PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3644 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

KS-22. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 1.06.2016
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk_new.png
 
      KOMUNIKAT NR 22/2016 z dnia 01.06. 2016 r.

Witam wszystkich słuchaczy oraz czytelników naszych komunikatów w kolejnym komunikacie. Oto najnowsze informacje.

1.    XXII Zjazd PZK – ważne uzupełnienie wiadomości
Poprzednie relacje z XXII KZD oraz informacje pozjazdowe były pisane na gorąco i nie uwzględniły bardzo istotnych wydarzeń, które miały miejsce jeszcze przed oficjalnym otwarciem KZD, a także podczas niego.
Prezes PZK Jerzy Jakubowski SP7CBG po powitaniu gości Zjazdu i delegatów, odznaczył „Medalem im braci Odyńców za zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa” Marka Czarneckiego SP9UO - delegata na XXII KZD z Opolskiego OT-11 PZK. Medal został Markowi przyznany przez prezydium ZG PZK w uznaniu jego zasług dla rozwoju krótkofalarstwa na ziemi oleskiej i poza nią. Przejawia się to w postaci znacznej aktywności i osiągnięć Klubu Krótkofalowców SP9KDA z Olesna, który w tym roku obchodzi swoje 50. lecie.
Marek SP9UO ma jeszcze jeden ogromny pakiet zasług. Od 10 lat jest głównym organizatorem lub współorganizatorem Ogólnopolskich Spotkań Krótkofalowców ŁOŚ. A jak wiemy w tym roku odbył się jubileuszowy X. ŁOŚ-2016.
Marek SP9UO został także odznaczony Odznaką Honorową PZK nr 956 przyznaną uchwałą ZG PZK z dnia 9 kwietnia 2016 r.
Ponadto złotymi odznakami Honorowymi PZK zostali odznaczeni: Bożena Łacheta SP9MAT (ZOH nr 102/Z) Prezes i jednocześnie delegat z OT-10 PZK, oraz Jan Szostak SP9BRP (ZOH PZK nr 107/Z) delegat z OT-12 PZK oraz Koordynator IARU MS z ramienia PZK.
Odznakami Honorowymi PZK zostali ponadto odznaczeni:
    Paweł Szmyd SP7SP (OH nr 936) delegat z OT51 PZK,
    Marek Bury SP1JNY (OH nr 966) delegat z OT-14 PZK, Manager ds. Kompatybilności Elekromagnetycznej PZK oraz członek Komitetu Technicznego 104 Polskiego Komitetu Normalizacji. Marek jest obecnie jednym z najciężej pracujących społecznie członków PZK.
XXII Krajowy Zjazd PZK nadał godność Członka Honorowego Polskiego Związku Krótkofalowców trzem bardzo zasłużonym Kolegom:
1.    Tadeuszowi Grallowi SP7FP
2.    Eugeniuszowi Kurzei SP9IIA
3.    Wojciechowi Kłosokowi SP9PT
Do wyżej wymienionych Kolegów w najbliższym czasie zostaną wysłane specjalne certyfikaty. Wszystkim wyróżnionym prezydium ZG PZK składa serdeczne gratulacje.
Piotr SP2JMR sekretarz PZK

2.    X. Jubileuszowe ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ-2016

Jubileuszowy ŁOŚ przeszedł do historii. Było to rekordowe spotkanie zarówno pod względem czasu jak i ilości uczestników. Pierwsi zaczęli się meldować na łosiowej górce już w niedzielę 22 maja. W czwartek 26 maja po południu organizatorzy naliczyli już 1200 uczestników, a łączna liczba odwiedzających naszą największą imprezę przekroczyła 2500 osób. W sobotę około południa zabrakło miejsc parkingowych. Największą atrakcją w tym roku była wizyta ekipy telewizji opolskiej (TVP3 Opole), co poskutkowało krótką migawką w „Teleexpressie” TVP1 oraz dłuższą audycją w TVP3 Opole. To był bardzo ważny element propagandowo-informacyjny o naszym hobby. Jak wiadomo „Teleexpress” cieszy się bardzo dużą oglądalnością, dzięki temu informacja o nas dotarła do szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczny „ŁOŚ” odbywał się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Pana Andrzeja Buły, który zaszczycił swoją obecnością ceremonię otwarcia spotkania. W inauguracji uczestniczyli także: Pan Stanisław Belka Starosta Powiatu Oleskiego, Pan Andrzej Pyziak Wójt gminy Rudniki oraz Pan Wojciech Wiecha Komendant Powiatowy PSP w Oleśnie.

Otwarcie jubileuszowego spotkania prowadził Waldemar Sznajder 3Z6AEF Prezes PZK  w towarzystwie niezastąpionego Marka SP9UO.

