PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3646 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

KS-25. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 22.06.2016
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk.png

                         KOMUNIKAT NR 25/2016 z dnia 22.06.2016 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy oraz Czytelników naszych cotygodniowych komunikatów.
Oto najnowsze informacje z minionego tygodnia.

1.    Dyplomy za Mistrzostwa IARU na falach krótkich 2015 HF World Championship
W sekretariacie ZG PZK, przy ul. Modrzewiowej 25, 85-635 w Bydgoszczy, znajdują się dyplomy dla stacji polskich, których użytkownicy nie są członkami PZK. Dystrybucją dyplomów dla członków PZK zajmują się Oddziały Terenowe naszego stowarzyszenia.
Koleżanki i Kolegów nie członków PZK zainteresowanych otrzymaniem dyplomu proszę o przesłanie koperty zwrotnej ze znaczkiem na list zwykły lub polecony w zależności od życzenia. Usztywniacz koperty zapewniamy.
Poniżej podaję listę znaków, których dyplomy oczekują w sekretariacie.
SP3HRN, SP3JUN, 3Z6O, SP7MC, SP7VTQ, SQ8MHI, SP9S (SP9SDR), SQ9FQY.

Info: Piotr SP2JMR

2. Grant techniczny VOT PZK dla Dominika Grzyba 3Z9DX
Zarząd Wirtualnego Oddziału Terenowego PZK przyznał grant techniczny dla Dominika Grzyba 3Z9DX. Jest to też umownie "dotacja dla ekspedycji P5/3Z9DX".
Uzasadnienie przyznania wyróżnienia. "Za wybitne zasługi dla polskiego DX-ingu, organizację w jednym tylko roku 2015 niezwykle trudnych wypraw na Cocos Island TI9 (luty 2015) oraz Korea Północna P5 (grudzień 2015), charyzmę, umiejętność walki z przeciwnościami i wytrwałość w dążeniu do celu, Zarząd Wirtualnego Oddziału Terenowego PZK (OT-73) postanowił ufundować grant techniczny Dominikowi Grzybowi 3Z9DX, z życzeniami dalszych sukcesów w organizacji dx-pedycji". Grant to dwa zasilacze impulsowe specjalnego wykonania na zamówienie naszego OT PZK. Wykonanie zasilaczy - firma Virland – Janusz Leszczyński SP5CIB.
Zarząd Wirtualnego Oddziału Terenowego PZK

3.    VI. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce.
W dniu 22 października br. już po raz szósty odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Miejscem spotkania będzie Ostrów Wielkopolski.
Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem satelitarnej radiokomunikacji amatorskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station - ISS) dla potrzeb edukacji i społeczeństwa. Chcemy pokazać, że amatorska łączność radiowa z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie ISS może stymulować nauczycieli i uczniów do pogłębiania wiedzy na temat eksploracji kosmosu oraz z przedmiotów politechnicznych (STEM).
Uczniowie podczas przygotowań do tej łączności mają możliwość obcowania z najnowszymi technikami radiokomunikacyjnymi i problemami z tym związanymi. Mają możliwość poznać życie w przestrzeni kosmicznej oraz zadania związane z istnieniem ISS. Bezpośrednia rozmowa z astronautą będącym w kosmosie to dla młodych ludzi przygoda, która z pewnością zostanie zapamiętana na całe życie.
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane kosmosem oraz technologiami wykorzystywanymi w eksploracji kosmosu. Wszystkich tych, którzy chcieliby wesprzeć działania szkół w zakresie przygotowania łączności z astronautą. W szczególności liczymy na obecność dyrektorów szkół i nauczycieli oraz uczniów, którzy chcieliby wziąć udział w programie. Oczekujemy również na przybycie krótkofalowców zainteresowanych pomocą w zorganizowaniu takiej łączności.
Prosimy o rozpowszechnienie tej informacji wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Wiemy, ze są oni zainteresowani programem ARISS, jednak trudno przekazać do nich informację na jego temat. Dlatego zwracamy się do Was Koleżanki i Koledzy o pomoc w przekazaniu tej informacji. Nawet jeżeli z różnych powodów nie jesteście bezpośrednio zainteresowani udziałem w programie. Funkcjonuje już strona internetowa konferencji: ariss.pzk.org.pl, a od 1 września dostępny będzie tam formularz rejestracyjny. Wtedy też przekażemy więcej szczegółowych informacji.
ARISS to międzynarodowa grupa robocza non-profit, która koordynuje i realizuje zadania pozwalające umieścić w przestrzeni kosmicznej, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, radioamatorskie stacje nadawczo - odbiorcze m.in. do łączności głosowych, cyfrowych i telewizyjnych. Program ARISS jest realizowany przez partnerów z agencji kosmicznych:
- Narodowa Agencja Aeronautyki i Kosmosu - NASA z USA,
- Federalna Agencja Kosmiczna - Roskosmos z Rosji,
- Europejska Agencja Kosmiczna - ESA,
- Narodowe Centrum Badania Kosmosu - CNES z Francji,
- Japońska Agencja Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej - JAXA,
- Kanadyjska Agencja Kosmiczna - CSA,
we współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną AMSAT i organizacjami krótkofalowców zrzeszonymi w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej - IARU, w tym Polski Związek Krótkofalowców - PZK.
Armand SP3QFE Mentor ARISS Europa i Sławek SQ3OOK Kontakt Koordynator ARISS

