PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3644 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

KS-24. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 15.06.2016
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk_new.jpg
 
KOMUNIKAT NR 24/2016 z dnia 15.06.2016 r.

Witamy wszystkich słuchaczy oraz czytelników naszych komunikatów. Oto najnowsze informacje z minionego tygodnia.

1.    Wizyta u Pani Minister

W dniu 13 czerwca br. w Warszawie, Pani Anna Streżyńska - Minister Cyfryzacji, przyjęła delegację Polskiego Związku Krótkofalowców w składzie: Waldemar Sznajder 3Z6AEF - Prezes PZK, Piotr Skrzypczak SP2JMR - Sekretarz PZK i Tomasz Niewodniczański SP6T - Członek Honorowy PZK, kapitan zespołu SN0HQ. Bezpośrednim, oficjalnym powodem spotkania było uhonorowanie Pani Anny Streżyńskiej Medalem im. Braci Odyńców za zasługi dla krótkofalarstwa polskiego, który został przyznany uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców na posiedzeniu w dniu 9 kwietnia br.

Pani Anna Streżyńska, sprawująca od ubiegłego roku urząd Ministra Cyfryzacji, była w latach 2006-2012  Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W czasie pełnienia swych funkcji w urzędach, których działalność bezpośrednio wpływa na interesy krótkofalarstwa, zawsze przychylnie, poważnie i z otwartością podchodzi do spraw żywotnych dla środowiska radiokomunikacji amatorskiej w Polsce. Medal im. Braci Odyńców jest naszym skromnym wyrazem wdzięczności i podziękowania dla Pani Anny Streżyńskiej za zasługi dla krótkofalarstwa polskiego.

Spotkanie, które trwało niespełna godzinę, było też okazją do krótkiego omówienia bieżących zagadnień, nurtujących środowisko krótkofalarskie w Polsce. Mówiono między innymi o zakończonych niedawno pracach zespołu roboczego MC z udziałem przedstawicieli PZK, ZHP, LOK, Fundacji OPOR, SEP i innych organizacji zajmujących się krótkofalarstwem.

Rozmawiano także o pracach zespołu roboczego ds. pól elektromagnetycznych (PEM), który ma przygotować projekt założeń do przyszłej ustawy, w związku z dynamicznym rozwojem sieci i usług telekomunikacyjnych, opartych głównie o technologie mobilne.

Przedstawiliśmy również stan rozwoju regionalnych sieci SP EmCom, które podpisują porozumienia z urzędami administracji państwowej, na podstawie porozumienia PZK i Ministra Administracji i Cyfryzacji w 2013 roku.

Pani Minister wskazała na rolę, jaką środowisko krótkofalarskie może odegrać w edukacji społecznej dla propagowania nowoczesnych rozwiązań komunikacji, nie tylko radiowej. Odniosła się przy tym do ogromu prac legislacyjnych, związanych głównie z megaustawą, ale także z rozporządzeniami wykonawczymi, gdzie niektóre rozwiązania mogą również bezpośrednio dotyczyć krótkofalowców. Pożądane jest zatem uczestnictwo środowiska radioamatorów w tym procesie, choćby na etapie konsultacji społecznych.

Info: Waldemar Sznajder 3Z6AEF

Anna Streżyńska, Waldemar 3Z6AEF, Piotr SP2JMR (fot. Tomasz SP6T)