Prezes PZK wręczył okolicznościowe grawertony z podziękowaniem za udział w organizacji kolejnych spotkań ŁOŚ najbardziej zasłużonym Koleżankom i Kolegom, a byli to:
SQ6IUF Zdzisław Matusiak, UT1WL Leonid Kharczenko, UR5WET Jerzy Szostkiewicz, SO9AHH Joanna Sikora, SQ9SBF Marcin Sikora, SP9TDX Mariusz Węgorek, SQ9CYD Michał Wierzbicki, SQ9OUA Grzegorz Karkos, SQ6KIN Adam Plotnik, SQ7LRQ Robert Gonera, SQ7CGN Włodzimierz Straszak, SQ7JZS Janusz Skupień, SP7NJ Paweł Janusiak, SP7VV Maciej Czerniawski.

Uroczystość otwarcia tegorocznego spotkania była znakomitą okazją do uhonorowania Odznaką Honorową PZK nr 956 Oleskiego Klubu Krótkofalowców, który otrzymał także z rąk prezesa PZK okolicznościowy grawerton upamiętniający 50. rocznicę jego istnienia. Okazji do podziękowań było znacznie więcej. Na przykład Goście na pamiątkę udziału w ŁOŚ otrzymali koszulki organizatora. Jak zwykle na naszych spotkaniach była ogromna giełda, podczas której można było kupić lub zakontraktować dosłownie wszystko, co krótkofalowcowi może być potrzebne. Były także w oddzielnym namiocie prelekcje o wyprawach DX-owych, a także szeroko rozumianej technice krótkofalarskiej.

Pogoda w tym roku dopisała. Sobotnia popołudniowa burza obeszła łosiową górkę, a zgromadzonych uczestników spotkania zahaczył tylko niewielki deszcz, który powrócił w niedzielę, psując nieco ostatni dzień tej niesamowitej imprezy.
Prezydium ZG PZK dziękuje wszystkim organizatorom i osobom współpracującym z organizatorami tej wspaniałej imprezy za poświęcony czas i inwencję, bez której nie byłoby tych niezapomnianych chwil na ŁOŚ.
Piotr SP2JMR sekretarz PZK

3. Spotkanie OT-27 PZK - Południowa Wielkopolska

Na terenie Yacht Klubu Polskiego w Kaliszu, w miejscowości  Szałe koło Kalisza, w dniach 4-5.06.2016 r. odbędzie się kolejne spotkanie krótkofalowców OT-27 PZK Południowa Wielkopolska.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00. W trakcie przewidziana jest część oficjalna dotycząca działań OT-27 PZK:
- podsumowanie rocznej prace klubów z terenu OT w roku ubiegłym,
- przekazanie aktualnych informacji,
- obsługa biura QSL.
Będzie też przygotowana przez SP3KQV wystawa urządzeń amatorskich wykonanych przez członków OT-27 w ostatnim czasie. Przewidziany jest grill, ognisko i pieczenie kiełbasek oraz luźne rozmowy.
Dla chętnych możliwy jest nocleg pod warunkiem zabrania swojego namiotu.
W imieniu klubu SP3KQV Bogdan SP3LD

4.    Interaktywne zajęcia z krótkofalarstwa w szkołach rejonu Poznania
W poznańskich szkołach coraz głośniej o krótkofalarstwie. Z inicjatywy Krzysztofa SP3WXI  (działacz OT-08 PZK w Poznaniu) i klubów SP3PSM, SP3POZ, SP3ZAC jeszcze przed tegorocznymi wakacjami, w kilku ośrodkach odbędą się interaktywne, poglądowe zajęcia promujące krótkofalarskie hobby wśród uczniów. Podczas nich, z powodu okrojonego czasu, wiadomości podawane będą w przysłowiowej „pigułce”, ale nie ominie się tematów zasadniczych, doświadczeń praktycznych (np. objaśniania rzeczywistych zjawisk falowych, przez obserwację na… wodzie). Zawsze jest dostęp do czynnej radiostacji KF/UKF w celu realizacji pierwszych łączności przez uczniów. Wcześniej młodzież dowiaduje się o historii jak i współczesnym znaczeniu łączności radiowej i jej szczególnej niezależności, także w aspekcie sytuacji kryzysowych i zagrożeń, poznaje podstawy obowiązujących procedur, znakowania radiostacji itp. Prowadzący zajęcia posługują się bardziej metodą dyskusji i „burzy mózgów” niż lekcji podającej, co odpowiada współczesnym trendom do aktywizacji, a nie zanudzania słuchaczy. Jak doświadczyło już wielu krótkofalowców,  trudne może być samo wejście do szkoły, tzn. przekonanie dyrekcji i personelu o sensie przeprowadzenia zajęć przez krótkofalowców i płynących z tego korzyściach. Na to nie ma idealnej recepty. Krzysztof SP3WXI deklaruje, że  uchyli rąbka tajemnicy i podzieli się radą oraz doświadczeniem w przypadku indywidualnych pytań ze strony krótkofalowców lub klubów zainteresowanych podobnymi działaniami na swoim terenie. W swoich akcjach SP3WXI wraz z ekipą inspirują się programem „Radioreaktywacja” autorstwa Pawła SQ5STS.
Najbliższe terminy zajęć:
4 czerwca 2016 - Szkoła Podstawowa nr 21 w Poznaniu, 11 czerwca 2016 - Szkoła Podstawowa nr 1 w Luboniu, 18 czerwca 2016 - Fort II w Poznaniu -1 Szczep DHiZ.