4.    LIWOCZ 2016
Polski Związek Krótkofalowców Oddział Podkarpacki w Krośnie serdecznie zaprasza wszystkich sympatyków krótkofalarstwa oraz krótkofalowców wraz z rodzinami na V Spotkanie Krótkofalowców na górze Liwocz koło Jasła.
Spotkanie odbędzie się w sobotę 2 lipca 2016 r.
Rozpoczęcie w godzinach przedpołudniowych już od godz. 10.00.
Spotkanie tradycyjnie odbędzie się przy kościele pod wieżą widokową, na której zainstalowane są przemienniki SR8V oraz SR8JS na Górze Liwocz.

Info: Vy 73! Wiesław SP8NFZ, tel. 601797562

5.    Dni Ziemi Tczewskiej
Dni Ziemi Tczewskiej obchodzone były w tym roku po raz dziewiąty,  a operatorzy klubu krótkofalarskiego SP2KMH uczestniczyli w nich od samego początku.
Na pięknym Bulwarze Nadwiślańskim  (nagroda Unii Europejskiej 2010 za najlepszy i najciekawszy zrealizowany projekt nabrzeża Wisły) zamieszkaliśmy w dwóch wygodnych namiotach, przygotowanych przez służby miejskiego  organizatora,  obok własnoręcznie zestawionego (moment powstawania widać na załączonym zdjęciu) poligonu antenowego, jakiego nie powstydziłby się niejeden amator - krótkofalowiec.
Kilkupiętrowa (licząc z masztem) antena GP7DX, stawiana do pionu specjalną wyciągarką, obok doświadczalny, krótkofalowy  pojedynczy  wielopasmowy batternut wykonany w kilku egzemplarzach przez członków klubu, zgrabny maszt kompozytowy od lat zwany przez nas dżdżownicą, bo jak robak się wije,  niosący na sobie obracaną ręcznie antenę 5 el. Yagi na 50 MHz, klasyczny big-star na 144 MHz i dipol drutowy na pasmo 80 metrów to wystarczające wyposażenie antenowe dla naszych transceiverów, z głównym radiem FTDX 5000 (200 watów na 50 MHz). Uzupełnieniem parku nadawczego były radiostacje Icom 756 PROIII oraz kilka innych trx-ów firm Icom, Kenwood i Yaesu.
Braliśmy udział w corocznych, organizowanych od połowy lat dziewięćdziesiątych ub. wieku zawodach I Regionu IARU w paśmie 50 MHz - inaczej zwanym pasmem 6-metrowym.  Liczba przeprowadzonych łączności nie poraża, ale też nie o to nam chodziło - mimo, że prawie setka udanych kontaktów (najdalszy na odległość 3623 km, Kuwejt) wrażenie też robi. Ale ta integracja… Goście, oswajani przez nas z radiem, podejmowali mikrofon jako oficjele, zdarzało się, że byli to adepci,  zawodowi operatorzy z innych służb, młodzież  - oczywiście, zawsze w czujnej obecności licencjonowanych operatorów klubowych.
A propos młodzieży -  odwiedziła nas grupka (10-15 osób) takich szkrabów w wieku 7-9 lat.  Pojmowali sens krótkofalarstwa nader sprawnie, wykazywali spore zainteresowanie naszym sprzętem i prowadzonymi łącznościami.
Późną nocą przeprowadziliśmy kilkugodzinną sesję pomiarowa z wykorzystaniem analizatorów NWT-7 wykonanych  w większej ilości przez członków naszego klubu na swoje własne, pomiarowe potrzeby. Zawitali do nas  oficjele ze Starostwa Powiatowego w Tczewie, przyjaciele z Chojnic (Piotr SP2LQP i Wojtek, SP2ALT....!, pozdrawiamy!), także koledzy z dalekich stron (Australia, Nowa Zelandia..!)  którzy lata temu opuścili Tczew, a mieli tutaj swoje  znaki, stacje itd.   Daleko od haimatu zaniedbali hobby. Chcieliby do niego teraz wrócić, i co świetne, mówią o tym - że najlepiej pod polskim znakiem, więc... Da się załatwić? Pewnie, że tak! Podpowiadaliśmy, co możliwe. Wiadomo, wiodącym w temacie jest UKE.
Dni Ziemi Tczewskiej z udziałem operatorów klubu SP2KMH za nami!
73, de Stan SQ2EEQ