2.    Przeprosiny
Drogi Jurku SP8TK!
Jeszcze raz, tym razem publicznie, przepraszam Ciebie za zaistniałą podczas XXII KZD sytuację, związaną z brakiem głosowania w sprawie nadania Tobie tytułu Honorowego Członka PZK. Sprawa jest tym bardziej dla mnie nieprzyjemna, ponieważ to właśnie ja sporządziłem odpowiedni wniosek i przesłałem do Sekretariatu PZK drogą elektroniczną.  Oczywistą rzeczą jest, że również podczas Zjazdu powinienem dopilnować głosowania tego wniosku, nawet jeśli nie znalazł się on w materiałach zjazdowych i to był mój błąd.
Niestety nie jesteśmy w stanie, ani ja, ani Piotr SP2JMR wyjaśnić z jakich powodów wniosek ten został pominięty. Być może stało się to w wyniku problemów związanych z działaniem poczty elektronicznej czy też wymianą komputerów w Sekretariacie PZK  i zmianą ich oprogramowania, czy też wniosek ten został pomyłkowo pominięty podczas szykowania materiałów zjazdowych.
Wiem jednak na pewno, że nie była to i nie jest jakakolwiek forma dyskredytowania Twojej osoby, którą zapewne nie tylko ja, stawiam sobie jako niedościgniony wzór zaangażowania w sprawy naszej organizacji.
Jeszcze raz serdecznie przepraszam za zaistniałą sytuację.
Informuję, że mój wniosek został ponownie skierowany na adres Sekretariatu PZK. Przepraszam jednocześnie wszystkich tych, którzy są oburzeni faktem braku wniosku i jego niegłosowania podczas Zjazdu. Przyznaję, że całkowitą winę za zaistniałe fakty ponoszę ja, jako ówczesny Prezes PZK.

Jerzy Jakubowski SP7CBG
 

3.    Znani krótkofalowcy - Rick Roderick, K5UR - ARRL President*

Rick mieszka na północ od Little Rock w Arkansas, a jego QTH to 50-akrowe wzgórze. Krótkofalowcem jest od 48 lat, jest także Członkiem Dożywotnim ARRL.

Przez te wszystkie 48 lat Rick pełnił w ARRL nieprzerwanie wiele różnych funkcji, na zasadach wolontariatu. Przez 24 lata był członkiem Zarządu Dyrektorów ARRL, a obecnie pełni funkcję Prezesa. Był członkiem i uczestniczył w pracach wszystkich stałych komitetów Zarządu ARRL, a na przestrzeni lat działał także w składzie wielu innych komitetów i grup zadaniowych Zarządu. Pracował także w Komitecie Doradczym DX i przez wiele lat był jego przewodniczącym. Rick odegrał znaczącą rolę w stworzeniu i wdrożeniu logu światowego (ang. Logbook of the World) oraz dyplomowego programu współzawodnictwa DXCC Challenge Award.

Rick posiada wiele dyplomów za pracę operatorską oraz za osiągnięcia na KF i UKF. Jest zapalonym DX-manem, przeprowadził łączności z 370 krajami, w tym 320 krajów na 160 metrach, 352 kraje na 80 metrach oraz 353 kraje na 40 metrach, co stanowi jedną z najlepszych klasyfikacji na świecie. Posiada dyplom DXCC w kategorii 10 pasm oraz 7 miejsce w świecie w ramach współzawodnictwa DXCC Challenge Award. Posiada ponad 10 różnych dyplomów za łączności ze wszystkimi strefami WAZ (Worked All Zones Awards) i był jednym z pierwszych, którzy zdobyli dyplom WAZ w paśmie 160 metrów. Ustanowił wiele rekordów operatorskich i wyczynowych na UKF, w tym światowy rekord odległości dla QSO z odbiciem od śladów meteorytów (meteor scatter) w paśmie 2 metrów, oraz dla QSO z odbiciem od troposfery (tropo) w paśmie 222 MHz. Był jednym z pierwszych, którzy przeprowadzili łączności ze wszystkimi 48 stanami kontynentalnych w paśmie 2 metrów bez wykorzystania odbicia od księżyca (moon bounce), a z 47 stanami – w ciągu jednego roku. Jest drugą na świecie stacją w ramach VUCC w paśmie 6 metrów, oraz pierwszą – w ramach VUCC w pasmach 2 metrów, 222 MHz, 432 MHz i 1296 MHz – dla stacji nie korzystających z EME. Otrzymał dyplom Fred Fish Memorial Award z numerem 3. za przeprowadzenie łączności ze stacjami ze wszystkich kwadratów siatki lokatora w Stanach Zjednoczonych w paśmie 6 metrów.