Życzymy wytrwałości i powodzenia w misji podjętej przez poznańskich krótkofalowców. O szczegółach i osiągnięciach będziemy informować w naszych komunikatach. Przypominamy, że trwa współzawodnictwo „Radioreaktywacja 2016” ogłoszone przez zespół pod tą samą nazwą, do którego można zgłaszać akcje promujące krótkofalarstwo przeprowadzone z dziećmi i młodzieżą. Regulamin pod adresem www.reaktywacja.org.pl
Na podstawie rozmowy z Krzysztofem SP3WXI opracował Jerzy SP3SLU.

5.    Dni  Aktywności  SP1-2016
Zarząd   Zachodniopomorskiego  Oddziału  PZK  zaprasza w dniach 6.06.-10.06.2016r. do udziału w „Dniach  Aktywności  SP1 - 2016”. W załączeniu do komunikatu „Regulamin współzawodnictwa SP1 – 2016”.
Janusz  SP1TMN

6.    MK QTC 6/2016

Wydarzeniem numer "1" w maju br. był dla polskich krótkofalowców Krajowy Zjazd Delegatów PZK. Najwięcej emocji budziły zawsze wybory prezesa. Zjazd wybrał na najbliższą kadencję Waldemara Sznajdera, 3Z6AEF. Redakcji QTC udało sie przeprowadzić z nim wywiad, który publikujemy w bieżącym wydaniu naszego eMagazynu. Pozostałe informacje mają charakter specjalistyczny. Oznacza to, że adresowane są do czynnych w eterze radiooperatorów. Są to więc wiadomości przede wszystkim DX, o dyplomach i zawodach. I tak, w numerze między innymi: - 3Z6AEF nowym Prezesem PZK (wywiad), - Krajowy Zjazd Delegatów PZK (nowe władze Związku), - Krótkofalarski Dzień Dziecka, - ŁOŚ 2016 w obiektywie SP7Q, - Krajowe zawody HF & VHF+, - Kalendarz krajowych i międzynarodowych zawodów krótkofalarskich na czerwiec 2016, - HF12Z Kardan 2016, - Zawody Olsztyńskie (wyniki), - Europe Day Contest 2016, - 176 dyplomów EDA-2016, - Nowi członkowie SP-CFF, - ZD7VDE Saint Helena Island, - D66D Comoro Islands, - TC0TC Sivriada Island, - Pamban, - N4P przez 4 godziny, - Tortola Island British Virgin Islands, - Poszukiwane adresy, - QSL via, - OY/ON6NB z Faroe Island, - Samoa Island, - V63AN w czerwcu, -V73HA Majuro Atoll Marshall Islands, - Canada 150 (10-lecie Konfederacji), - 30-lecie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, - WWFF QSLs, - WW-QRP-Day 17 czerwca 2016 (dyplom wyczynowy WW QRP Day Award), - Dni Morza 2016, - Przedolimpijski WWQR Award, - Najlepsze wyniki stacji polskich w latach 1995-2016 w CQ WPX RTTY Contest, - Dni Aktywności SP1,- Hi Signals SP5LP, - Świat który można posłuchać, - Plenerowe spotkanie SP9PEW, - Majówka w Wiewiórce, - Historia krótkofalarstwa pisana zdjęciami cz. 2, - Sylwetki naszych OPs (SP5HS), - SN0LED z Lednicy.
Miłej lektury życzy SP2FAP.