6.    Zawody DNI-ANDRYCHOWA 2016
Już jutro, 23 czerwca (czwartek) oraz 25 czerwca (sobota) odbędzie się V edycja Krajowych Zawodów DNI-ANDRYCHOWA, organizowanych przez Andrychowski Klub Łączności "Delta" SP9KUP:
- we czwartek - część HF w godz. od 15.00 do 17.00 UTC,
- w sobotę - część VHF w godz. od 17.00 do 18.00 UTC.
Celem zawodów jest trening i doskonalenie umiejętności operatorskich, promocja miasta Andrychów wśród krótkofalowców i nasłuchowców w kraju i za granicą, a także popularyzacja sportów łączności radiowej.
UWAGA! Koniecznie zapoznaj się z regulaminem, lecz przed, a nie po zawodach.
Regulamin zawodów dostępny jest na stronie:
http://www.sp9kup.andrychow.eu/viewpage.php?page_id=10
Na uczestników czekają trofea oraz nagrody dodatkowe ufundowane przez sponsorów.
Zapraszamy!
Info: Mariusz, SP9O

7. Zawody Poznańskie w 60. rocznicę Powstania Poznańskiego Czerwca '56
 Oddział Poznański (OT-08) PZK jest po raz kolejny w najbliższą sobotę 25 czerwca organizatorem Zawodów Poznańskich, określanych również mianem Zawodów Poznańskiego Czerwca 1956, gdyż wpisują się one w obchody 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca '56. Zawody objęte są patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania oraz stowarzyszeń kombatanckich i rozegrane zostaną w paśmie 80 i 40 metrów w godzinach 05:00-07:00 UTC emisjami CW i SSB. Szczegółowy regulamin dostępny jest w kalendarzu zawodów PZK: https://pzk.org.pl/download/public/zawody_2016/Zawody_Pozna%C5%84skie_2016.pdf.
Serdecznie zapraszamy!
Info: Jacek SQ3OPM

8.    Zapraszamy na Dni Morza
Już w najbliższą niedzielę 26.06.2016 odbędzie się kolejna edycja zawodów organizowanych przez Zachodniopomorski OT PZK w Szczecinie. Przesyłam link do regulaminu zawodów z prośbą o jego rozpropagowanie. Jest on dostępny na stronie zawodów: http://dnimorza.ot14.pzk.org.pl/articles.php?article_id=46  oraz na portalu PZK w kalendarzu zawodów: https://pzk.org.pl/download/public/zawody_2016/regulamin_DM-KF_2016.pdf.
Przypominam, że logi elektroniczne wysyłamy wyłącznie na adres: dnimorza@gmail.com.