Rick jest absolwentem University of Arkansas, gdzie uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie matematyki, tytuł magistra w dziedzinie zarządzania operacyjnego, a także stopień doktora w dziedzinie nauk prawnych. Po przepracowaniu 20 lat w biznesie, zajął się działalnością w ramach prywatnej praktyki – ze szczególnym uwzględnieniem całokształtu prawa pracy, jest partnerem zarządzającym pewnej kancelarii prawniczej, która posiada w Arkansas trzy lokalizacje.

On i jego żona, Holly, mają dwoje dorosłych dzieci. Holly jest dobrze znana z aktywnego udziału w reprezentowaniu krótkofalarstwa oraz ARRL wszędzie tam, dokądkolwiek oboje by się nie udawali.

Rick uwielbia krótkofalarstwo!

Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV – Oficer Łącznikowy IARU – PZK

*President ARRL Rick Roderick, lat 63, jest 16-tym prezesem ARRL, kolejnym prezesem po Kay Craigie, N3KN, która to pełniła funkcję prezesa ARRL przez 3 kadencje. Kadencja władz ARRL trwa 2 lata. (Przyp. red. SP5ELA)
Krótkofalowcy na festiwalu organizacji pozarządowych

 
4. Nasze stoisko na Festiwalu Organizacji Pozarządowych (fot. SP2JMR)

12 czerwca br. krótkofalowcy z Oddziału Bydgoskiego PZK, a konkretnie z Klubu Krótkofalowców „Enigma” SP2PBM propagowali krótkofalarstwo na Bydgoskim Festiwalu Organizacji Pozarządowych. Na stoisku znalazły się trzy TRX-y, w tym Icom 756 PRO III, TS590S oraz duobander FM na UKF. Na ekranach laptopów znajdujących się na stoisku przez cały czas wyświetlane były filmy o krótkofalarstwie.
Stoisko PZK było czynne przez cały czas trwania festiwalu, a stacje pracowały pod znakiem HF670BY z okazji 670. rocznicy nadania praw miejskich Bydgoszczy przez króla Kazimierza Wielkiego.

Obsługę stoiska zapewniali Daniel SQ2KLU i Krzysztof SQ2JK, znani z ubiegłorocznego programu i akcji dyplomowej „Marian Rejewski na falach eteru” oraz Michał SQ2MO. Pomagali Im koledzy z OT-04 oraz krótkofalowcy niezrzeszeni. W sumie przez stoisko przewinęło się około 20 krótkofalowców i kilkadziesiąt osób zainteresowanych naszą działalnością.

Odwiedziła nas Pani Iwona Waszkiewicz Zastępca Prezydenta Bydgoszczy, której Krzysztof SQ2JK przedstawił naszą działalność oraz ofertę kierowaną do mieszkańców Bydgoszczy, a w szczególności do tych najmłodszych.

Polski Związek Krótkofalowców był jedną z 20. organizacji i fundacji prezentujących się na tegorocznej edycji festiwalu.

Info: Piotr SP2JMR
 

5.    TRX dla SP2TMT
 
Mariusz SQ2BNM odbierający TRX z rąk Sekretarza PZK (fot. SP2JMR)

W dniu 6 czerwca przedstawiciel Toruńskiego Klubu Krótkofalowców SP2TMT (sufix ma swoje źródło w nazwie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Torunia) Mariusz SQ2BNM otrzymał w 50% ufundowany z budżetu centralnego PZK TRX TS 480 SAT. Druga cześć środków pochodziła z 1% OPP Oddziału Toruńskiego PZK (OT26). Klub działa na terenie Fortu IV w Toruniu i jest krótkofalarską wizytówką tego miasta.