7.    Życiorysy znanych krótkofalowców
Bogdan Tadeusz Karolczak SP2AO urodził się  28 maja 1911 r. w Poznaniu. Szkołę średnią rozpoczął  w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu (razem z Jerzym Preyssem- później Jerzy Waldorf), a następnie przeniesiony został do Gimnazjum im. św. Jana Kantego (obecnie Liceum Kasprzaka) w Poznaniu. W tej szkole istniał radioklub, do którego należał młody Tadziu. Zaczynał wraz z innymi kolegami od nasłuchów stacji z Paryża, a później z Warszawy. Na zajęciach z robót ręcznych robił odbiorniki kryształkowe.
Tadeusz opisuje w swoich wspomnieniach, że cewkę nawijali na wałku drewnianym i dostrajali suwakiem, bo kondensatory były zbyt drogie. W 1928 r. nawiązał kontakt z Polskim Klubem Radio Nadawców Poznań, który we wrześniu  przydzielił mu znak TPKS. Z dniem 1 stycznia 1929 r. weszły w życie nowe znaki i Tadeusz otrzymał znak SP3KS. Od tego roku notowany jest w RAC. Jego poznańskie QTH to ul. Ratajczaka 11a.
Sprzęt jaki używali krótkofalowcy był to reakcyjny stopień detekcji plus stopień małej częstotliwości. Z wyjściem na słuchawki. Lampy były żarzone z akumulatora, a napięcie anodowe podane wprost z sieci miejskiej prądu stałego poprzez dzielnik i filtr. Nadajnikiem był jednostopniowy generator samowzbudny. Najciekawsze jednak było nadawanie - kluczem telegraficznym przerywano napięcie anodowe.
W 1930 r. nasz bohater wraz z czterema innymi nadawcami zostali delegatami PKRN Poznań na Zjazd Krajowy PZK, który odbywał się w Warszawie  w dniach 22-24 lutego 1930 r. W tym samym roku Tadeusz został Zastępcą Sekretarza Zachodnio Polskiego Okręgu PZK w Poznaniu.
Był też członkiem Lwowskiego Klubu Krótkofalowców (nr członkowski 12) oraz Śląskiego Klubu  Krótkofalowców w Katowicach (od 08.1937 do 08 1939) i Krakowskiego Klubu Krótkofalowców w Krakowie.
Pod koniec 1933 r. Tadeusz Karolczak  mieszka w Żorach przy ulicy Szeptyckiego 13 i otrzymuje zezwolenie z Ministerstwa Łączności - znak SP1FO (KP nr 1/1934). Pod tym samym adresem mieszka brat Tadeusza Bronisław i ma znak SP1AW. Jego drugim QTH był Graz (prawdopodobnie w Austrii). Przed wojną studiował na Wydziale Elelektryczno-Mechanicznym w czeskiej Pradze. W czasie studiów korzystając ze sprzętu czeskich kolegów aktywnie pracował na pasmach. Po wybuchu wojny został internowany, a następnie umieszczony w obozie  Gaismannshof  w pobliżu Norymbergii. Kolejnym miejscem był Stalag w Moosburgu na terenie Bawarii.
Znajomość języków francuskiego i niemieckiego była powodem do mianowania go tłumaczem obozowym. W 1942 r.  uzyskał zgodę na zamieszkanie w Opocznie i pracę w elektrowni. Tam też został zaprzysiężony jako żołnierz NOW. Jako krótkofalowiec w konspiracji naprawiał i instalował radiostacje amerykańskie pochodzące ze zrzutów.
Po wojnie zamieszkał w Gdańsku. Pracę zaczął od warsztatu napraw firmy Philips. Zajmował się uruchamianiem Politechniki Gdańskiej. Był tam asystentem w Katedrze Radiotechniki. Był też Prezesem Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego. W latach 1950-53 pracował w Katedrze Fizyki AM w Gdańsku. W roku 1955 wrócił na Politechnikę, gdzie pracował do 1963 r. i pełnił obowiązki dziekana Wydziału Łączności. Był opiekunem Koła Naukowego Studentów (SP2PZH). W 1963 r. objął stanowisko z-cy dyrektora  ds. technicznych Ośrodka TV i Radia w Gdańsku. Następnie pełnił funkcje z-cy Dyrektora Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku. W tym czasie był autorem felietonów o krótkofalarstwie. Na emeryturę odszedł w 1978 r.
Pierwsze zezwolenie po wojnie otrzymał  16 kwietnia 1961 r. (nr 830/61) na znak SP2AOI.
Tadeusz mieszkał w Gdańsku-Wrzeszczu przy ulicy Chrzanowskiego 78. Podczas wymiany licencji w 1964 r. dostał kolejny już ostatni znak SP2AO (pod tym samym adresem). Wchodził w skład Komisji Egzaminacyjnej PZK. W latach 1964-1976 był Prezesem ZOW PZK w Gdańsku. Później pełnił funkcję Przewodniczącego Oddziałowej Komisji Rewizyjnej. Od 1965-85 r. wchodził w skład ZG PZK. W czasie jednej z kadencji zasiadał w Prezydiom ZG.
Przy ZOW PZK w Gdańsku  powstał bardzo aktywny klub OTC pod przewodnictwem SP2AO. W  całej Polsce rosło zainteresowanie jego działalnością, co zaowocowało na posiedzeniu ZG PZK w dniu 15 lutego 1985 r., że został uznany jako klub specjalistyczny PZK pod nazwą SP OTC. Tadeusz przewodził klubowi do 1993 roku. Po 18 letnim prezesowaniu Tadeuszowi nadano tytuł Honorowego Prezesa Klubu.
Od 1988 roku jest też Honorowym Członkiem Śląskiego Oddziału PZK w Katowicach. W latach 1985 do 1990 był przewodniczącym Głównego Sądu Koleżeńskiego. Po zakończeniu kadencji napisał „Z prawdziwą ulgą zakończyłem działalność przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego i przekazałem w siedzibie ZG PZK opasłe teczki z aktami spaw za okres kadencji 1985-90. Akta te pozostaną dowodem pieniactwa i kłótliwości niektórych członków, którzy uważając swoje racje za jedynie słuszne, nie bacząc na opinię kolejnych organów PZK, kierowali dodatkowo skargi i zażalenia do sądów, do ministerstw, do prokuratur różnych szczebli, do Najwyższego Sądu Administracyjnego do Państwowej Inspekcji Radiowej, a nawet do KC byłej PZPR. I pomyśleć, że nazywają nas ludźmi dobrej woli.”
I jeszcze jeden cytat z wypowiedzi Tadeusza z lat 90. XX w.:
„Uczestnicząc w ostatnim Zjeździe Krajowym PZK (1990 r.), w 60 rocznicę tamtego zjazdu doznałem pewnego uczucia niesmaku, spowodowanego niewłaściwym - delikatnie mówiąc - zachowaniem niektórych delegatów. Kiedyś obowiązywało bezwzględne posłuszeństwo demokratycznie wybranemu przewodniczącemu obrad, tymczasem na ostatnim zjeździe niektórzy delegaci zabierali głos nie tylko bez udzielania go, ale nawet pomimo odebrania głosu przez przewodniczącego, przekrzykując przemawiających i przerywając ich wypowiedzi, co było nie do pomyślenia przed wojną i nie zdarza się również na współcześnie odbywających się zjazdach za granicą. Zatraciliśmy niestety poczucie subordynacji i elementarne zasady  obcowania w zorganizowanej społeczności. Fałszywe jest mniemanie, że demokracja oznacza, iż wszystko jest dozwolone”.