Zapraszamy wszystkich do udziału.
Z amatorskim pozdrowieniem, Robert SP1EGN

9.    Mahlon Loomis Award
Koledzy z Ukrainy nadesłali ciekawy materiał. Gratka dla "łowców dyplomów".
Natomiast sama sprawa jest ciekawa z historycznego punktu widzenia. Mahlon Loomis, lekarz dentysta, 20 lat wcześniej, niż oficjalnie przyjęto "powstanie radia" opatentował w roku 1872 sposób komunikacji bezprzewodowej. Artykuły w wersji oryginalnej (ang.) są tutaj. Są także w Wikipedii.
Zadziwiające, jak czasem wiedza nasza może być "historycznie" uboga i zmanipulowana. I pewne rzeczy mogą być trudne do ustalenia. Kilku innych wynalazców też pretendowało do bycia "ojcami radia". Być może sprawy radia potoczyłyby się inaczej, ale Kongres US nie przyznał ówcześnie dotacji badawczej Mahlonowi Loomisowi w wysokości 50000$. Były to wtedy "duże" pieniądze.
Być może ktoś chciałby zreplikować eksperyment dr Mahlona Loomisa. Eksperyment jest prosty i wykorzystuje naturalne zasoby "środowiska". Dwa dipole, klucz telegraficzny i czuły galwanometr. To z teorii powrotu do podstaw. Niesamowita sprawa! Samego wynalazcę opuściła nawet żona, wyprowadził się z okolic Nowego Yorku do West Virginia. Tam prowadził dalsze eksperymenty. Wynalazcy nie mieli i nie mają lekkiego życia.
Na podstawie informacji Wasilija UT0NN. Komentarz własny.
Zygmunt SP5ELA

10.    3Z70AR
W okresie 25.06.2016 - 24.06.2017 członkowie Łańcuckiego Klubu Krótkofalowców SP8PLM będą pracować pod znakiem okolicznościowym 3Z70AR promując jubileusz 70 rocznicy powstania Aeroklubu Rzeszowskiego.
Od dnia 25 czerwca, kiedy to stacja będzie nadawać z terenu II Podkarpackich Pokazów Lotniczych wraz z uczniami Zespołu Szkół Mechanicznych z Rzeszowa, przez cały rok członkowie SP8PLM będą aktywnie pracować na pasmach, celem promocji oraz uczczenia 70 rocznicy powstania Aeroklubu Rzeszowskiego."
Pozdrawiam, Przemek SQ8NYB

11.    Strona dyplomowa – „Wynalazca radia – 190 lat”
Łączności do dyplomu zaliczają się w okresie: 8 lipca - 23 lipca 2016. Na podstawie informacji Wasilija UT0NN. Strona dyplomu: http://loomis.ho.ua/page3.html
 Info: Zygi SP5ELA

12.    Czwarta edycja polsko-węgierskiej akcji dyplomowej AWARD 1956
W nawiązaniu do 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 celem uczczenia pamięci ofiar i uczestników historycznych wydarzeń na ulicach Poznania, w okresie od 15 do 30 czerwca na pasmach KF krótkofalowcy aglomeracji poznańskiej i Budapesztu będą przyznawać punkty do dyplomu ''AWARD 1956''. Pomysłodawcą organizowanej już po raz czwarty akcji są uczniowie szkół poznańskich, członkowie Szkolnego Klubu Krótkofalowców SP3PGR. W ramach akcji objętej patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania, Ambasadora Węgier w Warszawie oraz polskich i węgierskich stowarzyszeń kombatanckich krótkofalowcy spod znaku SP3PGR będą pracować pod znakiem okolicznościowym SN60PPC, w nawiązaniu do przypadającej 28 czerwca 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56.
Zgodnie z regulaminem akcji punkty do okolicznościowego dyplomu mogą przyznawać oprócz ww. stacji okolicznościowej operatorzy indywidualni oraz stacje klubowe pracujące z terenu aglomeracji poznańskiej (litery PX i PO wg programu dyplomowego PGA) oraz Budapesztu. Łączności z daną stacją w ramach tego programu dyplomowego można powtarzać w kolejnych dniach akcji lub w tym samym dniu innym rodzajem emisji. Za każde QSO/HRD ze stacją okolicznościową SN60PPC uczestnicy akcji otrzymują 20 pkt., ze stacją klubową 10 pkt., a ze stacją indywidualną 5 pkt. Znakomitą okazją do zdobycia punktów do tego dyplomu są również zaplanowane na 25 czerwca, w godzinach od 05:00 do 07:00 UTC Zawody Poznańskie.
Warunkiem uzyskania dyplomu dla stacji polskich i węgierskich jest zebranie minimum 100 punktów (można będzie również zsumować punkty uzyskane w II etapie tej akcji zaplanowanej w okresie od 17 do 25 października 2016 roku), dla stacji z pozostałych krajów europejskich 50 pkt., a dla stacji DX-owych tylko 30 punktów. Stacje, które w ramach akcji przyznają punkty poprzez nawiązanie co najmniej 56 QSO z pozostałymi uczestnikami akcji otrzymają dyplom specjalny Organizatora.
Serdecznie zapraszamy, w miarę posiadanego czasu wolnego do udziału w tej imprezie, szczególnie z uwagi na fakt, że aktywność krótkofalowców w tej imprezie będzie stanowić kolejny przykład działań promujących w eterze pamięć o historycznych wydarzeniach roku 1956, wydarzeń nie tylko jak pokazała historia o charakterze lokalnym ale mających również wpływ na późniejsze zmiany w Polsce i na Węgrzech.
 