Info: Piotr SP2JMR

6.    Sympozjum Integracyjne "Radiokomunikacja Amatorska UKF”

 Uczestnicy Sympozjum Integracyjnego GAJÓW 2016

W dniach 9-11 czerwca br. odbyło się w Gajowie (Dolny Śląsk) 3. Sympozjum Integracyjne "Radiokomunikacja Amatorska UKF", w którym wzięło udział ponad 70 uczestników, głównie z Polski, Czech i Niemiec, zainteresowanych technikami radiowej komunikacji amatorskiej na falach ultrakrótkich i mikrofalach. Spotkanie obejmowało zarówno prezentacje i wykłady (urządzenia na 24 GHz, technika pomiarowa, anteny), jak też pomiary urządzeń profesjonalnym sprzętem.
Ważną częścią spotkania był konkurs PUK-UKF 2016 (trzecia edycja UKF), gdzie zaprezentowane zostały prace siedmiu kolegów: DF1SR, OK1AIY, SP3IQ, SP5MG, SP5MX, SP6GZZ i SQ8AQX. Opisy ich konstrukcji są dostępne na stronie internetowej sympozjum, a niektóre zostaną opublikowane w miesięczniku „Świat Radio”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki, ufundowane przez Dolnośląski Oddział Terenowy PZK - współorganizatora spotkania.
Głównym organizatorem Sympozjum jest grupa krótkofalowców Dolnego Śląska, skupiona wokół klubów SP6YNR oraz SP6KCN, a współorganizatorem jest również Stowarzyszenie Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej ECRA - Góra Chełmiec. Miłym akcentem spotkania było wręczenie specjalnych wyróżnień: dla Edwarda Piotrowskiego SP9WY z okazji 60-lecia działalności krótkofalarskiej oraz dla Przemka Gołembowskiego SP7VC za organizowanie wypraw krótkofalarskich UKF, a w szczególności propagowanie pasma 50 MHz oraz 70 MHz.
W trakcie oficjalnej części spotkania Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców Waldemar Sznajder 3Z6AEF wręczył również dyplomy i wyróżnienia zwycięzcom współzawodnictwa TOP ACTIVITY UKF 2015. Trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej zajęli: Stanisław Ziemczonek SP6GWB, Stanisław Kastelik SP6MLK oraz Marek Krzemiński SP4MPB.
Dziękujemy organizatorom i uczestnikom tegorocznego Sympozjum Integracyjnego GAJÓW 2016, a wszystkich zapraszamy za rok, na Dolny Śląsk do Gajowa, na kolejne spotkanie!

Info: Stanisław SP6MLK -  http://ra-ukf.iq24.pl/

7.    Po I Zjeździe SPEmCom
Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego i Telewizji Internetowej Krótkofalowców przedstawia drugą część I Zjazdu SPEmCom PZK. Film jest w wersji HD. Pokazuje szkolenie praktyczne z zakresu pierwszej pomocy. Można go obejrzeć uruchamiając link  https://www.youtube.com/watch?v=LGAUWckoifw.

Info: Jerzy SP5BLD Redaktor Naczelny RBI

8.    Zaproszenie do Myśliborza
W imieniu Myśliborskiego Klubu Łączności Polskiego Związku Krótkofalowców SP1PMY mam zaszczyt zaprosić 2 lipca 2016 r. na IV ZLOT KRÓTKOFALOWCÓW "PSZCZELNIK 2016", który odbędzie się w Myśliborzu. Wsparcia organizacyjnego udzielił nam Zachodniopomorski Oddział Terenowy PZK w Szczecinie.
Pierwszy Zlot "Pszczelnik 2013" zorganizowaliśmy dla upamiętnienia 80 rocznicy przelotu przez Atlantyk samolotu "Lituanica" pilotowanego przez dwóch litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy zginęli 17 lipca 1933 r. w lesie pod Pszczelnikiem koło Myśliborza. Kolejne zloty są pretekstem do przypomnienia i szerzenia wiedzy o wybitnych lotnikach. Każdego roku w lipcu nasz klub pracuje pod znakiem okolicznościowym. W tym roku, w 83. rocznice przelotu przez Atlantyk, będziemy używali  znaku SN83LOT. Równocześnie zlot jest okazją dla świętowania 5 rocznicy powstania klubu SP1PMY.
Informacje o zlocie znajdują się na stronie www.sp1pmy.qrz.pl
Serdecznie zapraszamy do Myśliborza.