W czasie, gdy byłem prezesem PZK musiałem się mocno tłumaczyć Tadeuszowi za wydawanie przez PAR zezwoleń  podstawowych innych jak z prefiksem SP i SQ. Na  szczęście większość tych zezwoleń po naszej interwencji została wycofana. Przeglądając dokumentację związaną z działalnością SP2AO znalazłem list Zarządu OTC podpisanego przez SP2AO i SP2CX z dnia 14.06.1992 r., skierowany do mnie jako prezesa PZK, z którego przedstawiam cytat:
”Cieszymy się, że obrady nadzwyczajnego zjazdu delegatów przebiegały w rzeczowej atmosferze i mamy nadzieję, że wkrótce Statut PZK  zostanie ostatecznie zatwierdzony przez odpowiednie władze”.
Niestety Tadeuszu, ja i moi następcy zawiedliśmy, ale mam nadzieję, że w roku dwudziestej rocznicy Twej śmierci będzie wiadomo już coś więcej.
W czasie Krajowego Zjazdu PZK w Koninie w 1996 r. Tadeuszowi nadana została godność Honorowego Członka PZK. W tym samym roku Zarząd Główny PZK nadał Mu Złotą Honorową Odznakę PZK (Nr 1/Z).
Przez lata aktywnie pracował na wyższych pasmach przy zastosowaniu jego ulubionej emisji jaką była telegrafia. Członkowie klubu OTC spotykali się z Tadeuszem w każdą niedzielę rano na QRG 3.695 MHz oraz na zjazdach klubowych. Śp.
Tadeusz Karolczak zmarł 8 sierpnia 1996 roku.

Za pomoc w przygotowaniu życiorysu serdecznie dziękuję Kol. SP2IW, SP2AYC, SP3CSD (OTC), SP5CCC, SP9LDB i SP8TK. Liczę na materiały uzupełniające.
Opracował: Ryszard SP3CUG


