miał rozpocząć naukę w szkole podstawowej. Niestety wojna skorygowała plany młodego Ryśka. Wraz z rodziną został wysiedlony z rodzinnego domu, który przejęło gestapo. Pomimo panującego terroru  uczęszczał w okresie późniejszym do polskiej szkoły.
Po wyzwoleniu rozpoczął naukę w gimnazjum, w którym w 1948 r. wstąpił do ZHP. W ramach zdobywania sprawności harcerskich uczył się telegrafii.
Radiotechniką zainteresował się w wyniku wspólnych działań swego ojca i Zbigniewa Rybki późniejszego SP8HR, którzy byli kolegami z ławy szkolnej.
Kolejnym etapem edukacyjnym miała być nauka w szkole Wawelberga w Warszawie. Niestety w wyniku zbieżności nazwisk i imion kandydatów dostał się ten drugi Ryszard Czerwiński. Poszukał  więc innej ciekawej szkoły i wybrał Państwową Szkołę Żeglugi. Dostał się bez problemu i to do drugiej klasy. Po jej ukończeniu skierowany został do pracy w Dyrekcji Dróg Wodnych w Gdańsku. W 1952 r. przeniesiono go do Bydgoszczy, z którą związany jest do dnia dzisiejszego. Jesienią tego roku powołany został do odbycia  służby wojskowej w Marynarce Wojennej. Wcześniejsze zainteresowania radiowe były powodem skierowania Ryszarda  do Szkoły Specjalistów Morskich w Ustce na kurs radiotelegrafistów. Uzyskał kolejno III, a następnie I klasę radiotelegrafisty, którą utrzymał do końca służby. Po ukończeniu szkoły trafił do służby na ORP Zetempowiec (późniejszy GRYF), gdzie pełnił zadania radiotelegrafisty. W ostatnim roku pobytu w wojsku przeniesiony został  z powrotem do Szkoły Specjalistów Morskich w Ustce. Został wykładowcą i jednocześnie Szefem Gabinetu Radio. Z wojskiem pożegnał się w 1955 r. w stopniu chorążego.
Po powrocie do Bydgoszczy wrócił do swego zakładu pracy i wstąpił do Klubu Łączności LPŻ. Po krótkim stażu operatorskim, posiadając świetną znajomość telegrafii, otrzymał zgodę na samodzielną pracę na stacji SP2KAE. W roku 1956 zdał egzamin i uzyskał Świadectwo Uzdolnienia. W tym samym czasie otrzymał licencję nasłuchową i znak  SP2 555.
W pracy obejmował kolejno funkcje kierownika budowy, kierownika grupy robót do stanowiska głównego inżyniera.
25 marca 1957 dla Ryszard okazał się dniem wyjątkowym - uzyskał licencję kat. III o numerze 434/A. Jak wielu innych pracę pod własnym znakiem SP2IW rozpoczął od telegrafii na RBM-1. Rok później wstąpił do Polskiego Związku Krótkofalowców, członkiem którego jest nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.
Kolejna radiostacja jaką otrzymał z klubu to  amerykańska V-100 w oryginale z napędem polowym (prądnica napędzana mięśniami nóg). Po jej przeróbce i dostosowaniu do zasilania sieciowego SP2IW pojawił się na pasmach z większa mocą. W międzyczasie ukończył studia na Politechnice Szczecińskiej w kierunku zgodnym z zatrudnieniem. W 1970 r. został zastępcą dyrektora swego zakładu Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego w Bydgoszczy.
Uczestniczył też w rocznym kursie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy, co dało mu uprawnienia pedagogiczne.
Kolejno otrzymywał licencję wyższej kategorii mobilizując się tym samym do zmian sprzętowych i coraz aktywniejszej pracy na pasmach. Do roku 1980 pracował wyłącznie na CW.
W 1976 r. został członkiem SPDXC (nr 198), a od 1979 r. należy do SPOTC (nr 32).
Kolejny sprzęt własnej konstrukcji z lampą 813 w końcówce pozwalały na skuteczniejsze DX-owanie.
W latach siedemdziesiątych pełnił funkcję Wiceprezesa ds. sportowych w ZOW PZK w Bydgoszczy. Był członkiem bydgoskiej Komisji Eterowej PIR.