Vy 73! Stefan Jaworski SP1JJY - prezes klubu (sekretarz OT-14)

9.    Wyprawa parkowa
W dniach 24.06 do 26.06 br. zespół  operatorów w składzie SP2IU, SP2DTW, SP2JEL i SP2CA planuje wyprawę do rezerwatu przyrody Przełom Mieni SPFF-0676  (LP07 - ostatni new one w woj. Kujawsko - Pomorskim) - 24.06 po południu i 25.06 rano oraz rezerwatu przyrody Rudka Sanatoryjna SPFF-0807 (MZ11) - 25.06 po południu, a także do wsi Jeruzal (MZ09), czyli filmowych Wilkowyj z serialu Ranczo - 26.06. rano. Planujemy pracę SSB i CW w pasmach 80, 40 i 20 metrowym. Wśród atrakcji praca z ławeczki przed sklepem „U Krysi”, przejazd wąskotorowym tramwajem konnym  oraz – dla chętnych - degustacja Mamrota. Zapraszamy do łączności.

Pozdrawiam, Andrzej SP2CA

10.    Stacja okolicznościowa HF25HKZ
Od 1 czerwca do 31 sierpnia  2016 r. czynna będzie radiostacja okolicznościowa o znaku wywoławczym HF25HKZ. Okazją do jej uruchomienia jest 25 rocznica powstania Harcerskiego Klubu Żeglarskiego w Turawie koło Opola. Inicjatorem tego wydarzenia jest nasz Kolega klubowy Klaudiusz Rutkowski SQ6KMM z Krapkowic (sekretarz naszego OT-11 PZK Opole). Jest on również od wielu lat zapalonym żeglarzem, członkiem Harcerskiego Klubu Żeglarskiego. Klub powstał w czerwcu 1991 roku z inicjatywy instruktorów ówczesnego Chorągwianego Ośrodka Wodnego w Turawie.
Stacja będzie obsługiwana przez operatorów Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ. Praca odbywać się będzie przeważnie w dni wolne od pracy (sobota/niedziela). Dane stacji HF25HKZ – QTH-TURAWA, SPFF-0517 , SPPA-UOP, PGA-OP13, Lokator JO90BR, QSL via SP6PAZ – biuro OT-11 PZK Opole. Więcej informacji o Harcerskim Klubie Żeglarskim można znaleźć na oficjalnej stronie www.hkz-turawa.pl
Najbliższa aktywność odbędzie się w dniu 18 czerwca 2016 (sobota) - głównie na 80 i 40 metrach.

Info: Krzysztof Bieniewski  SP6DVP-3Z6V 

11.    Koniaków 2016
Zbliża się XI Piknik Eterowy Koniaków 2016. W związku z tym, Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego i Telewizji Internetowej Krótkofalowców przypomina cztery filmy, które zostały zrealizowane podczas trwania X Pikniku Eterowego SP-OK-OM Koniaków 2015.
https://www.youtube.com/watch?v=MUNaWKQcWwk
https://www.youtube.com/watch?v=ZMj0J50FVSk
https://www.youtube.com/watch?v=wIUPBLXBkow
https://www.youtube.com/watch?v=9okeih5Cf60

Info: Jerzy SP5BLD   

12.    Zawody Tarnowskie 2016 – zaproszenie do udziału
Już w najbliższy weekend tj. 18 i 19 czerwca /sobota, niedziela/, odbędą się Zawody Tarnowskie 2016.  W sobotę wieczorem część UKF/VHF, w niedzielę rano część KF. Regulaminy zawodów – znajdziesz tu.  Wzorem ubiegłego roku, stacja indywidualna pracująca na 2 m emisją FM, która uzyska najwięcej poprawnych QSO, otrzyma „słodką niespodziankę” ufundowaną przez Pawła SQ9IAU. Przypominając, serdecznie zapraszamy do licznego udziału w zawodach.