8.    Informacja po VII Krajowych Zawodach KF „QUO VADIS 2016”
VII Krajowe Zawody QUO VADIS  przeszły do historii z imponującą liczbą 212 stacji uczestniczących i 8224 QSO przeprowadzonych w ciągu jednej godziny, w paśmie 80m. Miłym akcentem i sukcesem jest także uzyskanie logów od wszystkich 212 uczestników. Dosłownie jednej stacji brakowało do pobicia rekordu wszech czasów w ilości uczestników krajowych zawodów KF trwających do 2 godzin (Quo Vadis 1 godzina). A jednak liczba 212 powtarza się w latach 2011, 2015, 2016. 212 czynnych radiostacji KF z operatorami skoncentrowanymi na nawiązaniu maksymalnej liczby łączności w ciągu godziny i nadaniu/ odebraniu informacji kontrolnej z największą możliwą precyzją, robi mocne, pozytywne wrażenie, przynajmniej na piszącym te słowa. Dodajmy do tego, że pracowało się w relatywnie trudnych, słabnących warunkach propagacyjnych pasma 80m, już po wschodzie słońca, a łączności nawiązywane były między wszystkimi okręgami Polski. Warto pamiętać, że każde QSO  w zawodach jest normalną łącznością amatorską, liczącą się do dyplomów i współzawodnictw i może być potwierdzone kartą QSL.
VII Zawody Quo Vadis zorganizowali: Rodzinny Klub Krótkofalowców PZK SP8YES pod kierownictwem Krzysztofa SP5KP oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Patronat nad zawodami objął Wójt Gminy Krzywda, w której to leży Wola Okrzejska. Manager zawodów - Krzysztof SP5KP. Patronat medialny sprawuje redakcja Magazynu Krótkofalowców e-MK QTC. Poniżej lista zwycięzców Quo Vadis 2016, zdobywców statuetek Henryka Sienkiewicza w poszczególnych kategoriach. Pełne wyniki dostępne są na portalu http://pga-zawody.eham.pl Wszyscy uczestnicy mogą pobrać pamiątkowe elektroniczne dyplomy - certyfikaty uczestnictwa. W najbliższym czasie losowanie atrakcyjnych nagród rzeczowych wśród wszystkich uczestników zawodów.
Znak    Kategoria    Punkty   
SP2QG    A - SO CW    148   
SQ7PGP    B -  SO SSB     110   
SP4G    C - SO CW / SSB    147    ex aequo
SQ9E    C - SO CW / SSB    147    ex aequo
SP7PZS    D - MO CW    144   
SP0PZK    E - MO SSB    110   
SN1D    F - MO CW / SSB    101   
SP8NR    G - SO CW w. Lublin    118   
SP8H    H - SO SSB w. Lublin    107   
SP4GHL    J - SO QRP CW    96   
SP5XVR    K - SO QRP SSB    86   
SP5LKJ    L - SO QRP CW / SSB    100   

Serdeczne podziękowania za włożony trud i gratulacje sprawnej organizacji i rozliczenia zawodów dla organizatorów pod kierownictwem Krzysztofa SP5KP!
W załączniku do komunikatu statystyka zawodów Quo Vadis zebrana przez SP5KP.
PS Stacja SP0PZK pracowała w zawodach z QTH Burzenin, podczas XXII KZD PZK. Info: Jerzy SP3SLU

9.    Informacje z ostatniej chwili.


Spotkania w Warszawie
W dniu 31 maja br. w Warszawie odbyły się trzy spotkania, ważne dla naszej organizacji, ale też dla całego środowiska krótkofalowców w Polsce.
1.  Siódme spotkanie zespołu roboczego w sprawie zmian prawa dotyczących amatorskiej służby radiokomunikacyjnej w Polsce odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji.
W spotkaniu, prowadzonym przez Panią Beatę Borucką (Departament Telekomunikacji MC), uczestniczyli urzędnicy MC oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej z Panem dyr. Wiktorem Sęgą (DZC UKE). Środowisko radiokomunikacji amatorskiej reprezentowali: Piotr Stanisławski SQ5JRC (ZHP), Tomasz Frankiewicz SP7V (ZHP), Włodzimierz Karczewski SQ5WWK (LOK), Witold Zakrzewski SP5UHW (FOPOR), Tomasz Ciepielowski SP5CCC (PKUKF), Wojtek Bielak SQ9PBS (Klub SP9KGP) oraz przedstawiciele PZK: Jerzy Najda HF1D, Krzysztof Gaudnik SP7WME i Waldemar Sznajder 3Z6AEF, który reprezentował również SEP.
Na nieco skróconym spotkaniu (trwało ok. 1,5 godziny) dokonano przeglądu wszystkich dotychczas omawianych tematów, uściślając stanowiska. Niektóre punkty zostały usunięte, jako nie podlegające legislacji, a w innych zapisano uzgodnione stanowiska środowiska radioamatorskiego, mimo występujących do tej pory różnic (między innymi: przekazanie egzaminów organizacjom zrzeszającym radioamatorów, sprawa operatorów odpowiedzialnych stacji klubowych, harmonogram rozszerzania pasma 70 MHz).
Spotkanie było ostatnim w ustalonym harmonogramie spotkań zespołu roboczego. Obecnie materiały ze wszystkich spotkań są opracowywane przez Ministerstwo Cyfryzacji, a w dalszej kolejności zapadną decyzje co do sposobów i kolejności legislacji poszczególnych zagadnień. Niektóre są daleko idące i wymagają nie tylko zmian rozporządzeń MC, ale również ustawy „Prawo Telekomunikacyjne” czy innych ustaw.
O postępach tych prac oraz dalszym procesie legislacyjnym będziemy informować na bieżąco. [info: 3Z6AEF]