Karta QSL stacji okolicznościowej SN60PPC
Info: Jacek SQ3OPM

13.    Życiorysy znanych Krótkofalowców
Edward Kawczyński SP8CK (1911-1989)
Inżynier Edward Kawczyński SP8CK urodził się 10 czerwca 1911 r. w Łodzi w rodzinie robotniczej. Już 1929 r. zainteresował się krótkofalarstwem, otrzymując znak nasłuchowy PL-198. Przeprowadzając pierwsze łączności. (?) Po ukończeniu Szkoły Technicznej w 1930 r. rozpoczął pracę w Polskim Radiu w Łodzi jako mechanik, technik - dyżurny radiostacji . W roku 1930 uzyskuje zezwolenie  SP1DC. Pod tym znakiem pracował do 1939 r. uzyskując doskonałe wyniki np. zajmując 3 miejsce wśród stacji SP w Międzynarodowych Zawodach zorganizowanych przez PZK w roku 1935 - znanych po wojnie jako SPDX Contest.
Był aktywnym członkiem Łódzkiego Klubu Radio Nadawców. Od młodych lat brał udział w życiu społeczno-politycznym. Należał do OMTUR-u (Organizacja Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego) i PPS (Polska Partia Socjalistyczna). Większość okresu wojennego spędził w Łodzi. Należał do Armii Krajowej, wykorzystując zdobytą w krótkofalarstwie wiedzę naprawiał sprzęt nadawczo-odbiorczy.
Po wojnie jako pełnomocnik Rządu ds. reparacji wojennych przebywał na Śląsku. Mieszkając w Gliwicach brał udział w reaktywacji krótkofalarstwa, otrzymał znak nasłuchowy SP9-504. Na Walnym Zjeździe Delegatów  PZK, jaki się odbył  w Warszawie 1 lutego 1948 r. wybrany został do składu Zarządu Głównego, w skład którego weszli także m.in. późniejsi SP7HX, SP2SJ, SP5QC. Prezesem PZK został wówczas inż. Tadeusz Żarnecki - Dyrektor Naczelny Centralnego Zarządu Przemysłu Elektrotechnicznego. Natomiast sekretarzem mjr. Anatol Jegliński (SP1CM,SP5CM). Siedziba PZK mieściła się wówczas w Warszawie,  przy ul. Koszykowej 6 (gmach Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego), którego SP5CM był nie mundurowym pracownikiem.
W 1952 r., w wyniku złożonego egzaminu przed Państwową Komisją  przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach, Edward Kawczyński uzyskał tytuł inżyniera elektryka. W tym samym roku skierowany został do Lublina w celu zorganizowania zaplecza energetycznego, okręgu wschodniego. Z jego inicjatywy powołany został zakład "Elektromontaż”, którego został dyrektorem. Jednocześnie, nie zapominając o krótkofalarstwie,  zainicjował powołanie Radioklubu LPŻ w Lublinie. Został jego prezesem i otrzymał znak nasłuchowy SP8-506. W kwietniu 1954 r. Radioklub otrzymał znak SP8KAF. Jako nasłuchowiec, należy do najaktywniejszych w Polsce.
We wrześniu 1955 r., po licznych monitach, wydane zostały trzy pierwsze zezwolenia indywidualne na Lubelszczyźnie i tak Edward otrzymał znak SP8CK, a pozostałe dwa znaki otrzymali pracownicy LPŻ i Radioklubu tj. Michał – SP8CP i Stanisław - SP8CR. Następnego dnia, po otrzymaniu zezwolenia, znak SP8CK był już słyszany w eterze. Wzbudziło to zainteresowanie ówczesnych służb nasłuchowych, przeprowadzono kontrolę, odnośnie legalności posiadanego sprzętu nadawczo-odbiorczego.
Edward był członkiem Naczelnej Rady Radioklubów przy Wydziale Łączności ZG LPŻ. Wspólnie z innymi członkami, między innymi - SP5CM, SP7HX, na bazie przemian społeczno-gospodarczych w 1956 r., 11 stycznia 1957 r. podjęli niespodziewaną dla władz LPŻ, uchwałę - jako Naczelny Organ Radioklubów - reaktywującą Polski Związek Krótkofalowców i już 13 stycznia 1957 r. powołując Komitet Organizacyjny PZK w obecności 32 krótkofalowców z całej Polski, na 44 zaproszonych.