Stanisław SP9AOR

13.    Kolejna polska wyprawa DX-owa
W marcu 2017 r. Jacek SP5EAQ i Marek SP7DQR wybierają się na Tuvalu (T2). Planowany termin 14 marzec - 4 kwiecień umożliwi pracę w WW WPX Contest SSB oraz SPDX Contest. Wyposażenie będą stanowić 2 transceivery, 2 PA oraz zestaw anten pionowych. Praca na SSB (SP5EAQ) oraz RTTY i CW (SP7DQR). Wystąpiono o znaki T2QR (SP7DQR) oraz T2AQ (SP5EAQ). W najbliższym czasie zostanie uruchomiona strona wyprawy http://tuvalu.sp7dqr.pl, na której będą zamieszczane istotne informacje (oraz w trakcie wyprawy log on-line). QSL via SP7DQR (OQRS, direct, biuro). Ze względu na poważne koszty nadbagażu i konieczność stworzenia buforu czasowego na ewentualne opóźnienia lotów, które zdarzają się często na trasie Fiji-Tuvalu - zwłaszcza w porze deszczowej, operatorzy liczą na hojność sponsorów.

Info: Jacek SP5EAQ

14.    Zawody Podlaskie
Zapraszamy do udziału w "Podlaskich Zawodach 2016". Zawody odbędą sie 17 czerwca (piątek) w godz. 18.00 - 20.00 czasu lokalnego w paśmie 80m. Więcej informacji na stronie: http://www.hamradio.biaman.pl/contest/podlaskie2016.htm
https://pzk.org.pl/download/public/zawody_2016/podlaskie_zawody_2016.pdf

Pozdrawiam, 73! Gienek SP4JCQ

15.    Życiorysy znanych krótkofalowców

SP5HS
mgr inż. Krzysztof Słomczyński

Urodził się 7 października 1934 r. Krótkofalarstwem zainteresował się w początkach lat pięćdziesiątych, w czasie nauki w XXX Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie, w którym uzyskał świadectwo dojrzałości w 1951 r.
Należał do Radio Klubu LPŻ SP5KAB. Licencję nasłuchową otrzymał o znaku SP5-018. Uczęszczał na kurs krótkofalarski, na którym nauczył się między innymi telegrafii. Jego wnioski o licencję nadawcy były odrzucane przez Urząd Bezpieczeństwa ze względu na poglądy rodziny. Podobnie było z przyjęciem na studia. Po pierwszej odmowie  podjął pracę w Przemysłowym Instytucie Telekomunikacji w Warszawie, którego dyrektorem był prof. dr inż. Janusz Groszkowski - pierwszy prezes Polskiego Związku Krótkofalowców.  W instytucie wybudowany został pierwszy eksperymentalny nadajnik TV.  Krzysztof w domu uruchomił amatorski odbiornik TV, na którym mógł oglądać eksperymentalne obrazy.

Po trzecim podejściu wreszcie dostał się na Wydział Łączności  Politechniki Warszawskiej i tam ukończył studia w 1960 r.
W dniu 4 lutego 1957 r. wytrwałość została nagrodzona i otrzymał  licencję o znaku SP5HS. Dokument pozwalał na pracę na CW z mocą 10 W. Natychmiast uruchomił wcześniej zbudowany nadajnik.
W latach 1956-57 bardzo aktywnie uczestniczył w procesie reaktywowania Polskiego Związku Krótkofalowców. Podpis Krzysztofa zamieszczony jest na protokole dokumentu  przywracającego PZK. Został wybrany członkiem ZG PZK oraz wszedł w skład zespołu redakcyjnego „Krótkofalowca Polskiego”. Już w 1958 r. uzyskał dyplom DX CC za CW.