2. Przed spotkaniem w MC odbyło się nieformalne spotkanie przedstawicieli ZHP, FOPOR i PZK. Wymieniono poglądy na niektóre zagadnienia, omawiane w zespole roboczym MC, doprowadzając do zbliżenia stanowisk. Uzgodniono potrzebę częstszych kontaktów przedstawicieli wszystkich organizacji radioamatorskich, dla wypracowywania wspólnych postulatów środowiska przy występowaniu przed administracją państwową, szczególnie na najwyższym szczeblu.
Zaproponowano opracowanie wspólnego dokumentu, uzgodnionego między organizacjami zajmującymi się radiokomunikacją amatorską w Polsce, dotyczącego zasad i zaleceń w sprawach nieuregulowanych przez oficjalne akty prawne. Chodzi tu m.in. o przestrzeganie bandplanu IARU, środowiskowe zasady identyfikacji stacji (ochrona szczególnych znaków wywoławczych, numeracja okręgów wywoławczych, dodatkowa identyfikacja nie wchodząca w skład znaku wywoławczego) i wiele innych. Zasady te są stosowane zwyczajowo, stanowiąc realizację idei samoregulacji służby radiokomunikacji amatorskiej, podobnie jak niepisane zasady Ham Spirit („ducha krótkofalarskiego”).
Wstępnie uzgodniono, że formalne spotkanie w tej sprawie zostanie zorganizowane przez łącznościowców ZHP, a zaproszone zostaną wszystkie polskie organizacje zajmujące się radiokomunikacją amatorską. [info: HF1D]

3. Trzecie spotkanie dotyczyło bieżących spraw PZK, a wzięli w nim udział: Prezes PZK, Skarbnik PZK oraz Przewodniczący GKR. Omówiono najważniejsze sprawy, wymagające pilnego załatwienia, m.in. wykonanie wyroku sądowego (bezczynność Prezesa PZK w udzieleniu informacji publicznej) i odpowiedzi na pozew sądowy skierowany przeciwko PZK (roszczenia z tytułu praw autorskich) oraz wstępny raport z przeglądu stanu bieżących finansów Związku, który przedstawił Skarbnik PZK. Uzgodniono potrzebę pilnego zwołania posiedzenia Prezydium ZG PZK z udziałem GKR i Komisji Finansowej, w związku z realną groźbą utraty płynności finansowej PZK.
[info: SP5LS]

10. SN200SGGW
Z okazji 200 lat wyższego kształcenia rolniczego w na ziemiach polskich: od Instytutu w Marymoncie do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Ursynowie pracuje stacja okolicznościowa o znaku SN200SGGW.

Poza upamiętnieniem tego jubileuszu to doskonała okazja do promocji krótkofalarstwa wśród społeczeństwa (udział stacji w Dniach SGGW na kampusie przy ulicy Nowoursynowskiej w Warszawie) oraz zainteresowania naszym hobby grupy studentów. Aktywność przewidziano w okresie od 1.05.2016 do 31.12.2016 r. Karty QSL przez biuro (via SP5TAT, OT-73), LoTW i eQSL.

W 2016 roku mija 200 lat od założenia Instytutu w Marymoncie - pierwszej
uczelni o profilu rolniczym i leśnym na ziemiach polskich. Współczesna Szkoła
Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest bezpośrednim spadkobiercą
tej instytucji. Aktualnie SGGW tworzy 13 wydziałów, ponad 25 tysięcy
studentów, 1200 nauczycieli akademickich, a oferta obejmuje 37 kierunków
studiów i 180 specjalności. O historii i dniu dzisiejszym SGGW można dowiedzieć
się więcej na stronie SN200SGGW na QRZ.com (https://www.qrz.com/lookup/SN200SGGW)
oraz na stronach internetowych Uczelni (http://www.sggw.pl).
Michał SP5TAT


Na koniec Komunikatu w Dniu Dziecka
życzymy wszystkim małym i większym Dzieciom zdrowia, radości i dużo miłości Rodziców, Rodzeństwa, Dziadków, bliskich oraz
wielu przygód krótkofalarskich na pasmach.
 

TNX. TNX. TNX.

Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Ryszardowi SP3CUG, Sylwestrowi SP2FAP, Januszowi SP1TMN, Jurkowi SP3SLU, Bogdanowi SP3LD, Waldkowi 3Z6AEF, Markowi SP5LS, Jurkowi HF1D, Krzysztofowi SP5KP, Michałowi SP5TAT.


Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
Redakcja zastrzega sobie prawo do adiustacji i dokonywania zmian formalnych w materiałach.
Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

   
Redakcja: Piotr SP2JMR, Zygmunt SP5ELA, Piotr SP8MRD, Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK.


