PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3641 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Konsultacje MC IV runda
Opcje newsa
Informacja sekretarza PZK (SP2JMR)Konsultacje MC IV. runda

W dniu 18.04.2016 w MC odbyło się 4. z kolei spotkanie konsultacyjne w sprawie SRA.

W spotkaniu uczestniczyli:
Wojtek Bielak SQ9PBS Hackerspace,Tomasz Babut SP5XMU PK UKF, Tomasz Frankiewicz SP7V (ZHP), Włodzimierz Karczewski SQ5WWK (LOK), Witold Zakrzewski FOPOR, Krzysztof Gaudnik SP7WME, Marek Ruszczak SP5UAR, Piotr Skrzypczak SP2JMR PZK. Z ramienia Urzędu Komunikacji Elektronicznej obecni byli Pan dr Wiktor Sęga Dyr. Departamentu Zarządzania Częstotliwościami, Wojciech Radecki MSWiA, Hubert Turski z komendy Głównej PSP oraz prowadzący Dariusz Dąbek zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji oraz pracownicy DT MC.

Omówiliśmy kolejnych 5 punktów wymienionych w zestawieniu otrzymanym z MC. Spotkanie trwało nieco ponad 2 godziny.

Na wstępie Piotr Skrzypczak SP2JMR poinformował wszystkich o dzisiejszym święcie krótkofalowców WARD podkreślając rolę Polaków w procesie powoływania IARU 18 kwietnia 1925 roku.

Poniżej najważniejsze informacje ze spotkania.

Korzystając z obecności przedstawicieli MSW i Straży Pożarnej podniesiono problem łączności EMCOM.
Przedstawiciel z Krakowa podniósł sprawę Światowych Dni Młodzieży.
Sprawa alternatywnej łączności kryzysowej podejmowana przez środowisko radioamatorskie wymaga usankcjonowania prawnego, w tym wydzielenie tzw. "częstotliwości bezpieczeństwa".

Podniesiono problem dostępu krótkofalowców do częstotliwości kryzysowych. Przedstawiono szereg doświadczeń sieci ASR głównie z SP7, SP9 i SP5. Przypomniano o inwentaryzacji możliwości radioamatorów poprzez ankietę Huberta Anysza SP5RE.
Odwołano się również do systemu występującego we Włoszech.

Przedstawiciel MSW Wojciech Radecki omówił pokrótce:

- prace legislacyjne przy ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej, która jest tworzona w KG PSP,

- PZK powinno ponownie wystąpić do wiceministra ZIELIŃSKIEGO w sprawie punktów i osób kontaktowych w ramach SPEmCom,

- Światowe Dni Młodzieży. Ministerstwo obawia się, że jest już za późno. Obecnie jest kilkanaście zespołów różnego szczebla, ale nie ma przemyślanej koncepcji współpracy z organizacjami pozarządowymi, nie ma pewności czy administracja rządowa jest przygotowana na taką współpracę.

- administracji rządowej przeszkadza skłócenie środowiska radioamatorskiego. Wg. niej nie można wskazać konkretnego podmiotu uprawnionego do współpracy.

- co roku Wydziały Zarządzania Kryzysowego UW organizują szkolenia. W tej sprawie MSWiA wyśle pismo do wojewodów z wnioskiem o uwzględnienie środowisk radioamatorskich w tych szkoleniach.

- dostęp do częstotliwości służb rządowych. Tu trzeba rozważyć, ale ostrożnie zmianę w ustawie o zarządzaniu kryzysowym.

Przedstawiciel KG PSP Hubert Turski powiedział, że nie posiada umocowania do deklaracji i jest na spotkaniu tylko po to, aby wysłuchać zainteresowanych. PSP proponuje porozumienia w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pochwalił współpracę z OSP. W terenie być może można by mieć dostęp do kanału "B112", ale nie straż jest gospodarzem tego kanału. Jest zaniepokojony, że KG PSP nie ma informacji z terenu o kontaktach z radioamatorami. Wydaje się, że nie ma świadomości potrzeby funkcjonalnej wykorzystania radioamatorów.

W kontekście tych informacji należy zaproponować porozumienie z KG PSP.

W dalszym ciągu dyskutowano o terminach załatwiania spraw w UKE:
  - skrócenia terminu z 6 tygodni do 14 dni. Sprawa stanie się bezprzedmiotowa z chwilą likwidacji pozwoleń radiowych indywidualnych i zastąpieniem ich świadectwami o rozszerzonej formule.

Kolejny punkt to sprawa kompatybilności elektromagnetycznej. PZK przytoczył przykłady zakłócania częstotliwości radiowych przez urządzenia typu przetworniki do wind, zasilaczy do lamp LED etc. Zaapelował do UKE o szczegółowe zadania dla ekip kontrolnych. Pan dyrektor Wiktor Sega potwierdził, że zwalczanie zakłóceń jest obowiązkiem UKE i nie ma obecnie konieczności interwencji w proces legislacyjny.

Następne spotkanie odbędzie się 5 maja o godz. 12.00.

Marek Ruszczak SP5UAR i Piotr Skrzypczak SP2JMR

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,241,208 Unikalnych wizyt