W dniu 9 czerwca 1959 r. Zarząd Główny PZK zatwierdził regulamin Polskiego Klubu DX, którego SP5HS był jednym z pięciu założycieli.
W 1960 r. otrzymuje dyplom ukończenia Politechniki Warszawskiej.
Przez kilka kadencji był członkiem Zarządu Głównego PZK. W latach 1970 -1974 piastował funkcję Sekretarza Generalnego  PZK i jednocześnie Dyrektora Biura. Przez wiele lat był członkiem Zarządu Oddziału Warszawskiego PZK.
Za pracę na rzecz krótkofalarstwa Polskiego i PZK w 1973 r.  został odznaczony Honorowa Odznaką PZK z numerem 007.
Jest współzałożycielem specjalistycznego klubu ARS.

Starsi koledzy pamiętają audycję telewizyjną ”Ekran z Bratkiem”, w ramach której Krzysztof propagował krótkofalarstwo. Płyta gramofonowa „ABC telegrafii” powstała w wyniku Jego starań. Nagrana została osobiście przez Krzysztofa w studio TVP.

Krzysztof jest autorem książki „Amatorska Radiolokacja Sportowa” oraz broszury „Łowy na Lisa”. Jest też autorem najbardziej popularnej książki o naszym hobby, którą na swoich półkach ma już kilka pokoleń krótkofalowców, a mianowicie ”ABC Krótkofalowca”. Pierwsze wydanie to 1980 r. w nakładzie 10 000 szt. Następnie ukazały się jeszcze dwa wydania o łącznym nakładzie 45 tysięcy egzemplarzy.

W latach 1970-80 współpracował z Biuletynem PZK (pisał na tematy organizacyjne). Był też współautorem „Informatora Krótkofalowca” wydanego w nakładzie 15 000 sztuk. Często mogliśmy słyszeć jego opracowania, które przedstawiane były w czasie Radiowych Biuletynów Informacyjnych (RBI) nadawanych w paśmie 80-ciu metrów. Był stałym współpracownikiem „Krótkofalowca Polskiego”. Wielu z nas budowało anteny W3DZZ z trapami produkcji Krzysztofa.

W roku 1990 został wybrany Prezesem PZK (pierwszym po wojnie wybranym w demokratyczny sposób). Funkcję tą pełnił do 1992 r.
Był członkiem oraz przewodniczącym Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Radioamatorów w  służbie  amatorskiej.

Wchodził w skład  Kongresu I Regionu IARU, który odbył się w Warszawie w 1975 r. Był aktywnym działaczem I Regionu IARU. Już w 1978 r.  w czasie Konferencji Generalnej I  Regionu IARU na Węgrzech, z inicjatywy Krzysztofa SP5HS  powołana została Grupa Robocza ds. Amatorskiej Radiolokacji Sportowej (ARDF), której miał zaszczyt przewodniczyć przez 20 lat.
Krzysztof  współorganizował pierwsze Mistrzostw Świata ARDF, które odbyły się w 1980 r.,  w Polsce, w miejscowości Cetniewo. Wiele razy przewodniczył komisji sędziowskiej na MŚ i Mistrzostwach I Regionu IARU w ARDF. Za bardzo bogatą, twórczą działalność wyróżniony został  Medalem IARU.

Uczestniczył w szeregu Światowych Konferencji ITU. W latach 2000 i 2007 był zastępcą przewodniczącego delegacji z Polski. Na przełomie wieków pełnił obowiązki  zastępcy Prezesa PAR i w tym czasie podejmował wiele działań na rzecz krótkofalowców. Między innymi aktywnie wspierał przystąpienie Polski do stosowania zaleceń CEPT T/R 61-01 w sprawie uznania pozwoleń amatorskich.