Regulamin "Dni Aktywności SP1 – 2016"

Współzawodnictwo stacji okręgu pierwszego polega na nawiązaniu jak największej ilości łączności w dniach aktywności (liczą się wszystkie łączności nie tylko z SP) przez stacje pracujące z terenu województwa zachodniopomorskiego.
Organizatorzy:  ZOT PZK i Wojskowy Klub Krótkofalowców PZK SP1PBW.
Termin:  06.06.2016 godz. 00:00 GMT - 10.06.2016 godz. 23:59 GMT.
Pasma i emisje:  zgodnie z warunkami zezwolenia.
Kategorie:
A - stacje indywidualne pracujące z terenu województwa zachodniopomorskiego (z okręgu SP1);
B - stacje klubowe pracujące z terenu województwa zachodniopomorskiego (z okręgu SP1).
Punktacja:  - każde QSO - 1 pkt.
Logi: komputerowe wydruki lub kopie dzienników z deklaracją o przeprowadzeniu łączności zgodnie z warunkami zezwolenia oraz własnoręcznym podpisem (dotyczy logów papierowych) należy przesyłać na adres:
Zachodniopomorski Oddział Terenowy PZK, skrytka pocztowa 599, 70-952 SZCZECIN-2 - z dopiskiem na kopercie "Dni aktywności SP1".
Elektroniczne wersje logów w formacie Cabrillo lub ADIF należy przesyłać na adres:  sp1pbw@wp.pl.
Termin nadsyłania dzienników upływa w dniu 30 czerwca 2016 r. (decyduje data stempla pocztowego przy wysyłce logów papierowych).
Wszystkie stacje pracujące z okręgu SP1 (województwa zachodniopomorskiego) uczestniczące we współzawodnictwie (obowiązuje przysłanie wyciągu z logu) otrzymają dyplomy. Zwycięskie stacje w kategoriach A i B otrzymają dodatkowo puchary. Współzawodnictwo prowadzone jest tylko dla stacji pracujących z terenu województwa  zachodniopomorskiego (SP1).
Pozostałe stacje (w tym stacje zagraniczne) otrzymają dyplomy pamiątkowe pod warunkiem przeprowadzenia łączności w dniach aktywności z minimum 10 stacjami pracującymi z terenu województwa zachodniopomorskiego (uwaga: 10 różnych stacji, a nie 10 łączności). Takie same warunki dotyczą nasłuchowców – należy dokonać nasłuchów co najmniej 10 stacji pracujących z terenu województwa zachodniopomorskiego (nie jest prowadzone współzawodnictwo nasłuchowców). Obowiązuje wyciąg  z logu przesłany na adres organizatorów. Decyzja komisji współzawodnictwa jest ostateczna.  Współzawodnictwo zostanie rozliczone do dnia 31 sierpnia 2016 r., a wyniki opublikowane w periodykach krótkofalarskich oraz umieszczone na stronie współzawodnictwa  http://www.sp1pbw.pl/ActivitySP1/index.html i ZOT PZK.
Puchary i dyplomy zostaną rozesłane do uczestników poprzez Oddziały Terenowe PZK. Krótkofalowcy nie będący członkami PZK oraz stacje zagraniczne proszeni są o przesłanie wraz z wyciągiem z logu znaczków pocztowych o nominale 6 zł lub 1 IRC w celu przesłania dyplomu na adres indywidualny. Istnieje możliwość przesłania dyplomów w wersji elektronicznej (JPG lub PDF – taki dyplom jest bezpłatny dla wszystkich).


Statystyki zawodów QUO VADIS 2016
        QSOs    %
Zgłoszone (all logs)    8224    100
Zaliczone     7466    90,78
Niezaliczone    758    9,22
           
Ilość uczestników     212   
w tym    cw    57   
    ssb    132   
    cw+ssb    23   
           
Logi elektroniczne    204   
Logi papierowe    8   
           
Zdobywcy 1. miejsc - Statuetka Henryk Sienkiewicz
               
Znak    Kategoria    Punkty       
SP2QG    A    148       
SQ7PGP    B    110       
SP4G    C    147    ex aequo
SQ9E    C    147    ex aequo
SP7PZS    D    144   
SP0PZK    E    110   
SN1D    F    101   
SP8NR    G    118   
SP8H    H    107   
SP4GHL    J    96   
SP5XVR    K    86   
SP5LKJ    L    100   

Ilość uczestników zawodów QUO VADIS w poszczególnych latach:
2010 - 192 uczestników ze 115 gmin RP
2011 - 212 uczestników ze 120 gmin RP
2012 - 192 uczestników ze 112 gmin RP
2013 - 171  uczestników  z  97 gmin  RP
2014 - 196 uczestników ze 102 gmin RP
2015 - 212 uczestników ze 120 gmin RP
2016 - 212 uczestników ze 120 gmin RP

Wszystkie te dane są dostępne na portalu PGA-ZAWODY: http://pga-zawody.eham.pl/Nowy/zawody.php

Jak dotąd rekord ilości uczestników w zawodach krajowych trwających nie dłużej jak 2 godziny (QV trwa tylko 1 godz.) należy do zawodów QUO VADIS.

Opracował: Krzysztof SP5KP   
 

news: Ikonka_PDF_50px.jpg KS-22
             Komunikaty KS 2016
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,254,231 Unikalnych wizyt