Na początku 1980 r. otrzymał propozycje objęcia funkcji dyrektora budowy. W jego bogatej karierze zawodowej to nic nowego, gdyby nie fakt, że ta budowa miała miejsce w daleko oddalonym od Bydgoszczy Iraku.
Wtedy zaczynają się w życiu Ryszarda trzy wyjątkowe w lata. Trudna decyzja, co do wyboru pracy, rozstanie z rodziną, niesamowite „przygody” w arabskim kraju o innej kulturze i obyczajach, wybuch wojny iracko-irańskiej i to wszystko bez możliwości pracy na radiostacji o czym tak bardzo marzył.
Chcąc przedstawić te trudne a zarazem bardzo ciekawe i barwne trzy lata trzeba by  napisać książkę o Ryszardzie, bo pisząc streszczenie nawet najdoskonalszymi słowami  bardzo trudno byłoby opisać jego wręcz fantastycznych przeżycia.
W miejsce tego zachęcam wszystkich do przeczytania wspaniałej książki autorstwa Ryszarda Czerwińskiego SP2IW pod tytułem ”Marzenie o Szeherezadzie”. W moim przekonaniu ta książka jest doskonałym materiałem do napisania scenariusza filmu. Byłby to film, w którym oprócz Ryszarda w roli głównej, w epizodzie występowałby też inny krótkofalowiec - radiooficer z PLL LOT Włodek SP5DDJ.
Po zakończeniu pobytu w Iraku i powrocie do Bydgoszczy miał możliwość wykorzystania ośmiu miesięcy zaległego urlopu, a jednak po czterech tygodniach zrezygnował z takiej możliwości. Wrócił do pracy na niższe stanowisko, gdyż jego miejsce było zajęte. Po roku ponownie został zastępcą dyrektora, a w 1985 r.  wygrał konkurs na dyrektora, którym był do dnia przejścia na wcześniejszą emeryturę w 1995 r. Jednak szybko wrócił do pracy na pół etatu. Był inspektorem nadzoru, kierownikiem budowy. Od 2001 r. przez 10 lat równolegle pracował w Centralnym Biurze QSL.
Od czasu powrotu z Iraku mógł realizować swoje plany sprzętowe - zakupił  FT-102, który służył mu do 1993 r. Niestety mieszkanie w bloku nie pozwoliło mu na budowę anten kierunkowych. Miał do dyspozycji anteny drutowe i GP.
W 1993 r. został wybrany Prezesem Ogólnopolskiego Klubu Seniorów PZK i funkcje tą piastował do 2015 r. W latach od 1987 do 2015  prowadził niedzielne spotkania członków i sympatyków klubu OTC. Być prezesem dobrego Oddziału PZK to wyzwanie i sztuka, a być nim nieprzerwanie 28 lat, to wielka sztuka i poświęcenie. Takim  cenionym prezesem był Ryszard SP2IW. Na IX Zjeździe Krajowym  w 1985 r. został wybrany członkiem Zarządu Głównego PZK i pełnił tą funkcję z małymi przerwami do 2012 r. W latach 1995-2003 był członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Radiooperatorów w Służbie Amatorskiej PIR/PAR.
Ryszard nie przerwał aktywnej działalności w PZK z własnej woli. Zmusiła go do tego choroba i operacja uniemożliwiająca mu swobodne poruszanie się.
Jest dumny, że ma rodzinę krótkofalarską syna Jacka SP2LQC oraz wnuczęta Olę SQ2IJ  i Michała SQ2GP.
Aktualnie posiada FT 1000 MP Mark V, który podłączony jest do GP7 lub dipola na 3,5 MHz. Pracuje na CW, SSB i RTTY.  Ma potwierdzonych 338/355 podmiotów DXC, a jako członek DIG (nr. 0076) gromadzi również dyplomy z całego świata, których ma ponad 350. Jest członkiem wielu klubów krajowych i zagranicznych.
W ostatnich miesiącach zajął się intensywnie historią PZK i jest współautorem życiorysów krótkofalowców publikowanych na łamach mediów krótkofalarskich.
Za dziesiątki lat aktywnej pracy w strukturach PZK został odznaczony Honorową Odznaką PZK (nr 205) i Złotą Honorową Odznaką PZK (nr 14), a  uchwałą Zjazdu Krajowego w Łowiczu w 2012 r. nadano Ryszardowi godność  Honorowego Członka PZK. Życzymy Ryszardowi dużo zdrowia, ciekawych i potwierdzonych DX-ów oraz wielu prawdziwych  przyjaciół, którzy nie opuszczają w trudnych chwilach.