Prawie całe życie zawodowe Krzysztofa związane było z radiokomunikacją. Podsumowaniem tej pracy stały się liczne odznaczenia i medale, a wśród nich Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal dla Obronności Kraju i Odznaka Honorowa ”Zasłużony Pracownik Łączności”.

W latach 2001-2003 był koordynatorem Zespołu Przygotowującego TR6 do Konferencji Światowej WRC 2003 w Podkomitecie Zarządzania  Częstotliwościami Kwatery Głównej NATO.

29 czerwca 2002 r. odznaczony został Złota Odznaką Honorową PZK, a w 2008 r. XVII  Zjazd Krajowy PZK nadał mu godność Członka Honorowego PZK.

Ze względu na wiek i stan zdrowia Krzysztof rzadko pojawia się na pasmach.

Za pomoc w przygotowaniu materiału dziękuję kol. SP2IW oraz SP8TK.

Ryszard SP3CUG


16.    Składane maszty kratownicowe

Ze względu na specyfikę podajemy informację o możliwości zakupu masztów kratownicowych. Mogą one być przydatne dla niektórych lokalizacji. Tym bardziej, że mogą być przewożone i wykorzystywane w terenowym QTH.
Maszty pochodzą z  rezerw materiałowych  na wypadek wojny wysokość podnoszenia 25M, wyposażenie dwa silniki elektryczny i spalinowy produkcja włoska  zapraszam  do obejrzenia  82-340 Tolkmicko  baza Nowinka 11 (stara cegielnia).

Kontakt: Jacek Mikłosz tel. 601 617 913.

(Info: SP2JMR, fot. J. Mikłosz)


17.    Skrócony spis treści Świata Radio 7/2016

•    AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
•    ANTENY: Antena HB9CV
•    TEST: Wokoder SM 1000 FreDV
•    PREZENTACJA: Transmodulatory DVB, Wouxun KG-D901
•    ŁĄCZNOŚĆ: Krótkofalarstwo w Płocku
•    ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK, Polacy na superstacji D4C
•    WYWIAD: Od kryształka do krótkofalarstwa
•    HOBBY: Syntezer mikrofalowy, Transceiver MDT 40 m
•    DYPLOMY: Dyplomy OEVSV
•    DIGEST: Interesujące rozwiązania radiowe
•    FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
•    RYNEK I GIEŁDA


KRÓTKOFALOWIEC POLSKI  nr 7/2016
•    Wystąpienie prezesa PZK
•    Po XXII KZD
•    Jubileuszowy X. ŁOŚ
•    Dlaczego IARU
•    Radioreaktywacja w Pile
•    Silent Key’s


TNX. TNX. TNX.
Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Waldemarowi 3Z6AEF, Jerzemu SP7CBG, Ryszardowi SP3CUG, Jurkowi SP5SSB, Staszkowi SP9AOR, Jurkowi SP5BLD, Gienkowi SP4JCQ, Krzysztofowi SP6DVP, Staszkowi SP6MLK, Pawłowi SP7TEV, Andrzejowi SP2CA, Stefanowi SP1JJY, Jackowi SP5EAQ, Bogdanowi SP5RMY, Sylwestrowi SP5XOL, Panu Jackowi Mikłosz, Tomkowi SP5NZZ.


Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
Prosimy nie formatować tekstu, utrudnia to pracę Redakcji przy składaniu całości komunikatu. Redakcja zastrzega sobie prawo do adiustacji i dokonywania zmian formalnych w materiałach.
Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

   
Redakcja: Piotr SP2JMR, Zygmunt SP5ELA, Piotr SP8MRD, Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK.

news: Ikonka_PDF_50px.jpg KS-24
             Komunikaty KS 2016


Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,253,308 Unikalnych wizyt