Zjazd, założycielski PZK,  zatwierdził opracowany nowy statut PZK i przedstawił go do zatwierdzenia władzom państwowym. Trzeba nadmienić, że główne "skrzypce" w tym wydarzeniu grał płk. Anatol Jegliński SP5CM ówczesny pracownik Służby Bezpieczeństwa  MSW. Natomiast Zjazd PZK  zwołany 23 czerwca 1957 r. wybrał nowy Zarząd Główny, w którym SP8CK został wiceprezesem, na dwie kadencje. Potem przez  wiele lat wchodził do ścisłego grona działaczy organizacyjnych PZK.
Kolejnym krokiem Edwarda było powołanie w 1957 r. Lubelskiego Klubu Krótkofalowców SP8PLU, a na jego bazie - Oddziału Lubelskiego PZK, którego przez wiele lat był Prezesem.
W roku 1959 wraz z kolegami SP2AP, SP3PL, SP5HS i SP7HX  powołał do życia SPDX Club. Na pierwszym  Zjeździe tegoż Klubu w Wiśle-Malince, wybrany został na Prezesa Zgodnie z uchwałą Klubu występuje do Centralnego Zarządu Radiostacji i Telewizji o wydanie zgody na nadawanie, pod znakiem SP8CK, niedzielnych komunikatów DX-owych. Po uzyskaniu zgody pierwszy komunikat został nadany 20 stycznia 1963 r. ciesząc się dużym zainteresowaniem krótkofalowców.
W latach 1967-1977 czasowo zamieszkuje w Pruszkowie, gdzie był dyrektorem banku. Zmienił znak na SP5CK. W tym czasie pełnił m.in. funkcje Prezesa Oddziału Warszawskiego PZK oraz był wiceprezesem ZG PZK. Jednocześnie nie zaniedbywał pracy w eterze i utrzymywał się, na szczycie tabeli osiągnięć krótkofalowców SP zarówno w ilości posiadanych potwierdzeń krajów wg. listy DXCC jak i w zawodach krajowych oraz światowych.
Reprezentuje PZK na spotkaniach i zjazdach międzynarodowych. Po przejściu na zasłużoną emeryturę wraca do Lublina i z pasją, godną do pozazdroszczenia pracuje na pasmach KF i UKF. Jest na przykład czynny w paśmie 2 metrów i jako pierwszy w SP przeprowadza, potwierdzone QSO emisją FM z Anglią.
Organizował wiele spotkań i pokazów zarażając naszym hobby dziesiątki młodych ludzi, w tym swego wnuka Tomka SP8JWM / DK2CK.
Był członkiem Polskiego Klubu OTC.
Za swą bogatą działalność  zawodową i społeczną został odznaczony wieloma medalami i odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Na wniosek PZK otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
ZG PZK nadał mu Honorową Odznaką PZK (nr 31).
Odszedł do krainy wiecznych DX-ów, 19 sierpnia 1989 r. przeżywszy 78 lat, na pogrzebie licznie był żegnany przez brać krótkofalarską z całej Polski.

Opracowanie: SP3CUG, SP8TK

TNX. TNX. TNX.
Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Piotrowi SP2JMR, Zarządowi Wirtualnego Oddziału Terenowego PZK, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Wiesławowi SP8NFZ, Stanowi SQ2EEQ, Mariuszowi SP9O, Robertowi SP1EGN, Przemkowi SQ8NYB, Jackowi SQ3OPM, Ryszardowi SP3CUG i Jurkowi SP8TK.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
Prosimy nie formatować tekstu, utrudnia to pracę Redakcji przy składaniu całości komunikatu. Redakcja zastrzega sobie prawo do adiustacji i dokonywania zmian formalnych w materiałach.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

   
Redakcja: Piotr SP2JMR, Zygmunt SP5ELA, Piotr SP8MRD, Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK.

news: Ikonka_PDF_50px.jpg KS-25
             Komunikaty  KS 2016
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,259,149 Unikalnych wizyt