Za udostępnienie materiałów dziękuję kol. SP2IW i SP3CSD.

Opracował Ryszard SP3CUG

11.     Dyplomy od TM0HQ
W sekretariacie ZG PZK znajdują się dyplomy za łączności ze stacją TM0HQ. Dyplomy dla członków PZK będą rozesłane razem z Krótkofalowcem Polskim i Światem Radio nr 8/2016. Są jeszcze dyplomy dla nieczłonków PZK, których proszę o nadesłanie zwrotnej koperty ze znaczkiem na adres sekretariatu ZG PZK. Usztywniacz zapewniamy. Są to stacje: SP7MC, SP5T, SO9T, SP3HRN.

Info: Piotr SP2JMR sekretarz PZK

12.     eMK QTC - lipiec/2016
Wakacyjne wydanie eMK QTC pozwoli zapewne czynnym w eterze radiooperatorom na dobrą orientację i zaplanowanie czasu spędzonego przy radiu. Zapowiedzi różnorodnych imprez eterowych jest sporo i każdy znajdzie w eMagazynie coś pożytecznego dla siebie. Na pewno nie wolno będzie przeoczyć zawodów IARU HF Contest w lipcu i IOTA RSBG w sierpniu. Także DX-wieści są dobre. Będzie kilka ciekawych wypraw, których zaliczenie może poprawić stan sportowych osiągnięć. Lato jednak to przede wszystkim czas na wypoczynek, najlepiej na łonie natury. Wyprawa do obszaru chronionego przyrody (SPFF) to znakomity sposób na połączenie rodzinnego wypoczynku z aktywnością krótkofalarską.
Życząc miłej lektury zachęcam do aktywnego wypoczynku.
A oto skrócony spis treści eMK QTC 7/2016:
- Polski Klub Telegrafistów,
- Wakacyjny wstępniak,
- IARU HF Championship,
- Kalendarz zawodów międzynarodowych na lipiec i sierpień 2016,
- Regulaminy zawodów na lipiec i sierpień 2016,
- Kalendarz krajowych zawodów HF & VHF+,
- Silent Keys,
- Członkowie SPCWC,
- Tabela 9 Pasm,
- Morskie wyprawy,
- 50 lat HO 1001 Frombork,
- HF12Z ze Zjazdu Motocykli,
- Stacje papieskie QRV z okazji Światowego Dnia Młodzieży,
- Konferencja ARISS,
- Dyplom Euro 2016 Award,
- SP DX Maraton,
- R15EURO Award,
- The inventor of radio 190 years
- akcja dyplomowa,
- 13 Colonies Special Event,
- Będą QRV od 67 lipca z Jamajki,
- W3HNK i K3NK z Curacao Island,
- Zanzibar na HF,
- Rosjanie w Mongolii,
- Dominica Island juz w lipcu,
- QRV z Svalbard Island,
- Młodzi na Saba Island,
- Sosnovets Island,
- Akira, JH0CKF/DU1CKF ponownie na Koror Island,
- Polacy na Tuvalu Island,
- Aktywność z P5 po raz drugi,
- YAESU sponsorem WRTC-2018,
- Turneffe Atoll,
- Best Communication Award dla K1N,
- GUSMP Island w IOTA Contest, - QSL via,
- Poszukiwane adresy,
- Nowa Lista SPFF,
- Statystyki SPFF,
- W-HQ-S Award,
- WHQS Special Award,
- Rozmowy niekontrolowane,
- CQ-WW-WPX CW Contest (wyniki czołówki światowej),
- CQ DX Marathon 2015,
- Sylwetki naszych OPs,
- O klubie SP9PBH z Dąbrowy Górniczej,
- Wakacyjny eSerwis.                                                             

 73s de sp2fap

Wszystkim dzisiejszym Solenizantom, czyli Piotrom i Pawłom, z okazji ich święta życzymy dużo zdrowia, pogody ducha oraz spełnienia planów - tych życiowych i tych związanych z naszym pięknym hobby.

TNX. TNX. TNX.
Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Pani Zofii Pazur, Waldemarowi 3Z6AEF, Pawłowi SP7TEV, Ryszardowi SP3CUG, Markowi SP3TUT, Darkowi SP2UKD, Romkowi SP2GTJ, Patrykowi SP8-05-023, Adamowi SQ8JLU, Piotrowi SP2JMR, Tomkowi SP6T.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl.

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Prosimy nie formatować tekstu, utrudnia to pracę Redakcji przy składaniu całości komunikatu. Redakcja zastrzega sobie prawo do adiustacji i dokonywania zmian formalnych w materiałach.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.
   
Redakcja: Piotr SP2JMR, Zygmunt SP5ELA, Piotr SP8MRD, Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK.

news: ikona_pdf.gif

KS-26
         Komunikaty KS 2016

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,287,602 Unikalnych wizyt